nedeľa 7. februára 2010

Hádanka majstra Dzu

Napriek tomu, že vojna ešte nie je vyhraná sa tento týždeň v ľavicovom periodiku vytešujú zo sofistikovaného ťahu predsedu SMER-u, ktorému sa podarilo odstaviť Dzurindu opätovným skompromitovaním financovania jeho strany. Treba si uvedomiť, že ak mal byť toto najväčší Ficov tromf, tak je po ňom, ba že protivníkovi ani nespôsobil veľké škody, pretože ten využil útok ako v aikide.

Nečakaným stiahnutím sa Dzurindu si najsilnejšia pravicová strana naopak pozdvihne meno a prisvojí nálepku tzv. politiky slušných ľudí, ktorú podľa niektorých ľavičiarov zúfalo zanedbal Fico. Dzurinda totiž nepotrebuje súperiť s Radičovou, skôr si pravdepodobne povedal: „Táto žena ma potiahne.“

Spomeňme si len na to, ako sa Radičová dočasne vytratila z politickej scény. Poslanci SNS veselo v parlamente podpisujú svojho predsedu, ktorý si medzitým môže objednať ešte jedno kolo a Radičová sa na to vzdáva mandátu kvôli zbrklému hlasovaniu za kolegyňu. Ak sa v túto dobu vráti osoba, ktorá tento prešľap považuje za najhorší moment vo svojej kariére, komentujúc ho slovami, že je za slušnosť v politike, tak na ľudí zapôsobí ako anjel na obrýzganom logu firmy SDKÚ.

Fingovaný súboj medzi dvoma kandidátmi – Mikloš a Radičová - má potom len zvýšiť dramatickosť a napätie. Je ťažko uveriteľný preto, že ak sa Dzurinda vzdal pre dobro strany, nemožno čakať, že tá istá strana vsadí na Mikloša, ktorý pochybenie tvrdošíjne popiera, takže mu chýba psychologický a katarzný efekt.

Táto kauza ukáže, že už nejde o mená, pretože v hre je návrat pravice. Tak sa z netransparentného financovania SDKÚ a využitia tejto témy SMER-om pred voľbami ľahko môže stať výsmech SDKÚ z predvídateľnej taktiky Róberta Fica.

Ďakujem Stanislavovi Pribulovi za podnet.

2 komentáre: