utorok 15. marca 2011

Evropa: rasismus, antisemitismus a touha po silné ruce

TEREZA SPENCEROVÁ | literarky.cz
Takřka každý třetí Němec by si přál, aby v čele země stál silný politik, který by se příliš neohlížel na mínění parlamentu či na výsledky voleb, konstatuje výzkum veřejného mínění, který byl proveden v sedmi evropských zemích.

V tradičních demokraciích, jako jsou například Británie nebo Francie, toto číslo dokonce stoupá až ke 40 procentům, přičemž vládu tvrdé ruky by si přálo dokonce až 60 procent Španělů a Italů.

Z výzkumu provedeného na zakázku Nadace Friedricha Eberta vyplývá, že většina dotázaných si navíc stěžuje, že je politici nechápou, což je podle sociologů fakt „velmi znepokojivý".

Ukázalo se také, že nevraživost vůči etnickým menšinám je v Evropě rozšířenější, než se běžně soudí - skoro polovina všech dotázaných totiž vyjádřila názor, že v jejich zemích je příliš mnoho imigrantů. A týž počet lidí je přesvědčen, že v době krize mají starousedlíci dostávat před přistěhovalci přednost například při přijímání do práce.

Hluboce zakořeněný je v Evropě i antisemitismus: například 17 procent Nizozemců a 70 procent Poláků soudí, že Židé dnes zkoušejí holocaust využívat ve svůj prospěch. A k tomu všemu navíc - třetina dotázaných je přesvědčena, že běloši jsou nadřazeni „černým".

2 komentáre:

 1. Zvláštne štatistiky....

  Ale s tými židmi je to veľmi diskutabilné.

  Je skúsenosť etnika ktoré na vlastnej koži skúsilo nenávisť a nespravodlivosť, ospravedlnením pre páchanie podobného zverstva na inej kultúre?

  Ja osobne si myslím, že nie a taktiež si myslím, že 2sv vojna a vtedajšie postavenie židov dopomohlo k určitým zásadným veciam...

  a za tento názor sa nepovažujem za antiseministku, jednoducho je to pre mňa holý fakt.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Aké veci, za ktoré sa nehanbíte máte na mysli?

  OdpovedaťOdstrániť