streda 25. mája 2011

Informácie z prvej ruky #Španielska revolúcia

KONO MATSU | Adbusters
Svetom vanie duch povstania


Za posledných niekoľko dní obsadili tisíce španielskych obyvateľov hlavné námestie Madridu a požadovali systémovú politickú, ekonomickú a spoločenskú zmenu. Manifestujúc za bojového pokriku „Chceme naozajstnú demokraciu: nie sme tovar v rukách politikov a bankárov,“ priniesli títo bežní ľudia zmenení v rebelov k brehom Západu ľudového ducha povstania, ktorý vanul v arabskom svete. Zrejme to nie je historická náhoda, že zo všetkých západných národov má Španielsko najunikátnejší historický vzťah s Islamom: krajina bola kedysi súčasťou moslimského kalifátu, arabčina bola hlavným jazykom veľkých regiónov až do 15. storočia a mnohý jeho obyvatelia majú predkov, ktorí boli kedysi moslimami. Nechajme to za úlohu pre budúcich historikov hnutia do debát, faktom ostáva, že ľudia zo Španielska spravili ďaleko viac ako len presunuli Tahrir do Madridu. V skutočnosti transformovali model Tahriru do dokonca ešte demokratickejšej formy. Vymysleli ako uskutočniť ľudovú revolúciu spôsobom, ktorý vzplanie v predstavivosti Západu.

Všeobecne povedané, taktickým prienikom egyptských aktivistov bola myšlienka zmocniť sa verejného námestia a premena ich prítomnosti na symbol dostatočne silný na zvrhnutie tyrana. Aby sme boli spravodliví, tento model bol úspešne použitý predtým, napríklad v 1986, vo filipínskej Revolúcii ľudovej moci, v ktorej dva milióny protestujúcich okupovalo Epifanio delos Santos Avenue, no hlavným zlomom egyptských aktivistov bolo dokázať, že táto taktika bola opäť dôležitá a že dokonca i ten najväčší policajný štát nemôže zastaviť ľudí keď sa sami spontánne organizujú. Darom Egyptskej revolúcie bola istá dávka optimizmu, že prišla revolučná jar, v ktorej, použijúc slogan protivojnového hnutia 9/11, iný svet je možný.

Španielska revolúcia posúva lekciu Tahriru o krok ďalej. Skôr než iba chopenie sa námestia Puerta del Sol, premenili ľudia Madridu ulice v dôkaz, že skutočná, priama demokracia je možná. Heslom tejto revolúcie je „schôdza“, hodiny diskutovania, kde sa ľudia rozhodovali o svojich požiadavkách, svojom vyhlásení, a osude ich hnutia bez lídrov. Horizontálna, de-centralizovaná, ľudová moc sa zrealizovala. Reportér španielskych novín El Pais opisuje túto scénu takto:

„O ôsmej hodine večer začína schôdza. Je tu sto ľudí sediacich na zemi. Ľudia rôznych vrstiev. Prevažne mladí. Niektorí majú na sebe polokošele Ralph Lauren, iní potrhané tričká bez rukávov. Upravený chlapec si vymieňa myšlienky s hipisákom. Hovoria. Sú odlišní, no je tu jedna vec, ktorá ich spája. Sú unavení z tohto klamstva, sú unavení z toho, že sú politickými bábkami povrchných sloganov, obvinených politikov zo zoznamov. Refrén: „Volajú to demokracia, lenže toto to nie je.“

Španielska revolúcia je najďalej kam súčasní aktivisti doposiaľ došli pri oživovaní sna o skutočnej demokracii. V nasledovných slovách reportéra môžeme napokon okúsiť príchod slávnej komúny, politického zhromaždenia slobody a rovnosti, ktoré plodí skutočnú revolúciu, pretože od základov mení spoločenské zväzky:

„V stredu ráno je pobúrená mini-republika plne funkcieschopná. V každom rohu sú stretnutia. Zhromaždení lemujú vchod stanice Metra odkazmi na bielych plachtách. Je z toho maľba rozhorčenia. Mapky plánujúceho mesta naznačujú, kde sa nachádzajú komisie. Jedna vedľa ostatných pouličných lámp na námestí: Moc, Akcia, Rozšírenie, Vnútorná koordinácia, Zákonná, Ochrana/Upratovanie, Infraštruktúra (stratené veci), Komunikácia. Ošetrovňa je plná liekov a obväzov. Každú noc dávajú bary a reštaurácie v tejto časti kemperom všetko, čo ušetria. Na miesto zo stravou prichádzajú gazdinky s plnými nákupnými košíkmi. Majiteľ reštaurácie prináša nádoby plné duseného mäsa... vybavilo sa 200 právnikov... Celkovo 15 zdravotných sestier. Sedem solárnych panelov, 15 počítačov.“


Navštívte RoarMag.org a prečítajte si celý očitý popis prvých dní Španielskej revolúcie a vráťte sa a pošlite svoje dojmy.

[ Zdroj: https://www.adbusters.org/blogs/adbusters-blog/inside-spanishrevolution.html ]

2 komentáre:

 1. ...kto a ako zariadil medialne embargo v slobode a demokracii zapadneho typu?
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
 2. uz je ten odkaz aj na:

  http://www.superubytovanienaslovensku.sk/

  http://spravy.pravda.sk/mladi-spanieli-protestuju-aj-bez-tabora-v-centre-madridu-pka-/sk_svet.asp?c=A110610_082939_sk_svet_p58

  OdpovedaťOdstrániť