streda 15. júna 2011

Kto sú skutoční zradcovia Indie?

INDRA SINHA | The Guardian
Je to majetná elita Indie, ktorá sa obracia chrbtom k národu a jeho ľuďom, nie Arundhati Roy

Spisovateľka Arundhati Roy, kedysi národná hrdinka, ktorá bola prvou Indkou, ktorá vyhrala Bookerovu cenu, zistila, že je zlorečenou postavou. Démonizácia Roy trvá už viac ako desaťročie, a mnohí vám povedia, že je to jej vlastná chyba. Neprestáva otvárať ústa a hovoriť nepríjemné veci.

Posledným hriechom Roy bolo vyjadrenie jej pochýb o práve Indie ovládať Kašmír. Je to vláda vynútená 700 000 vojakmi a, pri všetkej zodpovednosti, bežní Kašmírania chcú, aby odišli. Volajú po azaadi, slobode určiť svoju vlastnú budúcnosť prostredníctvom plebiscitu, ktorý vyžaduje rezolúcia 47 OSN, ktorú India ignorovala od roku 1948.

Roy si očividne myslí, že toto ponúka lepšie cestu vpred než súčasný násilný pat. To je jej osobný názor, no potom, ako sa ho opovážila vyjadriť, politici, médiá a verejné osobnosti volajú po jej trestnom stíhaní za zradu. Jestvujú fámy, že tu hrozia žaloby. Televízia Times Now spustila príbeh „Sieť zatvárajúca sa okolo Roy“, ako keby bola kráľovnou lúpežníkov Phoolan Devi. Zaslúži si trest smrti, hovoria niektorí, za to, že preukázala sympatie k maoistom a obhajovala odtrhnutie Kašmíru od Indie. Všimnite si to slovo, „odtrhnutie“.

Sledujúc to zo sveta, bola som zdesená z toho, ako sa jeden indický intelektuál za druhým radí k obmedzeniam slobody slova a skúša ísť proti „tejto spisovateľke, z ktorej sa stal burič davov“, tomuto „zázraku jednej knihy“. Som ohromená z prudkosti ich štýlu reči, a ich horlivosti zbaviť sa svojich demokratických práv. Vážne som sa obávala o jej bezpečnosť, keď som sa dopočula, že jej dom bol napadnutý davom hádžucim kamene.

Roy je vydatá za Pradipa Krishenama, môjho starého spolužiaka, a v roku 2008 som si nimi boli na večery v Dílli. Hovorili sme o Krishenamovej knihe, Stromy Dílli; o mojich pracovných náboroch s Bhopálčanmi za posledných 15 rokov; a práci Roy s kampaňou proti priehrade v Gujarate, ktorá po rokoch boja nedokázala predísť násilnému vytlačeniu stoviek tisíc domorodých ľudí z ich zeme. Hovorili sme tiež o strednej Indii, kde boli týraní domorodí ľudia a vyhnaní z ich lesov, aby sa ich zem mohla predať ťažobným spoločnostiam a oceliarom, a kde zlyhanie zákonov, médií a politikov ochraňovať ľudské životy a základné práva splodilo maoistické povstanie v plnej miere.

Hovorili sme o neúčinnosti použitia gándhistických foriem protestu v modernej Indii. Moji bhopálski kamaráti sa šli práve vydať na 500-míľovú cestu pešo do Dillí (druhý za dva roky), aby sa opýtali premiéra na splnenie sľubov, ktoré dal pri predchádzajúcej príležitosti a nedodržal. Povedala som, že som sa bála, že pochod bude mať málo pozornosti, že následná demonštrácia bude ignorovaná ministrami, a že bude nevyhnutná hladovka.

V tichu, ktoré nasledovalo prekračovali naše myšlienky zakázané územie, no neodvažovali sa celkom postaviť tej zakázanej otázke: keď budú všetky mierumilovné snahy na protestoch ignorované, alebo horšie, zničené; keď budú zákony prekrútené, porušené alebo obídené, ako keby na nich nezáležalo; ak budú ľudia, ktorí vypovedajú zastrašení, uväznení alebo zabití, čo máme robiť?

Ľudia sú správne zdesení pri čelení tejto otázke, a je to tá otázka, ktorú musí moderná India zodpovedať. Frustrácia a hnev viedli Roy k otmu, aby hovorila bez obalu. Ľudia nevedia uniesť vypočuť si to, čo hovorí, takže namiesto počúvania hľadajú chybu v jej hlase, v jej postoji.

Prečo robí taý povyk? Veci istotne nemôžu byť tak zlé. Minulý týždeň bol v Indii uvedený automobil Bugatti Veyron Grand Sport za púhych 2,2 milióna libier. „India je centrom luxusu niekdajších maharadžov,“ hovorí Julius Kruta z Bugatti. „Myslím, že toto uvedenie skutočne poteší našich náročných zákazníkov.“

Tak je to potom v poriadku. Čo sa týka más, môžu sa ísť obesiť. Doslovne. A oni pôjdu. Netreba siu robiť ťažkú hlavu z tých tisícok samovrážd na farmách, pretože s miliardovou populáciou miera samovrážd na hlavu nie je taká vysoká ako vo Veľkej Británii. A ak je 85% indickej populácie vylúčenej z jej žiarivého ekonomického zázraku, stále ostáva 15% z miliardy, čo je vždy obrovským trhom v podmienkach hocikoho. Ak indická stredná trieda obviňuje Roy z presadzovania „odtrhnutia“, je to obrovská dvojnásobná irónia, pretože vlastne hovorila o odtrhnutí.

V rozhovore s magazínom Tehelka povedala: „Čoho sme dnes svedkami je najúspešnejší separacionistický boj, ktorý bol kedy vedený v nezávislej Indii – odtrhnutie stredných a vyšších tried od zvyšku krajiny. Je to vertikálne odtrhnutie, nie priečne. Títo bojujú za právo spojiť sa so svetovou elitou niekde tam v stratosfére.“

Kto sú tí skutoční zradcovia?


[ Zdroj: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2010/nov/04/india-traitors-elite-arundhati-roy ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára