utorok 10. augusta 2010

Tony Benn volá po revolte voči rozpočtovým škrtom koalície

CAROLINE DAVIES | The Guardian
Ľavicová kampaň ´aktívneho odporu´ podporená solidárnymi členmi parlamentu, akademikmi a osobnosťami.

Zaslúžilý ľavičiar Tony Benn vyzýva „bežných ľudí“ na revoltu proti vládnym plánom na „najbarbarskejšie škrty výdajov od 1930-tych rokov“.

V kampani podporovanej solidárnymi členmi parlamentu, akademikmi, spisovateľmi a verejnými osobnosťami, a spustenej na Guardian.co.uk, vyzýva 85-ročný socialista a bývalý kabinetný minister na „široké hnutie aktívneho odporu“ proti vládnym rozpočtovým škrtom.

Podporovaný 73 ďalšími agitátormi, vrátane poslanca Jeremy-ho Corbyn-a, spisovateľa Iain-a Banks-a, humoristu Arthur-a Smith-a a filmového režiséra Ken-a Loach-a, vysiela výzvu na pripojenie sa do boja proti „barbarskému vandalizmu vládnych milionárov“ na „bežných ľuďoch“.

Ohlasované škrty „poškodia milióny životov zdevastovaním ich pracovných miest, platov, dôchodkov, Národného zdravotného systému [NHS], vzdelania, dopravy, poštových a iných služieb”, píše na Comment is Free. Akcie ako tá gréckych odborov je teraz nutná, vraví.

“Vláda tvrdí, že škrty sú nevyhnuteľné, pretože sociálny štát bol príliš štedrý. To je nezmysel. Bežní ľudia sú nútení platiť márnotratnosť bankárov,“ tvrdí.

„Sociálne škrty v hodnote 11 miliárd libier, rast DPH na 20%, a 25% redukcia naprieč vládnymi rezortmi zasahuje tých najzraniteľnejších – invalidov, osamelých rodičov, tých s príspevkami na bývanie, čierne a iné etnické komunitné menšiny, študentov, pracujúcich imigrantov, LGBT [sexuálne menšiny] a dôchodcov.

„Od žien sa očakáva, že ponesú 75% záťaže. Najchudobnejší budú zasiahnutí šesťkrát horšie ako najbohatší. Dokumenty vnútornej štátnej pokladnice odhadujú stratu 1,3 milióna pracovných miest vo verejnej a súkromnej sfére.

„Odmietame tento barbarský vandalizmus a rozhodli sme sa ťažiť za radikálnu alternatívu, so stupňom vymedzenia, aký preukázali odbory a sociálne hnutia v Grécku a iných európskych krajinách.

„Alternatívny rozpočet by postavil banky pod demokratickú kontrolu a zvýšil príjmy zvýšením daní pre bohatých, zaplátením daňových medzier, stiahnutím jednotiek z Afganistanu, zrušením nukleárneho ´zastrašovania´ odvolaním nahradenia rakiet Trident.“

Činná skupina navrhuje národnú koordinačnú koalíciu odporu na zorganizovanie stretnutí a demonštrácií.

Benn pokračuje: „Vláda milionárov hovorí ´sme v tom všetci spoločne´ a ´niet alternatívy´- no pre bohatých je škrtnutá daň zo zisku spoločností, bankové zaťaženie je maličké, a najvyššie mzdy a bonusy už boli obnovené na úroveň spred krízy.“

Hovorí, že skupina sa angažovala v postavení sa škrtom a privatizácii a návrhom „vyriešiť“ krízu prostredníctvom „rasizmu a iných foriem zastrašovania“. Má tiež v úmysle užšie spolupracovať s podobnými opozičnými hnutiami v iných krajinách.


[ Zdroj: http://www.guardian.co.uk/politics/2010/aug/04/tony-benn-coalition-cuts-campaign ]

1 komentár:

 1. V susedných Čechách sa sformovala podobná iniciatíva vzdoru s názvom ProAlt.
  Má byť spájateľom síl a platformou angažujúcou sa proti reformným škrtom formou demonštrácií, analýz a verejných diskusii.

  Základné prehlásenie iniciatívy na: http://www.proalt.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=54

  Vodidlom alternatívy je iniciatíva
  PROTI reformným spôsobom, ktoré tento stav spôsobili, a
  ZA spravodlivejšiu, ekologickejšiu a slobodnejšiu spoločnosť.

  OdpovedaťOdstrániť