štvrtok 1. septembra 2011

Rôzne: Sebecké Tesco, obrana proti gentrifikácii a ilúzia partnerstva so zamestnávateľom

Working Class Self Organisation | blogspot.com
TESCO: Biedne hniezdo bahna a podlosti

Tesco má vo Veľkej Británii viac ako 2000 obchodov, a minulý rok mal zisk viac ako 3,8 miliardy libier. S týmto na pamäti si predstavte to prekvapenie zamestnancov Tesco v Salforde, ktorým bolo povedané, že si musia ´doplniť´ hodiny, ktoré stratili počas nepokojov. Polícia nariadila Tesco poslať svojich pracovníkov cez ich zmenu zo zdravotných a bezpečnostných dôvodov domov.

Trvať na tom, aby si pracovníci doplnili zopár hodín, ktoré stratili počas nepokojov je opovrhnutiahodné. Je tiež opovrhnutiahodné, že Tescu muselo byť ´nariadené´, aby poslalo svojich pracovníkov domov. Je to skutočne ´nahovno podnik´ taká spoločnosť, ktorá očakáva od svojich zamestnancov, aby pracovali počas výtržností!

Čo s tým robí USADAW [odbory v Anglicku s viac ako 405 000 členmi, fungujúce od r. 1947]? Áno, uhádli ste, kašle na všetkých. Tesco tvrdí, že nutnosť doplniť si hodiny je ´firemnou politikou´. Máme predpokladať, že by si predstavenstvo doplnilo hodiny ak by v ich slonovinovej veži došlo k výpadku elektrického prúdu?

Je bezpočet príkladov príšerných obchodných praktík Tesco, no sú dve špecifické veci, ktoré mi uviazli v hrdle.

Tesco sa rado prezentuje ako vytvárateľ pracovných miest. Nedávno som hovoril s pracovníkom Tesco, ktorý mi povedal, že Tesco ohlásilo v tlači, že takmer zdvojnásobili počet predavačov v jeho predajni, no čo im nepovedali bolo, že to spravili tak, že sa každý mal opätovne uchádzať o svoje miesta, pri znížených hodinách, a ten zvyšok pracovných hodín nazvali novým miestom.

Taktiež, pred dvoma rokmi dalo Tesco súhlas na vytvorenie obrovského nového obchodu v Accringtone. Povolenie bolo založené na sľube, že vytvoria 500 pracovných miest, a že všetky obsadia dlhodobo nezamestnaní v Accringtone. Keď bola predajňa tesne pred otvorením, zredukovali počet pracovných miest z 500 na len niečo cez 100, a veľká väčšina z týchto 100 pracovných miest bola zabraná už jestvujúcimi zamestnancami Tesco, premiestnenými z obchodu poblízko mesta, ktorý bol tajne a narýchlo zatvorený po tom, ako dal miestny úrad povolenie na vybudovanie novej predajne.

Tesco je odpornou organizáciou, ktorá zaobchádza so svojimi zamestnancami ako s výkalmi, žmýkajúc z nich každú uncu výkonu, navzdory tomu majú viac peňazí ako by vedeli použiť. Skutočne sú biednym hniezdom bahna a podlosti, schopným viesť triedny boj na svojich zamestnancoch, pomocou za aristokraciou sa ženúcich, labouristických pätolízačov v USDAW.

29.8.2011

http://working-class-self-organisation.blogspot.com/2011/08/tesco-wretched-hive-of-scum-villainy.html

Berlín vraví nie gentrifikácii

Štvrtú, po sebe idúcu noc sa museli orgány zaoberať horiacimi luxusnými autami po Berlíne. Doteraz bolo tohto roku cieľom tristosedemdesiatdva áut, čo je 100% nárast od 2010. Autami sú hlavne BMW, Mercedes, Porsche, a Ferrari.

Médiá a politici obviňujú z útokov ´ľavicových extrémistov´, ktorí protestujú proti gentrifikácii niektorých štvrtí Berlína. Pálenie luxusných áut sa tiež rozšírilo do Hamburgu a Düsseldorfu, no v menšej miere. Na nasledovné noci bolo prisľúbených päťsto extra policajtov a vrtuľník.

Z podpaľačstva bolo zatknutých a obvinených viacero jednotlivcov, avšak nemecké právo nedovoľuje hromadiť uložené tresty, aby odstrašili ich opakovanie sa, ako sa to robí v Anglicku, hovorí sklamaný úradník.

Tieto problémy sú jedným z hlavných bodov debaty súčasnej volebnej kampane. Kresťansko-demokratická strana doporučuje obecnej verejnosti vytvárať skupiny domobrany. Nádejný kandidát, Burkard Dregger, sľúbil vyzbrojiť obuškami a želiezkami 1000 dobrovoľníkov, ak bude zvolený. Ako veľmi kresťanské, a demokratické!

V Berlíne je viacero oblastí, z ktorých boli vypudení mnohí squatteri, prisťahovali sa tam ´latte srkajúci´ yuppies, ceny domov prudko stúpli, a chudobní ľudia boli vytlačení. Niektoré oblasti zažili odsun 60% domácich do iných oblastí, kvôli návalu bohatých.

Mnohí z vládnucej elity nasledovali podobný scenár ako ich náprotivky v Anglicku. Veria, že tu nemôžu byť žiadne podstatné otázky, ktoré by mohli byť napomáhajúcimi faktormi. Zapaľovanie áut je len čírym a jednoduchým vandalizmom. Medzitým je stále viac reakcaionárska horná vrstva presvedčená o tom, že Nemecko je na vrchole návratu k dňom Baader-Meinhofa [skupina RAF; extrémna, ľavicová teroristická skupina zapájajúca sa do ozbrojeného odporu proti povojnovému „fašistickému štátu“], čo môže byť drobne prehnané.

Kedy vládnuca elita pripustí, že záplava ´bezmyšlienkovitého násilia´, ktorá sa objavila po celej Európe za posledný rok, môže úzko súvisieť s úspornými opatreniami, ktoré nám nanucujú vlády, skôr než spodina najnižšej sociálnej vrstvy, ktorá nemá žiaden zmysel pre spoločnosť, alebo všeobecnú mravnosť.

Pre vašu informáciu, ak hovorím ´ spodina najnižšej sociálnej vrstvy, ktorá nemá žiaden zmysel pre spoločnosť, všeobecnú mravnosť´, odkazujem na to, ako vládnuce vrstvy v súčasnosti hovoria o pracujúcej triede, než o konzervatívnej strane.

27.8.2011

http://working-class-self-organisation.blogspot.com/2011/08/berlin-says-no-to-gentrification.html

Partnerstvo funguje: Vy si asi robíte srandu?

Hovorí sa nám, že dohoda o partnerstve umožňuje odborom formálnu prítomnosť, rozšírenie svojho členstva, a mať istý stupeň vplyvu. Ak je zamestnávateľ šťastní za odbory, že majú garantovanú, formalizovanú prítomnosť za rokovacím stolom, a šťastní za všetkých svojich pracovníkov, že vstupujú do odborov, aký pre to môže byť dôvod? Nepotrebujeme volať Einsteina aby to zistil.

Celý koncept pracovného partnerstva je podvod. Je vytvorený pre to, aby si ľudia mysleli, že sa môžu vyjadriť, aby si ľudia mysleli, že sme v tom spolu. Moja osobná skúsenosť pracovného partnerstva bola vo verejnom sektore. Nebolo to ničím viac ako spoločenským klubom, mesačnými stretnutiami komisie, nasledovanej obrovským občerstvením a tliachaním. Organizácia sa rozhodla, že starší členovia odborovej komisie spravili pre pracujúcich tak dobrú prácu, že im všetkým zvýšia plat medzi 10 000 – 15 000 libier, nad ich reálnu pozíciu, a za ich obdobie na odborovej pozícii naplno. Všetok príslušný čas bol daný zástupcom, ktorých ´lídri´ zo strany personálu chceli, namiesto tých, ktorý oňho žiadali. To znamenalo, že lídri odborov by vždy vyhrali ročné voľby, keďže väčšina zástupcov mala ich príslušný čas a iné výhody viažúce sa k víťazným voľbám istých jednotlivcov.

Istí jednotlivci sa videli ako súčasť predstavenstva, naivne si mysliac, že boli súčasťou rozhodovania, kým v skutočnosti boli za svojimi chrbtami zosmiešňovaní a vysmiati. Vlastne sa tu konalo pracovné ´partnerstvo´. Bolo to predstavenstvo a odbory pracujúce v partnerstve, aby sa snažili a pofúkali každú zlú vec, ktorá bola zoslaná na pracovníkov.

Zástupcovia odborov sa správali ako arogantní, pompézni, slizkí politici. Nikdy neodpovedali na otázky členov priamo, povyšovali sa nad zamestnancov, hovorili im, že ´to nechápu´ atď. atď. Tiež sa spolčili a spolupracovali so starším managementom, keď sa zástupcovia dostali z línie. Avšak, som si istý, že nie každého skúsenosť ´pracovného partnerstva´ je tak negatívna ako moja.

Pracovné partnerstvo je tikajúcim cvičením v boxe, zamestnávateľov robí dobrými a férovými, z odborov progresívnych a ochotných vyjednávať. Čo to vlastne robí pre zamestnancov? Absolútne nič. Pamätám si na rozhovor s jedným z predstavenstva o implementácii niečoho, čo nikto nechcel. Uškrnul sa na mňa a povedal, ´no, ale tvoje odbory s tým súhlasili´. Odkedy boli odbory hrśtkou členov komisie, no čo s mužstvom?

Autentická obojstrannosť je nemožná, pracujúci sú voda, a zamestnávatelia olej, ktoré nemôžeme zmiešať. Z partnerských dohôd budú vždy protifovať iba zamestnávatelia. Ak by odmeňovali pracujúcich, tak by nebolo nič také ako ´partnerské dohody´. Celkový koncept pracovného partnerstva vykonal toľko škody pracujúcej triede ako akákoľvek proti-odborová legislatíva. Je to len zákernejšie a sofistikovanejšie.

Alexander Berkman zhrnul domnelé zdieľané záujmy pracujúcich a šéfov

„Páni našli veľmi efektívny spôsob ako paralyzovať silu organizovanej práce. Presvedčili pracujúcich, že majú rovnaké záujmy ako zamestnávatelia... a to, čo je dobré pre zamestnávateľa, je tiež dobré pre jeho zamestnancov... Ak sú vaše záujmy rovnaké ako tie vášho šéfa, prečo by ste s ním mali bojovať? To vám vravia... Pre priemyselných magnátov je dobré, aby si ich zamestnanci mysleli toto... keď nebudú myslieť na boj so svojimi pánmi za lepšie podmienky, no budú trpezliví a čakať, kým sa s nimi ich zamestnávateľ bude môcť ´podeliť so svojim úspechom´... Ak budete poslúchať svojich vykorisťovateľov a ich hovorcov, budete ´dobrý´ a budete zvažovať iba záujmy svojich pánov... no nikto sa nezaujíma o vaše záujmy... ´Nebuďte sebeckí,´ napomínajú vás, zatiaľ čo váš šéf bohatne vaším dobrom a nesebeckosťou. A smejú sa do rukávu a ďakujú Bohu, že ste taký idiot."

„No... záujmy kapitálu a práce nie sú rovnaké. Nebola vynájdená lepšia lož ako takzvaná ´súhra záujmov´... Je jasné... že sú celkom opačné, vlastne protikladné k sebe.“
(Berkman, 1929)

24.8.2011

http://working-class-self-organisation.blogspot.com/2011/08/partnership-working-you-must-be-joking.html

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára