sobota 28. januára 2012

Republikánské primárky: Kolonizace Měsíce a jiné absurdity

TEREZA SPENCEROVÁ | Literarky.cz
Souboj republikánských politiků o to, který z nich v prezidentských volbách vyzve Baracka Obamu, je fraška. Ve srovnání s nimi i George W. Bush vypadal jako Einstein, konstatuje Der Spiegel.

Afrika je země, v Libyi vládne Taliban, muslimové jsou teroristi, většina přistěhovalců jsou zločinci, všichni účastníci hnutí Occupy jsou špinavci a ženy, které se cítí být sexuálně obtěžovány, by z toho neměly dělat takovou vědu. „Vítejte v krásném světě amerických republikánů,“ konstatuje týdeník s tím, že kočovný cirkus zvaný primárky očividně nezná žádných hranic.

Lžou, podvádějí, přehánějí, rozčilují se, říkají jednu idiotskou, ignorantskou a do nebe volající věc za druhou. „Kdy naše stará dobrá strana ztratila kontakt s realitou?“ ptal se v New York Magazine bývalý autor Bushových projevů David Frum. Někdejší šéf Reaganovy kanceláře Kenneth Duberstein republikánskou kampaň v New York Times popsal jako „reality šou“, zatímco Wall Street Journal ji považuje za „kabinet kuriozit“.

Tenhle popis se náramně hodí na čtvrteční televizní debatu republikánů před primárkami na Floridě, neboť se proměnila v hororovou šou plnou absurdit: Mitt Romney, Newt Gingrich, Rick Santorum a Ron Paul při nich semleli vše, od imigrace až po kolonizaci Měsíce.

Na konci dvouhodinové debaty, v níž probírali „důležité otázky“ typu švýcarských kont a portorického občanství, žádný z nich nenabídl voličům odpověď na to, jak by se vypořádal s akutními problémy USA, a ekonomiky se nedotkli vůbec. Komentátoři ale nakonec vyhlásili vítězem Romneyho (ostatním nadával nejtvrději), Gingriche za poraženého (nevracel údery dost přesvědčivě), Santoruma „novým“ vyzyvatelem (útočil na všechny) a z Rona Paula udělali směšného strýčka. „Skutečným poraženým je ale politický systém,“ míní Der Spiegel s tím, že ti, kdo republikánské primárky sledují průběžně, už si možná jejich absurditu ani neuvědomují. Nicméně dokonce už tradiční výstup, při němž se všichni kandidáti představují, ukazuje, jak nízko je laťka nastavena.

„Jsem Rick Santorum a jsem šťastný, že tu jsem,“ prohlásil kandidát a vzápětí představil divákům svou třiadevadesátiletou matku. Gingrich si pak vydobyl potlesk tím, že město Jacksonville představil jako sídlo budoucí základny bojové skupiny jaderného letectva. Romney jako obvykle mluvil o svých „pěti synech, pěti snachách a 16 vnoučatech“, jako kdyby byly primárky svého druhu soutěží v plodnosti (hromový aplaus), a Paul na to znovu zopakoval své argumenty pro zlatý standard (potlesk nervózní).

Moderátor pak nadhodil téma imigrace, protože to na Floridě zabírá. Gingrich ve své televizní reklamě napadl Romneyho coby „nepřátelského vůči přistěhovalcům“, Romney sevřel ruce v pěst a s přísným výrazem ve tváři to označil za „neomluvitelné“. Koneckonců, jeho otec se přece narodil v Mexiku! Pak moderátor otočil a přehrál rozhlasový spot, který obviňoval Gingriche, že španělštinu považuje za „jazyk ghetta“. „Pochybuju, že je to moje reklama,“ zalhal na to Romney.

Bez Hispánců nebo přinejmenším bez kubánských exulantů, se na Floridě nevyhrává, a tak byli kandidáti dotázáni, jestli jsou pro zpřísnění nebo zmírnění amerických vztahů s Kubou. Zdálo se, že nikdo z nich neví, co na to říct. Santorum chtěl plně obnovit embargo vůči Kubě a napadl Baracka Obamu, že prý rád pracuje s „marxistickou“ Latinskou Amerikou. Paul namísto toho mluvil o přátelství a spolupráci s Kubou a připomněl, že „studená válka už skončila“. Romney a Gingrich se z tohoto tématu omluvili.

Půl hodiny pak zabrala debata o cestování vesmírem, a to díky nedávnému Gingrichovu slibu voličům, že zřídí kolonii na Měsíci, včetně lunárního státu USA. „Já po kolonii na Měsíci netoužím,“ kontroval Romney, „raději bych stavěl byty tady v USA.“ Nejlepší řešení ale nejspíš navrhl Paul: „Nemám dojem, že bychom měli jet na Měsíc, ale možná bychom tam měli vyslat některé politiky.“

Co se tedy republikánští voliči dozvěděli? Všichni prezidentští kandidáti milují floridského senátora a miláčka Tea Party Marka Rubia. Všichni kandidáti milují Izrael. Všichni milují Ronalda Reagana. Každý z nich miluje svou ženu, která je jejich první, a to z mnoha důvodů: „Napsala velmi známou kuchařku, ´Kuchařku Rona Paula´ (Paul); „Napsala knihu o vybraném chování“ (Santorum); „Hraje na lesní roh“ (Gingrich).

Na konci se seřadili na jevišti a Romney poté pro CNN prohlásil, že má dojem, že ho tato debata zdravě nakopla. Průzkumy opravdu konstatují, že jeho šance na vítězství v úterních primárkách dosahuje 87 procent. On možná vyhraje, mnozí ostatní ale zcela určitě už prohráli, konstatuje Der Spiegel.


So súhlasom autorky.

[ Zdroj: http://literarky.cz/svet/88-svet/7946-republikanske-primarky-kolonizace-msice-a-jine-absurdity ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára