utorok 2. marca 2010

Grécki pracujúci vedú boj proti škrtom

MATTHEW COOKSON | Socialist Worker

Matthew Cookson podáva správu o minulo-týždňovom generálnom štrajku v Grécku, z Atén, frontovej línie boja za zastavenie ofenzívy šéfov celej Európy.

Olli Rehn, komisár finančných záležitostí Európskej únie (EÚ), priletel tento týždeň do Grécka preto, aby žiadal vládu o prijatie dokonca ešte viac prísnejších opatrení.

No miera vzdoru na útoky vlády voči pracujúcim už teraz znepokojuje európsku elitu.

Okolo dvoch a pol milióna pracujúcich vo verejnom a súkromnom sektore vyšli na generálny štrajk proti opatreniam minulú stredu. Štrajk paralyzoval Grécko.

Všetky lety do a z krajiny boli zrušené.

Nebolo tu žiadne živé vysielanie, niektoré obchody boli zatvorené a jazdilo niekoľko autobusov alebo vlakov. Nasledujúceho dňa nevyšli žiadne noviny, pretože nebolo nikoho, kto by ich napísal a vytlačil.

„Štrajk je veľmi silný,“ povedal Socialist Worker zástupca odborov v Intracom telecoms company, Yiannis Theoharis. „Celá pracujúca trieda je presvedčená, že musíme bojovať proti útokom vlády.

„Zamestnávatelia, bankári a EÚ stoja za vládou. Chcú od nás škrty v mzdách, odmenách a zvýšenie veku odchodu do dôchodku.“

„Európsky lídri chcú použiť Grécko na napadnutie všetkých pracujúcich na kontinente. Ak zvíťazia, pôjdu ďalej na ďalšie miesta. Chcú zovšeobecniť svoj útok na Španielsko, Francúzsko, Britániu, Nemecko a Portugalsko.“

„Musíme v našom boji pokračovať. Ľudia v celej Európe sa musia brániť.“

Prisťahovalec

V Aténach sa udiala jedna z najväčších demonštrácií od pádu vojenského režimu v 1974. V mestách a mestečkách po celej krajine boli ďalšie veľké protesty.

Ku komunistickej strane pridružené odbory PAME [Militantný front všetkých pracujúcich] zorganizovali pochod desiatok tisíc ľudí ku gréckemu parlamentu.

A grécky TUC [Odborový kongres] a ľavicové skupiny uskutočnili demonštráciu 50 000 nasledujúcu tesne za protestom PAME.

Veľkým krokom vpred sa po prvýkrát a vo veľkom počte k protestu pracujúcich pridali africkí a bangladéšski pracujúci imigranti.

Imigranti, ktorí v Grécku fakticky nemajú žiadne práva a čelia zlému rasizmu, šli spolu s Komunistickou stranou Grécka. Strana bola v centre anti-rasistického hnutia.

Prisťahovalci požadovali svoje práva a skandovali „Sloboda, voľnosť“ v angličtine. Grécka polícia ich počas protestu sledovala.

„Nemôžeme dostať doklady,“ povedali mi prisťahovalci. „Nemáme prácu a to je veľký problém. Každý deň nás obťažuje polícia. Chceme len doklady a prácu, aby sme mohli zarábať.

Všetci na demonštrácii sú spolu. Odbory podporujú náš boj.“

Hnev

Za usilovanie sa o škrty bol na vládu PASOK-u [Panhelénske socialistické hnutie] veľký hnev, predovšetkým od ľudí, ktorí stredo-ľavú stranu volili minulý október.

„PASOK nezavádza socialistické politiky,“ povedal vice-prezident asociácie poštových odborov, Christos Kolias.

„Ľudia nechcú tieto škrty. Sú to politiky Bruselu a nemeckých bánk. Som odporca týchto politík a som prívrženec PASOK-u.“

„Sme generáciou 500 euro mesačne,“ povedal George, mladý grafický dizajnér. 500 euro je len 450 libier. „To je všetko, čo dostáva mnoho ľudí. Nemáme z čoho žiť.“

„Teraz vláda chce, aby sme mali menej peňazí. EÚ chce, aby sme platili za krízu. Toto neakceptujeme. Jediný spôsob je bojovať.“

„Nebola som schopná nájsť si prácu mesiace,“ povedala Anda, nezamestnaná sociálna pracovníčka. „No keď som pracovala, dostávala som len 680 euro (₤610) na mesiac.

I keď si prácu nájdem, budem stále dostávať rovnako – napriek tomu chce vláda zredukovať i toto.“

Loula a jej kolegovia zo spoločnosti Speedex courier sa pridali k demonštrácii. Povedala, „Vláda a EÚ chce, aby sme od strachu sklonili hlavy.

No ak sú odbory silné, potom ľudia nemajú strach.

Chceme sa pokúsiť zastaviť tieto opatrenia. Ľudia sa hnevajú na iné krajiny za to, čo nám robia, no sme najviac nahnevaní na našu vlastnú vládu. Sú to zlodeji.

A ak viete, že sú na blízku zlodeji, musíte s tým niečo spraviť.“


[Zdroj: http://www.socialistworker.co.uk/art.php?id=20438]

5 komentárov:

 1. ...myslim, ze vsetci namezdne pracujuci by mali podporovat greckych pracujucich...
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Gréci sú pohoďáci, šťastní ľudia, vraj sa veľmi v práci doteraz nepretrhli. Protestujú proti tomu, že budú mať o 8 000 € ročne menej. A ja tu na Slovensku tých 8 000 € ročne v TPP ani nezarobím. Veci treba vidieť objektívne. Ľudia by sa mali naučiť pracovať poriadne a mali by byť za to adekvátne hodnotení. Nenažranosť vládnucich všade vo svete nemá obdobu. A na druhej strane, nech si každý sám vstúpi do svedomia, či v práci pracuje a rozmýšľa!, alebo len sedí pri PC a vypisuje v pracovnom čase blbosti do blogov. Držte sa chlapci! Hľadajte pravdu.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. veru, treba zvazit ci vypisovat blbosti..
  http://www.wsws.org/articles/2010/feb2010/gre3-f25.shtml
  vyberam len par udajov z clanku:
  18% nezamestnanost
  20% pod hranicou chudoby
  60% dochodcov zije z menej ako 600€ na mesiac zatial co cena potravin sa da porovnavat s Nemeckom..

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Veru, Gréci sú na tom 2x lepšie ako my. U nás majú dôchodcovia okolo 300 €, reálna nezamestnanosť je u nás oveľa vyššia. A nikto nedemonštruje. Kľudne nás môžu predať cakumprásk napríklad Śvédom, to by sa mi páčilo, dodržiavanie osvedčených zákonov, fungujúci systém , aj sociálny, ale jazyková a kultúrna autonómia. Moja fikcia.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. A čia je to chyba, že to tu ľuďom stačí?
  Takže vlastne chcete povedať, že máme byť ako Gréci, lebo nie sme dobre ohodnotení alebo len čakáte, že sa niečo stane samo od seba?

  Rozprávate, akoby ste Grékom závideli, že prostestujú. Koho je to chyba, že si to nevieme tiež tak zariadiť?

  OdpovedaťOdstrániť