sobota 28. augusta 2010

Vždyť dřív se směli i zabíjet…

TEREZA SPENCEROVÁ | Literární noviny

Jak dlouho vládám EU v rámci „nového úsvitu" vydrží v roli obětního beránka jen Romové?

Za trapného mlčení Evropské unie začala Francie odsouvat Romy, jinak občany Evropské unie, do Rumunska a Bulharska. Prý že nemají příslušné povolení k pobytu. A prý že v rámci boje proti kriminalitě. Už loni přitom Paříž deportovala na 10 tisíc Romů a kriminalita nijak podstatně neklesla. Tvrdá slova a tvrdé činy ale zaručují palcové titulky a popularitu, což ví prezident Nicolas Sarkozy velmi dobře, a na této oficiální, státem vyhlášené xenofobní vlně, která nabízí řadu nechutných historických paralel, se s ním vezou i ministři vnitra a průmyslu. Podle komentářů tisku oba hlavně proto, že si jinak ve svých resortech nijak skvěle nevedou. Jinými slovy, v době všeobjímajícího ožebračování národa ve jménu uchování pozic establishmentu, který vyvolal celosvětovou finanční krizi, je obětního beránka k odpoutání pozornosti třeba. Na lidská práva, humanitu nebo demokracii zapomeňte. Na barevné se jakoby nevztahují.

Francouzští politici ale nejsou samozřejmě sami. Radnice v dánské Kodani požádala parlament o pomoc s deportací 400 Romů, v Belgii byla karavana asi sedmi stovek Romů vytlačena z bohaté vlámské části na chudý valonský jih, Itálie dokonce před dvěma lety kvůli Romům vyhlásila mimořádný stav a zahájila jejich deportace, které trvají dodnes - aniž by to nějak zahýbalo s proklamovaným bojem proti zločinu. Německo zase chce vrátit tisíce romských dětí a mladistvých do Kosova, i když jim tam hrozí živoření a od tamních Albánců nepokrytý apartheid. A mluvit o situaci u nás či na Slovensku je vcelku zbytečné. Většina Čechů vždy začne okřídleným „Nejsem rasista, ale..." a jen vrozená maloměšťácká falešná slušnost jim brání, aby alespoň někteří nahlas nevolali po návratu do 18. století, kdy byly v Evropě oblasti, v nichž mohl kdokoli Roma na potkání zabít, a to beztrestně.

Začíná být stále očividnější, že se vlády EU systematicky soustřeďují na romskou menšinu o celkovém počtu asi 16 milionů duší - ironií osudu nedlouho poté, co měl podpis Lisabonské smlouvy přinést „nový úsvit" v pojetí lidských práv v Evropě. Nám, Neromům, v této situaci doporučuji se hluboce zamyslet, která skupina se obětním beránkem stane příště. Až se ukáže, že davem oslavované zásahy proti Romům - namísto akutního a důsledného řešení jejich otázky - žádný problém nevyřešily.Publikováno v aktuálním čísle Literárních novin 34/2010

Prevzaté s láskavým zvolením autorky.
[ Zdroj: http://literarky.cz/svet/evropa/2685-vdy-div-se-smli-i-zabijet ]

3 komentáre:

 1. Citát z textu Ľ. Blahu: "To sa stalo aj v 30. rokoch, keď prišla Veľká hospodárska kríza. Ľudia potrebovali nájsť vinníka zodpovedného za zhoršenú sociálnu situáciu. A vinník sa našiel v tých najprimitívnejších ľudských predsudkoch: vinník je ten, kto inak vyzerá; ten, kto sa inak oblieka; ten, kto má iné zvyky, inú farbu pleti, iný názor. Nie je ťažké zmanipulovať masu bez názoru – masu, ktorej chýbajú hodnoty. A je to ešte ľahšie, ak je táto masa frustrovaná, pretože stráca svoje sociálne istoty. Práve v tom sa skrýva nebezpečenstvo súčasnej hospodárskej krízy."
  http://www.noveslovo.sk/clanok.asp?id=19298&cislo=35/2010

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Aký postoj preváži v Európe?
  https://utopia.sk/liferay/web/guest/clanok/-/journal_content/56_INSTANCE_7Oj3/16892/64469

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Nie je Vám, ako otvorenému či skrytému rasistovi podozrivé, že politika vyhosťovania Rómov sa vykonáva práve v čase pretrvávajúcej krízy?

  Myslíte si, že to oživí ekonomiku alebo len bažíte po obetiach?

  Spôsobili krízu Rómovia?

  OdpovedaťOdstrániť