nedeľa 17. augusta 2008

Noam Chomsky - Filozofia márnosti

Filozofia márnosti - pojem citovaný z obchodnej literatúry z roku 1920, kedy sa začalo uvažovať o zavedení tejto filozofie na ľudí, aby boli držaní od možnosti, že môžu participovať na demokratickej spoločnosti.

A sú tu všetky druhy spôsobov ako to urobiť. Sme všetci vytrénovaní myslieť si, že nemôžeme nič spraviť. Viete, problémy sú celkom nad nami. Nemôžeme sa spojiť a spraviť s nimi niečo. Nemôžeme mať politické strany a organizácie. Časť filozofie márnosti pochádza zo skutočne mohutného úsilia vzbudiť vysoký stupeň konzumentstva, spraviť ľudí takými, aby videli, že ich jedinou hodnotou v živote je množstvo konzumného tovaru, ktoré môžu získať, alebo „ako môžem vyzerať ako ten model v televízii?“ alebo niečo podobné. Myslím, že o tom nemusíme hovoriť, veď ekonomika utratí stovky miliárd dolárov na toto ročne, a vy v tom môžete byť chytení.

...Začína to od detstva... je jedno aký starí sú, sú tým zaplavovaní a to je ten veľký fenomén.

Je v tom veľa učenia a odnaučovania sa k mysleniu, že by ste sa skutočne mali zaujímať iba o seba. Ako tá invalidná vdova na druhej strane mesta nemá dostatok jedla, „nie je to môj problém,“ viete, „nevravel som jej, aby si vzala tú nesprávnu osobu. Prečo by som s tým mal niečo robiť?“ Ešte ďalej nemáme žiadnu spoločenskú zodpovednosť. ...V demokratickej spoločnosti, by bola vláda nástrojom ľudí a realizovala by politiku pre spoločnosť. Je nám vtláčané do hláv, že vláda je nepriateľom. Keď platíte dane 15-teho apríla [u nás niekedy v marci], ste naučený veriť, že cudzia sila odnáša preč vaše ťažko zarobené peniaze. Neočakáva sa, že si budete myslieť, že „áno, prechádzame spolu v demokratickej spoločnosti a spolupracujeme, aby sme sa ubezpečili, že naše plány a idey sa budú realizovať“. To nie je to, čo sa predpokladá, že si budete myslieť 15-teho apríla. Je to ohromné: od vyššieho vzdelania k populárnym médiám všade. A naozaj nemôžete povedať, že je to vedomé odnaučovanie, pretože odteraz je to iba forma v kostiach ľudí. Nemôžu myslieť v iných termínoch.“

Noam Chomsky

Noam Avram Chomsky - americký lingvista. V jeho dizertačnej práci sa začali vyvíjať niektoré z jeho lingvistických nápadov, pracoval na nich v jeho knihe Vetné štruktúry z roku 1957, ktorá je možno jeho nejlepšou známou prácou v tejto oblasti. Neskôr sa začal verejnejšie zaoberať politikou, vznášať námietky proti americkej intervencii vo Vietnamskej vojne. V roku 1969 publikoval zväzok esejí Americká sila a noví mandaríni. Vo filozofii je marxista-anarchista. (zdroj: wikipedia.org a www.axisofjustice.org)

2 komentáre:

 1. Chomskeho filozofia sa viaze na Bakunina, nie na Marxa. Bakunin a Marx boli v prvej internacionale v opozicii.

  Doba ukazala, ze Bakuninova kiritka bola pravdiva a Marx sa mylil.

  Marx a Bakunin je trosku zlozitejsia filozofia. Treba k tomu trosku viacej studovat.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Píše sa tu, že údaje o ňom sú z Wikipedia, teda http://sk.wikipedia.org/wiki/Marxizmus-anarchizmus a tie zas z FILIT od J. Piačeka. Anarchistická orientácia je u Chomského zjavná, no nepopierateľná nie je ani marxistická. Páči sa mi však váš dogmatizmus.
  Ak viete napísať fundovanejší text o Chomskom, sem s ním. Radi ho uverejníme.

  OdpovedaťOdstrániť