piatok 2. marca 2012

Takzvaná kríza v Grécku

RICHARD WOLFF | Greek Left Review

Koho kríza je to vlastne?

Rok 2010 znamená 3. rok krízy globálneho kapitalizmu. Je to systémová kríza s extrémnymi symptómami na rozličných miestach v rozličných časoch: teraz Islandské banky, potom boli vypovedaní vlastníci domov v USA, teraz prišlo Mexiko o prevody emigrantov, potom grécke vládne dlhopisy, a tak ďalej. Kapitalistická hegemónia nemôže pripustiť či sa vyrovnať s poruchou kapitalizmu ako systému. Namiesto toho sa pozornosť presúva od symptómu k symptómu, aby dotlačila miestne inštitúcie k presunu nákladov krízy na pracujúcich.

Systemická kríza kapitalizmu nie je záhadou. Po 30 rokov boli mzdy vzhľadom k zvýšenej produktivite (cez komputerizáciu a telekomunikácie) umiernené (začlenením rozsiahlych nových prísunov pracovnej sily). Explodujúce prebytky a zisky vytvorené ďalšou kapitalistickou špekuláciu zúrivo vybudovanou na neúmernom riziku. Pracujúci Európy a hlavne USA reagovali na klesajúce reálne mzdy priveľkým požičiavaním si. Rokom 2007 vyvstala kríza kvôli: finančne nadmerne zaťaženej pracujúcej triede, zamestnávateľom s nadmernými výrobnými kapacitami, majetným jednotlivcom s priveľa rizikovými investíciami, a medzinárdnou ekonomikou s vážnou nerovnováhou obchodných a kapitálových tokov medzi štátmi.

Namiesto prekonania kapitalistického systému, ktorý neprestajne reprodukuje takéto krízy preferujú služobníci statusu quo obviňovanie a ždímanie niektorých lokálnych pracujúcich: tentokrát Grékov.


[ Zdroj: http://greekleftreview.wordpress.com/2010/08/16/the-so-called-crisis-in-greece/ ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára