streda 15. júla 2009

Konečne strana bez komunistov a eštébákov

(Martin Hulič)
Pred pár mesiacmi vznikla na našej politickej scéne nová strana, tzv.“ Sloboda a solidarita“. Nebolo by to nič prekvapujúce, veď máme na Slovensku registrovaných cez 130 politických subjektov. Lenže táto strana iba 3 mesiace po svojom vzniku zinkasovala cca. 4,71 % hlasov. Predtým, než sa pokúsim vysvetliť tento nečakaný úspech, rád by som sa vrátil k názvu strany.

Neznalý občan by si povedal, že názov “Sloboda a solidarita“ sa skôr hodí na ľavicovú a nie na liberálno-pravicovú stranu. Slovom „solidarita“ sa len snažia pred spoločnosťou zakryť svoj protiľudový a antisociálny charaker. Na svojej internetovej stránke veľmi dojímavo píšu o bezdomovcoch a solidarite s nimi. Lenže bezdomovci a ostatné desiatky tisíc zbedačených sa z ich solidarity nenajedia ani sa z nej v teple nevyspia. Táto skupina obyvateľstva sa tu len tak znenazdajky neobjavila. Je to dôsledok spoločensko-politických premien po roku 1989, ktoré zničili všetky životné istoty.

Prejdime ďalej k slovu „sloboda“, lebo je to veľmi široký pojem. Sloboda je úzko spojená s materialnym základom. Ak človek nemá základné životné istoty, t.j prácu, stály finančný príjem, ubytovanie a stravu, asi sa ťažko môže cítiť slobodný, napriek tomu, že má ústavou garantovanú slobodu prejavu, pohybu atď. Lenže SaS nejde o takýto druh slobody, ona má na mysli slobodu ekonomickú. Laicky povedané, chce garantovať, aby kapitalisti vo svojom vykorisťovaní neboli nikým a ničím obmedzovaní. Určite sa budú cítiť slobodne, keď im štát nebude určovať, akú minimálnu mzdu majú zaplatiť zamestnancovi. No nie je to výstižný názov pre túto stranu, keď si ho podrobne vysvetlíme? Pravda, názov nestačí a SaS sa musela ihneď po svojom vzniku diferencovať od tých ostatných 130 strán a išla na to veľmi rafinovane.

Ako vieme, od roku 1989 tu zúri agresívna antikomunisticka kampaň. Bývalý spoločenský systém je démonizovaný a jeho predstavitelia dávaní na úroveň masových vrahov. S touto kampaňou začali protagonisti Novembra 1989 a vďačne sa jej chytili naše masovo-telekomunikačné prostriedky, ktoré už dávno neslúžia spoločnosti. V novinách nikdy nečítame názory tých, ktorým sa žilo v tzv. „totalite“ lepšie, ako teraz v „demokracii“. Podľa prieskumov verejnej mienky je týchto ľudí viac ako polovica. Žiaľ, táto skupina obyvateľstva vďaka nesplneným ponovembrovým sľubom upadla do pasivity a stala sa z nej takzvaná „nezúčastnená väčšina“.

V dobe, keď jedna politická strana obviňuje druhú, že v jej vedúcich postoch sedí toľko a toľko „bývalých komunistov“, SaS túto spoločenskú klímu využila. Po celom slovensku si vycapili billboardy, v ktorých deklarovali, že sú stranou „bez komunistov a eštébákov“. Mladí ľudia, 20 rokov magorení televíziou a „celebritami“ sa tejto iniciatívy vďačne chytili. Veď vedia, že za socializmu boli rady na banány a nikto nemohol povedať vlastný názor, inak by ho zabili. Ani by mi veľmi nevadilo, že touto bilboardovou kampaňou urážajú súčasné komunistické hnutie na Slovensku, lebo my sa ešte brániť vieme. Ale je to ponižovanie všetkých komunistov, ktorí bojovali v 20. a 30. rokoch za práva pracujúcich apočas druhej svetovej vojny položili vlastné životy, aby sme my mohli žiť. Namiesto toho, aby sme im vzdali úctu, akú si právom zaslúžia, kdejakí nafúkanci z nich robia zločincov. Navrhujem preto všetkým členom SaS /je ich cca. 100/, aby sa okamžite vysťahovali z bytov postavených za socializmu a taktiež prerušili akýkoľvek kontakt s tými rodinnými príslušníkmi, ktorí boli v KSČ.

V krátkosti by som sa rád dotkol aj predsedu SaS Richarda Sulíka. Ten spolu s celou rodinou v roku 1980 emigroval do Nemecka. To by nebolo ani také strašné, lebo ČSSR touto stratou určite netrpela. Po štátnom prevrate 22 ročný Súlik cítil závan peňazí, tak sa do svojho rodného Československa vrátil a založil firmu FaxCopy, ktorú všetci poznáme. Možno mi raz pán Sulík vysvetlí ako môže mladý človek založiť firmu, ktorá má pobočky po celom Slovensku. Aby som to všetko zhrnul, SaS nie je relevantným politickým subjektom. Je to len pokus malej skupiny ľudí nabaliť sa a rozkradnúť čo sa dá. O pár rokov po tejto strane neštekne ani pes, lebo pán Sulík si už možno teraz spieva: „Až tu malou zemi celou rozkradem. Tak se vrátím ve svý rodný Colorado / v jeho prípade do Nemecka/ “.

Na záver len dodám, že na Slovensku okrem strany „bez komunistov a eštébákov“, existuje aj strana bez zlodejov a privatizérov, ale to ešte potrvá, kým si to naša verejnosť uvedomí.


Martin Hulič - SZM Košice
Článok bol na základe dohody prevzatý zo stránky http://www.szm.hng.sk

14 komentárov:

 1. http://www.jetotak.sk/slovensko/krizu-nesposobil-alkoholizmus

  OdpovedaťOdstrániť
 2. "Lenže bezdomovci a ostatné desiatky tisíc zbedačených sa z ich solidarity nenajedia ani sa z nej v teple nevyspia. Táto skupina obyvateľstva sa tu len tak znenazdajky neobjavila. Je to dôsledok spoločensko-politických premien po roku 1989, ktoré zničili všetky životné istoty." - takúto vec, môže napísať iba človek, ktorý v živote bezdomovca nepoznal.
  A k článku - Ako môžem mať úctu ku komunistom, keď každý režim, ktorý sa naň ovoláva je despotický? Nenahovárajte mi, že som zmanipulovaný médiami, keď sú tu tisícky svedectiv o zločinoch za minulého režimu. Iba človek, ktorý stratil kontakt s realitou, môže ospevovať minulý režim. Nehnevajte sa, ale takýto článok je prejavom totálnej uzavretosti človeka, ktorý to napísal a ktorý ho "vyvesil" na svojom blogu.
  Inak, mýlite si slobodu s "mať čo do úst".

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tiež som ti chcel ešte napísať, hlas zo záhrobia, no poviem len toľko, že článok je skôr ukážkou samostatného myslenia schopného postaviť sa proti ideológii hlavného prúdu, ktorá je na Slovensku denno-denne omieľaná.

  A keď si tu pred krízou snaží Sulík zachrániť biznis politikou nebudeme takí idioti a nadšene mu prikyvovať, že za ňu môže Jožko z Vlkolínca a nie nedostatok regulácie a ním proklamovaná "sloboda".

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Skupina bezdomovcov o ktorej hovorí pán na stránke SZM tu vždy bola, je a bude. Môžeme sa baviť o tom, či ich je viac a čo je príčinou toho, že ich je viac. Za minulého režimu tu boli tiež.Iba mali prácu vďaka ktorej mali plat a ničili život svojim rodinám ak boli schopný si ju vytvoriť.Ak sú dnes bez domova, tak je to dôsledok ich spôsobu života. Určite sú aj dnes bezdomovci, ktorí nemôžu za to, že sa na ulici objavili. Ale sú tu spolky, ktoré sa im snažia pomáhať. Pomoc takýmto bezdomovcom je úspešná, pretože sú to ľudia, ktorí vyšli zo normálneho prostredia.
  Ale prevažná väčšina bezdomovcov má zdroj svojho zlyhania v prostredí z ktorého vyšli ako slávne detské domovy ktoré vznikli v minulom režime, alebo rozvrátená rodina, podliehanie rôznym návykovým látkam, štýl života z mladosti, mentálna retardácia atď.Žiaden systém tieto veci neodstráni, iba s nimi niečo robí konkrétnym spôsobom.Preto sa ani nepýtajte, čo sa dialo s mentálne postihnutými ľuďmi a s bezdomovcami v minulom režime. Dnes ich je vidieť a vypracovávajú sa spôsoby, ako ich zaradiť do normálneho života. V minulom režime boli postihnutí ľudia úplne izolovoný od spoločnosti(ak som nejakého videl ako malé dieťa, pozeral som ako na zjavenie.Dnes sa postihnuté deti stretávajú s normálnymi deťmi v školách) a bezdomovci boli vo väzeniach, pretože porušovali zákon o povinnosti pracovať.To je naozaj príkladné riešenie príčin zlyhania v dospelosti.
  Ak by bol teraz režim z pred roka 89 tak tiež by tu bola akási ideológia hlavného prúdu. Vtedy by ste sa búrili tiež?
  Sulík nerobí nič iné, iba hovorí o svojich predstavách. A viete o tom, že za krízou je regulácia trhu? Voľný trh ani neexistuje a ani neexistoval. Preto si myslím, že Sulík to nemyslí s voľným trhom tak, ako si to predstavujete vy.

  anonym

  OdpovedaťOdstrániť
 5. http://www.diskriminacia.sk/?q=s_disabled/sm_history

  http://www.biocenter.sk/lkessays_files/9-15.pdf

  http://korzar.sme.sk/c/4404125/nechcel-som-svoj-zivot-prezit-v-ustrani-tvrdi-telesne-postihnuty-kosican-ladislav-plesa.html

  http://www3.zilinskyvecernik.sk/archiv/2004/zv_7/zvstr18.pdf

  https://www.sav.sk/journals/nar/full/sn197a.pdf

  ha ha ha

  anonym

  OdpovedaťOdstrániť
 6. "bezdomovci za sociku mali pracu" - to je velmi podstatny sposob ako riesit ich problem..

  "bezdomovci prisli zo slavnych socialistickych domovov.." - potom je zaujimave odkial sa beru bezdomovci v zapadnom svete..

  pravdupovediac postihnutych stretavam len na televiznej pbrazovke a v casopisoch, inac velmi nie..

  a klinec o pricine krizy len dava korunu anonymovmu prispevku.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. "bezdomovci za sociku mali pracu" - to je velmi podstatny sposob ako riesit ich problem.. - áno, ale je to iba čisto technické riešenie, ktoré generuje ľudí spoliehajúcich sa iba na druhých čo vedie v konečnom dôsledku k degradácii osobnosti.


  "bezdomovci prisli zo slavnych socialistickych domovov.." - potom je zaujimave odkial sa beru bezdomovci v zapadnom svete.. - zisti si, čo sú to za ľudia a akú perspektívu im dá ten slávny detský domov - inak znova čisto technické riešenie situácie detí, ktoré opustili rodičia.
  Ešte raz - bezdomovcom sa stáva človek na základe prostredia z ktorého vzišiel a ktoré ho formovalo.Na základe prostredia, na ktoré ale nikdy žiaden systém nemal a ani nebude mať plyv, pretože sa to týka miesta v ktorom žije a ľudí, ktorí sú v ňom, si ten ktorý človek formuje postoje. Jediné, čo sa dá robiť je sledovanie vývinu dieťaťa z rizikového prostredia.Túto činnosť majú robiť pedagógovia, lekári. Ale, minulý režim nám tu vychoval taký postoj k práci, ktorý korešponduje úplne presne k ľahostajnosti k nej, pretože bez práce nemohol byť nikto a každý ju mal zabezpečenú.Opakuje sa tu degradácia myslenia.

  A tá odporná poznámnka k postihnutým si nezaslúži ani len komentár.
  A príčina krízy - no čítajte aj niečo iné, ako komunistické noviny a stránky.

  anonym (ktorý je anonymom preto, lebo reaguje na článok, ktorý poslal hlas zo záhrobia menom karanowak - nech je to ktokoľvek. A výhovorky na foto u mňa neplatia.)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Si nejaký poprevracaný: bezdomovec s prácou (to je čo?) znamená degradáciu osobnosti???

  Lao, keď tam aspoň vidím tvoje meno, snažím sa byť k tým tvojím opakovane zatrpknutým reakciám plným predsudkov zhovievavejší.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. karanowak, ja neviem, kto je lao.

  bezdomovec s prácou - bezdomovec je človek s konkrétnymi návykmi z minulosti. Ak dáš tomuto človeku prácu, jeho potenciál k bezdomevctvu mu tým nezmažeš. Skôr jeho schémy správania schváliš. Ak dostane prácu zadarmo, prichádza k utvrdzovaniu si postojov a k celkovej degradácii.

  anonym

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Čo sleduješ vďaka tejto otázke?

  OdpovedaťOdstrániť
 11. http://www.jetotak.sk/autonomna-zona/inglourious-basterds-sulik-slota

  OdpovedaťOdstrániť