piatok 13. mája 2011

V roku 2010 hladuje miliarda ľudí

AFP | France 24
Žena drží svoje podvýživené dieťa v rehabilitačnom centre v južnom Nigeri. Chudoba, boje a politická nestabilita znamenali podľa správy Global Hunger Index tohto roku pre miliardu ľudí hlad. Mnoho z nich v Afrike a Ázii.

Chudoba, boje a politická nestabilita znamenali, že asi miliarda ľudí tohto roku hladovalo, mnoho z nich detí v Afrike a Ázii, ukázala správa Global Hunger Index v pondelok.

Zo 122 krajín zahrnutých v ročnej správe malo 25 „alarmujúcu“ úroveň hladu, hovorí správa International Food Policy Research Institute (IFPRI), Concern Worldwide, a Welthungerhilfe.

Demokratická republika Kongo (DRC) dopadla v indexe hladu, ktorý je založený na dátach z 2003-2008 najhoršie.

Tri štvrtiny populácie v rozľahlej stredoafrickej krajine bolo podvýživených, a DRC má tiež jednu z najväčších mier úmrtnosti detí na svete, zistili výskumníci, ktorí zostavovali tento index.

Na vypočítanie indexu Svetového hladu (GHI) sa používali tri faktory: podiel podvýživených ľudí v krajine, rozšírenosť podvýživených detí, a miera detskej úmrtnosti.

„Pretrvávajúce občianske konflikty od neskorých 1990-tych rokov viedli k ekonomickému kolapsu, obrovským vysídleniam ľudí, a chronickému stavu potravinovej nedostatočnosti,“ v DRC, píše správa.

„Potravinová dostupnosť a zhoršený prístup k nej po tom, ako poklesla úroveň produkcie potravín, a odľahlé oblasti sa stali ešte viac izolovanejšími kvôli dôsledku veľmi slabej infraštruktúry,“ píše sa ďalej.

Index hodnotí krajiny na 100-bodovej mierke, s nulou ako najlepším výsledkom – žiaden hlad – a 100 ako najhorším, i keď ani jeden z týchto extrémov nebol v praxi dosiahnutý.

Výsledok vyšší ako 20 značí „alarmujúce“ úrovne hladu a nad 30 „extrémne alarmujúci“ hlad.

DRC bola jednou zo štyroch krajín s „extrémne alarmujúcou“ mierou hladu a jedinou krajinou v tomto roku s výsledkom nad 40.

Ostatné tri krajiny s veľmi vysokými mierami hladu boli Burundi, Eritrea a Čad. Všetky boli po roky zainteresované vo vrejúcich či otvorených konfliktoch.

Okrem Haiti a Jemenu bolo všetkých 25 krajín s „alarmujúcimi“ mierami hladu v subsaharskej Afrike alebo Ázii.

Boli to, v poradí podľa zvyšujúcej sa závažnosti hladu: Nepál, Tanzánia, Kambodža, Sudán, Zimbabwe, Burkina Faso, Togo, Guinea-Bissau, Rwanda, Džibutsko, Mozambik, India, Bangladéš, Libéria, Zambia, Východný Timor, Niger, Angola, Jemen, Stredoafrická republika, Madagaskar, Komory, Haiti, Sierra Leone a Etiópia.

S Burundi, DRC a Eritreou, Komorami - súostrovie blízko východného pobrežia Afriky a – a Haiti mali vysoké podiely podvýživených ľudí - viac ako 50 percent obyvateľstva.

Bangladéš, India, Východný Timor a Jemen mali najvyššie rozšírenie podvýživených detí do piatich rokov – viac ako 40 percent vo všetkých štyroch krajinách.

Afganistan, Angola, Čad a Somálsko mali najvyššiu mieru detskej úmrtnosti, s 20-timi percentami či viac detí v každej krajine umierajúcich do svojich piatich rokov.

Severná Kórea bola jednou z deviatich krajín, v ktorých vzrástol index hladu – z 16,2 bodov v 1990 na 19,4 v 2010.

Ostatných osem bolo všetkých v sub-Saharskej Afrike a vo všetkých okrem troch –Gambia, Svazijsko a Zimbabwe- bol príčinou konflikt.


11 October 2010

[ http://www.france24.com/en/20101011-billion-people-go-hungry-2010-report# ]Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára