sobota 15. októbra 2011

15. 10. 2011, Bratislava - Julino Bosák

V tom zmätku a požiadavke nehovoriť o socializme a komunizme mi vypadli dôležité vety, tak tu je môj pripravený text v pôvodnej podobe:

Chcel by som upozorniť na jednu vec. Ak hovoríme o tom, že kapitalizmus nie je pre 99%z nás, upozorňujeme na to, že spoločnosť je rozdelená na dve triedy. Ale hoci momentálne stojíme na opačných stranách barikády, našim spoločným nepriateľom je kapitál, ten nás takto rozdeľuje. To jedno percento, ktoré ho má v rukách je svojim spôsobom jeho najväčšou obeťou, ich celý život je odvodený od tejto pozície, v ktorej sa ocitli. Pokiaľ robotník, ktorý ho vytvára, je zotročený fyzicky, kapitalista, ktorý ho vlastní je zotročený aj vo vnútri. Kapitál z nich robí bezcitné, cynické bytosti, ktoré podobne ako kráľ Midas, ktorý v záujme maximalizovania zisku zašiel až tak ďaleko, že si od bohov vypýtal schopnosť všetko, čoho sa dotkne premeniť na zlato, aj títo ľudia sa ocitajú v prázdnom chladnom svete luxusu neschopný skutočne sa dotknúť svojho blížneho, naopak sú ním nútení vykorisťovať ho. Vezmime ich preto medzi seba a osloboďme ich od tejto ťažoby súkromného vlastníctva kapitálu, zmeňme toto nastavenie, v ktorom ľudia slúžia kapitálu a dajme ho naopak do služieb ľudí. Je to v záujme nás všetkých.


5 komentárov:

 1. Asi bych nemluvil o kaptialismu, to je stejné, jako kdybych mluvil o rakovině. A v té souvislosti se mi velmi líbí http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tomas-sedlacek.php?itemid=14516

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ...podnikanie jobsa moze za poctive vyhlasitiba neinformovany obdivovatel, alebo cynicky darebak...
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ...podstatna myslienka prejavu je pekna aj dobra zaroven - podla mna...":O)
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Milý pán Sedláček, alebo Ježiši, človeče..!

  Spomenutý Steve Jobs vedel o biednych podmienkach v robotárňach, kde im vyrábali komponenty do telefónov, no obraňoval ich a nespravil nič pre to, aby to zmenil.

  Firma Apple sa nechala počuť, že nebude spolupracovať s dodávateľmi, ktorí porušujú ich kódex a zruší s nimi zmluvy. K tomu však nedošlo, pretože si uvedomovali, že by ich zrušenie kontraktov s Foxconnom (výrobcom) prišlo poriadne draho.

  Vidíte tu niekde možnosť konať inak?
  To je kapitalistická logika (konkurenčný boj kto z koho), ktorú môžete zahaľovať či zažehnávať, ale nezmeníte ju.
  ---
  Rozumiete týmto zákonom, alebo nerozumiete?

  OdpovedaťOdstrániť
 5. zmenime a potrstame skorumpovanych sudoch a prokuratorov ktory si napchavaju vrecka a pachaju krivdu na slovenskom narode.

  OdpovedaťOdstrániť