piatok 21. mája 2010

Hladný človek je nahnevaný človek

JACQUES DIOUF | Huffington Post
Hlavný vedúci Food & Agriculture Organization OSN bije na poplach, pretože politici nič neriešia.

Som tiež nahnevaný!

A dúfam, že po tom, ako si prečítate toto, budete rozzúrený tiež.

Dnes na nás záleží ľudská tragédia ohromných rozmerov – no väčšina politikov pred ňou otáča hlavy.

V svete, ktorý míňa viac než bilión dolárov ročne na výzbroj, okolo miliardy ľudí denne hladuje. Hlad a podvýživa narástli za posledný rok o viac ako 100 miliónov.

Každých šesť sekúnd zomrie niekde vo svete dieťa na chorobu súvisiacu s hladom. To je viac ako päť miliónov detí ročne.

Z toho som nahnevaný. Takže teraz pískam na píšťalku. Pravda je taká, že za posledných 30 rokov s tým svetoví lídri urobili vskutku menej než nič.

Od polovičky 1980-tych rokov, ďaleko od toho, aby sa zvýšila medzinárodná pomoc na poľnohospodárstvo pre rozvíjajúce sa krajiny, sa pomoc chudobným, ktorá znamenala podporu, aby sa najedli, zmenšila o polovicu. Padla o 43 percent.

Mohli by ste povedať, že svetoví lídri dnes o probléme s hladom prinajmenšom aspoň pravidelne hovoria na jednaniach svojich summitov a stretnutiach na vysokej úrovni.

Pravda, medzi jedným a druhým foto sedením, vydávajú zvučné vyhlásenia, prisľubujúc skoré a rázne činy. Dovoľte mi znova zapískať na píšťalku.

Minulé leto, v talianskej L´Aquila, lídri G8 vážne prisľúbili do troch rokov investovať 22 miliárd dolárov na pomoc rozvíjajúcim sa krajinám na produkciu jedla, ktoré potrebujú pre svojich ľudí. No o desať mesiacov, namiesto vážnej snahy sledovať dodanie a vytvorenie fondu pre Svetové poľnohospodárstvo a Programu na zabezpečenie jedla pri Svetovej banke, koľko z tohto sľúbeného množstva dosiahlo drobných roľníkov v najmenej rozvinutých krajinách? Takmer nič.

To preto, že slová sú lacnejšie než peniaze. Ľudia predsa nemôžu jesť slová. Ak by mohli, miliarda prázdnych žalúdkov by teraz bolo plných.

Za posledných 17 rokov som sa dohováral s lídrami, prosil som, a informoval o nebezpečenstvách explózií, ako sme to videli pri hladových nepokojoch v 32 krajinách za 2007/2008.

No hlad sa stále zväčšuje, a tak som sa rozhodol zapískať na píšťalku a potrebujem Vašu pomoc. Potrebujem, aby ste na ňu zapískali aj Vy.

Dnes, pri podujatiach konajúcich sa po celom svete na začatie „The 1billionhungry project,“ [Projekt Miliarda hladujúcich] budú tisíce ľudí pískať žltými píšťalkami. Objavia sa veľké transparenty s nápismi „Som veľmi nazlostený“ na budovách a verejnej doprave v mestských centrách. Znepokojené video bude obiehať internetom.

Chcem, aby ste zahvízdali na svojej píšťalke tak hlasno ako viete, na prebudenie ľudí kvôli tomu, že miliarda ľudských bytostí trpí hladom práve v tejto chvíli, že 20-30 detí zomrelo, kým ste toto čítali.

Chcem, aby ste zapískali na svojej píšťalke a povedali, že je to úplne neakceptovateľné a že to chcete zastaviť. Teraz.

V septembri sa pôjdem do New Yorku zúčastniť summitu Rozvojové ciele milénia Organizácie spojených národov (United Nations' Millennium Development Goals Summit), kvôli posúdeniu pokroku v cieľoch prijatých OSN v roku 2000. Cieľom číslo jedna je polovičná redukcia počtu hladujúcich ľudí do roku 2015.

Teda, krásou štatistiky je, že teoreticky môžete percento zmenšiť, no skončiť s číslom väčším, ako s ktorým ste začali. To preto, že ľudská populácia stále rastie o 80 miliónov ročne a, snáď neprekvapujúco, pretože ľudia nie sú percentá.

Čo ma však zaujíma je, koľko veľa ľudí hladuje, koľko detí zomiera.

V októbri, počas Organizácie spojených národov v New Yorku, vezmem petíciu k svetovým lídrom, aby som povedal, že máme dosť žitia v hladujúcom svete.

Aby som získal ich pozornosť, budem potrebovať prinajmenšom milión mien na tejto petícii. Verím, že ste rozzúrený. Verím, že ste nahnevaný. Chcem, aby ste sa tam podpísali tiež.

Petíciu Miliarda hladujúcich je možné podpísať na www.1billionhungry.org .


Jacques Diouf je Director-General, United Nations Food and Agriculture Organization.
[ Zdroj: http://www.huffingtonpost.com/jacques-diouf/a-hungry-man-is-an-angry_b_570846.html ]Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára