pondelok 14. júna 2010

Údolie kráľov

MICAH WHITE | 31 May 2010 Adbusters


Na západnej strane Nílu v Egypte, naproti starovekému mestu Théby, leží posvätné pohrebisko faraónov. Známe ako „Údolie kráľov“, tu tucty hrobiek uchovávajú pozostatky mocnej elity, ktorá vládla civilizácii pred 3000 rokmi. Zostupujúc do jednej z faraónskych komnát, ktorá bola vyrytá v zemi, vás zasiahnu pokojne sa chvejúce farby spletitých hieroglyfov pokrývajúcich steny a strop.

Faraóni verili, že budú dotazovaní smrťou na svoju pozemskú existenciu. Hieroglyfy boli preto nadiktovávané vysokými kňazmi, aby naučili kráľov, na čo sa ich budú pýtať. Z otázok, na ktoré sa faraóni pripravovali, je jedna dnes obzvlášť relevantná. Ako mi to preložil jeden egyptológ, otázka znie: „Už si sa niekedy vyprázdnil v rieke?“

Ako civilizácia rozkvitajúca po brehu rieky, si bola egyptská elita akútne vedomá potreby predchádzať znečisteniu Nílu. Tak to povýšili na stupeň otázky, ktorú sa bude pýtať smrť, odpovie kráľ ako sa odporúča, že dokonca i ten najmocnejší vládca, ľudia, ktorí boli ostatnými považovaní za bohov, boli počas svojho života poučovaní o ich morálnom záväzku ochraňovať prírodné prostredie. V staroveku bolo možné byť kráľom, no vyprázdniť sa v rieke bolo vždy výpadkom a zločinom súdeným po smrti.

V našej modernej dobe priznalo súdne nariadenie korporácii legálny výmysel, osobnosť. A s jeho obrovským majetkom a transnacionálnym dosahom tieto korporácie veria, že sú faraónmi a bohmi, no konajú ako Moloch [boh, ktorého uctievanie si vyžadovalo ľudské obete a obzvlášť deti] a Mammon [bohatstvo alebo chamtivosť personifikované ako božstvo]. Bez etického princípu je ich náboženstvo ničím neobmedzenou nenásytnosťou a uctievaním peňazí.

BP serie do mexického zálivu, no nevidí dôvod ospravedlniť sa a spáchať samovraždu, pretože BP neverí, že bude potrestané – v tomto živote alebo ďalšom – za svoj hriech. Smeje sa na občanov, ktorí sa snažia zrušiť jeho výsadu a berie si politikov okázalo a bezmedzne na svoju podporu.

No tvárou v tvár najväčšej ekologickej katastrofe v ľudskej histórii, unikajúci silný výron ropy, ktorý je už niekoľkokrát horší ako Exxon-Valdez, sa ide BP stať prvou korporáciou preverovanou súdom ľudského súdneho procesu. Všetky dôkazy, ktoré potrebujeme sú jasné: náš oceán je zničený, prebieha genocída morského života.

BP je vinná z ekocídy a ich trestom bude smrť.


Micah White je prispievateľ do Adbusters. Žije v Berkeley, California a v súčasnosti píše knihu o budúcnosti aktivizmu. www.micahmwhite.com

[ Zdroj: https://www.adbusters.org/blogs/blackspot/valley-kings-bp-oil-spill.html ]


Viac foto na:
http://www.newsweek.com/photo/2010/05/22/oil-spill-timeline.html.html
http://www.flickr.com/photos/greenpeaceuk/sets/72157623796911855/

1 komentár:

  1. ...ja potrebujem ropu do auta...
    julianBosakSt

    OdpovedaťOdstrániť