štvrtok 16. apríla 2009

Pri protestoch proti G20 v Londýne zomrel muž

Al Jazeera English

Tesne pred sumitom G20 v Londýne bol medzi tisíckami protestujúcich ľudí nájdený mŕtvy muž. Polícia uviedla, že muža našla pri Bank of England, kde zrejme skolaboval a v stredu okolo 19:30 (18:30 svetového času) prestal dýchať. Strážnici povedali, že premiestnili muža za policajný kordón keď po nich protestujúci hádzali fľaše a pokúšali sa muža resuscitovať predtým, ako bol dopravený sanitkou do blízkej nemocnice. V nemocnici bol vyhlásený za mŕtveho a orgány neudali možnú príčinu smrti.

Tisícky demonštrantov
Smrť prišla uprostred série protestov v hlavnom meste Británie, zahŕňajúc okolo 4000 demonštrantov deň predtým, ako sa stretli lídri krajín skupiny G20, aby diskutovali o globálnej finančnej kríze. Zatiaľ čo sa v stredu anti-kapitalistickí protestujúci a nahnevaní ekonomickou krízou sústredili vo finančnej štvrti Londýna, aktivisti proti klimatickým zmenám a vojne sa zhromaždili v iných častiach mesta. Väčšina demonštrantov bola mierumilovná, no niektorí protestujúci rozbili okná kancelárií Royal Bank of Scotland a napísali „zlodeji“ na bočnú steny banky. Banka, ktorá sa považovala za symbol všetkého zlého s finančným systémom, oznámila minulý rok stratu 34 miliárd dolárov, vôbec najhoršiu v histórii britských spoločností, vyzývajúc na prevzatie vládou stojace britských daňových poplatníkov miliardy dolárov. Iní demonštranti hádzali ovocie a vajíčka na policajných dôstojníkov počas protestov, keď poriadková polícia obmedzila väčšinu aktivistov na ulicu Threadneedle, hneď vedľa Bank of England, a na určitých miestach na protestujúcich zatlačila. Polícia povedala, že niekoľko jej strážnikov bolo v protestoch zranených a dodala, že tam bolo „na strážnikov hodených niekoľko rakiet a niekoľko vĺn na policajné kordóny, a zvýšený stupeň násilia voči polícii“. Viac ako 30 ľudí bolo zatknutých s policajnou zostavou jednej z najväčších bezpečnostných operácií.

Bankári obvinení
Demonštranti pozdvihli figuríny „štyroch jazdcov apokalypsy“, predstavujúce vojnu, klimatický chaos, finančné zločiny a bezdomovectvo. Pred Bank of England visela na pouličnom osvetlení figurína bankára v cylindri. Michael Rainsvro, protestujúci z Alternatívneho hnutia G20, povedal Al Jazeera, že demonštranti spred Bank of England chceli „skutočný dialóg“ o ekonomickej budúcnosti sveta. „Vidíme 20 ľudí v miestnosti robiacich rozhodnutia pre 20 najbohatších krajín sveta, no tieto rozhodnutia ovplyvňujú celý svet,“ povedal. „Prišli sme k hlavnej banke Anglicka povedať: toto nie je problém zopár regulátorov a zopár zlých bankárov, toto je problém, ktorý prebieha roky.“

Plánovaných viac protestov
Výklady obchodov a reštaurácii boli zadebnené, aby ich chránili pred protestujúcimi a nad demonštráciami sa vznášali helikoptéry. „Som nahnevaný z arogancie vlády, arogancie bankárov,“ povedal Jean Noble, jeden z protestujúcich. „Som tu v zastúpení chudobných, tých, ktorí teraz nedostanú svoju penziu alebo ktorí stratili svoje domovy, zatiaľ čo si títo zazobanci ponechávajú svoje bonusy, ukrývajú svoje peniaze v daňových rajoch a chodia a žijú tam, kde na nich nikto nedočiahne.“ Menšia demonštrácia voči vojenskej role Británie v Iraku a Afganistane pritiahla niekoľko stoviek ľudí na Trafalgar Square. Protestujúci plánovali ďalší deň akcii na štvrtok, aby sa zhodoval s otvorením sumitu. Očakáva sa, že sa stretnutie svetových lídrov zameria na vyrovnanie sa so svetovou recesiou, najhoršou za 80 rokov.

[zdroj: http://english.aljazeera.net/news/europe/2009/04/200941223829989463.html]
Preložil: Karanowak

2 komentáre:

  1. http://www.sme.sk/c/4385361/obet-protestov-summitu-g-20-napadol-policajt.html

    OdpovedaťOdstrániť
  2. http://posthumanmarxist.wordpress.com/2009/04/14/g-20-a-romance-of-a-politics-of-failure/

    ...o tom, prečo vytváranie viny zbavuje potreby jednať za seba

    OdpovedaťOdstrániť