pondelok 23. mája 2011

Znaky revolučnej jari v Európe

MICAH WHITE | Adbusters
Dostane sa ľudová vzbura na kontinent?

Vo Veľkej Británii dodáva stále zhovievavejšia súdna moc odvahu protestujúcim proti klimatickým zmenám. Dva posledné príklady ukázali, že sudcovia sú vnímavejší k „zákonitému sprosteniu viny“, v USA taktiež známemu ako „nevyhnutná obrana“, legálnemu argumentu, že nie je zločin konať nelegálne ak je to robené za účelom predídenia väčším škodám ako globálne otepľovanie. Pri poslednom vynášaní rozsudkov jeden sudca dokonca pochválil prostestujúcich, ktorí chceli zatvoriť tepelnú elektráreň ako „decentných mužov a ženy s pravým záujmom o druhých“ a povedal, „nemáme pochýb, že každý z vás konal s najvyššími možnými motívmi.“ Aktivisti teraz plánujú dokonca odvážnejšie akcie.

Vo Francúzsku bolo za posledné roky možné vidieť publikácie veľkých antikapitalistických prác. Alain Badiou, vo svojej Komunistickej hypotéze, tvrdí, že jedinou cestou vpred je opätovné chopenie sa princípu radikálneho egalitarizmu, ktorý je abstraktným konceptom komunizmu. Za spomenutie taktiež stojí Badiouova prebiehajúca intelektuálna spolupráca so slovinským filozofom Slavojom Žižekom, ktorého posledné knihy, Najprv ako tragédia, potom ako fraška a Život v dobe konca, predstavujú pôsobivý náčrt pre radikálnu politiku založenú na „eschatologickom apokalyptizme“, ktorý sa snaží „narušiť“ súčasný kurz dejín. A potom je tu anonymne napísané Coming Insurrection [Blížiace sa povstanie], anarchistický manifest, ktorý volá po formovaní autonómnych komún, z ktorých sa majú spustiť sabotážne kampane: „Narúšajte všetko – to bude prvý reflex všetkých, ktorí sa búria voči tomuto súčasnému poriadku... zastaviť cirkuláciu znamená rovnako zablokovať produkciu.“ Indignez-vous! (Zakričte!) Stéphaneho Hessela je posledným barometrom ľudového hnevu. V nej Hessel, 93-ročný veterán odporu proti nacizmu v Druhej svetovej vojne, nabáda mladých, aby viedli vojnu vzdoru proti kapitalizmu rovnakým spôsobom, ako kedysi tajné skupiny bojovali s fašistami. Doposiaľ sa z tohto pamfletu predalo 600 000 kópií.

A celý kontinent videl vodopád vášnivých protestov. V októbri bol predseda vlády Islandu napadnutý vajíčkami; muž zaparkoval betonárske auto v bráne Írskeho parlamentu na protest proti záchrane bánk; a tri milióny ľudí vo Francúzsku sa podieľali na ôsmich dňoch rebélie, blokovali ropné rafinérie a palivové sklady až kým čerpacie stanice nevyschli. V nasledovných mesiacoch roztrieskali študenti v Londýne hlavné sídlo Britskej konzervatívnej strany, a Grécko bolo vypnuté svojím siedmym generálnym štrajkom roka, kým protestujúci niesli cedule, na ktorých bolo napísané „Nenechajte nás žiť ako otrokov!“Teraz, inšpirovaní revolučnou jarou arabského ľudu, tu sú náznaky, že európsky kontinent je pripravený na výbuch. 15. mája desiatky tisícok neistých pracujúcich, študentov a nezamestnaných vpochodovali do päťdesiatich miest v Španielsku, pred okupáciou Puerta del Sol, hlavného námestia v Madride. Skúsenosť Tahriru bola jasne prítomná v mysliach protestujúcich. Jeden organizátor prisľúbil, že ak sa polícia pokúsi „odohnať nás, sadneme si, všetko bude mierumilovné, a ak budeme následne rozohnaní, vrátime sa zajtra späť.“[ Zdroj: http://67.192.229.59/magazine/94/activist-energy-europe.html ]

Viac foto na:
http://www.elpais.com/fotogaleria/Protesta/Movimiento/elpgal/20110517elpepunac_3/Zes/38

3 komentáre:

  1. Kto vie voľne preložiť nápis na zemi na úvodnom obrázku? :]

    OdpovedaťOdstrániť
  2. PROBLÉM JE V SYSTÉME

    J.-mama

    OdpovedaťOdstrániť