streda 30. júna 2010

Zdanlivé hádky a skupinové fotografie

ANDRÁS SZIGETVARI | 27. júna 2010, Der Standard

Kto cez víkend čítal komuniké vrcholu 20 najsilnej-ších priemysel-ných a expandujú-cich krajín v Toronte, mohol dôjsť k záveru, že sa ocitol v zlom filme. Prešlo jeden a pol roka, odkedy sa zrútil bankový systém širokých častí sveta a mohol byť zachránený len prostredníctvom miliardovej ťarchy štátnej pomoci. V tomto čase stála recesia 34 miliónov ľudí prácu. Pomoc bankám, programy pre konjunktúru a klesajúca hospodárska výkonnosť pripravili cestu pre krízu dlhov. Prvé štáty takmer zbankrotovali (Grécko, Maďarsko) alebo stoja tesne pred tým (Španielsko).

Čo robí G-20? Vedú zdanlivé boje. USA a Európa sa strácajú v nezmyselných prestrelkách o tom, koľko by mal kto šetriť. Tak, ako keby na konci tejto debaty mohlo vzísť niečo iné ako vágne ciele pod heslom „Šetriť je dôležité, ale posilniť hospodárstvo taktiež“.

Pravdou je, že od krachu investičnej banky Lehman Brothers postúpilo v regulácii finančných trhov sotva niečo ďalej a nič na tom nechce dokázať zmeniť ani Toronto. Bilancia reformy dopadla zle obzvlášť v Európe. V USA sa Kongres v piatok dohodol na reforme finančného trhu, ktorú inicioval prezident Spojených štátov, Barack Obama. Pravda, centrálne časti balíčka budú do najposlednejšieho momentu oslabované. No predsa sa niektorí naučia odliať z krízy zákonnú formu. Takto bude trh transparentnejší: veľká časť derivátov – čo sú finančné produkty, ktorých hodnota závisí od iných finančných produktov – musí byť v budúcnosti prejednaná cez burzy. Centrálna banka Spojených štátov, Fed, bude musieť dať Kongresu v budúcnosti toľko informácií, ako nikdy predtým. Prichádza postup uzatvárania obchodu pre knísajúce sa banky.

Avšak v Európe vážna diskusia o tom, aké veľké vlastne smú byť banky, aké veľké riziko môže byť očakávané od za tým stojacich štátov, ešte ani nezačala. Smernica EÚ k regulácii hedge-ových fondov uviazla. Nápady na vytvorenie ratingovej agentúry EÚ sa ešte ani nepohli z miesta. Konkrétne závery o tom, ako by mali kontrolné úrady zaobchádzať s hranice prekročivšími aktívami veľkých bánk neexistujú. Tento zoznam by mohol pokračovať.

Namiesto toho spucovala Európa zdanenie bánk v okolí. Nie žeby bol ihneď nariadený podiel finančného priemyslu na nákladoch na krízu. No rastie nebezpečenstvo, že v Nemecku, Francúzsku a Rakúsku budú na konci tejto debaty o reformách stáť len tieto dane. Alebo vám je známy ešte nejaký iný finančno-politický návrh spolkového kancelára Werner-a Faymann-a?

Ďalšie impulzy pre reformy budú môcť vyjsť iba z Európy. Po voľbách do Kongresu v novembri tlak na politikov USA na ďalšie pretvorenie Wall Street prudko poklesne. A z Kanady, Austrálie a expandujúcich krajín prišlo zo strany regulácie doposiaľ tak či tak len lapidárne „Ako sa nás týka vaša kríza?“.

Okno pre medzinárodnú kooperáciu, ktoré sa otvorilo po kolapse Lehman-a, sa opäť zatvára. Teraz to vyzerá tak, že z nadchádzajúceho vrcholu G-20 v novembri v Soule neostane oveľa viac ako milé skupinové fotografie politikov.


[ Zdroj: http://derstandard.at/1277336851969/G20-Gipfel-Scheingefechte-und-Gruppenfotos ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára