utorok 27. marca 2012

Čo nepovedia v Kony 2012

BILL CRANE | Socialist Worker
“KONY 2012”, sociálna mediálna kampaň charitatívnej skupiny Invisible Children [Neviditeľné deti], ktorá vzplanula minulý týždeň, priniesla do svetla médií vojny strednej Afriky.

Video produkované Invisible Children, ktoré má nejakých 71 miliónov pozretí za menej ako týždeň, sa zameriava na Josepha Konyho, lídra Ugandskej skupiny rebelov Lord´s Resistance Army (LRA). 30-minútové video tvrdí, že Kony je „najnebezpečnejší muž na svete“.

Invisible Children hovorí, že dúfa, že video „zvýši podporu na pre jeho zajatie a vytvorí precedens v medzinárodnej spravodlivosti“. Kampaň, ktorá vyskočila z Facebooku, Twittera a YouTube na predné stránky novín v USA, prosí podporovateľov, aby spravili Konyho „slávnym“ preposlaním letákov s jeho obrázkom. Video predpokladá, že toto presvedčí vládu USA, aby posilnila podporu pre Ugandskú armádu vo svojej misii na „zastavenie Konyho“ – buď ho zabila alebo ho priviedla k súdu na Medzinárodnom trestnom súde.

Je určite pochopiteľné, že kampaň proti detským vojakom a sexuálnemu priemyslu by získala širokú pozornosť. No kampaň Kony 2012 vynecháva veľa faktov, ktoré potrebuje vedieť každý odporca násilia a nespravodlivosti.

Nielenže video príliš nebezpečne zjednodušuje históriu Konyho a LRA v Ugande, ale podporuje pozíciu amerického imperializmu v tejto otázke – obzvlášť svojou podporou represívnej ugandskej vlády. A to prichádza v čase, kedy americká armáda agresívnejšie intervenuje v Afrike, vrátane zakladania jednotiek na kontinente.

V októbri Obamova administratíva ohlásila, že do Ugandy posiela 100 vojakov, aby konala ako vojenský „poradca“ pre ugandské sily a Africkú úniu bojujúcim proti LRA. „Oprávnil som malú skupinu vojensky vybavených amerických síl, aby sa rozmiestnila v strednej Afrike a poskytla podporu regionálnym silám, ktoré pracujú na odstránení Josepha Konyho z bojového poľa,“ napísal Obama v liste Kongresu.

No k rozšíreniu pomoci Ugandskej vláde nie je administratíva motivovaná altruizmom. Angažovanosť USA prichádza v kontexte toho, čo prispievateľ do SocialistWorker.org nazval „nové zaberanie pôdy v Afrike“ – so Saudskou Arábiou, Japonskom, Čínou, Indiou a Južnou Kóreou, ako aj agrobiznisom a private equity firmami z Európy a USA, vykupujúcimi obrovské pásy zeme v konkurencii o farmársku pôdu a zdroje biopalív.

- - - - -

Okrem obvinení, že zotročil viac ako 30 000 detí, spravil z chlapcov vojakov a z dievčat sexuálne otrokyne, hovorí video od Invisible Children o Josephovi Konym a jeho histórii málo. Hovorí nám, že toto ospravedlňuje zastaviť ho všetkými možnými prostriedkami – vrátane vojenskej intervencie USA.

Istotne nikto, komu záleží na spravodlivosti, nevyroní ani slzu, keď bude Kony privedený k spravodlivosti. Líder armády, ktorá usiluje o „vládu založenú na desiatich prikázaniach“ a muž, ktorý tvrdí, že má nadprirodzenú moc, viedol Kony 20-ročnú vzburu –takú, ktorá naozaj používala detských vojakov- proti ugandskému štátu.
No zastavenie sa pri tomto skresľuje charakter konfliktu.

LRA je jedným zo sérií povstaní acholijskych ľudí, datujúcimi sa k nástupu Yoweriho Museveniho k moci, ktorý je až dodnes štvrťstoročie v úrade ugandského prezidenta. Acholijci, usadení na severe krajiny, viedli vojnu voči ústrednej vláde pôsobiacej medzi južnými etnikami rozličnými spôsobmi.

Museveniho vláda vykonávala krutú kontrašpionážnu kampaň s ugandskou armádou prispôsobujúcou sa krutosti LRA svojou krutosťou. V polovici 1990-tych rokov uvrhla vláda na Acholijcov politiku núteného vysťahovania. Tábory pre interne vysťahovaných na severe majú jednu z najväčších mier úmrtnosti na svete, s viac ako 1000 ľuďmi zomierajúcimi každý týždeň.

Kontrašpionážnej kampani sa Konyho nepodarilo poraziť. Avšak, LRA prestala v Ugande v roku 2006 operovať, čo je skutočnosť, ktorú video Kony 2012 nepostrehlo. Informácie o situácii sú skromné, no je dôvod pochybovať, či Kony –ak je naozaj stále nažive- riadi viac než pár stovák vojakov niekde buď v Stredoafrickej republike alebo Demokratickej republike Kongo.

Ako napísal ugandský žurnalista Angelo Opi-Aya, oblasť má omnoho horšie problémy, vrátane epidémie HIV a rozšíreniu iných smrteľných chorôb.

Napriek tomu sa Kony 2012 zameriava na jedného vojenského veliteľa a prosí, aby diváci podporili prítomnosť vojenských poradcov USA v Ugande pre jeho dolapenie. Vo videu Invisible Children tvrdí, že minulý október mali podstatný podiel v presviedčaní vlády USA v otázke zaslania poradcov – i keď to zahaľuje fakt, že Obamov krok bol eskaláciou prebiehajúcej intervencie.

V skutočnosti zložky Spojených štátov participovali na nešťastnej operácii v roku 2008, pri ktorej sa nepodarilo chytiť Konyho na jeho základni v Kongu – no ktorej sa podarilo vyprovokovať LRA k spusteniu krutej protiofenzívy. Rebeli uniesli 700 ľudí a zabili takmer 1000.

Podobne ignoruje video Invisible Children brutalitu ugandskej armády. Naopak, je zobrazená ako „jediná sila“ schopná Konyho zastaviť.

Vojenská kampaň proti LRA bola skorumpovaná, brutálna a smrtiaca. Pri love na Konyho boli zložky režimu obvinené z rabovania Stredoafrickej republiky a nútenia žien k prostitúcii.

Kampaň Kony 2012 nielenže posilní túto brutalitu tým, že jej dá “humanitárne“ ospravedlnenie, ale slúži na posilnenie autoritárskeho štátu, ktorý bol naposledy v svetových titulkoch kvôli svojim snahám schváliť zákon, ktorý by trestal homosexualitu smrťou.

Dokonca i zo striktne humanitárneho uhlu pohľadu je tažké vidieť, prečo si intervencia USA zaslúži podporu. V prvom rade, ak má armáda USA nájsť Konyho, mali by sme sa opýtať, koľko detských vojakov LRA –v mene ktorých Invisible Children tvrdí, že hovorí- bolo zabitých pri pokuse vyniesť nad ním rozsudok.

Mohli by sme sa tiež dotazovať záväzku vlády USA ukončiť používanie detských vojakov – ak sponzoruje armády štyroch krajín, ktoré ich naďalej využívajú, vrátane Jemenu a Konga.

No za týmito otázkami je dôležité pamätať, že vojenské intervencie USA nikdy neboli a nikdy nebudú vykonávané z humanitárnych dôvodov. Vojenská angažovanosť USA v Ugande sa netýka starosti o bežných ľudí, ale túžby Washingtonu posilniť svoju imperiálnu oporu v Afrike. Príkaz Pentagonu o Afrike má za cieľ rozšíriť svoju prítomnosť v regióne – a v Ugande, kde boli odhalené nové zdroje ropy a zemných plynov.

Naviac, tak ako intervencia NATO v Líbyi, môže angažovanosť v Ugande napomôcť k rehabilitácii myšlienky “humanitárnej intervencie“ – ktorá utrpela po vojne v Iraku roku 2003 modriny. Toto zvyšuje schopnosť USA predať vo svete viac vojen.

- - - - -

Pre každého kto videl video Invisible Children nie je problematickým aspektom len zavádzanie pri výzve na intervenciu.

Navzdory tvrdeniu Invisible Children, že hovorí v mene Konyho detských vojakov, sa vo videu objaví len jeden takýto vojak. Jedinými inými vyspovedanými Uganďanmi sú politici – predstavitelia vlády naklonenej USA, ktorá utláčala ľudí Acholi. Vskutku trávi kamera viac času pri bielom režisérovi videa a jeho dieťati, a bielych aktivistoch pracujúcich s Invisible Children.

Podľa videa je toto „rozhodujúce obdobie v dejinách, kedy to, čo spravíme alebo nespravíme práve teraz ovplyvní každú nasledujúcu generáciu“. No to „my“ v tej časti je jasne Západní, nie Uganďania.

Tento postoj –vyzývajúci ľudí v USA na vyrovnanie si účtov s Josephom Konym v mene ugandských ľudí- má dlhú a škaredú históriu. Vychádza z termínu „ťarcha belocha“ – rasistického argumentu, ktorý preslávil britský básnik Rudyard Kipling, že je povinnosťou západných krajín byť „civilizujúcim“ vplyvom v nerozvinutých častiach sveta.

Kiplingova báseň, prvýkrát vydaná v 1899, bola použitá na podporu brutálnej nadvlády USA nad Filipínami, a jej ozveny sa odvtedy vracajú, aby ospravedlnili zločiny imperializmu Európy a USA.

Kampaň Kony 2012 obsahuje myšlienku, že ľudia Ugandy musia byť “zachránení“ od seba samých pomocou benevolentného Západu. To je tá ideológia, ktorá ospravedlňuje takmer storočie kolonializmu v Ugande a zvyšku Afriky, vytvárajúca samotné podmienky, ktoré vyrobili ľudí podobných Josephovi Konymu a Yowerimu Musevenimu.

Prirodzene budú chcieť ľudia v USA, ktorí uvidia video Kony 2012, niečo spraviť, aby zmiernili utrpenie, ktoré vidia zobrazené vo filme. No ak nič iné, tak desaťročie vojny v Iraku a Afganistane –v oboch prípadoch ospravedlnené jazykom humanitárnej intervencie- by nás malo naučiť, že vojnový stroj USA nemôže nikdy pomôcť zastaviť násilie a ukončiť utrpenie.

Prítomnosť západných vlád v Ugande a inde v Afrike –či priamo v podobe jednotiek, alebo nepriamo vo forme politickej a vojenskej podpory poddajných režimov- neurobí nič, čo by pomohlo bežným Afričanom.

Video Kony 2012 dáva falošné odpovede na desivú krízu. Napokon, najlepší spôsob ako pomôcť ľuďom z Ugandy je odmietnuť ako vojenský zásah USA v regióne – tak neoliberálne ekonomické politiky, ktoré zbedačili kontinent.

[ Zdroj: http://socialistworker.org/2012/03/12/left-out-of-the-kony-2012-video]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára