utorok 11. januára 2011

Rozhovor s Leonardom Weinglassom

BERNIE DWYER | Radio Havana Cuba
Bernie Dwyerová, Radio Havana Cuba, sa zhovára s Leonard-om Weinglass-om, jedným s právnych zástupcov právneho obhajcovského tímu Kubánskej päťky, cez telefón z jeho kancelárie v New Yorku, aby aktualizovala právnu situáciu Gerardo Hernandez-a, Antonio Guerrero-a, Ramon Labañino-a, Fernando Gonzalez-a a Rene Gonzalez-a.

Kubánska päťka, ako sú medzinárodne známi, bola uväznená v väzeniach USA od ich svojvoľného zatknutia pred dvanástimi rokmi kvôli obvineniu zo spiknutia páchať špionáž a, v prípade Gerardo Hernandez-a, sprisahania spáchať vraždu prvého stupňa. Ich takzvaným “zločinom“ bola infiltrácia do teroristických skupín na Miami, ktoré plánovali pokračoval v ich nevyhlásenej vojne s ľuďmi Kuby a Kubánskej revolúcie.


Interview

Bernie Dwyerová (RHC): Ťažko uveriť, že po dvanástich rokoch stále hovoríme o prípade Kubánskej päťky, že sú stále uväzení vo väzeniach po celých Spojených štátoch a že stále hľadáme legálne cesty a rozličné spôsoby kampaní ako dostať prípad do pozornosti prezidenta USA Baracka-a Obama-u na vyriešenie. Mohli by ste nám dať krátky prehľad o časovej línii odkedy boli pred dvanástimi rokmi 12. Septembra 1998 zajatí?

Leonard Weinglass: Je to časová línia, ktorá reflektuje nespravodlivosť v tomto prípade. Päťka mala byť navrátená na Kubu krátko po ich zatknutí, ako je zvykom keď sú zatknutí cudzinci v Spojených štátoch na misiách pre ich domáce krajiny a ich aktivity tu nezapríčinili žiadnu újmu. Je mnoho príkladov, najposlednejšie ruských agentov, ktorí boli poslaní domov tohto roku po tom, ako boli držaní vo väzbe menej ako tridsať dní. V tomto prípade, kedy Päťka nielen nespôsobila žiadnu újmu, no bola v USA, aby prekazila teroristické aktivity namierené voči Kube, mali byť samozrejme vrátení nazad.

Namiesto toho boli vystavení krutým podmienkam väznenia, nespravodlivo obžalovaní na súde, ktorý im roky nemohol zabezpečiť férový súd, šikanovaní zlým správaním ich žalobcov, a neprimerane a protizákonne potrestaní doživotím.

Trvalo 7 rokov po ich zadržaní pri odvolacom výbore s tromi sudcami, aby sa stanovilo, že ich súd v Miami bol zásadným porušením ich práv, aby sa to zamietlo politicky motivovanou žiadosťou vlády.

Trvalo 10 rokov pre výbor, aby sa rozhodlo, že doživotia vymerané posudzovateľom súdu porušili obvyklé normy ukladania trestov v USA, ponechajúc toho istého rozpačitého sudcu znížiť Antoniov na 21 rokov, Ramonov na 30 rokov a Fernandov na 19, kým Gerardo ostal s dvomi doživotiami.

A trvalo 10 rokov kým starší federálny sudca protikladného názoru napokon pripustil to, čo bola pravda celú dobu: že Kuba má právo brániť svoj vzdušný priestor, kým posúdil Gerardov rozsudok a že bol, pri akomkoľvek rozumnom pohľade na dôkazy, nevinný z obvinení.

Po odmietnutí ich žiadosti Najvyšším súdom v 2009, navzdory bezprecedentného prúdu podpory, vrátane desiatich nositeľov Nobelových cien, advokátnych komôr mnohých krajín, celého Mexického senátu, dvoch bývalých prezidentov Európskej únie, napĺňame dnes, v roku 2010, to, čo sa nazýva sprievodné napadnutie alebo posúdenie habeas corpus [príkazu na dostavenie sa na súd] pre Gerarda pri jeho odsúdení.

Vyplnili sme to 14. júna 2010 a 11. októbra budeme vypĺňať Memorandum zákona. Vláde bude daných 60 dní na odpoveď a potom podľa všetkého koncom tohto roka alebo začiatkom 2011 budeme mať vypočúvanie o Gerardových tvrdeniach v Miami. Ak tam prehráme, pôjdeme na 11. Súdny obvod na odvolanie a ak prehráme tam, potom, opäť, popýtame Najvyšší súd, aby znova preskúmal tento prípad. Takže stále máme zákonné cesty, ktoré môžeme sledovať.

BD: Mohli by ste nám priblížiť aký je základ prebiehajúceho právneho procesu v mene Gerardo Hernandeza?

LW: Sú tu v podstate tri sťažnosti, ktoré podávame. Jednou je, že vláda USA je zapojená do zneužitia úradnej moci zaplatením niekoľkých pozornosť priťahujúcich reportérov na Miami, aby písali články propagandistického charakteru proti Kubánskej vláde pre Radio a Tv Marti a zároveň títo reportéri počas dňa písali články a hovorili o Päťke v miestnych médiách. Tieto články a komentáre boli medzi najviac predpojatými a podnietili nepriateľstvo tejto verejnosti. Vláda, ktorá má zákonnú povinnosť zabezpečiť všetkým obvineným spravodlivý proces v spravodlivom súde, v skutočnosti platila reportérov, ktorí podávali najosočujúcejší materiál predsudkov prípadu. Podľa vedomia všetkých sa toto nikdy predtým nedialo. Toto, tvrdíme, je porušenie povinnosti procesu a žiadame súd, aby zvrátil obvinenie, a aby opäť buď oslobodil Gerardoa alebo vyňal tento prípad na ďalší súd, aby dostal spravodlivý súd. Je tu silný argument, že ak sa dokáže to, čo sa stalo, Gerardo nemôže byť odčinený, no musí byť okamžite oslobodený, pretože bol nespravodlivo vystavený ohrozeniu, pretože sa voči nemu vláda previnila v prvom prípade.

Druhá sťažnosť je skôr technická. Vláda má striktnú povinnosť obrátiť všetko vo svojich záznamoch, čo by mohlo pomôcť Gerardovi na obranu jeho prípadu. Toto nerobila. Namiesto toho zadržiavali dôkazy, ktoré by dokázali jeho nevinu. Taktiež zadržiavajú, a to je tiež naša sťažnosť, satelitné obrazy, ktoré by preukázali, že k zostreleniu došlo 5. februára 1996 v Kubánskom vzdušnom priestore a nie v medzinárodnom vzdušnom priestore. Kľúčová agentúra vlády USA, ktorá udržiava satelitné dáta do dneška odmietala pripustiť alebo zamietnuť, že má takéto dáta.

Nakoniec tvrdíme, že na strane Gerardovho zástupcu došlo k zlému pochopeniu princípov medzinárodného práva, ktoré mali riadiť prípad a k zlyhaniu pri preberaní efektívnych opatrení na zabezpečenie férového súdu Gerardovi. Toto bol prvý prípad v dejinách kedy bol jednotlivec prebývajci toho času v Spojených štátoch obvinený z takzvaného sprisahania s pilotmi vzdušných síl inej krajiny, ktorí si robili svoju povinnosť pri obrane vzdušného priestoru svojej krajiny. Takéto trestné stíhanie bolo mimo akejkoľvek sféry akej súdny právnik v USA kedy čelil. Malo tu byť kompletné a dôkladné preskúmanie zásad medzinárodného práva, ktoré by umožnilo Gerardovi presnú obranu z obvinenia zo spiknutia spáchať vraždu. Teraz poskytujeme Súdu 15 stranovú Deklaráciu výnikajúceho profesora medzinárodného práva, ktorý podrobne vysvetľuje práve to, ako by mal súd a obhajoba pristupovať k tomuto bezprecedentnému prípadu. Dokonca i za tým, ako zistil sudca Kravitch, zlyhali dôvody vlády v dokázaní, že Gerardo mal niečo spoločné s tým, čo sa objavilo toho dňa; a, za tohto scenára, by mal byť uznaný nevinným.

BD: Prejdime teraz k prípadomo ďalších štyroch a toho, kde sa teraz právne nachádzajú. Mohli by sme začať Antoniom, ktorý si odpykáva trest doživotia plus 15 rokov?

LW: Antonio si odpykáva trest 21 rokov, čo znamená, že by sa mal vrátiť domov za približne 7 rokov a možno dokonca skôr. Avšak, Antonio bol taktiež obeťou, ako Gerardo, tej skutočnosti, že vláda spáchala zneužitie úradnej moci zaplatením reportérov, ktorí písali tie najpredpojatejšie články proti celej Päťke. Takže Antonio má rovnaké sťažnosti v prípade ako Gerardo, a rovnako aj Ramon a Fernando. Antonio bude vypĺňať príkazy ne predvedenie pred súd prvý novembrový týždeň s tými istými argumentami ako aj argumenty o nezákonnom zadržiavaní informácii. Predpokladám, že Ramon a Fernando urobia to isté.

Rene je tak blízko prepusteniu v 2011, že sa uvidí, či vôbec bude spis vypĺňať.

BD: Čo bude dôsledok toho, ak bude proces úspešný? Môžu byť oslobodení?

LW: Nanešťastie to pôjde k súdnemu rozhodcovi v Miami, rovnakému sudcovi, ktorý sedel pri pôvodnom prípade. Avšak, zaujímavým aspektom je, že sa môže stať, že ak sa nezistí, že vláda USA spáchala zneužitie úradnej moci zaplatením týchto reportérov, Päťka nebude môcť byť znovu súdená, kvôli teórii, ktorá sa nazýva dvojité riziko, ich práva boli nezákonne porušené vládou v prvom prípade. Keďže ich vláda postavila do rizika, ich vláda sa nemôže vrátiť a usilovať sa o druhý súd. To je problém, ktorým budeme argumentovať a ja osobne cítim, že budeme úspešní, predpokladajúc nález vládneho zneužitia úradnej moci.

BD: A všetky tieto prípady sa budú diať na súdoch v Miami ku koncu tohto roka [2010]?

LW: Áno, buď to bude ku koncu tohto roka alebo možno cez ďalší rok 2011. Spočiatku sa to bude diať v Miami a ak tam prehrajeme, tak sa vrátime do Atlanty pred 11. Súdny obvod žalôb, kde máme právo na žalobu.

BD: Myslíte si, že kampane, ktoré bežia po celom svete za prepustenie Päťky majú nejaký dopad?

LW: Určite, mali by pokračovať a, ak niečo, tak sa zvýšiť. Niet pochýb, že to má efekt. Nedávno boli zatknutí v USA ruskí a čínski agenti za špionáž a vo všetkých prípadoch boli buď poslaní domov alebo dostali omnoho slabšie tresty. Otázka politiky, princípov zákona alebo spravodlivosti, ovplyvňuje dôsledok. I keď akceptujete tvrdenie vlády, že Päťka bola zapletená do špionáže a nie realistickejšiu mienku, že sa pokúšali zastaviť terorizmus, ich potrestanie sa vychyľuje od toho, čo by asi chcela vykonávať akákoľvek civilizovaná krajina. Ako zopár iných prípadov na medzinárodnej scéne volá tento prípad po svedomí ľudí celého sveta.

BD: Takže vy by ste dodali odvahu všetkým nám, ktorí pracujeme ako národne, tak medzinárodne, aby oslobodili Päťku, aby rozšírili svoju prácu a hľadali rozličné spôsoby ako priviesť viac pozornosti k tomuto prípadu.

Leonard Weinglass: Áno, určite by som to podporil. Nikto z nás si nemôže byť istý tým, ako Obamova administratíva zareaguje na obhajobu oslobodenia týchto piatich. Avšak, história ukázala mnoho prípadov, ako ten patriotov z Puerto Rico, že sloboda môže byť dosiahnutá pre politických väzňov v USA prostredníctvom udržiavaného úsilia tých, ktorí veria v spravodlivosť.


[ Zdroj: http://www.freethefive.org/updates/CubanMedia/CMDwyer91610.htm ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára