pondelok 20. júna 2011

Slovenská revolúcia 19.6.2011, Bratislava - Julino Bosák

(Článok môžete podporiť tu: vybrali.sme.sk)
- Zo 195 krajín sveta sú asi len tri nekapitalistické.

- V roku 2000 bolo v USA 35 miliónov chudobných, dnes je to už skoro 48 miliónov.
- V roku 1993 bolo na Slovensku 7,6% ľudí pod hranicou chudoby, pred dvoma rokmi to bolo už 11%. V roku 2009 to znamenalo vyžiť z 283 €/mesiac. V spoločnosti sa navyše udomácňuje slovník, ktorý hovorí o neprispôsobivých miesto o chudobných. Na Slovensku, podobne ako v ostatných krajinách tak stúpajú rasistické, nacionalistické a fašistické tendencie. Naopak počet milionárov sa aj napriek kríze v roku 2010 zvýšil celosvetovo o 17% a na Slovensku o takmer 1%. Máme už teda zhruba 2770 občanov s majetkom nad 1 milión dolárov.
- Miera nezamestnanosti sa na Slovensku blíži k 15%. Podľa serveru naseplaty.sk skoro polovica Slovákov žije od výplaty k výplate. A to vychádza len z čísel respondentov s prístupom na internet. Štatistiky o kvalite práce, cezčasoch, pracovných podmienkach som nenašiel. Vo Veľkej Británii pracovalo v roku 2010 už 51 000 Slovákov.
- Ľudia, ktorí chcú bývať a založiť si rodinu sú zväčša nútení zadĺžiť sa.
- Slovensko sa stalo potravinovo závislou krajinou, s potravinami dovážanými z krajín tretieho sveta.
- Súkromný sektor systematicky ukrajuje z verejného priestoru. Z miest mizne, zeleň, budovy s historickou hodnotou, námestia, a sú nahrádzané funkciami určenými pre tých, čo si to môžu dovoliť.
- Spoločný majetok, vybudovaný našimi starými rodičmi a rodičmi bol rozpredaný. Zisky z práce všetkých tak odchádzajú do súkromných rúk.
- Náš zahraničný dlh sa zvýšil z okolo 2mld $ v 89tom na 70 mld $ začiatkom tohto roka. Samotný zahraničný dlh ôsmich ex-komunistických členov EÚ vo výške 637 miliárd eur z konca roku 2009 garantuje centrálam západných bánk splácaním úrokov pravidelný prevod miliardových súm. Podstatne nižšia suma kumulovaných priamych západných investícií (467 miliárd EÚR) vo východoeurópskych krajinách v žiadnom prípade nevyrovnáva ich uvedenú kapitálovú bilanciu. Práve naopak.
- Po odpredaji a vytunelovaniu fabrík, ostalo na predaj už len pár verejných statkov. Prebieha dobre známy proces generovania červených čísel napríklad na železnici, aby mohol prísť záchranca zo súkromného sektora, nasledovať bude voda, a ohrozené je v princípe všetko, čo ešte nemá súkromného vlastníka. Siaha sa tak už aj na samotné úspory ľudí, keď ich dôchodky sú v rukách súkromných spoločností.
- Univerzita aj spoločnosť, ktorej verne slúži, zbankrotovali. Ale tento bankrot nie je len finančný. Je znakom oveľa hlbšej a oveľa dlhšie sa vytvárajúcej nesolventnosti – nesolventnosti politickej a ekonomickej. Nikto už nevie, načo vlastne univerzita je. Intuitívne to cítime. Starý projekt utvárania kultivovaných a vzdelaných občanov a občianok je preč, preč sú aj výhody akademického titulu absolventiek a absolventov pre presadenie sa na trhu práce. V neuprataných chodbách univerzít sa dnes už zdržiavajú len fantázie, prízraky a rezíduá.
- Zatiaľ, čo pacienti musia platiť za to, že sú chorí, farmaceutické firmy a poisťovne dosahujú zisky.
- Charita sa stala náhradou sociálnych istôt. Postihnutí, chorí a chudobní sú odkázaní na žobranie a pravidelné šou programi v televízii.
- Darí sa psychickým chorobám. Maniodepresia sa stáva odrazom striedania rastu a kríz v samotnej spoločnosti.
- Zarába sa na jedle, počítačových hrách, televíznej zábave, cigaretách a iných drogách, obrovské prostriedky tak idú na reklamu, aby z ľudí robila konzumentov žijúcich konzumným spôsobom života.
- Šport sa stáva luxusom.
- Médiá stratili svoju úlohu prinášať hodnotné informácie a umenie. Stali sa len hlásnou trúbou obchodu.
- Programový riaditeľ ešte zatiaľ stále verejnoprávnej televízie a rozhlasu sa na nás usmieva z bilboardov pod titulkom, „komu kráčajú milióny v ústrety?“. Jeden z jeho prvých krokov vo funkcii bolo, že predal deduška večerníčka do reklamy. Deduško večerníček so svojou baranicou v ruke sa tak stal symbolom súčasnej kultúry, ktorá je odkázaná na žobranie, či prostitúciu.
- Potreba zastaviť znečisťovanie a devastáciu prírody naráža na ekonomické záujmy úzkych skupín. Miesto posilňovania ekologickej verejnej dopravy sme svedkami jej likvidácie.
- Správy sú denne plné zločinu. Po 89tom dramaticky stúpla kriminalita počet násilných trestných činov a vrážd. Rozšírila sa narkománia a obchod s bielym mäsom.
- Sme účastníkmi viacerých vojnových konfliktov po svete. Verejná mienka v demokracii nebola vypočutá ani pri najväčších svetových protestoch v histórii proti vojne v Iraku. Naopak dnes sme v ďalšej vojne o zdroje v Líbyi.
- Sloboda, ktorú ponúka tento systém je obmedzená finančnými možnosťami. Ukážkovým príkladom hraníc slobody sú aj zásahy polície proti neozbrojeným demonštrantom Španielsku.
- Politici už dávno nehája záujmy všetkých občanov, pretože sú priamo závislí od veľkého kapitálu, ktorý mimo iného financuje ich reklamné kampane.
- Keď to zhrniem, človek sa stal otrokom peňazí. Naša jediná sila je v jednote, jednote ľudí proti moci kapitálu. Našimi nepriateľmi nie je ten, či onen človek, sme naopak jeden druhému bratom. Bohatí trpia v zajatí peňazí niekedy možno aj viac ako chudobní, keďže sú ich otrokmi aj vo vnútri. Strach, že nebudeme zabezpečení je vlastný všetkým, ktorí žijú v takomto neistom systéme. Ak sa to má skončiť, musí skončiť kapitalizmus. A kapitál v tomto slove by mali nahradiť ľudia.celý záznam na: youtube.com/TVjetotak

8 komentárov:

 1. ...Julino, pekny zaver...":O)
  oco

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Kam sa clovek pozrie - vsade vidi ulohy,ktore by ludstvo pokojne mohlo zvladnut, a to hned. Prekaza vsak kapitalizmus. Nahromadil cele hory bohatstva - a z ludi urobil otrokov tohto bohatstva...
  Civilizacia,sloboda a bohatstvo za kapitalizmu pripominaju toho presyteneho bohaca,ktory hnije za ziva a neda zit tomu,co je mlade."V.I.Lenin: Spisy 19
  Zdroj:Vedecky komunizmus, Nakladatelstvo pravda

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Julino, vyhľadaj čím skôr lekára - špecialistu. Tvoj stav sa zhoršuje a je predpoklad, že už nebudeš schopný tento chorobný stav mysle sám zvládnuť.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Žiadam konkrétne! Konkrétne čo v texte je blud hodný liečenia! Julino má veľmi čisté myslenie.
  A pod každé svoje slovo sa na rozdiel od teba podpíše.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. ...ten anonym mi pripomina Laca, ale on sa zvykol podpisovat...?
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
 6. a malé okienko filizofie: dolezitejsi je v tomto pripade privlastok konstruktivne-dekonstruktivne ako chore-ciste, a tento clanok je podla mna konstruktivny, (aj ciste ba aj chore myslenie moze byt konstruktivne aj dekostruktivne) koniec okienka,
  julinov brasko adam

  OdpovedaťOdstrániť
 7. tvoje nazory zdielam.sice nic nove si nepovedal, ale som rad, ze to niekto pripomina. ocenujem taktiez mikrofonicky hlas :)

  saso

  OdpovedaťOdstrániť
 8. najvacsia legenda kosic je stary bosak,z neho si robia picu asi uz cele kosice.

  OdpovedaťOdstrániť