nedeľa 17. augusta 2008

Poverty of Philosophy - Immortal Technique (Bieda filozofie)

(preložil Julián Bosák ml.)
Väčšina z mojich Latino a čiernych ľudí, ktorí bojujú, aby mali jedlo, oblečenie, a úkryt v mestských častiach sú tým natoľko zaneprázdnení, že filozofovať nad slobodou a sociálnou demokraciou je zvyčajne nanešťastie za ich možnosťami. Neuvedomujú si, že Amerika nemôže existovať bez toho, aby ich oddelila od ich identity, lebo ak by sme mali nejaký pojem o tom, kto naozaj sme, nie je šanca, aby sme dovolili tejto krajine pretlačiť jej konsenzus genocídy na naše rodné krajiny. Táto neuvedomelosť existuje, ale môže byť prekonaná.
Poverty of Philosophy - Immortal Technique

Čierny hovorí o zmene a práci pre systém, aby ju dosiahol. Problém s tým, byť stále konformista, je, že keď sa pokúsiš zmeniť systém zvnútra, nie si to ty, kto mení systém, je to systém, ktorý pravdepodobne zmení teba. Nie je väčšinou nič zlé na kompromise v určitej situácii, ale robiť kompromisy sám so sebou je celkom iný príbeh, a videl som to diať sa po dosť dlhý čas za posledných pár rokov, ktoré žijem, aby som vedel, že je to vážny problém. Latinská Amerika je obrovská kolónia krajín, ktorých prezidenti sú zradcovia pred tvárou ekonomického imperializmu. Vieš, krajiny Tretieho sveta sú bohaté miesta, plné zdrojov, a mnohé z týchto krajín majú kapacitu uživiť svojich hladujúcich ľudí a deti, ktorých vždy vidíme prehrabávať sa k jedlu v odpadkoch v reklame. Ale plutokracie, inými slovami vláda bohatých ako táto a tradičné utlačateľské krajiny Európy, nútia Tretí svet kupovať precenené, nepotrebné tovary, zatiaľ čo exportujú obrovské porcie ich prírodného bohatstva.

Som si celkom istý, že ľudia sa pozrú na môj prístup a sentiment a budú hľadať pokrytectvo a nenávisť v mojich slovách. Moja revolúcia sa rodí z lásky k mojim ľuďom, nie z nenávisti k iným.

Vieš, väčšina Latino ľudí je tu kvôli veľkej inflácii, ktorá bola spôsobená americkými spoločnosťami v Latinskej Amerike. Mimo to, veľa z nich hľadá život mimo bábkových demokracií, ktoré boli založené Spojenými štátmi; miesta ako El Salvador, Guatemala, Peru, Kolumbia, Nikaragua, Ekuádor a Dominikánska republika a nie len španielsky hovoriace krajiny, ale aj Haiti a Jamajka.

Tak odlišne ako sme boli naučení pozerať sa jeden na druhého touto koloniálnou spoločnosťou, sme v tom istom zápase a až kým si to uvedomíme, budeme bojovať o odrezky zo stola systému, ktorý nás drží podriadených namiesto aby sme sa samourčili. A preto nemáme žiadnu kontrolu nad tým, kedy sa zruší embargo na Kube, alebo kedy prestanú zhadzovať bomby na Vieques.

Ale vieš, tu v Amerike prístup, ktorým nás kŕmia je, že mimo Ameriku žijú menejcenní ľudia. "Šikať na nich, nechajte ich starať sa o seba." Nie, šikať na Vás, oni sú vy. Nezáleží na tom ako veľmi si chcete farbiť vlasy na blond a dávať falošné kontkatné šošovky, alebo nasledovať anorektický štandard krásy, alebo nezáleží koľko diamantov si kúpite od ľudí, ktorí vás brutálne vykorisťujú aby ich dostali, nezáleží aký typ auta riadiš, alebo akej značky šaty si oblečieš, nikdy nebudeš nimi. Vždy sa na teba budú pozerať ako na nič viac ako malú opičku. Radšej budem hrdý na to, kto som, radšej ako zúfalo sa pokúšať byť niekým kým v skutočnosti nie som, len aby som zapadol. A či už to chceme akceptovať, alebo nie, to je to, čím nás táto kultúra, alebo nedostatok kultúry, kŕmi.

Chcem lepší život pre moju rodinu a pre moje deti, ale nesmie to byť na náklady miliónov životov v mojej rodnej krajine. Podsúvajú nám, že ak by sme namali týchto ľudí na vykorisťovanie, potom by Amerika nebola taká bohatá, aby nám dala možnosť mať tieto bezvýznamné materiálne veci v našich životoch a základné životné potreby. Nie, to je nesprávne. Sú to obchodné giganty a vládny predstavitelia, ktorí zarábajú všetky skutočné peniaze. Máme všetko, čo nám skopnú dolu. Môj nepriateľ nie je bežný biely muž, nie je to decko z bloku, alebo decká, ktoré vidím na ulici, môj nepriateľ je biely muž, ktorého nevidím: ľudia v bielom dome, majitelia korporátnych monopolov, falošný liberálny politici, tí sú mojimi nepriateľmi. Generáli armád, ktorí sú väčšinou konzervatívni, tí sú skutočný sráči, tým to musím doniesť, nie chudobným, švorcovým zaprdeným vojakom, ktorí sú príliš hlúpi, aby vedeli za mak o tom, ako sa veci majú.

V skutočnosti, mám viac spoločného s pracujúcim a bielym človekom zo strednej vrstvy, ako z väčšinou bohatých čiernych a Latino ľudí. Kým rasizmus kvári Ameriku, musíme pochopiť, že triedy sú skutočnou témou. Veľa z nás je na tej istej lodi, ktorá sa potápa, kým týto sráči jazdia na luxusných jachtách a tak dlho ako budeme bojovať o vykopnutie ľudí z malej lode sme všetci v tom, prídeme o možnosť dostať sa k lepšiemu štandardu žitia ako celku.

Inými slovami, nechem utiecť z plantáže, chcem sa vrátiť späť, oslobodiť všetkých mojich ľudí, obesiť sráča, ktorý ma tam držal a spáliť mu dom na prach. Chcem ovládnuť časť zeme, ktorá bola zobraná kolonizátormi, a vrátiť ju späť ľuďom, ktorí ju obrábali.

Nemôžeš zmeniť minulosť, ale môžeš vytvoriť budúcnosť, a ktokoľvek, kto hovorí inak je zasraný letargický diabol. Nepozerám sa na zopár jedincov Latino a čirnych ľudí v centre spoločenskej pozornosti na nejaký typ úspechu mojich ľudí ako celku. Väčšina z týchto úspešných jedincov sú zapredanci a domáci Negri.

Ale, nepokladám bratov za zapredancov ak odídu z geta. Chudoba nemá nič do činenia s našimi ľuďmi. Nie je to v našej kultúre, byť chudobní. Je to len posledných 500 rokov našej histórie; pozri sa na posledných 2000 rokov našej existencie, a čo sme priniesli svetu na poli vedy, matematiky, poľnohospodárstva a form vládnutia. Vieš, že konfederácia provincií bola jedným federálnym vládnym spôsobom kontroly štátu? Európania, ktorí prišli do tejto krajiny ukradli túto ideu náčelníkom Iroquícov. Idea súdiť vládcu pochádza z Aztéckej tradície. Preto Montezuma bol ukameňovaný jeho vlastnými ľuďmi "lebo reprezentoval agendu bielych Španiardov, keď bol chytený, nie Aztékov, ktorí by sa stali Mexičanmi.

Čiže celkovo, nebudem voliť nikoho len "preto, že je čierny, či Latino, musia skutočne reprezentovať komunitu a reprezentovať, čo je skutočne dobré pre nás všetkých proletárov.

Porque sino entonces te mando por el carajo cabron gusano hijo de puta, seramos libre pronto, viva la revolution, Viva la revolution!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára