piatok 17. júla 2009

Abeceda teórie marxizmu: Môže naša spoločnosť fungovať bez kapitalistov?/Dostáva každý rovnakú mzdu v socialistickej spoločnosti?

Monthly Review

Môže naša spoločnosť fungovať bez kapitalistov?

Zmeňte posledné slovo tejto otázky a zistíte, že to je zvyčajný vzor, ktorý sa kládol v každej dobe dejín. Pred štyristo rokmi znela v Európe otázka: môže naše ekonomické zriadenie fungovať bez feudálnych pánov? Pred sto rokmi v Spojených štátoch znela otázka: môže náš ekonomický systém fungovať bez otrokárov? Presne ako spoločnosť zistila, že to dokáže bez feudálov a otrokárov, rovnako zistí, že to dokáže bez kapitalistov.

Musí sa rozlišovať medzi kapitalistami a výrobnými prostriedkami, ktoré vlastnia ako kapitál. Spoločnosť samozrejme nedokáže fungovať bez týchto výrobných prostriedkov – zeme, baní, surovín, strojov a závodov. Tie sú podstatné. Rozdiel je podaný jasne Robert-om Blatchford-om v jeho známej knihe Merrie England:
Povedať, že nemôžme pracovať bez kapitálu je rovnako pravdivé ako povedať, že nemôžme kosiť bez kosy. Povedať, že nemôžme pracovať bez kapitalistu je rovnako nepravdivé ako povedať, že nemôžme pokosiť lúku pokiaľ všetky kosy nepatria jednému človeku. Ba čo viac, je to rovnako nepravdivé ako povedať, že nemôžme kosiť pokiaľ všetky kosy nepatria jednému človeku a nevezme si tretinu žne ako poplatok za ich požičanie.

Kým kapitál vykonával potrebnú funkciu správy, kým bol jeho výnos zaslúžený, bol dôležitý; teraz, keď iba drží akcie a obligácie, z ktorých vyberá si nezaslúžený výnos, zatiaľ čo najatí výkonní pracovníci pracujú, dôležitý nie je.

Vlastníctvo, niekedy užitočné, je teraz parazitické. A kto môže poprieť, že náš ekonomický systém môže pôsobiť -lepšie než kedy predtým- bez parazitov? Faktom veci je, že sme dosiahli bod, kde spoločnosť nielen môže, ale musí fungovať bez kapitalistov, pretože sila, ktorá je ich ako vlastníkov výrobných prostriedkov, musí byť použitá takým spôsobom, aby viedla k nezamestnanosti, neistote a vojne.

-----
Dostáva každý rovnakú mzdu v socialistickej spoločnosti?

Nie, nedostáva. Kvalifikovaný robotník dostáva viac ako nekvalifikovaný; manažér dostáva viac ako pracovník; výborný hudobník dostáva viac ako priemerný hudobník; farmár, ktorý vyprodukuje 400 bušelov [asi 36,3 litra] pšenice dostáva viac ako farmár, ktorý vyprodukuje 200; baník, ktorý vykope osem ton uhlia dostáva viac ako baník, ktorý vykope šesť; a tak ďalej. Ľudia sú platení podľa kvality a kvantity ich práce.

Osoba, ktorá dostáva dokonca najvyššiu mzdu v socialistickej spoločnosti, ju môže naďalej dostávať iba tak dlho, kým ju zarába prostredníctvom práce. Nemôže ju niekedy zmeniť na nezarobený výnos nakúpením výrobných prostriedkov a potom žiť z práce iných. Nemôže si kúpiť výrobné prostriedky z príkladného dôvodu, že v socialistickej spoločnosti patria výrobné prostriedky ľuďom a nie sú na predaj. Vyšší príjem, ktorý obdržiava pomocou ťažšej alebo lepšej práce, mu umožňuje žiť lepšie ako iní, ktorí zarábajú menej; no jeho vyšší príjem mu neumožňuje vykorisťovať nikoho druhého.

I keď je v socialistickej spoločnosti nerovnosť mzdy, je tu rovnosť možností. I keď dostávajú kvalifikovaní robotníci vyššiu mzdu, nekvalifikovaní robotníci majú pripravený prístup k školeniu a praxi potrebným na to, aby sa stali kvalifikovanými; i keď administrátori, inžinieri, spisovatelia, umelci dostávajú vyššiu mzdu, bezplatné vzdelanie pre všetkých v pomere k ich schopnostiam učiť sa doširoka otvára vchodové dvere k týmto profesiám. A „všetci“ v socialistickej spoločnosti znamená presne to – neznamená to všetci, ktorí si môžu dovoliť platiť poplatky, alebo všetci, ktorých spôsoby sú bez hanby, alebo všetci, kto nie sú černosi alebo Židia.


Huberman a Sweezy, "Introduction to Socialism," Monthly Review

[Zdroj 1: http://lists.econ.utah.edu/pipermail/a-list/2006-December/064092.html]
[Zdroj 2: http://www.marxmail.org/faq/same_pay.htm]
Preložil: Karanowak
Obrázok: http://thedemocraticdaily.com/2008/10/19/whos-afraid-of-the-big-bad-socialists/

3 komentáre:

 1. alebo že: každý podľa svojich možností, každému podľa jeho potrieb ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. alebo že: každý podľa svojich možností, každému podľa jeho potrieb ;)

  Ako keby to dnes neplatilo.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ja by som sa tiez nepodpisoval pod taketo prispevky ako ma tento anonym ;)

  OdpovedaťOdstrániť