pondelok 5. marca 2012

Prečo ľudia berú drogy?


Aká je motivácia ľudí brať drogy?

Od liekov cez ľahké, tzv. oddychové drogy, po tie silne návykové, sa všeobecne očakáva, že nám nejako pomôžu vyrovnať sa s istým neželaným pocitom. S nesmelosťou, nudou, osobnými problémami, bolesťou, pracovným tlakom, nervozitou. No rieši ich konzumácia príčinu? Možno dočasne, no po doznení ich účinkov nasleduje útlm, s ktorým nastupuje zhoršená schopnosť sa s týmito problémami vyrovnať po svojom.

Dalo by sa preto povedať, že drogy sú potvrdením našej slabosti, súhlasom s tým, že niečo nechceme riešiť, ale odďaľovať. S nepríjemnou okolnosťou sa nejdeme vyrovnať sami a zbaviť sa jej, či posilniť sa o ňu. Takto sa k nej oslabení opätovne vraciame. Otázka preto stojí: Prekonať problém, či ho udržiavať?

4 komentáre:

 1. Tento text je tendenčný, propagandistický (NARCONON = organizácia patriaca Scientologickej cirkvi). Neberie totiž do úvahy, že ľudia môžu siahať po drogách aj z iných dôvodov, než ktoré text uvádza. Jedným z nich je odveká túžba ľudí po zmenených stavoch vedomia a vnímaní/prežívaní transcendentnej skutočnosti.
  Takže, v závere tohto článku už len chýba ponuka "My vám však pomôžeme: zacvakajte pár tácov a my vás vyclearujeme!"

  P.S.: Scientologická cirkev sa rada verejne predvádza pod rúškom "bohumilých" aktivít, ako je boj proti drogám (NARCONON), boj s kriminalitou (CRIMINON), boj za ľudské práva (CCHR) a pod.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ten názov Narconon mi bol akýsi povedomý.
  Teraz už viem, vďaka.
  Článok sťahujeme.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tá transcendentná cesta je "pekný" dôvod... Dobre to zneje. Po smrti budete mať transcendentna už plné zuby a možno vtedy si budete priať opäť žiť na Zemi :)

  Skratka cez drogy vás môže stáť nalomenie psychického zdravia, či vybudovanie si závislosti.

  Čo tak sa zamerať na lepšiu skutočnosť tu dole? Kde je radosť žiť a spoznávať okolie a druhých ľudí. Teda ak chcete...

  Imagine...

  Lebo s drogami je aj predstavivosť v kýbli.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. toto je celkom zaujimava stranka proti drogam http://www.nezavislost.eu/

  OdpovedaťOdstrániť