pondelok 9. mája 2011

Moja reakcia na smrť Usamu bin Ladena

NOAM CHOMSKY | Guernica
Mohli by sme sa opýtať samých seba ako by sme zareagovali, ak by iracké komandá pristáli v obytnom priestore Georga W. Busha, zabili ho, a hodili jeho telo do Atlantiku

Je stále viac zrejmé, že tá operácia bola plánovanou vraždou, niekoľkonásobne porušujúcou základné normy medzinárodného práva. Zdá sa, že tu nebol žiaden pokus o zatknutie neozbrojenej obete, ako to podľa všetkého mohlo urobiť 80 kománd čeliacich prakticky žiadnemu odporu – okrem, tvrdia, jeho ženy, ktorá sa k nim prirútila. V spoločnostiach, ktoré berú istý ohľad na zákon, sú podozriví zatknutí a predvedení pred spravodlivý súd. Zdôrazňujem “podozriví”. V apríli 2002 informoval riaditeľ FBI, Robert Mueller, tlač, že po najintenzívnejšom pátraní v dejinách nemohlo FBI povedať viac než, že sa „domnievalo“, že spiknutie bolo zosnované v Afganistane, i keď uskutočnené bolo v Spojených arabských emirátoch a Nemecku. V čo iba verili v apríli 2002, nemohli zrejme vedieť 8 mesiacov dozadu, keď Washington odmietol predbežné ponuky Talibanu (ako vážne, nevieme, pretože boli neustále odmietané) na vydanie bin Ladina, ak budú odprezentované dôkazy – ktoré, ako sme neskôr zistili, Washington nemal. Takto Obama jednoducho klamal, keď vo svojom stanovisku z Bieleho domu povedal, že „sme rýchlo zistili, že útoky 9/11 boli uskutočnené Al Kájdou“.

Odvtedy nebolo dokázané nič vážne. Veľa sa hovorí o „priznaní“ bin Ladina, no to je skôr ako moje priznanie, že som vyhral Bostonský maratón. Chvastal sa tým, čo považoval za veľký úspech.

V médiách je tiež veľká diskusia o hneve Washingtonu, že Pakistan neodovzdal bin Ladina, hoci si bezpochyby elementy vojenských a bezpečnostných síl boli vedomé jeho prítomnosti v Abbottabade. Menej sa hovorí o hneve Pakistanu, že USA vtrhli na ich územie, aby vykonali politickú vraždu. Anti-americký zápal je v Pakistane už dosť vysoký, a tieto udalosti ho pravdepodobne ešte obnovia. Rozhodnutie hodiť jeho telo do mora je, očakávateľne, vyprovokovalo ako hnev, tak skepticizmus moslimského sveta.

Mohli by sme sa opýtať seba samých ako by sme zareagovali, ak by iracké komandá pristáli v obytnom priestore Georga W. Busha, zabili ho, a hodili jeho telo do Atlantiku. Nesporne, jeho zločiny značne prekračujú bin Ladinove, no on nie je „podozrivý“, ale nekontroverzne „rozhodcom“, ktorý dal príkazy, ktorými sa dopustil „najvyššieho medzinárodného zločinu odlišujúceho sa len od iných vojnových zločinov tým, že v sebe obsahuje naakumulované zlo celku“ (citujúc Norimberský tribunál), za čo boli nacistickí zločinci obesení: stovky tisícok mŕtvych, milióny utečencov, zničenie väčšiny krajiny, krutý náboženský konflikt, ktorý sa teraz rozšíril do zvyšku regiónu.

Dá sa viac povedať o [kubánsky lietadlový bombardér[terorizujúci Kubu]] Boschovi, ktorý práve mierumilovne zomrel na Floride, vrátane odkazov k „Bushovej doktríne“, že štáty, ktoré ukrývajú teroristov sú rovnako vinné ako teroristi samotní a malo by sa s nimi zaobchádzať rovnako. Nikto si nevšimol, že Bush tým volal po invázii a deštrukcii USA a zabitie jeho zločinného prezidenta.

Rovnakého prípadu bola Operácia Geronimo. Imepriálna mentalita je tak prenikavá, v celej Západnej spoločnosti, že nikto nevnímal, že oslavujú bin Ladina tým, že ho identifikovali ako odvážny odpor voči genocídu prinášajúcim votrelcom. Je to ako pomenovať naše vražedné zbrane po obetiach našich zločinov: Apache, Toamhawk... Je to ako keby Luftwaffe [nacistické letectvo] nazvala svoje bojové lietadlá “Žid“ a “Cigán“.

Dá sa toho povedať mnoho, no dokonca tie najjasnejšie a najzákladnejšie fakty by nám mali dať veľa podnetov na premýšľanie.


Copyright 2011 Noam Chomsky

[ Zdroj: http://www.guernicamag.com/blog/2652/noam_chomsky_my_reaction_to_os/ ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára