streda 17. septembra 2008

Burzové správy


Pri sledovaní správ o dianí na trhoch dnes sa môže jeden opýtať: Kde začala táto kríza a ako je možné, že sa takto rozšírila? Neustále sa o nej hovorí v súvislosti s hypotekárnym trhom, no v čom je konkrétne háčik?

Ľahká dostupnosť úverov, resp. nízkych sadzieb rozbehla trh s nehnuteľnosťami a tým pádom aj hypotekárny trh. Ten je určite najväčší v Amerike, o ktorej sa v súvislosti s touto krízou hovorí predovšetkým. Špecificky sa to prejavilo v užšom hypotekárnom trhu zvanom Subprime, ktorý sa zameriava na ľudí so zlou úverovou históriou, slabou úverovou sadzbou a všeobecne na vysoko rizikových jednotlivcov z hľadiska financií. Pre obstarávanie tohoto trhu boli zriadené rozličné hypotekárne maklérske firmy, ktoré chceli využiť platobný potenciál aj týchto klientov.

Do týchto rizikových trhov sa dostali aj hedge-ové fondy , aby sa overila možnosť profitovania z týchto hypoték. Ich myšlienkou bolo nanovo zhrnúť pôžičky týchto rizikových skupín do CDO (ručených dlhových záväzkov), prehodnotiť ich úverové sadzby výhodnejšími ponukami a následne ich predať rozličným hedge-ovým fondom. V tých mali ďalej pracovať a vytvárať zisk alebo fungovať na predpoklade, že trh s bytmi bude stále na vzostupe a ich ceny porastú. Toto sa žiaľ nestalo a Subprime-ový trh skolaboval.

Takouto veľkou investičnou firmou s hedge-ovým fondom, ktorý sa dostal do problémov stavením na Subprime-ový trh bola Bear Stearns, ktorá sa v marci dostala do veľkých ťažkostí. A nebola sama. Napríklad aj švajčiarsky bankový obor UBS prišiel týmto spôsobom o zisky.[1]

Prípad Bear Stearns bol začiatkom roka podľa popredného britského analytika Michael-a Taylor-a začiatkom problémov, ktoré by mohli dôjsť rozmerov veľkej hospodárskej krízy. Tento vývoj okolo bytového trhu by totiž mohol vyvolať strach na iných významných klesajúcich trhoch a viesť k veľmi rýchlemu poklesu. To by mohlo skončiť ako svetová katastrofa.

Americká centrálna banka (Fed) reagovala mimoriadnymi zásahmi (záchranou spomínanej banky, mimoriadnym znížením sadzieb na úvery komerčným bankám, zlacnením a sprístupnením úverov o štvrť percentuálneho bodu a množstvom ďalších opatrení), pretože sa obávala recesie, teda hlbšieho poklesu ekonomickej aktivity. Znamenalo by to úbytok pracovných miest, pokles výroby a spotreby v dôsledku nedôvery v banky. Ak by si totiž chcelo naraz priveľa ľudí vybrať svoje úspory, mohlo by to banku položiť, spôsobiť nevyplatenie peňazí a tým pádom aj iné spomínané dôsledky.

Septembrové otrasy
Už rok trvajúca kríza sa opäť prihlásila pred pár dňami krachom štvrtej a prevzatím tretej najväčšej banky USA. Ich aktíva a cenné papiere sa rovnako viazali na hypotekárne ústavy. Ďalších investorov, ktorí by mohli týmto krachujúcim subjektom pomôcť dostať sa z ťažkostí, odrádzal rating signalizujúci stav inštitúcii, ktorý môže v znepokojujúcej situácii banku celkom odpísať. Impulzom na to môže byť informácia, a to i nepodložená, ktorá by mohla mať negatívne vplyv pri uvažovaní o prospešnosti investovania do danej inštitúcie.

Pred hrozbou krachu bola vládou USA prevzatá najväčšia svetová poisťovňa. Tohoročný kandidát na prezidenta John McCain sa ešte predtým prekvapujúco vyjadril, že by jej vláda nemala pomáhať a tiež, že je podľa neho potrebné zabezpečiť väčšiu reguláciu trhov. Podľa neho by vraj daňový poplatníci nemali byť zodpovední za zlé investície amerických spoločností.

Podobnú predstavu mal aj komentátor Hospodárskych novín: ,,Súčasný problém by bolo možné riešiť podobne ako "ázijskú krízu" koncom 90. rokov, keď Medzinárodný menový fond odporučil výrazne znížiť štátne výdavky, zvýšiť úrokové sadzby a nechať zákony trhu pracovať aj za cenu bankrotu nefungujúcich finančných inštitúcií. Dosahy boli tvrdé, ale postupom času sa dostavila stabilizácia a zdravý rast hospodárstva.“ (HN, Kristián Boldiszár; 26.02.2008) Pomocnou rukou sa podľa komentátora krajina len viac zadĺžuje. A práve to Američanom asi treba najmenej po tom, ako deficit krajiny tohto roku dosiahol rekordnú úroveň 407 miliárd dolárov. Príčinami sú spomalenie ekonomiky, zdraženie energií a potravín, náhly pokles cien nehnuteľností a objemu úverov, znižujúce sa tempo ekonomického rastu a zvyšujúca sa nezamestnanosť.

Podobnosť kríz
Prečo by však mohla byť táto kríza dokonca podobná tej z 30-tych rokov? BIS, základná banka centrálnych bánk (ktorá sa mimochodom starala o povojnové reparácie), poukázala na zhluk znepokojujúcich znamení, citujúc hromadné výdaje hypermoderných úverových nástrojov, stúpajúce množstvá účtov domácností, extrémnu záľubu pre riziko preukázanú investormi a zavádzajúcu nevyváženosť vo svetovom peňažnom systéme. Podobné podmienky predchádzali predchádzajúce veľké krízy (okrem veľkej hospodárskej i ázijskú v 1990-tych rokoch).

Podľa Bank for International Settlements: Každý pokles predchádzala doba bezinflačného rastu dosť bohatého na to, aby viedla mnohých komentátorov k predpokladu, že prišla ´nová éra´.“ Varovala, že uvoľnená monetárna politika poháňa nebezpečnú úverovú bublinu, ktorá ponecháva svetovú ekonomiku omnoho viac zraniteľnú ďalšiemu náhlemu poklesu podobnému kríze z 30-tych rokov.

Práve takáto uvoľnená trhová ekonomika vždy skýta príležitosť pre krízu svetového rozsahu. Ťažko totiž ovplyvniť správanie sa ľudí v hrozivých situáciách a dobách neistôt. Každému ide napokon o zhodnotenie svojich peňazí a nikto si neželá ich stratu, a tak je pochopiteľná snaha zbaviť sa nebezpečenstva a predísť krachu osobných investícii.

A aké boli dopady veľkej hospodárskej krízy v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia? Nezamestnanosť, pokles príjmov a tým pádom aj dopytu, zastavenie výstavby a spomalenie priemyselnej výroby. Z toho obdobia je známy obrázok ženy strkajúcej znehodnotené balíčky peňazí do pece...


[1] http://morb.wordpress.com/2007/07/25/world-crisis-scenarios-for-the-21st-century-worldwide-economic-depression/
Obrázok: redakcia časopisu Ľahko pretrávená strava

2 komentáre:

 1. PHILIP STEPHENS, Financial Times:
  ,,...Múdri po pohrome, hlavní bankári, trhoví regulátori a zvyšok už hovoria, že čo je treba sú tesnejšie pravidlá, bližší dozor a poistenie triezvosti. Ostatní z nás sa môžu opýtať prečo to trvalo tak dlho pre týchto strážcov systému, aby sa zobudili zo svojej spokojnosti. Určite nám bude spätne odpovedané, že nie je čas na vzájomné obviňovanie. Ľuďom, ktorí predsedali tomuto neporiadku, sa musí veriť, aby sa zachránil finančný systém od ich minulých chýb.

  Niektoré zo záverov sú ľahko predvídateľné. Investiční bankári, v rozsahu akom ostali, uvidia ten prebytočný milión či päť odrezaný zo svojich platov a bonusov. Vzrastie percento kapitálových potrieb pre finančné inštitúcie a dráždivé štruktúry budú nanovo skalibrované, aby pridusili podstupovanie risku.

  Diabolské komplexné produkty, ktoré načas vyzerali, že budú definovať nový finančný kapitalizmus, budú považované za to, čím riadne sú: nástrojmi klamu rovnako ako inovatívnym géniom.

  Politici, tuším, budú požadovať tuhé obmedzenia toho, čo jeden nazval ,,flákačmi a špekulantmi“, ktorí boli krátko predávajúcimi bankových akcií. Niekto niekde sa určite rozhodne, že poisťovacím spoločnostiam by nemalo byť dovolené zaobchádzať s dôchodkovými úsporami ako žetónmi zadarmo vo finančnom kasíne.

  Koľko dobrého sa z toho stane je otvorenou otázkou. Zainteresovanému pozorovateľovi sa zdá, že veľké chyby posledných rokov sa netýkali nedostatkov regulácie, ale zlyhania konania. Hlavní bankári a regulátori jednoducho zaspali pri práci.

  Treba povedať, že boli jedna alebo dve úctyhodné výnimky. Vezmite si varovania Edward-a Gramlich-a. Guvernér štátnych rezerv Spojených štátov Gramlich v 2004 verejne varoval pred rizikami zahrnutými v explózii subrime-ových pôžičiek, ktoré poháňali boom s nehnuteľnosťami. Pred smrťou pred rokom povedal, že to súkromne podotkol vo Fed-e dokonca v roku 2000.

  Alan Greenspan zmietol dôkaz bokom, dvoriac aplauzom a slávou poskytovateľom hypoték, keď napomohli miliardami dolárov ľuďom, ktorí nikdy nebudú v pozícií splatenia dlhov. Je pre mňa záhadou prečo ľudia stále načúvajú bývalému predsedovi Fed-u.

  Nateraz jedinou vecou, ktorú môžu politici spraviť je uistiť ako len môžu, že iba bankári strácajú tričká: že vkladatelia a malé biznisy sa nedružia k miliónom vlastníkov domov už namočeným v hypotekárnom dlhu ako nevinné obete.

  Je hrozivé pomyslieť, že obrovské riziká chybujúcich inštitúcii boli naložené na ramená daňových poplatníkov...“

  http://www.ft.com/cms/s/0/1959ac9c-8594-11dd-a1ac-0000779fd18c,dwp_uuid=11f94e6e-7e94-11dd-b1af-000077b07658.html

  To je príklad fungovania systému, v ktorom daňoví poplatníci doplácajú na špekulácie extrémne podnikavých špekulantov, nezodpovednosti chovania sa dychtivých a nenásytných ľudí – ako ponúkajúcich, tak tých podliehajúcich, ako sa na takéto švindle nazerá, kým fungujú a pri akom strachu to môže skončiť.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Reakcia amerického týždenníka na súčasnú krízu:

  „Všetci z nás teraz platíme za excesy Wall Street. Niektoré z výdavkov sú splácané šetrnými ľuďmi, ako dôchodcami, ktorí šetrili celý svoj život. Teraz dostávajú smiešne nízke sadzby dvoch percent alebo podobne na svoje úspory, pretože Federálny rezervný systém zastavil krátkodobé sadzby v snahe nakŕmiť ekonomiku a zabezpečiť finančné trhy. Platiči daní taktiež uviaznu. Podľa odhadu William-a Poole-a, bývalého riaditeľa St. Louis Fed, pomoc veriteľom dvoch najväčších hypotekárnych firiem Fannie Mae a Freddie Mac by mohlo stáť platičov daní 300 milárd dolárov. Uvažujte o tom asi ako o roku a pol v Iraku.

  Nevedeli chlapci na Wall Street, ktorí nie sú nič než múdri, že jedného dňa hudba skončí? Jasné. Ale nemohli sa prestať správať týmto spôsobom, pretože klasický obchodný model Wall Street, ktorý je ako sen pre zamestnancov Wall Street (počas dobrých časov), no môže byť nočnou morou pre zákazníkov. Tu je ako to funguje. Stávkujete s peniazmi niekoho druhého. Ak vyhráte, dostanete obrovský bonus, založený na ziskoch. Ak prehráte, prídete o peniaze niekoho druhého skôr ako o svoje vlastné a zmeníte zamestnanie.“

  (Ako finančné šialenstvo dobehlo Wall Street, http://www.time.com/time/business/article/0,8599,1842123-5,00.html)

  OdpovedaťOdstrániť