utorok 30. decembra 2008

Európske protesty: na koho strane je štát?


Nepokoje v Grécku sú živým európskym signálom protestu voči politikom posluhujúcim záujmom, ktoré nie sú občianske.

To potvrdili aj solidárne protesty v Paríži, Berlíne, Istanbule, Londýne, Ríme, Kopenhagene, Madride a ďalších. Ľudí už totiž nezaujíma, že štát sa potrebuje ekonomicky vyrovnať zvyšku sveta, a preto musí urobiť všetko, čo je v ňom momentálne zvyčajné a nutné, aby doňho dobre zapadol.

Tieto protesty sú o neschopnosti politikov niečo zmeniť v prospech ľudí. O neschopnosti štátu uľahčiť ťarchu bremena, ktorú kladie trh na plecia pracujúcich. O tom, že svojich ľudí nedokáže donekonečna chlácholiť, ale že má proti nim surovú silu.

V takomto rozšírenom stave nespokojnosti už nezáleží na tom, či napríklad Grigoropoulos-ov vrah mieril priamo na mládež, alebo sa guľka odrazila. Problém je totiž v tom, že sa vláda nestará o to, ako sa ľudia prenesú cez ťažké obdobie, ale radšej berú na ohľad peňažné chrámy, ktoré pre ne predstavujú tú najsvätejšiu cestu.

Totiž pomoc spôsobom: pomôž si ako môžeš, doplnený privatizáciou a korupciou je občanmi následne asi právom považovaná za nedostatočnú, keď majú naviac k odovzdávaniu daní do pokladne ešte aj pracovať dlhšie ako doteraz.

marcové štrajky v krajine sa netýkali iba manuálne pracujúcich ako zberačov odpadkov, či zamestnancov transportných sietí, ale i pracujúcich v školách, súdoch, bankách, úradoch, nemocniciach, médiách. Takýto hromadný nesúhlas dopomohol k novému uvedomeniu, že ak sa nezatiahnu riadiace páky, kapitalistický systém znehybnie.

Aký postup môžeme očakávať na Slovensku -ktoré má dokonca vyššiu nezamestnanosť ako Grécko- po tom, ako dospejeme k tomu, že riešenie demografickej krízy snom súkromných penzijných fondov si vysníval niekto druhý a bude nutné pokračovať v dnes nepredstaviteľnej privatizácii? Možno pre nás budú práve o to predstaviteľnejšie štrajky...

10 komentárov:

 1. Aj takýto je pohľad na protesty v Grécku:
  http://vlachynsky.blog.sme.sk/c/176062/Ako-greckym-studentom-pomahaju-ich-lavicovi-kamarati.html

  OdpovedaťOdstrániť
 2. mily anonym, tvoj link odkazuje na demagogiu, ktora sa snazi zubami nechtami obhajit si, ze to v com zije je spravne.. a ti, ktori to uz nechcu su povalaci, looseri, nanichodnici..

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Julo, môj link neodkazuje na žiadnu demagógiu, ale na hlas obyčajného človeka, ktorý tam priamo žije.
  Ten odkaz hovorí o tom, že na každej strane sú ľudia, ktorí zneužívajú naivitu jednej, alebo druhej strany.
  Ja neviem, a ani nemám argumentačné schopnosti na to, aby som obhajoval nejakú stranu v tomto spore o "správne usporiadanie spoločnosti vo svete".Ale najprv by som si zistil, čo rozpútalo protesty, prečo sa ľudia búria a potom by som hovoril, či sa ľudia búria kvôli systému, alebo kvôli nejakému rozhodnutiu vlády, ktoré sa dá zmeniť.
  Mám pocit, že na týchto protestoch parazitujú tí, ktorých si pomenoval ako povaľači, looseri, naničhodníci.A povaľači, looseri, naničhodníci parazitujú aj na iných protestoch, nie len na tomto.Práve kvôli takýmto ľuďom, ktorých teraz obhajuješ, padajú všetky ideály ľudí, ktorý sa sporia o "správne usporiadanie spoločnosti".
  Július Balko - Lao

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Áno, chápem, že je pre všetkých znepokojujúce hlavne to, že tí poctivci, čo už boli naučení na skúšky, si ich musia neustále odkladať (..a prídu tak o prázdniny...). Skúsme si však predstaviť toho každého štvrtého Gréka vo veku 15 až 24 rokov, vrátane vysokoškolsky vzdelaných, ktorí už pred krízou nemali prácu. Alebo to, že nástupný plat mladých je tam asi tak polovica francúzskeho minima..

  Keď sa to podarí, tak si možno prestaneme myslieť, že tí "ľavicoví kamaráti" ich zrejme nepodporujú len preto, aby si s nimi mohli vypiť pri horiacom koši..

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Chcel som odpísať, ale odpisujem iba prianie Šťastného nového roku všetkým, ktorí sa podieľajú na tejto stránke.
  Prajem trochu menej "samozrejmosti" správnosti svojho postoja.Ja tiež pochybujem o správnosti toho svojho.
  lao

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Rozhovor s gréckym aktivistom, ktorý bližšie a lepšie ako hlavné médiá sprostredkováva situáciu a skutočnosti týkajúce sa nepokojov v jeho krajine: http://www.noveslovo.sk/clanok.asp?id=17368&cislo=3/2009

  OdpovedaťOdstrániť
 7. vsetky tote protesty robi banda fetakov. pozatvarat ich treba as scernaju a k lopate,keby robili nemali by cas fetovat a demolovat ulice.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. suhlasim s anonymom, je hanbou ze este aj po rokoch existuje hrstka mladych ktori sa hrdo hlasia ku komunizmu a verejne ho obhajuju na internete.keby bol komunizmus tak tu neni ani internet a nemozte filozofovat.chodte robit na stavbu pseudofilozofovia.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. keby nebol internet, možno by nikto nevidel ten váš otrasný pravopis.
  a keďže internet je, skúste sa, prosím, pod svoje slová aspoň podpísať vlastným menom.

  OdpovedaťOdstrániť