štvrtok 4. novembra 2010

Vy sa integrujte.

JAN BERKY | berky.blog.sme.sk
Predslov: Milí bieli bratia a sestry, dennodenne sledujem ako riešite už stáročia náš a Váš cigánsky problém a akokoľvek ste múdri a inteligentní, doteraz ste ho nevyriešili. Už polovičný žid hitler /schválne píšem s malým h/ chcel tento problém vyriešiť ale svoje oduševnené riešenie nedotiahol do konca. Napadlo ho, že by mohol vyriešiť problém celosvetovo, ale svet sa otočil proti nemu. Našťastie. Keby sa mu to podarilo, možno by som ja nepísal tento text a možno by ste ho Vy, Slováci, nečítali, lebo by ste nerozumeli po slovensky len po nemecky.


Staviate múry lebo sme nebezpeční ale vlastne sú to protihlukové bariéry. Nemáte nás radi ako susedov a preto sa sťahujeme k svojim, nemáte nás radi ako zamestnancov a preto nepracujeme a nemáte nás radi ani ako študentov a preto neštudujeme. Sme ľudia ale pre Vás sme kriminálnici a vrahovia. Všetko sa nám prepečie a preto je nás v base plno. Naše deti majú obedy za korunu, teda za 0,33 centa a Vy tým svojim platíte 20EUR mesačne. Vy platíte dane a ťažko robíte a my dane neplatíme a všetko máme zadarmo aj byty aj domy aj elektriku, za ktorú v minulom roku bolo odstíhaných v jednom meste na Slovensku 50 cigánov.


Prepadávame starenky a robíme lúpeže a naše deti si za to zaslúžia mučenie a teror na policajnej stanici. Neviem či som spomenul všetko, ak nie určite mi to pripomeniete v diskusii.


Vy nás nenávidíte, tak ako nám chcete pomôcť? Ako chcete vyriešiť náš spoločný problém? Ako nás chcete presvedčiť, že to s nami myslíte dobre? Je chyba len v nás, že Vás vidíme ako nebezpečenstvo? Pri vzájomnej nevraživosti je možné uveriť tomu, že chcete naše etnikum pozdvihnúť z prachu? A chcete to vôbec? Je pre Vás nebezpečnejší nevzdelanec alebo vzdelaný cigán? Viete to vôbec Vy sami? A keby sa to stalo, koho by ste potom mali za nepriateľa? Misionári chodia do Afriky pomôcť afričanom, Vy od nás bočíte. Nevadí Vám však kupovať si od nás byty za smiešne peniaze, keď nám hrozí exekútor. Vy nechodíte za nami do osád ako za priateľmi, skôr si nás fotíte ako opičky v zoo a vystavujete fotky na "fejsbuku".

Keď už v televíznych novinách nemáte čo ukázať, ukážete celému Slovensku ako žijeme v osadách ale neukážete cigána ako prednáša na vysokej škole alebo obhajuje ako advokát. Na ulici prinajlepšom odvraciate tváre ale na svadbe odušu tancujete na našu muziku. Pochopte to, Vy nie ste stopercentní, tak to nečakajte od nás, poznám veľa z Vás, ktorí žijú na hranici biedy, ktorí sedia v base, ktorí kradnú, vraždia, lúpia, bijú ľudí.


To Vy sa integrujte. Ak nás chcete niečo naučiť, príďte ku nám ako priatelia, príďte ako misionári, ku nám domov, nedávajte nám vymoženosti a veci zadarmo, lebo my to využijeme tak ako by ste to využili aj Vy. Dovoľte nám študovať na Vašich školách bez prejavov rasizmu a nenávisti, bez strachu ísť večer von s priateľmi. Keď niečo nevieme naučte nás to, majte s nami trpezlivosť. Nevyťahujte zbrane a múry ale hlavne nevykrikujme si kto čo urobil a kto za čo môže. Tým, že nás nútite ísť medzi svojich, tým nás zbavíte možnosti sa niečo od Vás naučiť. My sa učiť chceme ale sa bojíme, bojíme sa Vás, tak ako sa Vy bojíte nás. Zo strachu utočíte a my sa zo strachu bránime, zo strachu útočíme a Vy sa zo strachu bránite. Lenže Vy máte viac, máte možnosť ako nás zbaviť strachu a ako konečne vyriešiť náš spoločný problém. Buďte k nám trpezlivý, len jednoduché riešenia majú šancu na úspech.

Príďte ku nám ako priatelia a ako priatelia odíďte a znova sa vráťte spät, a znova a znova, to je cesta integrácie ako Vašej tak aj našej. Potvďte to, že ste múdri a inteligentní. Žiadajte od nás len to, čo sme schopní v momentálnej situácii urobiť. Dajte si reálne ciele ako nás zmeniť, nechajte nám našu kultúru a postavte zákon tak, aby bolo výhodnejšie pracovať a nie sedieť doma, mať peniaze za nič a ešte si nazbierať železo. Nenechajte sa uniesť falošnými vodcami, ktorí sa chcú dostať ku korytu cez nás. Počúvajte cigánske hlasy ale nekupujte si ich v čase volieb. Dokážete to? Alebo znova nájdete tisíc výhovoriek prečo sa to nedá a budete mi vykrikovať aký sme a že s nami sa to nedá. Ja hovorím dá, skúste to cestou porozumenia, altruizmu, filantropie a nie mečom v ruke. Ak chcete zmeniť nás, zmeňte najprv seba, lebo Vy ste múdrejší ako my, obyčajní cigáni.


Prevzaté so súhlasom autora.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára