pondelok 9. augusta 2010

Julian Assange reaguje na vzrastajúce útoky vlády USA na WikiLeaks

AMY GOODMAN | DemocracyNow!
Je to desať dní, čo alarmujúca webstránka WikiLeaks zverejnila obsiahly archív dôverných vojenských záznamov o vojne v Afganistane, najväčší únik v histórii USA s určitými, no, viac ako 91 000 uvoľnenými dokumentami. No dopad vo Washingtone a ďalej má ďaleko od konca. Právnici ministerstva spravodlivosti údajne zisťujú, či môžu byť WikiLeaks a jej zakladateľ Julian Assange obvinení zo Špionážneho zákona z roku 1917 za zverejnenie dôverných vojenských dokumentov z Afganistanu.

Vo štvrtok, úrady na Medzinárodnom letisku slobody v Newark-u zadržali a vypočúvali 27-ročného dobrovoľníka WikiLeaks menom Jacob Appelbaum. Bol vypočúvaný tri hodiny a zadržali jeho laptop a tri mobilné telefóny. Appelbaum je občanom USA, ktorý dorazil do Newark-u po medzinárodnom lete.

Medzitým, vyšetrovatelia kriminálneho oddielu armády údajne vypočúvali dvoch študentov v Boston-e o ich väzbách na WikiLeaks a vojaka s vyznamenaním Bradley-ho Manning-a, hlavného podozrivého pri úniku. Adrian Lemo, hacker, ktorý zapojil Manning-a, tvrdí, že dvaja študenti z MIT pripustili, že asistovali Manning-ovi pri stiahnutí a distribuovaní uniknutých dokumentov.

Na tlačovej konferencii v Pentagon-e minulý týždeň odsúdil minister obrany, Robert Gates, únik dokumentov.

Minister obrany Robert Gates: Dôsledky pre bojisko z uvoľnenia týchto dokumentov sú potenciálne vážne a nebezpečné pre naše jednotky, našich spojencov a afgánskych partnerov, a môžu riadne poškodiť naše vzťahy a reputáciu v tejto kľúčovej časti sveta. Informačné zdroje a metódy, ako aj vojenská taktika, techniky a postupy budú známe našim nepriateľom. Toto ministerstvo vykonáva dôkladné a dôrazné vyšetrovanie na určenie ako tento únik vznikol, na identifikáciu osoby alebo osôb zodpovedných, a na stanovenie obsahu kompromitovaných informácii.

Amy Goodman: Na tej istej konferencii, admirál Mike Mullen, predseda Joint Chiefs of Staff, obvinil WikiLeaks, že má na rukách krv.

Adm. Mike Mullen: Pán Assange môže hovoriť čokoľvek len chce o väčšom dobre, ktoré si myslí, že on a jeho zdroj robí, no pravdou je, že už môžu mať na rukách krv nejakých mladých vojakov alebo afgánskej rodiny. Nesúhlaste s vojnou ako len chcete, nesúhlaste s politikou, namietajte voči mne alebo našim pozemným veliteľom o rozhodnutiach, ktoré robíme na splnenie misie, ktorá nám bola daná, no nevsádzajte tých, ktorí dobrovoľne idú cestou bezprávia ešte viac na túto cestu len preto, aby ste uspokojili svoju potrebu konať s nejakým zámerom.

Amy Goodman: To bol predseda Joint Chiefs of Staff, Mike Mullen.

Teraz sme sa telefonicky spojili s Julian-om Assange-om z Británie, šéfredaktorom WikiLeaks. Nechcete začať s reagovaním na toto obvinenie, že máte na rukách krv, Julian?

Julian Assange: No, musíme byť opatrní, Amy. Mullen bol vo vojich slovách vlastne dosť prešibaný. Povedal „môže už mať“ krv na mojich rukách. No médiá to prevzali a zmenili to na konkrétnu definíciu. Nie je tu, pokiaľ vieme povedať, žiaden takýto incident. Takže to je špekulatívne obvinenie. Samozrejme, seriózne spracúvame možné odhalenie mien nevinných. To je dôvod prečo zatajujeme 15 000 týchto dokumentov, aby sme to zhodnotili.

Teda, isté mená sa mohli preniesť do iných a môžu byť nešťastné, alebo aj nie. No musíte pochopiť, že sme kontaktovali Biely dom ohľadom tejto veci a pýtali sa o ich asistenciu v preverovaní, aby sme vedeli, či by tu bolo nejaké odhalenie nevinných a taktiež identifikáciu týchto mien. Pochopiteľne, nikdy by sme neakceptovali nejaký druh veta, no vo vzťahu k tejto veci sme žiadali ich asistenciu cez New York Times, ktoré zahrnovali štyroch mediálnych partnerov –nás, Der Spiegel, The Guardian a Times- budú kanálom k Bielemu domu, takže si nebudeme vzájomne stúpať na päty. Teraz Biely dom vydal paušálne zamietnutie, že sa to stalo. Avšak, vidíme, že v interview so CBS News Eric Schmidt, ktorý bol našim kontaktom pre toto, citoval z e-mailu, ktorý som poslal Bielemu domu, a ten citát je presne tým, čo som hovoril po celý čas a je úplne protikladné stanovisku Bieleho domu.

Amy Goodman: Julian Assange, máte pravdu, že keď bol admirál Mike Mullen v Meet the Press tohto týždňa a bol vyzvaný ohľadom tvrdenia o krvi na rukách, že povedal „mohol“ – máte pravdu – alebo „môže“. No tiež poukázal na to, ako Newsweek, povedali, že Taliban začal ohrozovať Afgáncov spomenutých v dokumente ako podporné americké jednotky. Aká je vaša reakcia na to?

Julian Assange: No musíme byť opäť opatrní. Zhodnotil som stanovisko niekoho, o ktorom londýnske noviny tvrdia, že hovorí za nejakú časť Talibanu. Majte na pamäti, že Taliban vlastne nie je homogénnou skupinou. A to stanovisko, čo sa týka týchto vecí, bolo celkom odôvodnené, a to jest, že oni by neverili týmto dokumentom; použili by svoje vlastné vyšetrovania informačných organizácií na dozvedenie sa, či títo ľudia boli dezertéri alebo kolaboranti, a ak áno, tak po ich vyšetrení, po tom by dostali náležité potrestanie. No, pochopiteľne, to je – viete, táto predstava je znepokojujúca, no to je to, čo sa deje vo vojne, že špióni alebo zradcovia sú vyšetrovaní.

Takže, tieto stanoviská, dohromady, sú skonštruované, aby odvrátili pozornosť z celkového obrazu. A je naozaj dosť podivné, že Gates a Mullen, Gates bol bývalým riaditeľom CIA počas Iran-Kontra a dozorcom Iraku a Afganistanu, a Mullen bol vojenským veliteľom pre Irak a Afganistan – nie som si istý čo je jeho ďalšie pozadie – ktorí nariaďovali vraždy každý deň, sa pokúšajú priviesť ľudí na palubu, aby sa pozreli na špekulatívne chápanie toho, či máme krv na našich rukách. Títo dvaja muži sa preukázateľne brodia v krvi z týchto vojen. Podľa štatistík, ktoré sme vytiahli z denníka afgánskej vojny, hlásení pokrývajúcich šesť rokov, vidíme v medzinárodnom hlásení samotnom, len z rádovej armády USA a nie z prísne tajných operácií, že bolo zabitých 20 000 ľudí. A podobne vieme z Iraq Body Count [počítadlo obetí irackej vojny ], že je 108 000 ľudí, ktorí zahynuli v Iraku, pri ktorých sú hlásenia z médií a iné dôkazy. Pokrytectvo týchto stanovísk je mimoriadne.

Amy Goodman: Julian, Marc Thiessen, bývalý hlavný pisateľ prejavom prezidenta George-a W. Bush-a a jeho druh z American Enterprise Institute napísal v utorňajšom Washington post stĺpček nazývajúc WikiLeaks „zločineckým podnikom“. Pokračoval v tom –dovoľte mi citovať- „Assange je neamerický občan operujúci mimo teritória USA. To znamená, že vláda má širokú škálu možností ako sa s ním vysporiadať. Môže použiť nielen zákonne vynútenie ale taktiež informačné a vojenské aktíva, aby priviedli Assange-a k spravodlivosti a postavili jeho kriminálny syndikát mimo činnosť. Prvým krokom pre ministerstvo spravodlivosti je obžalovať Assange-a.“ Znova, toto sú slová Marc-a Thiessen-a, ktorý je bývalým pisateľom prejavov George-a W. Bush-a, píšuceho v Washington Post.

Julian Assange: Áno, mimoriadne. No vidím, môžeme hádať, čo by sa zrejme stalo v touto organizáciou za Busha. No mali by sme sa zaujímať o to, že Obama autorizoval vraždu občanov USA v zahraničí. A čo sa stane? Bude to – dočkáme sa nejakého stanoviska vedúceho k tomuto druhu správania. Zdá sa, že táto administratíva nie je nad tým. Vidím to trochu ako letiaci balón, ktorý Thiessen vypustil. Samozrejme, niet pochýb, že to robí za účelom ukázať, že on je predvojom tejto školy myslenia. A uvidí sa, či sa Američanmi balón zostrelí alebo nie. A ak nebude zostrelený kritikou, tak sa bude predpokladať, že toto správanie je v určitom zmysle akceptovateľné. No v Európe je to iná vec. Čo Thiessen hovorí je, že sily USA vstúpia na územie Európy bez – nelegálne a vykonajú nelegálny akt, ako to spravili v Taliansku, unesením nejakého z al-Kájdy. No znepokojujúce pre mňa je vidieť tieto odkazy zaoberajúce sa so žurnalistami, ktoré sa predtým robili al-Kájde.

Amy Goodman: Dovoľte mi, opýtať sa vás na Jacob-a Appelbaum-a, dobrovoľníka WikiLeaks, ktorý bol zadržaný na letisku Newark, keď vstúpil, na niekoľko hodín, zadržaného a vypočúvaného. Viete vysvetliť, čo sa s ním stalo, ako vy rozumiete tomu, čo sa mu stalo?

Julian Assange: No, moje chápanie – avšak, nehovoril som s Jacob-om; viete, sú to len akési správy z tretej ruky – je, že áno, bol zadržaný po tom, ako sa vrátil – začnime od počiatku. Takže, Jacob zaskočil za mňa pri rozhovore v New York City. A pri tomto rozhovore prišlo nejakých šesť osôb domácej bezpečnosti, a Jacob odišiel krátko do Európy. A pri tomto návrate bol zadržený na letisku a dotazovaný otázky nejakých tri a pol hodiny. Nebolo mu umožnené zavolať právnikovi alebo robiť vôbec nejaké telefonáty. Jeho tri telefóny boli zadržané, a jeho laptop krátko zadržaný. Telefóny mu neboli vrátené. A bol dotazovaný otázky o jeho politických názoroch na vojny v Iraku a Afganistane.

Amy Goodman: Pýtali sa ho na to, kde ste vy.

Julian Assange: Áno, počul som tú správu tiež. Rozumiem tomu tak, že nevyhoveltýmto druhom požiadaviek.

...

Amy Goodman: Chcem sa opýtať na kongresmana Mike-a Rogers-a z Alabamy, ktorý povedal „uvedené uvoľnenie dokumentov týkajúcich sa vojny v Afganistane vojakom na http://www.wikileaks.org” > WikiLeaks.org znamená vlastizradu a malo by byť považované za kapitálny trestný čin.“ Čítam z Daily Press & Argus v Alabame. Nebol obvinený z vypustenia týchto dokumentov. Bol obžalovaný z vypustenia iných dokumentov, i keď bol v tomto nazvaný záujmovou osobou. No aká je vaša reakcia na kongresmana Mike-a Rogers-a?

Julian Assange: No, začínate chápať, že kongresman Mike Rogers je časťou Senate Intelligence Committee, takže je niekým, kto má byť-

Amy Goodman: House. The House Intelligence Committee.

Julian Assange: Prepáčte, prepáčte. Áno, the house Intelligence Committee. Je to niekto, kto má dohliadať na informačný priemysel v USA. Takže to je druh prvého zametania, že tento, ako, vojnový jastrab má dohliadať a pridŕžať sa vysvetlenia správania tých zapojených do vojny.

Jeho volanie po exekúcii totiž nie je len legálne nesprávne – kongres nevyhlásil vojnu, takže táto možnosť, ako to ja chápem, preňho nie je dostupná. Taktiež pre to, aby nastala exekúcia musí ju prezident, alebo autorita prezidenta autorizovať. No to neznamená, že sa to nemôže stať. Ak politická vôľa v USA nezostrelí tieto poletujúce balóny, ktoré Rogers a Thiessen vypúšťajú, potom budeme môcť vidieť posun k tomu považovať takéto správanie alebo podobné správania za akceptovateľné. Ľudia musia zostreliť tieto stanoviská; inak sa stanú novou normou.

Amy Goodman: Chcem sa spýtať na niečo, čo napísal Declan McCullagh na CNET. Povedal, „Možno ako spôsob vyvarovania sa ďalšieho legálneho tlaku alebo represívnych opatrení na Assange-a a Appelbaum-a, poslalo WikiLeaks pred niekoľkými dňami neobvyklý 1.4GB súbor jednoducho nazvaný ´Poistka´. Je zakódovaný, čo znamená, že ak ho návštevníci dostali vopred, WikiLeaks musí iba uvoľniť kľúč alebo heslo na to, aby umožnili prečítať obsah.“ Môžeme vysvetliť, čo je tento súbor, Julian Assange?

Julian Assange: No, myslím, že je lepšie to nekomentovať. Ale, viete, je možné si predstaviť, že v podobnej situácii môže stáť za to poistiť, že dôležité časti dejín nezmiznú.

Amy Goodman: A len na ujasnenie, uvoľnili ste viac ako 91 000 dokumentov. Hovoríte, že zadržiavate 15 000. Znamená to, že ste uvoľnili 76 000, alebo zadržiavate 15 000 naviac?

Julian Assange: Áno, uvoľnili sme 76 000, a máme 15 000 naviac, ktoré prechádza náš personál, aby sa uistilo, že informátori nebudú menovaní. Táto jednotlivá zložka je z – je označená takým spôsobom, že má sklon naznačovať, že v nej môžu byť nevinní informátori. Je tu istotne mnoho neusporiadaného. To je podstatná vec, ktorú treba pochopiť, že mnoho z týchto informátorov používa špeciálne zložky a iné časti armády na vykonávanie krvnej pomsty voči ich politickým alebo obchodným protivníkom. Iní berú úplatky a obviňujú ľudí prichádzajúc s cudzokrajnými obvineniami.

Je skutočne dosť obtiažne sa týmto prepracovať. Čo urobíme v prípade guvernéra, napríklad, ktorý bral úplatky od armády Spojených štátov? Kolaborujeme s nimi ako dôsledok toho. Je to niečo, čo je skutočným záujmom ľudí Afganistanu? No, pochopiteľne, je, ak guvernér spolupracuje so zahraničnou okupačnou silou ako dôsledok jeho brania peňazí. Takže tieto veci sú dosť ťažké a časovo náročné na vypracovanie. A to je jeden z dôvodov prečo prosíme Biely dom a podobných, aby sa opýtali ISAF, International Security Assistance Force, aby nám pomohli s prácou týmto prejsť. Sme relatívne malá organizácia, a pracovné náklady a prechádzanie týmto materiálom je veľmi žiadané, keďže každý deň, ktorý nie sú tieto dôležité príbehy uvoľnené je ďalším dňom kedy je spravodlivosť pre tých ľudí, ktorí boli zabití zamietnutá.

Amy Goodman: Julian Assange, Glenn Greenwald a iní písali o Project Vigilant [Ostražitý]. Píše, „Vigilant, aliancia nejakých 600 dobrovoľníkov čistila internetovú trafiku 14 rokov a posúvala informácie federálnym autoritám USA, povedal jej riaditeľ, Chet Uber. Povedal, že skupina so základňou na Floride podnietila jedného zo svojich členov, Adrian-a Lamo-a, aby informoval autority o Bradley-m Manning-ovi, bývalom informačnom analytikovi, ktorý údajne poskytol stránke WikiLeaks dôverné vojenské informácie. Pán Uber povedal, že pán Lamo nebol ochotný odhaliť svojho priateľa, a tak šéf Vigilant-u preňho zariadil stretnutie s federálnymi zložkami. Jeho členovia údajne zahrnujú bývalého bezpečnostného šéfa pre New York-skú burzu cenných papierov a bývalých technologických funkcionárov v National Security Agency [Národná bezpečnostná agentúra] a FBI.” Môžete hovoriť o Project Vigilant?

Julian Assange: No, je to pozoruhodný trend, ktorý sledujeme. Viete, ak vyšli dokumenty z Pentagonu, skutočne, väčšina z dopadu, prinajmenšom pokiaľ ja viem, nebolo z obsahu materiálu; skôr, jeho – spätná reakcia voči dokumentom z Pentagonu odhalila niečo iné. Odhalila tajné pôsobenie a myšlienky Nixon-ovej administratívy. A tu začíname vidieť niečo ako to, čo sa deje v tomto prípade, že tí – ak chcete, že prísne opatrenia a pokus zakrývať odhaľuje niečo z tajného pôsobenia bezpečnostnej sféry a Obama-ovej administratívy, USA. A Project Vigilant je toho príkladom.

Takže, jeden z – informátorov v tomto prípade, viac-menej výskumník pre magazine Wired menom Adrian Lemo, o ktorom sa tvrdí, že predal alebo udal pána Manning-a FBI, bol podľa všetkého zapletený s týmto vojenským dodávateľom, ktorý mal program na zapojenie sa do masívnej špionáže. Hlava toho – na území USA. Hlava tejto organizácie tvrdí, že videli 250 miliónov IP adries denne so software-om, ktorý je inštalovaný na nejakých 600 lokáciách po celých USA. Takže toto sa zdá byť, ak chcete, sprivatizovanou verziou National Security Agency, dávajúcej vláde trochu viac slobody.

Dnes, máme –nemáme- máme nejaké verejné záznamy vo vzťahu k Project Viligant. Zvyšok stanovísk pochádza od tohto muža, ktorý je generálnym riaditeľom. Jeho záujem hovoriť o tomto verejne je potrebné chápať. Zdá sa, že chce zháňať podporu viacerých ľudí v rozličných ISP a iných organizáciách na nainštalovanie tohto špehovacieho software-u – buď z ideologických dôvodov alebo pre prísľub zaplatenia. A je znepokojujúcim trendom vidieť túto bezcieľnosť do súkromnej spoločnosti pre špehovanie. A vraví, že – hovorí celkom opatrne a vraví, že špehovanie, ktoré sa objavuje pri používaní internetu v USA cez jeho organizáciu je dôsledkom tak trochu línie pri malom zisku, ktorý dostanú, keď sa prihlásia, ktorý nevidieť, a že malý zisk bol použitý na zbieranie a špehovanie týchto ľudí bez prekračovania zákona.

...

Amy Goodman: Lynne Cheney, dcéra Dick-a Cheney-ho, bola na Fox-e a povedala, „Skutočne by som rada videla Prezidenta Obamu ísť popýtať vládu Islandu, aby stránku vypli [roz. WikiLeaks]. Rada by som ho videla ísť im to tam vypnúť po svojom, ak to nespraví Island.“ Julian?

Julian Assange: Áno, zdroj veľkého potešenia na Islande, vlastne – to stanovisko, myslím. Ona nie je tou hrozne obľúbenou osobou. No, vlastne by som to nemal hovoriť. Jej otec nie je veľmi obľúbenou osobou. A zdá sa, že zdieľa rovnakú politiku a patrónstvo, budovanie siete, ich rozšírení priatelia a podobne. Takže, Islanďania neľútostní a neľútostne nezávislí, a som si istí, že nebudú zastrašení Liz Cheney-ovou.

Amy Goodman: Správne, to bola Liz Cheney-ová, Cheney-ho dcéra. Ako sa chránite v tejto chvíli, Julian Assange?

Julian Assange: No, rád by som vám o tom povedal všetko, Amy, ale, viete, nebolo by to múdre. Avšak, jestvujú krajiny, západné krajiny, dokonca krajiny NATO, ktoré silne podporujú to, čo politicky robíme. A, napríklad, VB [Veľ ká Británia] ohlásila – parlament VB ohlásil dve vyšetrovania do Afganistanu, jedno o civilných obetiach a druhé o tom, aká je stratégia odchodu a ako sa ho zbaviť. Holandská vláda práve formálne ohlásila odchod z Afganistanu. A iné vlády po celom svete fungujúce v koalícii ISAF väčšími či menšími spôsobmi ohlásili, že sa pokúšajú niečo robiť v súvislosti so odhaleniami tohto materiálu.

A všetky si všímajú aký je postoj USA, ktoré, namiesto okamžitého vyhlásenia, že tieto odhalenia sú vážnou vecou, nikdy sme nechceli ublížiť afgánskym civilistom alebo podplácať médiá, ako jeden z príkladov v tom, a zamýšľame spustiť nezávislé vyšetrovanie na pochopenie toho a adekvátnu kompenzáciu týchto ľudí a zmeniť naše postupy – to je to, čo chce počuť zvyšok sveta. To je to, čo Afganistan, ľudia z Afganistanu chcú počuť. No namiesto toho počuli osobný útok na mňa a našu organizáciu a vyhlásenie, že pôjdu po týchto alarmujúcich ľuďoch alebo tých, ktorí do v tomto zapojení. A dnes ich vidíme chovať sa podľa týchto slov a sliediť okolo Boston-u, sledovať a obťažovať študentov MIT, a zoskupovať sa okolo Veľkej Británie, kde urobili raziu u Manning-a, údajného alarmujúceho muža, za vypustenie videa nazvaného „Kolaterálne straty“, v jeho dome vo Wales-e.

Amy Goodman: ... A o tejto téme „Kolaterálnych strát“, ktoré WikiLeaks nazvalo videom 12. júla 2007, vojenského vrtuľníka Apache armády USA on obyvateľov Baghdad-u, pri ktorom boli zabití dvaja zamestnanci Reuters, môžete ísť na našu webstránku, democracynow.org, vidieť diskusiu a video.


[ Výňatok zo zdroja: http://www.democracynow.org/2010/8/3/julian_assange_responds_to_increasing_us ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára