pondelok 11. januára 2010

Evo Morales: „Nemôžeme zastaviť globálne otepľovanie bez ukončenia kapitalizmu“

Democracy Now! v Kodani
17. december 2009 – Democracy Now! – Bolívijský prezident Evo Morales sa k nám pridá v Kodani, aby hovoril o klimatických rokovaniach OSN, kapitalizme, klimatickom dlhu a ďalších iných veciach. „Zásady neobmedzenej industrializácie sú tým, čo ničí prostredie“, hovorí Morales. „A táto iracionálna industrializácia je kapitalizmus.“

AMY GOODMAN: Toto je klimatické odpočítavanie. Hlási sa Democracy Now!, democracynow.org. Som Amy Goodman. Vysielame z Bella Center (Kodaň).

Ostáva jeden deň pred tým ako sa summit OSN COP15 priblíži ku koncu. Summit sa opisuje ako najväčšie stretnutie o klimatických zmenách v dejinách. A dnes, desať dní po tom, ako začalo, sú rozhovory na pokraji zrútenia?

Táto diskusia medzi bohatými a chudobnými krajinami, medzi svetovým Severom a svetovým Juhom o kľúčových témach zahrnujúc emisie skleníkových plynov a klimatický dlh, ostáva nevyriešená. Svetoví lídri z viac ako 110 krajín začali prichádzať na summit a prednášať svoje preslovy hlavnej plenárnej schôdzi zatiaľ čo sme tu. Pre občiansku spoločnosť je jedinou horšou vecou ako nekonečná rada ľudí snažiacich sa dostať do Bella Center žiadna rada, pretože občianska spoločnosť nebola z veľkej časti pustená dovnútra.

No, chvíľu predtým ako sme šli na vzduch som robila rozhovor s Evo-om Morales-om, prvým domorodým bolívijským prezidentom. Bol znovuzvolený v drvivom volebnom víťazstve nedávno tohto mesiaca.

V stredu vyzval Evo Morales svetových lídrov na udržanie rastov teploty počas nasledovného storočia len na jednom stupni celzia, doposiaľ najambicióznejší návrh všetkých hláv štátu. Morales taktiež vyzval Spojené štáty a iné bohaté štáty na zaplatenie ekologického dlhu Bolívii a iným rozvíjajúcim sa krajinám.

AMY GOODMAN: Prezident Morales, vitajte v Democracy Now!
PREZIDENT EVO MORALES: [tlmočené] Ďakujem vám, veľmi pekne, za pozvanie.
AMY GOODMAN: Včera ste hovorili tu, v Bella Center, a povedali, že nemôžeme zastaviť globálne otepľovanie bez ukončenia kapitalizmu. Čo ste tým mysleli?
PREZIDENT EVO MORALES: Kapitalizmus je najhorším nepriateľom ľudskosti. Kapitalistické –a hovorím o iracionálnom rozvoji- zásady neobmedzenej industrializácie sú tým, čo poškodzuje životné prostredie. A táto iracionálna industrializácia je kapitalizmus. Takže pokiaľ nezrevidujeme či neskorigujeme tieto zásady, je nemožné dbať o ľudskosť a život.
AMY GOODMAN: Ako by ste to spravili? Ako by ste ukončili kapitalizmus?
PREZIDENT EVO MORALES: Mení ekonomické zásady, končí s nadbytkom, konzumerizmom. Končí s bojom za - alebo toto hľadanie lepšieho žitia. Žiť lepšie znamená vykorisťovať ľudské bytosti. Drancuje prírodné zdroje. Je egoistický a individualistický. Preto v týchto prísľuboch kapitalizmu nejestvuje žiadna solidarita alebo vzájomné dopĺňanie sa. Nie je tu obojstrannosť. To je dôvod, prečo sa snažíme rozmýšľať o iných spôsoboch žitia našich životov a dobrého žitia, nie lepšieho žitia. Nie lepšieho žitia. Lepší život je vždy na náklady niekoho druhého. Lepší život je na náklady ničenia životného prostredia.
AMY GOODMAN: Prezident Morales, čo žiadate tu – na klimatickom summite OSN?
PREZIDENT EVO MORALES: Ochranu práv Matky Zeme, je dôležité uznať práva Matky Zeme. Najlepší spôsob, ako ich uznať je zaplatiť klimatický dlh. Podruhé, je dôležité uznať poškodenia, ktoré boli vykonané a starať sa o ľudí, ktorí boli ovplyvnení klimatickou zmenou, ľudí, ktorí stratia svoje ostrovné domy, napríklad, ľudí, ktorí ostanú bez vody.
AMY GOODMAN: Ministerka zahraničných vecí USA, Hillary Clinton-ová, dnes povedala, „Nemôžeme sa obzerať spať, musíme sa pozerať dopredu.“
PREZIDENT EVO MORALES: Pozerať sa dopredu znamená zhodnotiť všetko, že vykonal kapitalizmus. To sú veci, ktoré nemôžu byť jednoducho vyriešené peniazmi. Musíme vyriešiť problémy života a humanity. A to je problém, pred ktorým stojí planéta Zem dnes. A to znamená ukončenie kapitalizmu.
AMY GOODMAN: Ministerka Spojených štátov, Hillary Clinton-ová, taktiež dnes povedala, že bude prisľúbených 100 miliárd dolárov ročne ak bude dosiahnutá dohoda nie len Spojenými štátmi, ale v súkromno-verejnom partnerstve s mnohými krajinami po celom svete, no iba ak bude dosiahnutá dohoda. Nepovedala, aký k tomu bude príspevok USA. Čo hovoríte o vynakladaní peňazí Spojenými štátmi na problém globálneho otepľovania verzus – no, včera ste hovorili o vojne.
PREZIDENT EVO MORALES: Najlepšie by bolo, ak by boli všetky vojnové výdaje usmernené na klimatickú zmenu, namiesto ich míňania na jednotky v Iraku, v Afganistane alebo vojenské základne v Latinskej Amerike. Tieto peniaze by boli lepšie nasmerované na nápravu všetkých škôd, ktoré spôsobili USA. A to, samozrejme, nie je len 100 miliárd dolárov; sú to pravdepodobne bilióny a bilióny dolárov. Ako môžeme míňať peniaze na zabíjanie a nie na záchranu životov? Musíme vynakladať peniaze na záchranu životov, nie na zabíjanie. Toto sú naše rozdiely oproti kapitalizmu.
AMY GOODMAN: Nazvali ste vojnu v Afganistane teroristickou. Hovoríte, že je prezident Obama teroristom?
PREZIDENT EVO MORALES: Ľudia, ktorí posielajú svoje jednotky zabíjať mimo ich krajiny, to je teror. Nie sú to len civilní teroristi oblečení ako civilisti; môžu byť tiež oblečení vo vojenských uniformách. Horšie je, ak sú financovaní peniazmi od ľudí, z daní. Samozrejme, každá krajina má právo brániť sa, rovnako ako sa môže každá krajina brániť. No invázia inej krajiny s uniformovanými ľuďmi, to je štátny terorizmus.

Naviac, postaviť vojenské základne v Latinskej Amerike za účelom politickej kontroly, a ak je ich vojenská základňa impériom, to nie je rešpekt pre demokraciu. Nie je tu mier, spoločenský mier. Pre tieto krajiny nejestvuje rozvoj, ani integrácia v týchto regiónoch. To sme zažívali v Južnej Afrike a Latinskej Amerike.
AMY GOODMAN: Aký je váš odkaz prezidentovi Obamovi pri týchto klimatických rokovaniach?
PREZIDENT EVO MORALES: Po vypočutí si jeho reči na summite hláv štátov Amerík, sme boli plní nádejí, že bude spojencom pri prehováraní k chudobe. Teraz nie som taký plný nádeje. Skôr sme sklamaní. Ak sa v Spojených štátoch niečo zmenilo, je to farba prezidenta.

Tak som bol prostredníctvom administratívnych uznesení vyzvaný na zatvorenie odborov, alebo na likvidáciu odborov, keď robím presne opak. Vo vytvorenej správe zaoberajúcej sa prístupom k obchodným výhodám pod programom ATPDEA bolo pripísané, že je bolívijská vláda zapojená do potláčania odborov, v čase, kedy bola v skutočnosti vláda naopak veľmi aktívna v poskytovaní infraštruktúry a podpory odborom, prostredníctvom zlepšovania centier, v ktorých sa odbory stretávali, atď.

Dokonca prezident Bush nemal žiadne pripomienky k odstavcom v bolívijskej ústave, zatiaľ čo za novej administratívy sa k novej ústave, ktorá bola navrhnutá, objavili pripomienky a kritika, obzvlášť vo vzťahu k riadeniu plynových a ropných odvetví. Je to jasné angažovanie sa vo vnútorných záležitostiach Bolívie Obamovov administratívou. A napokon sa zdá, že nás žiadajú zmeniť ústavu. To je niečo, čo nespravil ani Bush. Ak sa pozrieme na toto, vychádza z toho Obama horšie ako Bush. A dokumenty sú tam.
AMY GOODMAN: Viem, že už musíte odísť. Moja posledná otázka je: Žiadali ste klimatický súdny dvor; čo ste tým mysleli?
PREZIDENT EVO MORALES: Tí, ktorí poškodzujú planétu Zem a tí, ktorí škodia, potrebujú byť súdení. Tí, ktorí nespĺňajú zmluvné podmienky Kjótskeho protokolu by mali byť súdení tiež. A z týchto dôvodov musíme zorganizovať súdny dvor klimatickej spravodlivosti v OSN.
AMY GOODMAN: A jeden stupeň celzia?
PREZIDENT EVO MORALES: To je náš návrh.
AMY GOODMAN: Myslíte si, že to je možné dosiahnuť?
PREZIDENT EVO MORALES: Áno. Áno, inak by to bol nedostatočný záväzok k ľudskosti.
AMY GOODMAN: Myslíte si, že v Kodani dôjde k dohode?
PREZIDENT EVO MORALES: Pochybujem o tom. Rozpracúvame iné návrhy pre moje zasiahnutie.
AMY GOODMAN: Myslíte si, že by bolo osudné, ak by nedošlo k dohode?
PREZIDENT EVO MORALES: Nie, je to strata času. A ak nedokážu lídri krajín dospieť k súhlasu, prečo potom nerozhodnú ľudia spoločne?
AMY GOODMAN: Tu to ukončíme. Ďakujem vám, veľmi pekne, prezident Morales.

AMY GOODMAN: Hovoril s nami bolívijský prezident Evo Morales tu, v Kodani. Toto je Democracy Now!, democracynow.org. Toto je klimatické odpočítavanie.

[Zdroj:http://www.democracynow.org/2009/12/17/bolivian_president_evo_morales_on_climate]
Preložil: Karanowak

1 komentár:

  1. ...0 komentarov???
    ...ak to povedal Evo Morales, ma moj obdiv...

    julianBosakSt

    OdpovedaťOdstrániť