pondelok 26. marca 2012

Prečo bude Afrike chýbať Christopher Hitchens

MICHAEL MUNGAI | Huffington Post
Zatiaľ čo na Západe bude tento legendárny autor chýbať kvôli svojej priamočiarej kritike na politické témy, niektorým z nás v Afrike bude chýbať kvôli jeho postoju proti náboženskej nepotrestateľnosti, ktorá je zodpovedná za choroby, politickú nestabilitu, a úmrtia na najchudobnejšom kontinente sveta.

Afrika nedávno stratila jedného zo svojich najväčších spojencov v boji za ľudské práva. Smrť Christophera Hitchensa, jedného z najplodnejích odporcov zhubných povier, je veľkou ranou hlavne na kontinente, kde sú deti a staršie ženy vystavené fyzickej újme kvôli podozreniu z čarodejníctva.

Zatiaľ čo na Západe bude tento legendárny autor chýbať kvôli svojej priamočiarej kritike na politické témy, niektorým z nás v Afrike bude chýbať kvôli jeho postoju proti náboženskej nepotrestateľnosti, ktorá je zodpovedná za choroby, politickú nestabilitu, a úmrtia na najchudobnejšom kontinente sveta.

„Hitch“, jeden z najbrilantnejších mozgov, ktorý som kedy stretol, bude spomínaný pre svoje odvážne popretie pápežovho (a jeho predchodcov) odmietnutia efektívnosti kondómov proti HIV/AIDS v Afrike. Doma v Nairobi, Keni, som bol osobne svedkom ženy zomierajúcej na AIDS, spôsobenej klamlivou mienkou, že kondómy zhoršujú rozšírenie hrozivej choroby. Hitchens odhalil ako bola náboženská dogma Cirkvi považovaná za prvoradejšiu ako životy Afričanov. Stál na strane spravodlivosti bez ohľadu na to, ako mocní a vplyvní boli previnilci voči nej.

Neplodnosť pápežovej misonárskej polohy (ďalší Hitchov výraz) na sexualitu mala svoje dôsledky pre africký vidiek. Prostredníctovm Hitcha som sa dozvedel o rozsahu tejto nespravodlivosti, keď vo svojej knihe God is not Great [Boh nie je všemocný] vyrozprával príbeh kardinála Emmanuela Wamalu, arcibiskupa Kampaly v Ugande. Hovorí o katolíckej žene, vydatej za muža s vírusom HIV, ktorá tvrdí, že dôvod, prečo nebude so svojim manželom používať kondóm, je, že nepôjde do neba. Arcibiskup, morálna autorita v takýchto náboženských otázkach, zopakoval, že spravila správnu voľbu, i keď to bude stáť jej život. Hitch, Richard Dawkins, Sam Harris a iní zainteresovaní humanisti, boli predvojom žiadajúcim zodpovednosť Cirkvi a ja som vďačný za ich úsilie.

Samozrejme, všetci poznáme rolu náboženstva pri prenasledovaní homosexuálov v Ugande. Dnes tento škodlivý trend doháňa iné africké krajiny ako Nigeria, kde vďaka náboženskému presvedčeniu prechádza podobná legislatíva nesúca obdobne drakonické rozsudky. Hitchens nám zanechal zodpovednosť byť hlasmi rozumu pri takejto absurdite, ako aj v snahe hľadať spravodlivosť pre obete, všetkým nám, ktorí sme boli inšpirovaní jeho prácou. Budeme sa musieť konfrontovať s iracionalitou na všetkých stupňoch jej existencie predovšetkým vtedy, keď zahŕňa stratu ľudského života.

Keď sa africký animizmus stretne s kresťanským evanjelizmom vytvorí sa diabolské vlákno; sňatok vyrobený v pekle. Bolí ma srdce keď počujem, že deti, najbezmocnejší členovia našej spoločnosti, boli zranené, otrávené či lynčované náboženskými fanatikmi v niektorých častiach Afriky kvôli podozreniu z čarodejníctva. V Nigerii boli evanjelickí kňazi na prednom mieste v obviňovaní detí, vrátane dojčiat, z okultizmu. Evanjelizmus narastal v Afrike do alarmujúcej miery a adaptoval sa na predchádzajúce hanebné praktiky, vrátane čarodejníctva, po celom kontinente. Ako dôsledok stratili tisícky detí svoje životy, pretože boli „sluhami satana“. S odchodom Hitchensa budú musieť hromadne povstať africkí “Hitchovia“, aby dostali pod kontrolu rozšírenie sa tejto škodnej a chránili životy nevinných detí.

Hitch nám taktiež pripomínal rolu, ktorú v Rwande hrala Cirkev v genocíde v roku 1994, jednom z najtemnejších momentov v dejinách Afriky. Etnická nenávisť, chŕlená priamo z kazatelní, si našla cestu k mačetami mávajúcim rukám, sekajúcim nádej etnickej plurality a vykúpenia z koloniálneho bruchomluvectva v jednej z najnáboženskejších krajín Afriky. Po strate takmer 1 milióna životov našli niektorí kňazi particupujúci na tejto genocíde bezpečné útočisko vo Vatikáne, dokonca po vlákaní Rwanďanov do smrti a dokonca po participovaní na ich dokopaní k smrti.

Náboženské povery a anti-intelektuálstvo ostávajú v Afrike naďalej obrovskými výzvami. Naša emancipácia od týchto ziel je obrovskou úlohou rovnajúcou sa, ako by sme povedali my, ľudia Gikuyu z Kene, zotnutiu figového stromu žiletkou. Po odchode priateľa Hitchensa bude racionálna komunita v Afrike potrebovať viac pružnosti a súdržnosti, aby sa konfrontovala s úpadkovými silami, ktoré odsudzujú naše ženy a deti na smrť za imaginárne zločiny a podkopávajú dôstojnosť afrických životov.

S pomocou všetkých zainteresovaných priateľov po celom svete by sme spolu mohli zabezpečiť, že odkaz Hitcha prekročí medzinárodné hranice. Blahoželanie Hitchensovi k životu, ktorý bol žitý naplno!


[ Zdroj: http://www.huffingtonpost.com/michael-mungai/why-africa-will-miss-chri_b_1155507.html ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára