piatok 7. mája 2010

Diskusia bez diskusie

Sestry z rádu Uršulíniek v Bratislave oslovili pána Karola Ondriaša zo súčasnej Komunistickej strany Slovenska, aby sa im na kameru vyjadril k téme činnosti bývalej KSČ na Slovensku v 50. rokoch. Ich zámerom bolo natočiť dokumentárny film, v ktorom podľa ich slov chceli dať priestor obom stranám a chceli byť objektívne. Pán Ondriáš ma zavolal, aby som ich rozhovor natočil, aby mal záznam aj on.

Film bol odvysielaný na začiatku diskusnej relácie Sféry dôverné vo
verejnoprávnej televízii STV2 5. 5. 2010 o 22:05. Do približne polhodinového filmu sa z asi hodinu a pol dlhého rozhovoru s pánom Ondriašom nedostalo ani slovo. Ako filmár tomu rozumiem, no z deklarovaného zámeru objektívnosti, ostal len deklarovaný zámer, keďže šlo o jednostranné vykreslenie historických udalostí bez účasti druhej strany, či opozície.

Pán Ondriaš bol pozvaný do následnej diskusie, ktorá tak dávala nádej na to, že zaznie aj iný názor. Okrem pána Ondriaša boli v diskusnej relácii štyria hostia, ktorí ťahali za jeden povraz na čele s moderátorom. Čudoval som sa preto, ako je možné takúto reláciu nazvať diskusnou. Úvod relácie sa niesol v rovnakom
duchu ako film. Nik z prítomných sa neunúval hovoriť o kontexte historických udalostí, o ktorých bola reč.

Nie som historik, ale pripadá mi prirodzené, že ak idem hodnotiť historickú udalosť a mám naozaj záujem zistiť, čo sa spravilo zle a prečo, teda hľadať poučenie, či pravdu, nemôžem prehliadať kontext doby. Ale to by nabúralo celú reláciu, ktorá sa niesla v stimulovaní sentimentálnych nálad bez skutočného záujmu analyzovať, čo sa vlastne stalo. Otázku, prečo nehovoria o tom, že rušeniu reholí predchádzala druhá svetová vojna a klerofašistický režim, spolu s otázkou, či toto je diskusia, som poslal na emailovú adresu relácie bez odozvy.

Pán Ondriaš dostal v relácii nepomerne malý priestor a aj do tých pár viet mu skákal moderátor a nenechával ho dokončiť, či vôbec rozviesť myšlienku. Preto to pôsobilo skôr ako demonštrácia otvorenosti, ktorá v skutočnosti ostala len pri demonštratívnosti. Spomenul som si na jednu úvahu v rámci debaty s kamarátom o tom, aký je rozdiel medzi komunistami a kapitalistami. V tomto konkrétnom prípade komunisti zrušili kláštory a povedali aj prečo. Brali ľudí ako seberovných, a tak sa k nim aj správali. Kapitalisti naopak jednajú zdanlivo v rukavičkách, bez "násilia", musíte platiť dane, či hľadať komerčné možnosti ako prežiť. Ak sa vám to nepodarí, je to váš problém. To nie je priame jednanie, to je alibizmus a pokrytecké povýšenectvo, ktoré nemá s humanizmom a ľudským prístupom nič spoločné.

Je to princíp, o ktorom hovorí Slavoj Žižek v príklade o autoritatívnom a liberálnom otcovi. Zatiaľ, čo prvý povie jasne, že treba ísť k starej mame, druhý to rozhodnutie nechá na dieťati s tým, že sebaspytujúco zapôsobí na jeho city, na základe čoho sa dieťa s návštevou starej mamy stotožní. Dieťa sa tak nie len že podvoľuje otcovej vôli, ale príjma jeho vôľu za svoju.
Toľko úvaha.

Rozhovor s pánom Ondriašom uverejňujeme bez zobrazenia
pýtajúcich sa, ktoré si nežiadali byť zverejnené vo videu.


(Video je rozdelené na 6 približne 9 minútových častí. Dá sa v nich navigovať pomocou šípok na krajoch videa, či náhľadoch, ktoré sa objavia po prejdení kurzorom na video.)

A tu si môžete pozrieť spomínanú diskusnú reláciu Sféry dôverné.
http://stv.livetv.sk/tvarchive//video/video.html?video=51877
(alebo hľadajte v archíve stv.sk: http://www.stv.sk/videoarchiv/relacia/sfery-doverne-1/)2 komentáre:

 1. Ak berú sestry svoju vieru vážne a nejde im len o udržiavanie majetkov, začali možno vážne rozmýšľať o slovách pána Ondriaša.

  A to, že im jeho slová nezapadali do svojho pripraveného konceptu a predstave o komunistickom hnutí, keďže sa štyrikrát opýtali rovnakú vec, vypovedá aj o tom, ako málo ľudia vedia o tom kto sú a čo chcú komunisti.

  Žiaľ, táto bieda myslenia je široká, čo vidno na tom, že sa stále opakujú rovnaké akoby naučené, nezvážené pripomienky a bez toho, aby niekto pátral po hlbších súvislostiach a skutočnej podstate hnutia.

  Neviem si predstaviť, čo by spôsobilo, keby z jeho slov niečo naozaj vybrali do svojho filmu alebo dali do televízie. Reakcia by myslím veru nepotešila pravicu, kvázi-ľavicu, a istotne nie svetovú kapitalistickú triedu (rozumej tých, ktorí nás zotročujú, rozumej udržujú chudobu, vojny, neohrozene ohrozujú naše životy a obmedzujú našu budúcnosť...)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nedeľa doobeda: súčasne idú na troch rádiových staniciach kresťanské relácie. Už len chýba, aby začali Baláž s Hubinákom na Rádiu FM púšťať P.O.D..

  Ak to má odrážať množstvo veriacich na Slovensku, teda vraj 80% obyvateľov, tak toto vysoké číslo podozrivo pripomína percento, ktoré získavala Komunistická strana vo voľbách za bývalého režimu.

  A napokon tak, ako terajšia kresťanská cirkev aj vtedajšia Komunistická strana mala za to, že len šíri správnu vec a chce pomôcť ľudom...

  Pán Ondriaš mohol byť omnoho tvrdší a ofenzívnejší vo svojich odpovediach, no ako komunista má oproti prehreškom (i súčasným) cirkvi morálne navrch.

  OdpovedaťOdstrániť