sobota 8. januára 2011

Súčasná filmová falzifikácia socializmu

STANISLAV PIROŠÍK | Socialistický zväz mladých
V súčasnosti sa produkuje množstvo filmov, ktoré majú strvárniť obdobie spred roka 1989. Je úplne jedno, že nekorešpondujú s názormi ľudí na ich vlastný život za socializmu. Podstatné je, aby „naučili“ mládež aký „zvrátený“ ten režim bol. Tvorcovia tak majú voľnú ruku v prekrúcaní faktov.

Nedávno sa začal v kinách premietať film „Pouta“. Už na lístkoch sa písalo: Rok 1982, totalitný režim nie a nie odísť. Film zobrazuje režim a dobu ako krutú a pochmúrnu. Ako dobu, ktorá je podľa slov režiséra Špačka „zvrátená“. Tá zvrátená doba, v ktorej sa človek nemusel ešte báť ísť na ulicu, tá zvrátená doba, kde bola kriminalita o 239% nižšia, tá zvrátená doba, kedy ste na uliciach nestretli fetujúce deti či mladistvých pod vplyvom pervitínu. Tá doba, kde sa pracujúci človek nemusel obávať o svoju budúcnosť ako je to dnes. Ak bol socializmus zvrátený, ako by označil kapitalizmus?

Aj verejnosť režisérovi vyčíta, že život nebol taký ako ho vykresľuje film. Režisér sa v rozhovore pre Pravdu obhajuje, že mu nešlo o dobový dokument. Pokiaľ nejde o dobový dokument, prečo teda zvolili rok 1982? Domnievam sa, že ide o snahu klamať mladých ľudí o systéme ktorý sami nezažili. Je to o to potrebnejšie v období, kedy súčasný systém vo veľkom pripravuje ľudí o sociálne istoty a dostáva ich na hranicu chudoby. Svoj účel film zrejme aj splnil. Režisér v rozhovore opisuje konkrétny príklad, kedy sa pri premietaní na škole ozval pedagóg s kritickou námietkou voči vyobrazeniu tej doby. Tiež vyjadruje radosť nad tým, ako ho [pedagóga] študenti obvinili, že je „starý komouš“.

Súčasní falzifikátori majú oproti nám obrovskú moc. Vlastnia „mienkotvorné“ médiá a sú bohato podporovaní ako vládami tak i rôznymi „nadáciami“. Preto nie je div, že napriek tomu že 60% ľudí tvrdí, že sa socializmu sa im žilo lepšie (a to bez ohľadu na to či sú komunisti), v médiách sa dozvedáme o tom aký bol ten socializmus krutý a zvrátený. Napokon – ani tento film nie je žiadnou raritou. Ak nechceme aby bola história úplne zmenená, mali by sme sa snažiť v čo najväčšej miere uvádzať veci na pravú mieru. Aj preto som za myšlienku vytvorenia „Ústavu pamäti socializmu“ na internete, kde by boli zážitky pracujúcich z tohto obdobia.


[ Zdroj: http://szm.hng.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=1365&Itemid=44 ]

1 komentár:

 1. Autor (S.P.) o svojej predstave vytvorenia "Ústavu pamäti socializmu:

  "Rasty - pokiaľ ide o zhromažďovanie zážitkov zo socializmu,
  osobne by som si to predstavoval tak, že by tam boli naozaj prispevky z realneho
  života ľudí. A to zo všetkými kladmi aj zápormi. Nehovorím že by tam mali byť ódy.
  To by ma ani nezaujímalo. Aj v socializme bol reálny život s realnymi ludmi, samozrejme že to nebol skok do krajiny zázrakov. Našli sa ľudia takí aj onakí a to aj v strane a funkciach. Napokon - ani moj otec nemal rad stranu a ako mladí si mysleli že ked pride kapitalizmus.
  tak bude vsetkym dobre. Mysleli si že zle zmizne a dobre ostane. Dnes už dávno tvrdí opak."

  OdpovedaťOdstrániť