pondelok 29. augusta 2011

Povstanie v Paláci obchodu?

27. 8. 2011, Bratislava – Tesco v Paláci obchodu pri Zlatých pieskoch obsadila okolo štvrtej hodiny poobede početná skupina mladých ľudí, ktorí si posadali na zem a začali požadovať skutočnú rovnosť, mier a zastavenie rasovej neznášanlivosti. Jeden z mladíkov začal bubnovať svojimi šlapkami po dlaždiciach v pasáži, pridávali sa k nemu ostatní a obchodným centrom sa za počudovania nakupujúcich začala ozývať živá hudobná produkcia. Refrénmi sa stali požiadavky mladých ľudí. Zákazníci sa tak začali pridávať k protestujúcim a rozširovali skupinu sediacich protestujúcich. Dvaja pracovníci bezpečnostnej služby obchodného domu sa len bezradne prizerali a dôležito niečo referovali do vysielačiek. Dorazili prví novinári, ktorým mladá dievčina vysvetľovala svoje pohnútky. Rozhovor zakončila slovami: „Toto je povstanie! Povstanie proti kapitalizmu!“ Vzápätí ju legitimovali privolaní policajti, na otázku ako sa volá odpovedala: „Ja a ja.“

Toto bola fikcia. Fikcia založená na skutočných udalostiach odohrávajúcich sa v druhý deň reggae festivalu Uprising (Povstanie) 2011. Okolo štvrtej hodiny boli účastníci nútení opustiť areál festivalu, kvôli hroziacemu silnému vetru. Útočisko pred nepríjemný počasím našli v neďalekom Paláci obchodu, kde prevažne nakupovali teplé oblečenie, alkohol, potraviny. Niektorí si v snahe zostať utrhnutí z reťaze užívali možnosť robiť bordel, premiestňovať produkty, ochutnávať ich, voziť sa na košíkoch, či hrať futbal s pečivom. Zdalo sa, že kým dav nakupuje, to Tescu až tak neprekáža. Marihuana bola chvíľu legálna aj na tejto ináč zakázanej pôde. Jednému mladíkovi sa na chvíľu podarilo rozpútať improvizovanú tlieskanú skladbu. Potom sa už dav uspokojil len s vykrikovaním slova „hovno“. Neskôr prišli policajti, ktorí však nevideli dôvod na vypratanie "okupantov". Až okolo desiatej hodiny zriadenci SBSky poslali ľudí do dažďa. Dav sa zmohol len na skandovanie: „Kokoti, kokoti!“

A pri tom, počas festivalu viac krát na výzvu z pódia ľudia zdvíhali ruku so zavretou päsťou proti rasizmu, za skutočnú rovnosť, za mier ako jeden človek. Kde sa strácajú tieto idey? Je to v obchodných vzťahoch, kde nezáleží na tom, čo si myslíme, len to či nakupujeme? Mnohí si kupovali tričká, doplnky, dokonca ste si mohli dať prirobiť dredy, aby ste vyzerali ako rastafarián. No zdá sa, že sa stalo to, čoho sa pôvodní rastamani báli, keď sa ich idey začali prostredníctvom reggae šíriť do sveta. A teda, že sa filozofia skomercionalizuje a vyprázdni. Prázdne regále s alkoholom v Tescu a stánky s drahým pivom dokazujú, že po filozofii rastafariánov tu už nie je ani stopa. Oni totiž odmietali alkohol ako prostriedok na šírenie zmätku medzi ľuďmi Babylonom- kapitalizmom bielych utlačovateľov, ktorí ich odvliekli z Afriky do otroctva.

Otrokári dokonca kedysi podporovali reggae, ktorým sa otroci udržiavali v dobrej pracovnej morálke a zrejme sa to nezmenilo ani dnes. Zdá sa, že rastafariánom, ktorí tak silno hlásajú filozofiu skutočnej rovnosti (vychádzajúcej z učenia Ježiša Krista), používajúci výraz „ja a ja“ (I and I) v zmysle jednoty ľudí, sa táto idea nedarí realizovať v praxi. Kto vie v čom to je?

Uprising reggae festival je tak zatiaľ v podstate vyprázdneným festivalom náboženskej piesne. Ostáva rytmus srdca, ľudia ktorí nerozumejú, no konzumujú a ópium v podobe všadeprítomného marihuanového oparu, ako prázdneho gesta revolty. K alkoholu a náboženstvu sa tak pridala ďalšia droga, ktorej sa narozdiel od rovnosti a volaní po konci kapitalizmu darí šíriť aj v Babylone. Chýbal tam už len Sulík s nastrelenými dredami.

A tak, napriek mnohým skvelým hudobníkom, a mnohým skvelým ľuďom na festivale sa skutočné povstanie zatiaľ nekoná.


4 komentáre:

 1. ...ja to neviem tak pekne napisat - ja len citim, ze je to zle a pomylene...
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ... myslím, že ľudia, pre ktorých bol Uprising tým čím aj bol ... tých / nás by si v tom OD nevidel... preto by som nepísal/-a o Rastafari ale o mladých ľuďoch, ktorí nevedia čo so sebou, preto sa radšej prispôsobia väčšine okolo nich .
  Reggae môže počúvať hocikto, tak isto aj dreadlocks može mať hocikto, ale ide o to čo májú/máme v srdci.
  Bless yuh man !

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Zas strhávate celú skupinu ľudí kvôli niekoľkým idiotom. Konkrétne ja a moja 10 členná banda sme pekne sedeli na zemi,boli radi že sa máme kde skryť pred búrkou, a vyčkávali. Nekonzumovali sme alkohol na verejnom priestranstve, a počas celého festivalu sme nebrali drogy či už mäkké, alebo tvrdé. Mal som aj krátky rozhovor s policajtmi, ktorý to podľa môjho názoru dobre zvládali,boli milí a ešte sa nám aj ospravedlňovali. Boli menšie organizačné problémy (kým nás 5 policajtov tlačilo von živou bariérou, zatiaľ nás dvaja nechceli pustiť von dvermi) Takže česť výnimkám OK?

  OdpovedaťOdstrániť
 4. http://4.bp.blogspot.com/_QYd_pItgxVM/S27ATMjnKzI/AAAAAAAAIM8/NsjKg0byJTo/s400/Beautiful+Banksy+Street+Graffiti+Artist+That+Makes+You+Wonder+13.jpg

  OdpovedaťOdstrániť