pondelok 28. marca 2011

Červený krížik piškvoriek

Situácia v slovenskom zdravotníctve sa chýli k rozhodujúcim zmenám. Pravá(-icová), neľútostná tvár systému sa napokon ukazuje i tu.

Na stretnutie občanov a lekárov so zastupiteľmi vlády o stave slovenského zdravotníctva s názvom „Zdravotníctvo pre občana“ sa z koalície prišiel ukázať len poslanec a doktor Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Aj to asi len preto, že sa konalo v mieste jeho bydliska. Potrebu ísť na východ nepociťovali ani premiérka Radičová, ani Ivan Mikloš, ba ani minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, ktorí boli pozvaní, a ktorých sa to priamo týka.

Prítomní ocenili odvahu aspoň prítomného Novotného konfrontovať sa s ľuďmi a lekármi, ktorí vo svojich ambulanciách priamo zažívajú návaly pacientov, nespokojných čakajúcich a predovšetkým nedostatok peňazí v systéme zdravotníctva, ktorý situáciu zhorší. Stretnutiu predchádzalo hodinové prerušenie práce lekárov, protestný Červeno-biely deň a petícia, ktorej úlohou je nazbierať 350 000 hlasov na otvorenie rozpočtu ministerstva a ďalšie body.

Situácia kulminuje a ukazuje sa, že pravica nechce a preto nevie ako zabezpečiť základné veci ako zdravotníctvo pre (všetkých) ľudí. Sám Novotný to okrem klasického zariekavadla, že dlhy zdedili po minulej vláde, vyjadril tým, že terajšie nastavenie treba zmeniť, pretože takto ďalej ísť nemôže. Zástupca všeobecných lekárov Bratislavského kraja Lipták mu však pred všetkými vysvetlil, že v zdravotníctve nie je niečo také ako dlhy. Správa o tom, že rezortu chýbajú desiatky miliónov je totiž indikátorom o tom, že vložené peniaze nestačili na zaopatrenie všetkých prípadov a potrieb a treba ich preto na ďalší rok o túto sumu navýšiť. To je pochopiteľné ak uznáme, že zdravie nespadá pod položky útraty, ani luxus, ba ani nedá sa. Ak je niečo primárne, do čoho sa musí investovať, nie je to nič iné ako toto. Pravicovým politikom načúvajúcim tepu kapitalizmu však nič nevyhovuje tak, ako údaje o stratách, ktoré sú dobrými alibi pre predaj, znižovanie, šetrenie a podobne.

Pri téme pripoistenie vyrukoval poslanec Novotný so sebavedomou obranou, že ju mali vo svojich programoch všetky vlády. Prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov Andrej Janco ho taktne upozornil, že sa zrejme pomýlil, pretože šlo o pripoistenia týkajúce sa výsad ako menej početná izba, televízor a pod. a nie o terajší prípad, kedy sa má priplácať za teraz dostupné veci, teda ide o zníženie štandardu.

Lekári takto bojujú aj za ľudí, ktorých ponosovanie musia denne znášať, či pri ktorých musia voliť, či ich liečiť nad svoje limity. Závisť, ktorá sa tu objavuje aj kvôli všeobecnému mýtusu o bohatom zdravotníkovi, radi podporujú médiá. Skutočnosti o nerovnakých cenách za operácie napr. žlčníka v rôznych mestách, neberú do úvahy to, že sa pri nich zarátavajú ďalšie, nie tak časté operácie, ktoré iné nemocničné pracovisko nerobí, pretože naňho nemá vybavenie.

Denník SME pritom informoval o odzmluvnení niektorých (asi 350) lekárov poisťovňami s príkladmi, kedy jednotliví lekári posielajú pacientov na zbytočné vyšetrenia, alebo predpisujú prebytočné lieky. Problém je však ten, že poisťovne nedostali peniaze od štátu za dôchodcov a nepracujúcich a tak sa rozhodli vypovedávať zmluvy s niektorými lekármi. Reportáž a správa vytvárajú dojem (napr. podtitulok: Pri zdravotnej starostlivosti sa plytvá.), že je dobré, že sa pôsobnosť lekárov obmedzuje. Použitie extrémnych prípadov, ktorými sa vyvoláva strach a apel na čitateľa, že situáciu treba takto celkovo bezodkladne riešiť, vzdoruje triezvemu úsudku. (Ak by sa podobne pristupovalo v nejakom súkromnom vydavateľstve, kde by prehrešky niektorých niesli všetky periodiká, či iné médiá pod neho patriace, kto by to bral za dobrý dôvod? Ak si poviete, že sa to u súkromného vlastníka nemôže stať, zrejme patríte medzi tých, ktorých odpoveďou na všetko je formulka „štát je zlý vlastník“.) Prezident SLÚŠ Janco však upozornil, že pacienti odzmluvnených lekárov ešte viac zaťažia tých zvyšných, pričom dodal, že tí o tom, že boli vybraní ako náhrada ani nevedia a naviac nechcú byť spoluzodpovední za to, že ich kolegovia prídu o prácu.

Okrem obvinenia lekárov hovorkyňou rezortu Kataríny Zollerovej (správy STV z 5.3.) z toho, že svojím protestom proti zníženiu odvodov za poistencov štátu a nízkym platom, „nemajú problém hazardovať s ľudským zdravím a so životmi pacientov“, je zaujímavé i to, že sa spolu s p. Novotným zhodla na tom, že vláda prijíma len konštruktívnu kritiku.

Ak je však jediné riešenie to, že sa starým a chudobným nemá pomáhať, pretože na to nemáme, stačí mi to ako dostatočný dôvod na to povedať, že minulý režim (ktorý zlyhal v pokuse o socializmus) bol pre zdravie ľudí lepší ako táto podoba rozvinutého kapitalizmu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára