nedeľa 14. februára 2010

Vancouverskí aktivisti vítajú otvárací ceremoniál summitom národov, protestom

Democracy Now!

Dnes začínajú vo Vancouver-i zimné olympijské hry 2010. Na víkend je naplánované veľké množstvo protestov. Sieť olympijského vzdoru [The Olympic Resistance Network] zorganizovala summit národov tak, aby sa kryl s otváracími ceremóniami Hier. Franklin Lopez-ová z Vancouver Media Co-op spravila tento report. (Obsahuje rýchly prepis)

FRANKLIN LOPEZ: Vancouver, v Britskej Kolumbii, je plný olympijskej horúčky. No tentokrát je tu čosi trochu iné. Čo začalo ako stovky organizujúcich sa miestnych ľudí proti Olympijskému pozvaniu sa zmenilo na medzinárodné zbehnutie tisícok prichádzajúcich z celého sveta pripravených konfrontovať sa s Hrami 2010.

HARJAP GREWAL: Je to výnimočná chvíľa v histórii, pretože zvolanie stretnutia sa zvyčajne deje na summitoch G8, WTO a Svetovej banky, ktoré sa dejú po celom svete, a tentokrát organizátori vlastne zvolali demonštráciu proti olympijskému priemyslu. Nepovažujeme olympijský priemysel za veľmi odlišný od týchto iných inštitúcií, ktoré sú nezodpovedné k ľuďom tohto sveta. IOC [Medzinárodná olympijská komisia] je ako WTO [Svetová obchodnícka organizácia]. IOC je ako MMF [Medzinárodný menový fond], je ako Svetová banka. Podporuje presun bohatstva z rúk verejnosti do súkromných vreciek.

FRANKLIN LOPEZ: To bol Harjap Grewal zo Siete olympijského vzdoru.

PROTESTUJÚCI: Žiadne domovy, žiaden mier, žiadna rasistická polícia!

REPORTÉR: Aj napriek tomu, že Komisia proti chudobe v minulosti demonštrovala svoju podporu násiliu.

FRANKLIN LOPEZ: Napriek démonizovaniu v médiách dostáva Sieť olympijského vzdoru svoj odkaz von, spolu s tým ako rastie anti-olympijské hnutie. Nedávny prieskum ukazuje, že krajina Britských Kolumbijcov si myslí, že na dvojtýždňovú športovú udalosť sa míňa príliš veľa. Tu je Harsha Walia zo Siete olympijského vzdoru.

HARSHA WALIA: Vieme, že Hry boli prekonané s rozpočtom cez 7 miliárd dolárov; pokračuje sa vo využívaní a rozkrádaní pôvodnej zeme, s rozvojom lyžiarskych letovísk po celej Britskej Kolombii; zvyšujúcej sa chudobe a kriminalizácii chudobných v Downtown Eastside; rozsiahle škrty vo verejných výdavkoch; a zvyšujúci sa rozpočet na dohľad a militarizáciu tu vo Vancouver-i. Máme miliardu dolárov, ktoré pôjdu do vojensko-policajného štátu vedúceho k Olympiáde.

FRANKLIN LOPEZ: No protestujúci sa dívajú za stupňujúci sa rozpočet. Ich hlavným sloganom je: „Žiadna olympiáda na ukradnutej vlasti,“ ktorý upozorňuje na nevyriešené boje o zem špecifické pre tento región. Vysvetľuje Gord Hill na No2010.com.

GORD HILL: No, tu v Britskej Kolumbii obzvlášť, tu to odkazuje na históriu kolonializmu tu v provincii a nedostatok zmlúv, ktoré boli potrebné od vlády podľa jej vlastných zákonov, aby sa stala jeho západným rozšírením cez Kanadu. Takže keď sa dostali do Britskej Kolumbie, ktorá sa práve formovala ako kolónia v tom čase pod Britmi, začali robiť dohody. Prvé z nich sú známe ako Douglas-ove dohody, podľa prvého guvernéra. A on spravil mnoho malých dohôd na Vancouver-skom ostrove. A potom, hneď nato, náhle zastavili tento proces a uvalili vládnu kontrolu nad všetkými týmito pôvodnými zemami tu v provincii. Je to nelegálne, a je to vlastne nemorálne, pretože boli obmedzení svojimi vlastnými zákonmi na vykonávanie dohôd pred tým, ako sa usadili na nejakej zemi alebo sa udial hocijaký obchod na suverénnej pôvodnej zemi.

FRANKLIN LOPEZ: Domorodý národ predstavuje neúmerné množstvo populácie Vancouver-skej Downtown Eastside, susediaci kritici tvrdia, že bola najviac zasiahnutá Hrami. Vancouver a Whistler sú pod paľbou narastajúcich policajných a vojenských síl v meste na zabezpečenie Olympijských hier. Chudobní ľudia, anti-olympijskí aktivisti a podporovatelia obťažovaní a ohrozovaní políciou, hraničnými strážami a špionážnymi agentami počas posledného roka. Tu je športový novinár Dave Zirin.

DAVE ZIRIN: Mojou výčitkou k Olympiáde je, že hocikam idete, vidíte tie isté tri veci. Vidíte policajný útlak. Vidíte rozpočet rozbíjajúce úplatkárstvo. A vidíte násilné nasťahovanie sa bohatých ľudí [gentrification] a vysídľovanie. A je pravda, že nezáleží na tom, kam olympiáda ide. Ako väčšina ľudí vie ako to upadlo v Peking-u. No to nie je záležitosť Číny, nie je to vec Peking-u. Je to záležitosť olympiády. Je to kamkoľvek idú, vyhovejú týmto požiadavkám v danej komunite. A nemyslím si, že by sa s tým mala vysporiadavať akákoľvek komunita na to, aby hostila športovú udalosť.

FRANKLIN LOPEZ: Olympiáda je veľkým biznisom pre Medzinárodnú olympijskú komisiu a jej korporátnych priateľov, medzi ktorými sú Coca-Cola, McDonald´s, Royal Bank of Canada a Chevrolet. Toto je bezprecedentná mobilizácia vo Vancouver-i, a organizátori tu očakávajú odpor voči olympijskému priemyslu tiahnúcej sa ďaleko za február 2010.

AMY GOODMAN: Tento report bol od Franklin-a Lopez-a, s Isaac-om Oomen-om a Dawn Paley Vancouver-skej Media Co-op.

[Zdroj: http://www.democracynow.org/2010/2/12/olympics]
Preložil: Karanowak

2 komentáre:

  1. Zdravim, pisal som o ponuke spoluprace na mail, ktory ma v profile J. Bosak ml. Je ta adresa aktualna? Ako by som mohol niekoho z vas skontaktovat? Mame velky zaujem o spolupracu.
    Peter Vittek

    OdpovedaťOdstrániť
  2. prepacte, prehliadol som, uz som Vam odpisal..

    OdpovedaťOdstrániť