nedeľa 29. apríla 2012

Kapitalizmus je fašizmus

Mestá budú rozdelené na zóny, tí ktorí si to budú môcť dovoliť budú strážení v upravených štvrtiach s fungujúcou infraštruktúrou. Obkolesení budú múrmi a strážení súkromnými bezpečnostnými službami. Za múrmi budú chudobné štvrte, kde budú žiť pracujúci poddaní, ktorí budú mať zabezpečené len základné potreby, žiadne sociálne istoty, iba jedno teplé jedlo na deň. Mimo miest bude anarchia, komunity zdivočelých, zúfalých ľudí striehnucich na zblúdilcov, ktorí zídu z hlavnej cesty. Svet bude v permanentnej vojne.

Takéto a podobné vízie našej spoločnosti nám vykresľujú autori sci-fi. Vo filme Children of men, ktorý uvádza slovinský filozof Slavoj Žižek ako predobraz spoločnosti, ku ktorej smerujeme, svet plíživo upadá. Nie je to žiaden zlom spôsobený meteoritom, či votrelcami z vesmíru, ale postupná fašizácia a úpadok ako dôsledok straty schopnosti rozmnožovať sa (alebo rozmnožovať zisk? – poznámka autora).

Vo filme La Haine (Nenávisť) z roku 1995 vidíme obraz parížskeho predmestia a napätie medzi jednotlivými zväzkami spoločnosti (imigranti, polícia, zbohatlíci...). Jedna z hlavných postáv spomína vtip o rabínovi, ktorý padá z jedenásteho poschodia a stále si opakuje: „Zatiaľ je to dobré, zatiaľ je to dobré... Dôležitý nie je pád, ale dopad.“ Výjav rámcuje celý tragický príbeh filmu s tým, že rabína nahrádza slovíčko spoločnosť.

„Najprv prišli pre ľudí v treťom svete, ale my sme žili v inom, tak sme mlčali. Potom pre tých, ktorí žijú v krajine s ropou, ale my sme žili v inej, a tak sme mlčali. Potom pre tých ktorí išli proti kapitalizmu, ale my sme proti nemu nič nemali, tak sme mlčali. Potom to boli chudobní u nás doma, ale my sme nimi ešte neboli...“ (porekadlo z budúcnosti)

Viacerí upozorňujú, že kapitalizmus môže skĺznuť do fašizmu. Najnovšie o tom píše Rado Geist. Otázkou je, či v ňom už nežijeme. Zatiaľ sme v chránenej zóne, ale je len otázkou času, kedy vypadneme za hradby do sveta nikoho. Kapitalizmu na človeku nezáleží. Dnes sú to umierajúci ľudia v treťom svete, pracujúci v ťažkých podmienkach, obete politických a obchodných vrážd a mŕtvi vo vojnách o zdroje, naši bezdomovci, samovrahovia, zavraždení, narkomani, chorí. Zajtra to môžeme byť my. Ale bezohľadu na to, či sa nám podarí udržať sa sociálnej siete, ktorej oká sa rozširujú, ľudí z nás robí práve spolupatričnosť a nezmieriteľnosť s utláčaním iných ľudí. Nemal by nás motivovať strach o seba, ale oprávnený hnev voči akejkoľvek nespravodlivosti a vôľa pomôcť tým, ktorí nemali to šťastie ako my.

Vo filme Redacted, ktorý vysielali nedávno na Dvojke, bol zachytený nadradený postoj amerických vojakov nad svojimi obeťami, ktoré nebrali za nič viac než švába, ktorého treba rozdrviť kanadou. Túto realitu dokumentujú fotografie čurajúcich vojakov na svoje obete, komentáre pri streľbe z vrtuľníka na nič netušiace ľudské terče, či správy o mučení vo vojenských väzniciach. Máme zatiaľ iba šťastie, že takýto mierotvorci v službách vedúcej úlohy kapitálu ešte neprišli ku nám. Ale utešovať sa tým je rovnako hlúpe, ako spoliehať sa na to, že peklo v uliciach našich "civilizovaných" miest nám hrozí iba v sci-fi dielach. Navyše netreba zabúdať, že tie sklenené budovy, drahé autá a obchodné domy prekypujúce tovarom máme vďaka týmto mladým chlapcom, ktorí aby odľahčili sociálny a väzenský systém vo svojich „rozvinutých“ krajinách, zobrali tento špinavý job.

Kapitalizmus, s tým ako stráca schopnosť reprodukovať sa a rozmnožovať svoje zisky, zužuje oprátku, zužuje okruh ľudí, ktorých zatiaľ chráni len preto, aby mu odovzdávali rentu, a aby ho nezvrhli z trónu. Varovné signály pre nás v chránenej zóne, ktorí sa bojíme o naše, z pohľadu kapitálu, zanedbateľné existencie, prichádzajú z mnohých strán.

- Vo francúzskych prezidentských voľbách získala Le Penova dcéra skoro 18%.

- Z rôznych krajín počuť hlasy po obmedzení prílivu prisťahovalcov. Švajčiari budú mať referendum. Angličania stále nesplnili podmienky európskej komisie o voľnom pohybe občanov EÚ. V Grécku sa vzmáha strana Zlatý úsvit...

- Fico hovorí o hrozbe, že si Rómovia budú voliť vlastných starostov, a že riešenie rómskej otázky si bude vyžadovať neštandardné opatrenia.

- Premier Maďarska Viktor Orbán minulý rok predstavil zámer vytvoriť pracovné tábory.

- Internetom sa šíria rasistické maily.

- A najnovšie chce Kotleba zrovnať so zemou rómsku osadu v Krásnohorskom podhradí, po vzore Izraelčanov v Palestíne. (Odporúčam pozrieť si facebook stránku jeho strany a preletieť si komentármi sympatizantov).

Pred dvoma rokmi som položil na debate v Artfore na tému „Prečo dovoľujeme fašizmus?“ otázku, či fašizmus nie je prirodzený dôsledok kapitalizmu a zdalo sa mi, že som vzbudil mierne prekvapenie medzi diskutujúcimi. Mňa naopak zarážalo, že túto spojitosť nevidia.

Rozširuje sa rasová neznášanlivosť, ktorá pramení z neschopnosti riešiť sociálnu situáciu bežných ľudí. Tí sa aj pod tlakom všeobecnej mienky podporovanej médiami a mnohými politikmi obracajú na najjednoduchší terč ich hnevu, na takzvaných "neprispôsobivých príživníkov". Obávam sa, že ak sa aj nájdu ľudsko-právni aktivisti, ktorí sa postavia bágrom zemepána Kotlebu, nezabránia plíživému procesu stále vačšej fašizácie nášho kapitalizmu, v ktorom sa do bezdomovectva a chudoby prepadá stále viac ľudí, zatiaľ čo zemepáni parcelujú národné parky a stavajú čierne stavby posvätené zákonom zisku. A žiaľ nebude stačiť, ani keď sa zídu v 40 tisícovom dave a budú spievať pesničky proti rasizmu a za bratstvo medzi ľuďmi, keď systém, v ktorom žijeme bude plodiť stále viac frustrovaných ľudí, neschopných dôstojne žiť v trhovom prostredí, viniacich samých seba, bez sebaúcty, obracajúcich svoj hnev voči tým, ktorí sú na tom ešte horšie ako oni. (Útočia na nich ako na svoj predobraz, ktorého sa boja. Útočia na nich, lebo na tých nad nimi si nedovolia. Útočia na nich, lebo uverili, že sú neschopní a chcú zničiť tých ešte neschopnejších. Útočia na slabších, lebo sú zbabelí postaviť sa skutočnému vinníkovi. Útočia na nich, lebo sa boja.)

A po chudobných príživníkoch prídu na rad bohatí, ktorým tiež nájdeme spoločný znak. V kapitalizme si nemôže byť istý nik. Kapitál rozhoduje kto bude žiť a kto umrie. Dôležité je len to, aby sa reprodukoval, aby sa hromadil, všetko ostatné ide bokom. My sme len jeho nástroj. Je všade a je všemohúci. A tak to má byť. Na veky vekov.

Kapitalizmus chráni správcov svojich kont, chráni skupinu spotrebiteľov, pracujúcich dáva do laty a prebytočných ľudí vytláča za múry. Kapitalizmus je fašizmus.

Odpoveďou naň je ideu o rovnosti ľudí naplniť v praxi.

(Môžete podporiť na vybrali.sme.sk)

(Ak by mal niekto dojem, že zástanci "pravého kapitalizmu" nemajú nič spoločné s tým, na čo upozorňujem, tak odporúčam prečítať si reakciu k článku od Martina Klauča zo stránky menejstatu.sk. K tomu pridávam jednu linku na video, kde sociologička Zuzana Kusá hovorí o tom, prečo máme rómske osady.)

173 komentárov:

 1. Nechcel som ovplyvňovať ostatných čitateľov, no myslím, že už môžem napísať,
  že toto je asi najlepší článok, aký som za poslednú dobu čítal na internete.

  Dal by som mu novinársku cenu a aj viem prečo: Za výnimočný hlas pri snahe šíriť a ochrániť morálnu integritu Európy v tejto degradujúcej, kritickej dobe, kedy sa odvraciame od ideí a výdobytkov našej civilizácie.

  Peter Takáč ml.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja mám pre zmenu pocit, že nebyť Čaplovičových nápadov, tak je to najväčšia hlúposť, akú som v poslednom čase čítal. Ale tak, sloboda slova znamená aj slobodu hlúposti.

   Odstrániť
  2. Heh, To je odvaha sa podpisat pod taku reakciu.

   Odstrániť
  3. Komunizmus je fašizmus. Samozrejme, ten výrok je blbosť, ale nie väčšia, než tu vypotil ušmudlaný psík. Fašizmus a komunizmus sú dve degenerované formy modermy, keď všelijakých -izmov boli plné vrecia. Ozajstný kapitalizmus je nerozlučne spojený s ozajstnou demokraciou a jedno bez druhého nemôže existovať. Doporučujem si pozrieť Rogera Scrutona o tom, čo je fašizmus a napríklad Hayeka o kapitalizme a demokracii. Toto tu nie je dobré miesto na rozsiahle odborné diskusie, najmä nie s ľuďmi, čo majú chaos v základných pojmoch. --Roman Kanala

   Odstrániť
  4. kapital - izmus = kapital rozhoduje, tym je povedane vsetko, lebo kapital serie na cloveka

   Odstrániť
  5. http://www.menejstatu.sk/reakcia-na-clanok-%E2%80%9Ekapitalizmus-je-fasizmus%E2%80%9C/

   Odstrániť
 2. Zároveň chcem dodať, že je mi trochu ľúto, že som sám, kto text pochválil.

  P.T.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nie Si sám, keď nad vecou uvažujem, tak Autor má pravdu!

   Odstrániť
  2. nie si, ok text, prvý človek, ktorý si ohradil kus zeme a vyhlásil :toto je moje, a našiel ľudí dosť hlúpych na to aby mu to uverili,bol naozajstným zakladateľom civilizácie. Koľko vojen, vrážd, kolkeho utrpenia a hrôzy sme mohli byť usetreni, keby sa našiel niekto, kto by strhol jeho plot a zvolal: nepočúvajte toho samozvaneho uchvatiteľa, ste strateni ak zabúdate, že plody zeme patria všetkým, ale zem samotná nikomu! J.J.R

   Odstrániť
 3. The first truth is that the liberty of a democracy is not safe if the people tolerate the growth of private power to a point where it becomes stronger than their democratic state itself. That, in its essence, is fascism — ownership of government by an individual, by a group, or by any other controlling private power.

  Franklin D. Roosevelt

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Slušné prirovnanie až k Rooseveltovi :)

  Takých, čo si túto pravdu uvedomili bolo viac, napr. i Smith, ale ide o to, kedy a ako to napíšete.

  Škoda, že ste sa nejako nepodpísali, alebo aspoň nenaznačili, kto ste..

  P.T.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. ...Peto, novinarske ceny dnes dostavaju ine clanky...
  ...my sa neodklaname, prave naopak, priklaname sa k vydobytkom slobody a demokracie zapadneho typu, ktora ak ma problemy, vyusti do fasizmu - odklaname sa od prirodzenosti slobodneho cloveka...
  ...v kapitalizme byt slobodny je prakticky nemozne - je nutne snazit sa oslobodit od kapitalizmu, ak chceme byt slobodny...
  ...clanok je velmi potrebny a oslovil ma hlavne odstavec, ktory som citoval na fb...
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
 6. ...slobodni...
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Až na taký detail, že my tu kapitalizmus nemáme a svet momentálne speje čím ďalej k tým väčšej etatizácii - centralizácii.
  Škoda, že autor nevie, čo je to kapitalizmus a voľný trh, potom celý ten článok vyznieva veľmi trápne...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Taký kapitalizmus, aký si ty predstavuješ chlapče, na svete už nikdy nebude. Je už len stále väčšia centralizácia moci v rukách stále silnejších privátnych skupín. Prelož si veľmi výstižný citát F.D. Roosevelta, nájdeš tam aj tú tvoju etatizáciu.

   Odstrániť
  2. Privátne skupiny kontrolujú dobyté ohraničené teritórium, alebo štátna vládnuca trieda? Ooops a sme doma.

   Odstrániť
  3. http://3.bp.blogspot.com/_YdAacBURVXE/SqqGBKrKvBI/AAAAAAAAFDE/C3SeU4zK_iM/s320/Logos_Politicians.jpg

   Odstrániť
  4. tie nareky maju len jednu chybu - zato podstatnu. ako niekto mohol prist na to, ze toto co tu prezivame, je KAPITALIZMUS?

   je to cisty SOCIALIZMUS! centralizacia moci, partokracia, bruselocentrizmus, vacsina spolocnosti neprodukuje, ale zije z vypalneho - prerozdelovania dani produktivnych ludi. ale najma tie nekonecne dotacie, granty, statne podpory...
   skutocne ma niekto pocit, ze v zvlcilom kapitalizme by statisice ludi nemuseli pohnut ani prstom, nic by neprodukovali, ale napriek tomu by vyzierali stat cez najroznejsie druhy podpory - trebars aj cely zivot a cele generacie? to vazne? v kapitalizme?
   ale sudruhovia... v kapitalizme by zdochli pod mostom od hladu. toto, co sa tu deje, je mozne jedine a len v rozvinutom - SOCIALIZME!

   Odstrániť
  5. nie,prave vdaka tomu kapitalizmus preziva,inak by ho ludia zvrhli..

   Odstrániť
 8. pan Sulik, ste to vy? myslite, ze ma navrch kapital, alebo stat? preco na kazdom kroku ustupuje verejny zaujem, zaujmu sukromneho kapitalu? kto kontroluje vacsie bohatstvo, staty, alebo sukromne spolocnosti?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vďaka, že si sa na to spýtal. Navrch má určite štát. Štát prerozdeľuje ešte aj na Slovensku 45 % HDP, plus výrazne reguluje ostatnú časť ekonomiky. Takže jeho vplyv je určite väčší ako polovičný.

   Štát je prostriedok ako kapitál efektívne nahromadiť - ovládajú ho korporácie. Štát sám vlastniť nič nemôže - je to majetok každého, ale vlastne nikoho.

   No a verejný záujem je mnohokrát volovina, indivíduá vo verejnosti majú záujmy odlišné, ktorý z nich je ten verejný?

   Podporovať štát je podporovať veľkokapitál. Socialisti, nech sú ich ciele akokoľvek úctyhodné, kopú vlastných podporovateľov do riti.

   Odstrániť
  2. ano suhlasim, menej kapitalistickeho statu.. viac takeho, kde ma vacsie slovo zaujem ludi, ktori su si rovni.. pan anonym, dalej budem reagovat len ak sa predstavite

   Odstrániť
  3. Rovnosť je nedosiahnuteľná ilúzia. Štát bude vždy ovládaný ľuďmi, ktorí potom rozhodujú o iných ľuďoch. Tam sa rovnosť končí...

   Odstrániť
  4. ... rovnost je nie len nedosiahnutelna teoreticky (koli nerovnosti zrucnosti, vedomosti a predispozicii) ale aj fyzikalne (vsetci studujuci na rovnakej skole majuci rovnakych profesorov), a kedze rovnost nedosiahnes je otazku ci vytvarat "pseudorovnost" ktora motivuje ku korupcii

   Odstrániť
  5. stracate cas, radsej zveladujte svoj supertalent, africania budu kapat dalej a pseudorovni milionari budu popijat dzusik na jachte, len vy sa zaseknete pri nejakom bezvyznamnom blogu

   Odstrániť
  6. Julian Bosák ml.: Afričani skapávají kvůli své vlastní nevzdělanosti, tuposti, lenosti a především kvůli vašemu slavnému "ochranitelskému" státu, který jim reguluje možnosti podnikání a je zcela jedno, zda se jedná o jejich domovské státy či o společnou zemědělskou politiku EU.

   Odstrániť
  7. Julian neviem ako ty ale ja osobne som dnes prezil celkom atraktivny den (dzus na zahrade, rozhovor s rodinou, nejaky ten golf, jedine co chybalo je bazne lebo este nieje napusteny) takze zaseknutie si nechaj laskavo pre seba...

   Otazka: Ked sa tolko staras o chudobnych a chorych, preco nejdes pomoct do Afriky a co robis este "tu"?

   Ver mi ze poznam X bohatych ludi ktori prispievaju na charitu z penazi ktore zarobili a svojho volneho casu ovela viac ako ty tym ze pises blogy o tom ako je vsetko zle... chces mena? napriklad Trnka (ESET) alebo Kiska (Dobry Anjel), a mas x dalsich ludi co pomahaju komunite (mestu) bez naroku na nejaku odmenu, proste maju pocit ze chcu odovzdat cast svojho vlastneho majetku spolocnosti bez prikazu...

   Odstrániť
  8. Argumentovat individuálnymi osobnými príkladmi na clanok kritizujuci system je scestne. Diskutujuci operuju s roznymi definiciami kapitalizmu.
   Lepsie by bolo zamerat sa na nastupujuci neoliberalizmus od 70. rokov, ktorý má v sebe zakorenený potenciál plodiť dôsledky, ktoré autor popisuje.
   Problém v žiadnom prípade nie je veľa štátu a regulácií, hoci sa na to prvý pohľad môže javiť. Problémom je previazanie štátnych a finančných elít (čo vidíme aj na Slovensku a to aj v rámci SaS), čo spolu s absenciou progresívnej dane a slabej redistribúcie zo strany štátu vedie k presúvaniu bohatstva na stranu majetnejších. Vytvára sa tak široká vrstva nezamestnaných a chudobných ľudí, ktorí sú v očiach bohatej elity vnímaní ako ohrozenie pre ich spokojný život. Tam prichádzajú tie múry a bezpečnostné služby a polícia chrániaca záujmy bohatých. Zvyšovanie triedneho a rasového napätia je tiež jedným z dôsledkov. Pravicový radikalizmus vzrastá aj u marginalizovaných vrstiev, ktoré vnímajú neschopnosť etablovaných politických strán korigovať túto situáciu a nachádzať progresívne riešenia. Nacionalistické strany im podsúvajú vinníkov, ktorí sú však iba rovnakými trpiteľmi ako oni (menšiny, imigranti). Východisko však nie je v zmenšení štátu, či opustení od ideálu rovnosti. Práve to by mohlo spôsobiť ešte väčšie problémy a nepokoje. Je jasné, že faktická rovnosť neexistuje, no ak chceme mať slobodnú, solidárnu demokratickú spoločnosť, rovnosť by mala byť jedným z jej pilierov. Ďalej je potrebné rozbiť previazanosť štátnych elít od finančných skupín a vytvoriť tým priestor pre korekciu negatívnych dôsledkov súčasného systému. Moderná ľavica sa vo svetle týchto požiadaviek ukazuje byť najschopnejšou politickou silou k dosiahnutiu spravodlivejšej spoločnosti, čo pomôže predísť možným dôsledkom súčasnej situácie, ktoré autor popisuje.

   Odstrániť
  9. Autor hlavne neodkazuje na ziadne zdroje, priklady ako co funguje ani nic podobne... Za lepsi stat poviem ti len jednu vec, skus ma zdanit a ja ti ukazem holu... a ked mi zakazes optimalizovat dane nebudem robit nic a s radostou sa prizivim na tvojich socialnych davkach...

   ... o tom to je ludi musis motivovat k tomu aby dosahovali vykon a ked to nerobis nedosahuju ho, paradoxne najsolidarnejsi su liberali a najmenej solidarni su laviciari :) ale kto to nechape zasluzi si system ako vladne teraz !

   Odstrániť
  10. Ktorych ludi chces motivovat k vykonu, tu rozrastajucu sa masu nezamestnanych a socialne vylucenych.
   Jasne, ze sa najde mnozstvo tebe podobnych ludi, ktori sa budu snazit obist kazde zvysenie dani, no potom treba pocitat s tym, ze ten hnev ludi, ktorym tento system nezabezpecuje moznost dostojneho prezitia sa nemusi obracat len voči migrantom a mensinam ale prave proti takym ako si ty.
   Bohati by si mohli spocitat a uvedomit, či chcu prispiet k tomu aby bola spoločnost spravodlivejsia alebo zit s pocitom ohrozenia a nenavisti zo strany inych.

   Odstrániť
  11. Ty si idiot na pohladanie. Bohati si to spocitaju, a ked sa im zachce, tak jednoducho zodvihnu kotvy a prestahuju sa do danovych rajov alebo aspon do krajiny s nizsimi danami, ak nezvolia tu horsiu alternativu, ze si ten tvoj stat jednoducho podplatia a budu ho rozkradat, ako sa aj velmi casto deje, lebo samotny stat vela na daniach nakradne a je lukrativne ho dalej rozkradat. Neuvedomujes si a nevies spocitat, ze biedny stat sa od bohateho lisi prave tym, ze v nom je vacsina obyvatelstva orabovana statom o vsetko okrem toho z ruky do ust. Potom ti ludia nemaju z coho financovat zvysovanie svojej produktivity ani osobny rozvoj a vzdelanie. Nemaju prostriedky ani ziaden stimul zarobit cokolvek navyse ako prezit, lebo im to bude statom skonfiskovane.
   Daleko vacsie nebezpecenstvo pre proletarov predstavuje stat ako bohati kapitalisti. To sa da velmi jednoducho spocitat z % kapitaloveho zisku a dividend celej akciovej burzy a % zo zarobku zamestnancov, ktore im skonfiskuje stat. Je to zhruba 10 nasobok, co im stat skonfiskuje. Ak tu niekto nevie pocitat, tak v prvom rade ty.

   Odstrániť
 9. ...anonymko, tak, ako vsetko, aj kapitalizmus ma svoj vyvoj, preto "vyznieva veľmi trápne" vychadzat dnes zo smithovych pouciek - to co tu mame, je faza vyvoja kapitalizmu, presne tak, ako aj to, co je v okolitom svete - a fasizmus je (po)krizove stadium kapitalizmu (1929...)
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Samozrejme, presne to hovorili aj komunisti. ;)

   Odstrániť
  2. Milý "Menej štátu",
   komunisti si prídu aj po ten tvoj škaredý ksicht.
   P.T.

   Odstrániť
  3. Aha... a ja som si myslel, že má zmysel reagovať. :)

   Odstrániť
 10. Dobrý článok poukazujúci na prebiehajúce problémy súvisiace s globálnou ekonomikou. Kapitalizmus ako taký nie je fašizmom. Faktom je že vedúci činitelia kap.ekonomík sú schopní v záujme zachovania svojej moci a majetku vybudovať politickú moc ktorá zmení rádoby demokratický systém na fašistický - totalitaristický. Napokon to nie je možné len kapitalistickom systéme ale aj štátnomonopolistickom systéme - zoštátnených výr.prostriedkov.
  Je jasné že veľká časť zadlženia štátov EU a nielen ich vyplýva z beztrestne nezodpovedného konania politikov rôznych farieb ktorí v záujme zachovania svojej moci sa pustili radšej do schodkového hospodárenia a tlačenia papierikov nekrytých žiadnou reálnou hodnotou. Je zrejmé že časť týchto schodkových peňazí bola použitá na dotovanie a financovanie rozličných nemakačenkovských skupín, cudzincov a pod. len preto aby schodok takto vznikajúci nemuseli formou daní vybrať od tvorcov pridanej hodnoty najmä strednej triedy a vlastníkov výr. prostriedkov lebo títo by im boli ich "humanitnú" politiku preferujúcu nemakačenkov veľmi rázne zatrhli.
  Takže ak sa niekto oháňa rasismom, xenofóbiou resp. poukazovaním na tieto tendencie zrejme zastáva tieto nemakačenkovské skupiny.
  Takže nechajte kapitalizmus na pokoji a venujte sa premene podvodníckeho a zločinného partajokratického systému na skutočne demokratický.

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Poslednému anonymovi:
  Skús sa narodiť ako čierny v ghette pre chudobných a uvidíme aký makačenko z teba bude..

  Peter Takáč

  OdpovedaťOdstrániť
 12. cha cha, odkazovanie na boľševického krčmového filozofa Žižeka a kecy o zlých amerických mierotvorcoch... pobavil som sa

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj ty? No to som rád :)
   Tvoje prázdne reči - strata času.

   Odstrániť
 13. Fasizmus je Socializmus a nie kapitalizmus Hitlerova NSDAP sa volala stranou narodne socialnou prave preto mal tak blizko k Stalinovi prave preto z nim uzatvaral dohody a prave preto jeni aj druhy nenavideli bohatstvo , zidov a usilovali sa nie o rovnost prilezitosti ale rovnost majetkovu . Fasiszmus aj komunizmus zije z zavisti zavisti uspesnym a prosperujucim

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. pan Sulik, ale no.. presne o tom hovorim, zjavne patrite k uspesnym a prosperujucim, hoci uz ste na prahu zvolitelnosti ;) ti menej stastni nech si lyzu labu ne? http://www.11points.com/News-Politics/11_Companies_That_surprisingly_Collaborated_With_the_Nazis

   Odstrániť
  2. Julian ty si suloparanoik? Si na práškoch? Každý kto má opačný názor ako ty, je Sulík? :D
   Mne si tvrdil pri prvej reakcii, že som Sulík, fajn. V podstate je to jedno, lebo to nie je argument.
   Argument je to, že nevieš čo je to kapitalizmus a absolútne nevidíš podstatu veci.
   Píš si čo chceš, máš na to názor, no vyzývam ťa na verejnú argumentáciu (napr. na našej FB page) a garantujem ti, že argumentačne a holými faktami ťa rozoberieme a budeš smutný ako malé decko, keď mu zoberú hračku.
   (Teda nie že by som nejak videl, že teraz v diskusii vieš rozumne a vecne argumentovať...)

   Odstrániť
  3. radsej rozoberte a spapajte to pecene prasiatko, co vam kdh vratilo ;)

   Odstrániť
  4. Sklamem ťa, ale so SaSkou ja nemám nič spoločné.

   Odstrániť
  5. pan bosak ak chcete poukazovat na rezim a sukromne spolocnosti ktore s nim uzatvarali zmluvy, tak za A: najsocialnejsia a najegalitarska krajina sveta SVEDSKO spolupracovala z NSDAP a predavala im svoje vyrobky; a za B: Cina - komunizmus ( v akej kolvek forme pan bosak, mna nezaujima ci mucia svojich ludi so znackou vytvorenou v cine alebo USA )spolupracuje s firmamy ako je foxconn v ktorej spacha samovrazdu kazdy x-ty pracovnik; a tychto prikladov je mnoho.. a dalej pan bosak vam odporucam knihy aby ste sa vytrhol z lavicoveho konformizmu a zacal formulovat (aj lavicove) nazory ktore maju zmysel; Hayek: Cesta do nevolnictva; pozor tato bude narocna Milton Friedman: Free To Choose; Max Weber: POlitika ako Povolanie (tato aby ste pochopil ze statnik i ked ma moc, knzumentom jeho moci ste stale vy.. ano je to tak).. a nakoniec aby ste pochopili ze co Vam Pan bosak chcem tymto povedat: Ja suhlasim zo socialistickym bodom o vlastneni vyrobnych zdrojov pracujucim ludom.. vsetkymi desiatimi, lebo to neodporuje mojej slobode si vybrat. ale komunizmus je iba obscennym zlodejskym ideologickym smerovanim ktore uz raz bankrotovalo nasu krajinu a mnoho dalsich, vid. severna korea ktora musi ohrozovat svoje okolie aby dostala hrstku ryze... prijemny den/vecer

   Odstrániť
 14. ....asi necitas...
  ...alebo ti pojem ROVNOST PRILEZITOSTI nie je celkom jasny...
  ...ak dostanu dvaja ludia rovnake prilezitosti - a jeden z nich ich vyuzije (treba k tomu najma usilovnost odhodlanie a pevnu volu - nie "stastie")a stane sa uspesnym, kym dryhy z nich (tie iste) prilezitosti nevyuzije (co indikuje nedostatok vole, odhodlania a usilovnosti) - a uspech nedosiahne, potom cchces tu tvoju £"rovnost" dosiahnut ako?...
  ...vezmes tomu usilovnemu (znarodnis:O) - a das lenivcovi?...
  ...alebo podnietis v lenivcovi zavist a nenavist natolko silnu, ze sam orabuje toho usilovneho/uspesneho:?)
  ...oboje sa uz v historii udialo - a nikdy to neviedlo k prosperite a vseobecnemu blahobytu, ale k teroru a biede - "rovnost" sa dosiahla - to je pravda -usilovni aj lenivi, analfabeti aj vzdelanci mali rovnake h...o a boli rovnako nespokjojni...

  ...ludia nuie su rovnaki - jednoducho sa tak nerodime...
  ...niektori maju viac, ini menej schopnosti a pevnej vole ...
  ...TOTO nikdy nik nijakym zakonom ani zriadenim nezmeni...
  ...jedina spravodlivost, ktora moze viest k pokroku a slusnejsej a bohatsej spolocnosti je prave ta rovnost sanci...

  ...a podotykam - aj k dosiahnutiu tej rovnosti sanci mame este poriadne daleko...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ano v spolocnosti zalozenej na hromadeni zisku nemozme cakat rovnost sanci, lebo kazdy kope za seba v strachu, aby prezil.. v spolocnosti, kde sa zamedzi hromadeniu zisku sa priblizime rovnosti medzi ludmi..

   Odstrániť
 15. Lavicova klasika. Dementne zvasty o zlom kapitalizme od blazna, ktory nema ani len ponatie, co je to kapitalizmus. Uz 100 rokov akurat pribuda stale viac socializmu v zapadnom svete a miera slobody sa stale znizuje. Skorumpovany stat nasilim orabuje produktivnych ludi aj o 50% zarobku, tvari sa, ze z toho zabezpeci vraj "verejne dobro", a potom to rozhadze zaujmovym skupinam a necha rozkradnut gorilam z privilegovanych korporacii. A este pod nalepkou "istot" a "socialnej rovnosti" zadlzi aj dalsie generacie tych produktivnych. Co to ma spolocne s kapitalizmom - volnym trhom? Absolutne nic. Ta Marxom propagovana nadhodnota, o ktoru vraj kapitalsti orabuju proletarov, ak nejaka je, tak je zanedbatelne mala oproti tym aj 50%, o ktore ich orabuje vypalnicky stat spolu s gorilami. Cely US stock market dlhodobo v priemere zarobi nieco vyse 7% rocne na capital gain a dividendach. Ocistene o inflacu minimalne 3% ta "ukradnuta nadhodnota" moze byt maximalne 4%, ak uz budeme tak neustupni, ze kapitalisti - majitelia akcii firiem si za svoj investovany kapital nezasluzia vobec nic. Kto je potom vacsim nepriatelom proletarov? Stat, ktory im nasilim v priemere skonfiskuje 30-50% alebo kapitalista, ktory si zoberie v priemere maximalne tie 4% za svoje investovane peniaze?

  OdpovedaťOdstrániť
 16. joj hej, keby nebol ten zly, zly stat, tak by si tie peniaze rovno bez problemov rozobrali dobri kapitalisti, ktori by nam z nich zabezpecili rovnost prilezitosti..buahaha, takto im len ten stat robi problemy a oni musia korumpovat, Riso, ten tik ta prezradza ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 17. ...je signifikantne, ze obhajcovia kapitalizmu nemaju gule dat podpis pod svoj nazor a nevedia pravopis - aj tak su "uspesni" - cim to asi bude? - zeby protekcne deti? - take maju plnu hubu rovnosti sanci, pracovitosti, usilovnosti a pevnej vole...
  ...su taki vymleti vo svojej rozmaznanosti, ze nevedia pochopit, ze ak dvaja rovnaki ludia dostanu rovnake sance, tak ich rovnako vyuziju, ale ak by oni dostali rovnaku sancu s Pelem, v casoch jeho najvacsej slavy, kopnut desat pokutovych kopov, s istotou by vyzneli ako lenivi neschopaci - to nepisem pre nich, lebo to je na nich vela, to pisem pre tych, co maju empatiu...
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A preto vy (socialisti) tých menej talentovaných chcete dotovať, aby boli rovnako výkonní ako ten Pele, ktorý následne stratí motiváciu, lebo vidí že kvôli jeho prirodzenému talentu je diskriminovaný vo forme chýbajúcej podpory oproti iným.
   Strata motivácie, nižšia produktivita a úpadok celej spoločnosti - to je výsledok vašich idey. A ak by to nebolo už xkrát empiricky potvrdené, bavili by sme sa len v teoretickej rovine, žiaľ život nám ukazuje pravý opak. Vy to ale stále ignorujete. Prečo? To neviem, no je to úbohé.

   Odstrániť
  2. Veď práveže neukazuje. RSA Animate - Drive: The surprising truth about what motivates us: http://www.youtube.com/watch?v=u6XAPnuFjJc

   Odstrániť
 18. ...taka jednoducha, ale naozaj jednoducha, jednoduchsiu neviam dat - otazka - a komuze to ten zly "stat" rozda tych olupenych 50%? - predpokladam, ze nie kapitalistom...":O)
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To je nepodstatné, no značnú časť záujmovým skupinám, veľkým aj malým firmám, ktoré ich podplácajú. Podstatné je to, že tie peniaze už nezostávajú v rukách bežných produktívnych ľudí...

   Odstrániť
 19. AKO navrhujes naplniet "ideu rovnosti" v praxi?

  OdpovedaťOdstrániť
 20. Zaujímalo by ma, že ako sa autorovi bloguje na bezplatnej a dobrovoľnej platforme, vytvorenej chamtivými multimiliardármi z USA. A teda, či to nie je v určitom zmysle, také sranie si do huby. Ďakujem.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. pocitam, ze zijete na skuromnej zelenej planete

   Odstrániť
  2. Slušne som sa pýtal, tak som čakal normálnu odpoveď. Tak skúsim ešte raz. Dobre sa vám bloguje na BEZPLATNEJ platforme vytvorenej chamtivými kapitalistami z Googlu? 10 miliárd USD zisk za 2011. Myslím ako tej nadhodnoty, ktorú mali odovzdať spoločnosti.
   Zdá sa ti teda morálne v poriadku, že používaš ich produkt a tým podporuješ ich chamtivý biznis? Znovu to "sranie do huby" (sorry za expresívnejší výraz, no len pre pochopenie).

   Odstrániť
  3. Bláznovi v blázinci ponúkli šišku s lekvárom zdarma a hoci to bol blázon, predsa sa opýtal - "čo za to chcete" ...

   Ak ti niekto dá niečo zdarma, ešte to neznamená, že to robí pre tvoje blaho ... ale na to by si musel disponovať nejakým kvocientom, čo asi nedisponuješ ..
   takže si položil zlú otázku a odpoveď bude tiež zlá - ako sa mu bloguje na bezplatnej platforme od ... ? nie veľmi dobre, keďže síce môže napísať, čo ho napadne, ale všetci na to kašlú, alebo sa len ozývajú zakomplexovaní tupci, ktorí ešte stále nechápu zmysel myšlienky - chlieb a hry ...

   Odstrániť
 21. Hore odvazne podpisana rodina Bosakova s valkymi a tvrdymi gulami nedokaze reagovat na argumenty a dokazatelne fakty inak ako infantilnymi nemzyslami. Co tak napisat nieco k veci - napr. k faktu kolko si zoberu v priemere kapitalisti a kolko stat?
  Na slabomyselne obvinovanie, ze som Sulik mozem zareagovat napodobne napr. tak, ze rodina Bosakova urcite zastupuje zaujmy nejakej gorly parazitujucej na state.

  OdpovedaťOdstrániť
 22. stat, myslis napriklad hayek consultng? keby si sa podpisal, nemusel by si sa rozculovat..

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Hayek consulting nebol snad plateny prave statom v ramci zabezpecovania "verejneho dobra a istot"?
   He, he, ja sa predsa na podarenej rodinke Bosakovcov mimoriadne dobre zabavam. Taky geneticky material na dobru zabavu dedeny z generacie na generaciu sa len tak lahko nenajde. V ktorej mentalnej institucii vas to sovietski micurinci vyslachtili? Preco by som sa rozculoval? :-)

   Odstrániť
  2. Milí priatelia, to čo teraz existuje vo svete (a teda aj u nás) nie je ani kapitalizmus ani socializmus. Je to len výplod rôznych ľudí, ktorí sa dostali k moci a využili ju, či pre presadenie svojich materiálnych záujmov alebo filozofických (politických) názorov. Jednoducho je to zmes utópie, anarchie, závisti, hrabivosti, hľadania spravodlivosti ... s diferencovaným stupňom slobody čo sa týka jednotlivých sociálnych vrstiev. Je to organizovaný chaos ...

   Odstrániť
 23. Autor tára nezmysly.
  Ekonomiku ruinujú sociálni inžinieri s ľúbivími utópiami o lepšej spoločnosti. Skôr či neskôr každá kolektivistická ideológia skrachuje. Avšak nadkritické množstvo hlupákov ktorí, budú stále a stále opakovať to isté ale očakávať iný výsledok bude zrejme dlho dosť.

  OdpovedaťOdstrániť
 24. preco mame romske osady? http://youtu.be/v_36YNKeuOI

  OdpovedaťOdstrániť
 25. je nuveritelne ze si autor dal tu namahu vysunut v prvych odsekoch otazku a dokonca aj v nadpise, citujem: "kapitalizmus je Fasizmus".. v poriadku, to ze obcania nemaju celkom jasno v tom co to je fasizmus ako ideologia odpustam aj autorovi.. ale prosim vas ak uz sa chystate analyzovat takuto masivnu zmenu rezimu, drzte sa faktov a nie sci-fi filmov, Slavoj Zizek je neuveritelne inteligentny clovek, uzasny socio-psycholog ale jeho ideologicke presvedcenie je predtuchov toho co sa skryva v jeho mysli; potreba stalinistickeho vodcu ktora prudi z predstavi ze lud je hlupy a nedokaze mysliet za seba a z predstavy ze bez silnej osoby nejestvuje moralne sprvanie.. vyvratitelny fakt; ak ste veriaci opytam sa vas jednu jednoduchu otazku: keby vam tu a teraz vyvratim boha a jeho existenciu ako metafyzickeho tvora (ci uz na zemi alebo kde kolvek inde), stratil by ste zmysel pre moralne spravanie? asi nie... pan pisatel, moj odkaz Vam, fasizmus je idologia pochadzajuca z neskoreho 19 storocia, samozrejme falangisti (predchodcovia fasizmu) existovali a zdruzovali sa pred tym: a teraz Vam pan pisatel poviem zklad ich ideologickeho myslenia. korporativny model socialneho spolunazivania vytvory !!jednotnu triedu!! pracujucich a navrati statom ich zaslu slavu.. jediny rozdiel od komunizmu je ten ze v komunizme sa hlasal internacionalizmu a vo fasizme nacionalizmu co nakoniec stalin robil tiez, pamatame sa na jeho "maticka rus".. prosim dajte si fakty doporiadku a skor nez zacnete pisat nezmysli zamyslite sa a odputajte sa od konformnych predstav o zle a dobre o moralnosti a amoralnosti a hlavne o tom co ludia dokazu pochopit a zariadit sami a o tom co dokaze iba stat; vas uzky phlad na svet vas utlaci do extremenho lavicoveho pola a vas potencial zostane nevyuzity, apelujem na Vas vazeny pisatel aby ste zacal na sebe pracovat (po ideologickej stranke; ale ostante komunistom) a vyuzil tento potencial naplno; ROBKO FICO Vas pan pisatel potrebuje...

  OdpovedaťOdstrániť
 26. Julian, jeden o kapitalizme odomňa:
  http://www.menejstatu.sk/kapitalizmus-je-zivot-chranme-ho-ako-len-vieme/
  Podpisovať sa dúfam nemusím, podpis je v článku. Uvítam vecnú diskusiu. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 27. http://www.studenthandouts.com/01-Web-Pages/Quotations/Images/img8E.jpg

  OdpovedaťOdstrániť
 28. Jaaaj preco sa tu inteligentni ludia vobec zahadzuju s nejakym Bosakom mladsim ci starsim. Proste studentik z Kosic, ktory ma plnu hlavu rovnosti. To je toho. Absolutne nulova schopnost obhajit svoj nazor. Len same dristy, pseudovtipne komenty a urazky. Vazeny Pan autor Bosak Julian ml., nech sa Vam paci, chodte do krajiny, kde su si ludia rovni. Napr. taka Kuba alebo Sev. Korea. Tam su si ludia rovni az az a pozrite sa kam ich az doviedli ich lavicovo orientovani vodcovia sudruhovia. Operacie pri svieckach bez anestezie, exkrementy v nemocniciach po zemi, zavislost na hnusnych kapitalistickych potravinovych dodavkach atd. Hlavne, ze sudruhovia testuju jadrove hlavice, aby nahodou ten ich raj na zemi nebol poskvrneny kapitalizmom.
  Spamataj sa Che Guevara a zacni makat mozgom. Mozno vymyslis nieco z coho budes v plnke a prestanes zavidiet schopnym a bohatym (dusevne bohatym).

  Matej

  OdpovedaťOdstrániť
 29. Heh, sila. Nielen článok, ale hlavne "argumentácia" autora v diskusii. Aspoň už viem, ako si ľavičiari predstavujú pojem diskusia. Ďakujem, neprosím.

  OdpovedaťOdstrániť
 30. "Odpoveďou naň je ideu o rovnosti ľudí naplniť v praxi." A kde chcete zohnať tú rovnosť ľudí. To je predsa niečo, čo neexistuje. Každý sa hodí na niečo iné.
  "v rukách bežných produktívnych ľudí." Čo to je? Čo by robil ten BPĽ, keby nebolo jeho zamestnávateľa, ktorý dokáže jeho produkty predať a získať tak prostriedky aby mu mohol vyplatiť odmenu? Zomrel by hladom.
  Kapitalizmus znamená rovnú príležitosť a bezpodmienečné dodržovanie zákonov. To ostatné sú všelijaké vekslácke a iné socializmy.
  Mimochodom, to vám ešte stále nestačili tie stámilióny mŕvych, čo stála šialená idea "sociálnej rovnosti" v minulom storočí? Nie teoretické bláboly, ale praktické dôsledky sú smerodatné. Tie stámilióny nikto následovníkom Marxa, Engelsa a Lenina neodpára.

  OdpovedaťOdstrániť
 31. Fasizmus a nacizmus evokuju myslienky na Hitlera. Hitler vzisiel z narodneho socializmu. Socializmus a kapitalizmus su v konflikte. Nemozte prist z dvoch konfliktnych smerov k rovnakemu cielu (fasizmus v tomto pripade). Odporucam prestudovat kapitalizmus a trhove hospodarstvo este raz.

  OdpovedaťOdstrániť
 32. jezis boh, toto co je. vidim ze autor uz asi ani "nereaguje", ale predsa sa spytam - ked chces zit v komunizme, preco v nom nezijes?
  ved ti nikto nebrani zit v komunizme, akurat by si musel najst ludi co chcu v nom zit tiez.

  OdpovedaťOdstrániť
 33. Predpokladam, ze vy uz zijete bez statu :) Menej statu, viac rozdelovania na sikovnych a lenivych darmozracov, heil to that!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dalsia mimoriadne inteligentna odpoved. Stat nam nasilim nanucuju. Vam vsak nikto nebrani zit v komune s podobnymi sialencami. Problem je vsak prave v tom, ze vy potrebujete, aby sa o vas niekto postaral a v tej vasej komune by nemal kto pracovat. Preto sa vsetci komunisti a socialisti musia spoliehat na vypalnicky stat, ktory orabuje tych produktivnych.

   Odstrániť
  2. http://blog.jetotak.sk/kriticka-ekonomia/2011/08/01/zrusme-vypatlancov/ odporucam prvy komentar v diskusii ;)

   Odstrániť
 34. Fašizmus je iba praktickejšia forma socializmu, iba praktickejšia a udržateľnejšia forma "socialistického" vykorysťovania. Neznárodní ale iba brutálne reguluje.

  Ten kto nevie rozoznať kapitalizmus od fašizmu, voľný trh od korporativizmu, dobrovoľný socializmus od štátneho socializmu, dobrovoľnosť od nedobrovoľnosti neprešiel základným rozdelením politickej filozofie.

  Bližie k pravde je skôr to, že fašizmus (korporativizmus, neolib. demokracia, oligarchia) je ako socializmus (soc. demokracia, plánovaná ekonomika, priama demokracia). Obidve sú otrokárske spoločnosti. Naopak kapitalizmus voľného trhu a dobrovoľný socializmus je sloboda.

  OdpovedaťOdstrániť
 35. myslim, ze v mnohych krajinach tretieho sveta s rozpadnutym, ci vobec nefungujucim statom, by vam urcite dali za pravdu..

  OdpovedaťOdstrániť
 36. Stat ma velmi dolezitu ulohu v kapitalizme a trhovom hospodarstve, kedze ani trh nie je idealny. Ale ta uloha je presne specifikovana. Vo vseobecnosti sa povazuje za zdravy stat, ak je schopny splnit tieto ulohy s rozpoctom do 10% z prijmu cloveka. V tomto obdobi je to u nas uz cez 40% + zadlzovanie. A to je uz strasne daleko od zdraveho statu s dobrou kondiciou.

  OdpovedaťOdstrániť
 37. Plný súhlas a bude ješťe húř ako vraví klasik...

  OdpovedaťOdstrániť
 38. Vzhladom na to, ze sa autor ani nesnazi argumentovat, tak hadam sa neurazi ked jeho clanok oznacim za kryptofasicticky burzoany skvar

  Richard Sulik

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. http://youtu.be/-579P3jNNRw

   Odstrániť
  2. Myslim ze piskajucih bolo menej ako tych co ho volili, ci sa mylim?

   Odstrániť
  3. "burzoany skvar"??? to čo je? 121. nápad?

   Odstrániť
 39. nechapem. ved na SVK sme mali este tot dost nedavno 100% socik, ktory velmi rychlo skrachoval. preco este niekto potrebuje lepsi dokaz, ze socik proste nefunguje?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ..Podľa prieskumu: Ústav pre výskum verejnej mienky, Bratislava 1990:
   V roku 1990
   - 41% obyvateľov preferovalo socializmus,
   - 3% preferovali kapitalizmus a
   - 52% preferovalo niečo medzi tým.
   Podľa publikácie: G. Mesežnikov: Povolebné Slovensko (Inštitút pre verejné otázky 2003, str. 10):
   - v roku 1997 uviedlo 49% obyvateľov, že lepšie sa žilo za socializmu
   - v roku 1999 uviedlo 56% obyvateľov, že lepšie sa žilo za socializmu
   - v roku 2001 uviedlo 59% obyvateľov, že lepšie sa žilo za socializmu
   - v roku 2002 uviedlo 66% obyvateľov, že lepšie sa žilo za socializmu, pričom len 8% občanov
   Slovenska zastávalo názor, že sa im za kapitalizmu žije lepšie ako za socializmu.

   Odstrániť
  2. ale o tom som predsa nepisal. ja verim ze je to lakave pre ludi, nic nerobit a mat sa OK.

   ale ekonomicky je to dlhodobo neudrzatelne a to je o com som pisal - tento system SKRACHOVAL!

   Odstrániť
  3. Re na: Anonymný May 2, 2012 03:43 AM

   "...pričom len 8% občanov
   Slovenska zastávalo názor, že sa im za kapitalizmu žije lepšie ako za socializmu."
   ------------------------------------------
   To je fakt. A hrabive a nenazrane typy, ktore su pri koryte, resp. maju to stastie, ze prave ich povolanie ich urobilo bohytymi, obhajuju kapitalizmus telom i dusou. Presne ako aj v tejto diskusii.
   Najradsej mam mudrlantov, ktori verklikuju svoj jednoduchy navod na uspech v tejto vykoristovatelskej spolocnosti, ako napr:
   Zdvihni svoj lenivy zadok a zacni konecne makat!
   Tymto chrapunom odkazujem, ze v tejto spolocnosti ako otroci makaju statusice ludi, ale je to prave kapitalizmus, ktory sposobuje, ze sa mozu aj do krvi zodrat, stale budu zit z ruky do huby. Bez akejkolvek istoty, co bude zajtra. To im vobec nedochadza, pretoze ONI sa maju skvele. Dobodky plati to, co je napisane v clanku:
   "Kapitalizmu na človeku nezáleží."
   Mas problem? Skap!

   A to pisem ako clovek, ktory mal za minuleho rezimu velke problemy so sudruhmi komunistami. Avsak, ti boli len puhi amateri v likvidovani ludskeho ducha a pokryteckeho presviedcovania, ze zijeme v slobodnej spolocnosti. Totiz, vnutorne a duchovne sme za komanca boli omnoho omnoho slobodnejsi. Tazko sa mi to pise, ale je to bohuzial tak.

   Stefan Gratecky

   Odstrániť
  4. Ďakujeme, toto je najlepší príspevok v diskusii!

   Odstrániť
  5. uz som mal pocit, ze su tu sami volnotrhaci..vdaka

   Odstrániť
  6. Gratecky, ty si neuveritelne blby. Ty si nedokazes ani spocitat, aky je priemerny zisk tych hnusnych kapitalistov, o ktory "orabuju" proletarov z nimi vyrobenej nadhodnoty v porovnani s tym, co od proletarov nasilim skonfiskuje stat zastupovani politikmi slubujucimi socialnu rovnost, spravodlivost a istoty, cize to po com ti tak dusa pisti.
   V slobodnej spolocnosti nezijeme, ale nie kvoli kapitalizmu, ale kvoli kolektivistickym debilom ako si ty.

   Odstrániť
  7. aha, preto su staty take bohate a nevedia co od rozkose.. http://static16.helldata.com/thumbs/2850595/9

   Odstrániť
  8. gratecky sa aspoň podpísal. A ty, demokrat, mu anonymne nadávaš.

   Odstrániť
  9. Tento prispevok patri "kolektivistickemu debilovi" /May 2, 2012 02:45 PM/. Venujem ti este tento jeden prispevok, vaz si to :-)))   Nic si nepochopil. A pritom si tak neuveritelne mudry a rozhladeny. :-)
   Mily vsevedko, moj prispevok bol o tom, ake neludske zvery (pardon zvieratka, vy az take svine byt nedokazete, ako svine v ludskej kozi) dokaze z cloveka urobit system. System, ktory im doslova ponuka a dava moznosti stat sa netvorom, bez akejkolvek ludskosti a empatie (cest OJEDINELYM vynimkam!).
   Byvaly rezim nam tiez urobil poriadne skrty cez rozpocet (:D), ale co sa tyka kapitalizmu, tak ten narobil (a este len narobi) INE SKRTY v dusi, v moralke, vo vnimani hodnot... Ale aj v medziludskom spolunazivani, v empatii cloveka k cloveku... atd.
   Technicky pokrok, hromadenie kapitalu (ale len vyvolenym, vsakze), TRHovy mechanizmus (priliehave pomenovanie - od slova trhat :D), to je velmi malo pre plnohodnotny ludsky zivot (ale tebe to zrejme bohate postacuje, po tom ti dusa pisti, vsakze :D ... je mi ta naozaj uprimne luto... take ubohe duchovne polienko :D).

   Aby si bol aspon scasti v obraze (aj ked,podla tvojho myslenia, vela nadeji ti nedavam, absolutne netuzim po navrate komunistov, ale ak niektori (ano, plati aj pre teba :D) nevidia (resp. nechcu vidiet) tu zumpu, tu spinu, co na nas vykydava kapitakisticky system vsobecne, to chce poriadnu davku tupoty, ci slepoty... alebo chrapunstva. Ine moznosti nie su.
   V kapitalizme sa bezohladnost nenazranych hajzlikov prejavuje v tej najvyssej moznej miere. Preto som napisal, ze komancovia boli v tomto smere len puhi amateri. Ty vsak vo svojej "logicky" uvazujucej hlavke v tom automaticky vidis ´kolektivisticky debilizmus´. Bravo! Silne tym pripominas zuriveho byka pred cervenym suknom. :-)))

   Castokrat sa stava, ze ludia su schopni pod vplyvom demagogickych zvastov nazyvat ciernu bielou. Ty, a tebe podobni, ste toho typickym prikladom.

   Stefan Gratecky

   Odstrániť
  10. Gratecky, ak tu stale niekto nic nechape, tak si to ty. Gorily rozkradajuce statnu pokladnicu neumoznil kapitalizmus, ty zadubeny tlk, ale prave politici predstavujuci stat. Keby nelegalizovali to rozkradanie a nevypalovali danovych poplatnikov, tak ako by mohli zase len nimi privilegovane korporacie rozkradat to, co zase len stat prvotne nasilim ulupil? Vsak stat, ak vobec na nieco ma byt, tak v prvom rade na to, aby nas vraj ochranil od zlocinu. V skutocnosti prave zlocin legalizuje. Ak to stat dovoli, tak sa samozrejme vzdy najde nejaky "kapitalista" alebo iny "...ista", ktory to vyuzije. Vymleti kolektivisticki idioti ako si ty prave statu legalizaciu zlocinu a vypalnictvo umoznuju a schvaluju taranim o nutnosti prerozdelovania, socialnej rovnosti a udajnej nemoralnosti kapitalizmu. Precitaj si konecne definciu kapitalizmu, ty beznadejny dementny analfabet a mozno konecne pochopis, ze kapitalizmus musi splnat podmienku zamedzovania a nie legalizovania zlocinu.

   Odstrániť
 40. Myslim ze autor clanku porovnava kapitalizmus v celom svete s tym co sa deje u nas,alebo celkove vo vsetkych krajinach byvaleho vychodneho bloku.ked si porovnate kapitalizmus u nas a trebars v severnej Europe /Norsko,Svedsko,Dansko,Finsko/.Keby vychadzal z poznatkov ako to funguje v tychto krajinach,a ci su tam ludia tak nespokojni ako u nas urcite by to nemohol napisat tak ako to napisal.Ale povedal svoj nazor a ten mu nikto neberie.Nech si teraz cita co si ludia myslia o nom.Ja osobne nemam z neho dobry pocit.Zda sa mi akoby v nom driemala dusa komunistu.Jednoducho zavidi uspesnejsim a sikovnejsim ako je on sam.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja si skôr myslím, že autor vôbec nevie čo je závisť, ale veľmi dobre vie čo je súcit a hľadá riešenia.

   Odstrániť
 41. TOTO JE ODPOVED:

  http://www.youtube.com/watch?v=RWsx1X8PV_A

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. http://nezavisli.blogspot.com/2011/11/doktrina-soku.html

   Odstrániť
  2. http://www.youtube.com/watch?v=JfdRpyfEmBE

   Odstrániť
 42. Vsetkym idealistom-komunistom snivajucim o rovnosti.
  Bohatstvo je rozdelene nerovnomerne a je to tak preto, lebo svet funguje na zakonoch "danych" zhora. Nech sa na hlavu postavite, Gaussovu krivku, Pareto-graf nezmenite. A je to tak dobre.
  Kazdy clovek je individualita, ma schopnosti s ktorymi sa rodi a ktore nikdy neprekona. Napriklad ja nikdy nezabehnem 100m pod 10 sekund, lebo neviem behat (ani ma to nebavi). Ale nepovazujem to za nespravodlive. Podobne nebudem mat nikdy taky majetok ako Bill Gates alebo Steve Jobs. Ale nezavidim im, lebo to, co vytvorili nikomu nezobrali ani neukradli.
  Kapitalizmus vznikol postupne, nikdy ho nezaviedli surovo ako komunizmus a je prirodzenou cestou spolocnosti, ktora sa vyvija od otrokarskeho zriadenia. To bolo predsa len o cosi nespravodlivejsie ako toto nase. Ze? Na rozdiel od komunizmu (precitajte si dejiny Pol-Potovej Kambodze)
  Solidarita je vlastna kapitalizmu, ktory je zalozeny na ideach "liberte-fraternite-egalite". To ze sa spravame ako hovada nie je problem kapitalizmu, ale ludi. Kapitalizmus len vytvara podmienky na to, aby sme sa mohli spravat ako ludia. Dal moznost vybrat si. Ze momentalne profituju neslusni je nasa vina. A ziaden komunizmus alebo ine rovnostarske zriadenie to nezmeni, skor naopak. Vy vsetci, co tu nadavate, len chcete, aby za vas otvoril hubu a nieco urobil s nespravodlivostou niekto iny, nie vy. To je cesta do pekla. On ten vodca sa vzdy najde, ale vzdy to skonci zle.

  Howg
  Tomas Foltin

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. veru, gates s jobsom maju zazracnych oslikov zatras sa..

   Odstrániť
  2. Hlavne nemaju hlupe reci

   Odstrániť
  3. Tiez si myslim ze Julian Bosak ml. predovsetkym nechape o com tu ostatni pisu. Aspon tak usudzujem z jeho reakcii. Vyzera dost divne, ked autor, namiesto toho aby sa snazil logickymi argumentami vyvratit oponentov nazor, tak streli uplne nesuvisiacu poznamku.

   Ma na to samozrejme plne pravo, len to potom vyzera velmi smiesne.


   Michaelo

   Odstrániť
 43. Veľmi nedomyslený článok. Napr. tá pasáž s nadradenými americkými vojakmi. Veď to vôbec nesúvisí s kapitalizmom alebo fašizmom. To je tu od počiatkov ľudstva, vždy to tak bolo a vždy bude.

  OdpovedaťOdstrániť
 44. Je mimoriadne scestné hádzať vinu za súčasný stav (ktorý, uznávam, nie je veľmi ružový) na kapitalizmus. Skutočný kapitalizmus sme tu už dlho, dlho nemali, naposledy možno (ak vôbec) v prvej ČSR. Po vojnách sme mali pokus o socializmus a po nežnej revolúcií tu máme takú naoko demokraciu, kde je ale skutočná moc koncentrovaná v rukách niekoľkých desiatok ľudí.

  Za demokraciu (zriadenie, kde aspoň etymologicky vládu vykonávajú ľudia) nepovažujem stav, kedy sa raz za štyri roky môžete s mizivou šancou pokúsiť zvoliť niekoho cudzieho, kto vám má vládnuť. Je to rovnaká totalita ako predtým, lebo ju nemožno odmietnuť, akurát to ľuďom lepšie znie.

  Ale naspäť k téme. Ja som síce socializmus ako taký u nás nezažil, narodil som sa tesne pred novembrom 1989, ale čítal som o ňom dosť a počúval som ľudí, ktorí v ňom žili a ktorí teda môžu porovnávať. A hoci myšlienka všeobecnej rovnosti je na papieri pekná, je v skutočnosti neuskutočniteľná (a nikdy ani nebude), z jednoduchého dôvodu.

  Ľudia sú iní. Každý jeden sa od toho druhého líši. "Rovnosť" porušila už sama matka príroda - alebo Boh pri stvorení ľudstva, ak v neho veríš. Už od momentu, kedy niekto vstúpi na tento svet, je jasné, že jeho osud bude aspoň v niečom iný, než osud zvyšných 6tich miliárd ľudí.

  A ja, ako štát, mám mať tú drzosť, že budem vedieť, čo presne je pre Teba, ako jednotlivca, správne? Ja sa mám hrať na vševedúceho a neomylného Chucka Norrisa, ktorý dokáže s neomylnou istotou presne predvídať to najlepšie pre každého? Takú drzosť by som v živote nemal.

  A Ty tvrdíš, že ak nenastane rovnosť ľudí, budú neustále vykorisťovaní? Nuž, a ak by aj nastala (násilím a vnútením, lebo inak sa ju zatiaľ nikomu nastoliť nepodarilo), kde máš záruku, že vykorisťovanie prestane? Doteraz sa VŽDY potvrdilo to, že akýkoľvek takýto stav je jednoducho neudržateľný. A Ty sa oň chceš pokúšať znovu vo viere, že this time, we'll do it the right way?

  Dusením bohatých, áno, aj tých arogantných korporátnych bohatých, sa nič nestane. Lebo hoci aj môžu byť skorumpovaní a zvrátení, ALE SÚ SCHOPNÍ. Dokázali aspoň niečo vybudovať. Nesúhlasím s tým, ako to docielili a čo s tým majetkom robia, ALE ASPOŇ HO DOKÁZALI VYTVORIŤ. Hlúpe, bežné masy - kde si je každý rovný, áno - sa vedia len búriť.

  Nič sa nevyrieši, keď budú ľudia škatuľkovaní ako jednotní a rovní, lebo to jednoducho nie je tak. Riešením je naučiť aj chudobného a hlúpeho človeka pracovať a hlavne hospodáriť tak, aby sa o seba vedel postarať sám a bez štátu. Štát to síce nechce, lebo je vždy ľahšie kontrolovať stupídnych a závislých občanov než vzdelaných, sebestačných jednotlivcov, ktorí nepotrebujú ani nevyžadujú to, aby sa s nimi niekto "rovnal".

  Prestaň nadávať na systém. Zmeň najprv seba, potom pomôž zmeniť sa niekomu druhému, a keď toto pochopí dostatočne veľa ľudí, systém sa zmení aj sám od seba. Lebo ho viac nebude treba.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. veru tak, zlodeji su tiez sikovni a schopni ludia, hlavne ti, ktorych nechytia ;) slava im!

   Odstrániť
  2. si hlupy, nevzdelany a obmedzeny a neuvedomujes si to, to je na tom to najhorsie. Sa necudujem ze kazdy stat, v ktorom sa dostanu k moci ludia ako ty, skor ci neskor skolabuje.

   Odstrániť
  3. Súhlasím s tým,že ak kapitalista je šikovný tak si uznanie zaslúži /ak svoj biznis vytvoril sám svojimi schopnosťami/ lebo dáva prácu ľuďom. Za koľko, to je iná otázka.Lenže tu diskutujú Slováci a ako sa tvorila kapitálotvorná vrstva na Slovensku je jasné./Nezmyselná privatizácia aj fungujúcich podnikov/Nazývať však ostatných ako neschopných lenivcov je však scestné.Nech bude toľko práce,že bude mať možnosť každy do tej práce ísť a keď nechce aj napriek tomu, potom ho označme ako lenivca neschopného a nech "skape pod mostom".Za socializmu bolo práce dosť a ak niekto chcel využívať bezplatné služby, musel niečo tej spoločnosti odovzdať.Či vo forme intelektuálnej alebo fyzicky.Jednoducho prácou.

   Odstrániť
 45. Prepáčte, ale také intelektuálne nezmysly som už dlho nečítal.

  Slovensko urobilo od r. 1989 veľký ekonomický pokrok (prejavuje sa to napr. v počte automobilov, počte ľudí, ktorí chodia na dovolenky - kto za socializmu si vyberal "destinácie" z katalógov CK?, vo výške mladých ľudí - oproti ročníku 1960 sú o 5 cm a viac vyšší, v nárokoch na jedlo - niektorí z mojej generácie jedli /družiny a jedálne všad enboli ani v 80-tich rokoch 20.st./, len "omastený chlieb" na obed a socialistickú salámu atď atď).

  A pán autor bude bolestivo kričať, aký je hlad a zlá situácia v SR a vo svete. Vo svete je taký ekonomicky blahobyt, aký pred 20 - 30 r. nebol !

  Nezamestnanosť? Mnohým ľuďom sa robiť nechce - typickým príkladom je môj sused, ktorý keď pracoval, tak si chodil do roboty len "sadnúť", ako mi povedal. Teraz ho relatívne štedrý sociálny systém živí ako opatrovateľa - spí kedy chce a celé dni pouerá TV ...
  Bieda? Za socializmu bola bieda pán autor, ale Slováci sú zakomplexovaní, a bedákajú, že sú hladní, a potom ich zrazu vidíte ísť v 20 tisícovom (euro) aute...

  Príliš dlhé sedenie v kabinete/pracovni vedie k strate kontaktu s reálnym životom a prílišné myslenie vedie k preintelektualizácii jedinca.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. http://take.netkosice.sk/ondrias/

   Odstrániť
  2. Veľmi rád by som si dal z tej"socialistickej salámy" bez ečiek a jedov !!!

   Odstrániť
 46. Kapitalizmus je fašizmus len pre
  stúpenca internacionálneho socializmu.

  Prečo zvolené označenie fašizmus? To postupne od II. Sv. vojny pribúdajú režimy vykazujúcimi podobnosť s talianskym národným socializmom?
  Aby nebolo odhalené pokrvné príbuzenstvo internaciónalneho socializmu s jeho národno socialistickým klonom, s nacizmom, komunisti preferujú v zahmlievaní označenie fašizmus, pred nacizmom (skratka pre národný socializmus).
  Blížiaci sa hospodársky úpadok črtajúci sa na Západe, vďaka vládam intenacionalisticky zmýšľajúcim vládnym socialistom, sa snažia zdôvodniť „kapitalizmom“. Pracujúca stredná trieda už nestačí zabezpečovať životný štandard poberačom dávok a rozbujnenej byrokracii a preto je potrebné hľadať vinníka v systéme, ktorý riadia internacionálne zmýšľajúci socialisti , posledne už vo väčšine štátov vyspelého sveta od II. Sv. vojny.

  Ako je to teda s tým kapitalizmom? V članku autor nezvažuje, ktorý typ „spoločenského zriadenia“ on považuje za vhodný a schopný zaistiť, aby im (internacionálnym socialistom) idea socialneho štátu blahobytu, pod ich taktovkou zaisťovala nadštandardné prijmy nepodložené výkonmi. Kde je dnes vo svete „čistý socializmus“? Internacionálni socialisti dnes spravujú vo svete len dva štáty, KĽDR a Kubu. Ako sa im darí, vie každý, aj ten čo to zakrýva.

  Ako je to s Čínou, najúspešnejšou ekonomikou konca minulého storočia, ak platia úvahy v članku, ako im poškodil/pomohol kapitál? V Čine je pri moci Komunistická strana, zriekla sa základnej dogmy M-L ideologie, spoločenského vlastníctva výrobných prostriedkov. Dovolila vstup zahraničného kapitalu do svojej krajiny, svojich robotníkov vydala „zotročujúcemu“ vplyvu kapitálu. Svojim robotníkom "komunistická" Čína nevedela zaistiť lepšie pracovné podmienky, pracovné programy lepšie pracovné ohodnotenie, ako „zahraničný kapital“, preto tam išiel „zotročovať“! Kapital spolu s technologiami pri pracovitosti a kvalifikovanosti činskych robotníkov sa postaral o nebývalý hospodársky rast. Kto teda zbohatol na "projekte Čína", Čína, alebo svetový veľkokapital? Podľa všetkých načrtnutých úvah, viac majetku získava veľkokapital, pracujúci je "zotročený vykorisťovaním", to je povaha kapitalu. Podľa dosiahnutých výsledkov hospodárského rastu Číny, "ožobračenie" muselo byť nebývalou mierou "vykorisťovania" unikátne.
  Z opisu budúceho vývoja kapistalistickej spoločnosti, prognozovaného v úvode članku Kapitalizmus je fašizmus sa nič nesplnilo. Kapitalizmus vytrhol Čínu z jej zaostalosti a piostaral sa o jej zaradenie sa k hospodárskym veľmociam.

  Ako je to teda s tým kapitalizmom Číny? Pre autora článku aj pre Čínu platí, že "kapitalizmus je fašizmus"? Podľa M-L ideologie „internacionálny socializmus“ to nie je.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Julian Bosák ml. dokázali by ste mi odpovedať na môj príspevok? Súhlasíte s myšlienkou N. Bohra "Vo vede každá nová teória, ak má byť akceptovaná, musí zahrňovať očakávané chovanie na pozorovateľnej úrovni"?

   Odstrániť
  2. http://nezavisli.blogspot.com/2011/05/peking.html

   Odstrániť
  3. http://nezavisli.blogspot.com/2012/03/ako-kuba-prezila-ropny-zlom.html

   Odstrániť
 47. http://nezavisli.blogspot.com/2011/05/peking.html

  OdpovedaťOdstrániť
 48. pán autor : KAPITALIZMUS=SLOBODA !! Vždy! To, že v tomto momente je kapitalizmus ničený/sloboda je ničená neoliberálnou ideologiou, to nemá s kapitalizmom nič spolčné... argumentov mám milion, nezmestia sa sem... pozrite sa na ekonomicko-sociálny vývoj spoločnosti od priemyselnej revolúcie do cca. 1975 ... fotka z filmy Passoliniho hovorí o nepochopení súvislostí, ale nám zástancom kapitalizmu Váš iný názor vôbec nevadí.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. http://foreignpolicyblogs.com/wp-content/uploads/fpapinochet_junta2.jpg

   Odstrániť
 49. najhorsi nie je apriori kapitalizmus, ako ho autor prezentuje, ale koncentracia kapitalu, najmä umelo, uctovne, ci virtualne navysovaneho spolu s nemoznostou rovnosti sanci pri podnikani. toto nemozeme stotoznovat s kapitalizmom, ale s korporativnym fasizmom. a podobny bol stalinisticky model statneho monopolu v jednotlivych odvetviach - a to je akoze tzv. socializmus na plne gule. s takymito systemami treba bojovat. ale! a teraz najblizsie problemy slovenska su:

  1. skorumpovani politici v sluzbach korporativnych fasistov, predtym vacsina z nich oddani komunisti, ci dokonca estebaci, alebo ich nastupujuca generacia - vacsinou aj pokrvna - ich panghartov.
  2. cigani a ich parazitizmus - toto myslim bez pardonu - a tych treba riesit tak, aby to aj ich gebule s ciganskym mozgom pochopili
  3. EUROTUNEL ÚNIA s jej ekonomickym diktatom v mene zaujmov korporativnych fasistov a politickym diktatom, ktorym presadzuje svoj ekonomicky diktat.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. http://take.netkosice.sk/kk.jpg

   Odstrániť
  2. a dalej - najviac - ideologicky zlikvidovali slobodne, demokraticke euroatlanticke spolocenstva (a teraz nemyslim ekonomicky, ale ideologicky) - neoliberalny post humanisticky multikulti ideal prezentovany platenymi mediami a politickymi zoskupeniami vzniknutymi v tomto priestore od 2. sv. vojny. Je v zaujmoch skupiny korporativnych fasistov - aby ozobracila lud euroatlantickeho priestoru tak, aby si tito za to aj priplatili a fandili tomuto systemu - vid sucasnu krizu, ci konkretne eurotunel, teda euroval. napr. a zachranne balicky - ide o dalsi presun majetku od ludi - ci uz fyzicky, alebo uctovne cez inflaciu, alebo presuny virtualnych penazi, ktore bude lud splacat svojou pracou aj s urokmi v nasledujucom obdobi. teda neoliberalny humanizmus, ktory vy oslavujete vo svojom clanku je priamo zodpovedny za marazmus spolocnosti euroatlantickeho priestoru, ktora takto s vymytymi mozgami si sama odsuhlasila ekonomicky diktat sama nad sebou a este si ho aj viac menej dobrovolne zaplatila zo svojho. a tento - neoliberalny post humanizmus - tzv. - lebo v skutocnosti mu ide o pravy opak - je v sluzbach prave tychto institucii, ktore vy tak odsudzujete a davate ich do suvisu s kapitalizmom. ide o korporatofasisticke spolocnosti, banky, na ne napojene media a nimi manipulovani a plateni politici. a s tymto treba bojovat - cim skor - tym lepsie, lebo uz pred desatrocim bolo neskoro - a obavam sa, ze uz je neskoro uplne.

   Odstrániť
 50. Figu borovú sa dostali usilovní k majetkom, tých väčšinou ošklbali špekulanti, chamtivci, podvodníci a kriminálnici vo vládach, v ktorých si zabezpečili svojich nasledovníkov. Trepete tu 2 na 3, štát má korigovať nerovnováhu, ale figu tak robí, v poslednom čase sú to len záujmy finančných skupín, ktorí si zo štátnych podnikov urobili svoje sro-čky na úkor tých, ktorí sa vďaka takémuto hnilému systému a hnilým hlavám štátov, nemôžu, hoci by veľmi chceli, uplatniť na trhu práce za slušný plat, ktorý by im dovoľoval aspoň slušne vyžiť a nehromadiť zbytočne bohatstvo.

  OdpovedaťOdstrániť
 51. ...mylim sa, ked si myslim, ze ani jeden z diskutujucich obhajcov realneho kapitalizmu nezazili realny socializmus?
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mýlite sa ja obhajujem realny kapitalizmus oproti reálnemu socializmu. Inou otázkou je deformácia "reálneho kapitalizmu" u nás "kryptokomunistami", internacionálnými socialistami. V 8. príspevku nad Vami (Vás nerátajúc) (dlší príspevok) sa pýtam na pomery v Čine, kde je kapitalizmus so "všetkým všudy". Budem rád keď sa vyjadríte o mojom príspevku.

   Odstrániť
 52. takato kopa hluposti...

  kapitalizmu nezalezi na cloveku? a socializmu zalezi? alebo feudalizmu alebo comu?

  rozdelenie spolocnosti?
  pokial viem, kedysi tu boli poddani a slachtici a az vdaka upadku feudalizmu a nastupu kapitalizmu sa dostali ludia na jednu uroven

  potom sme tu mali beztriednu spolocnost a pozrite, kam sme to dotiahli
  pozrite, kam to dotiahlo "kapitalisticke" rakusko, pricom nemali lepsie startovacie podmienky, ako my

  jedina moznosti, drahi nezavisli, je, ze zacnete robit ako sa patri a prestanete zavidiet druhym, ze su sikovnejsi, mudrejsi a uspesnejsi. Ked dobre vychovate svoje deti, aj oni budu mudre, sikovne a uspesne.

  inak, I don't want to live on this planet anymore.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. dufam, ze ste dostatocne sikovny a zmontujete si raketu, na ktorej teda odletite ;)

   Odstrániť
 53. V 89tom, po 40 rokoch tzv. socializmu sme chceli kapitalizmus. Chapajuc kapitalizmus=slobodny trh, kapitalizmus=sloboda.
  Dnes tu mame kapitalizmus = J&T, Penta, Siroky a pod. Toto su kapitalisti? Tusim hej. Vystudovani komunisti. Prevtelene StB. Infiltrovane do kazdej institucie v tomto state co nieco znamena. Mozme sa tu vadit ci je lepsi komunizmus alebo kapitalizmus ale najvacsi komunisti (resp. synacikovia) su dnes najvacsi kapitalisti. Ti isti tento stat vyciciavaju, ti isti pisu zakony.

  http://boriskacani.blog.cz/1203/on-nie-je-az-taky-bos-ako-by-sa-zdalo

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. to ale nie su komunisti, to su karieristi, to si pletiete.. a tych vychovali systemy pred tym, v ktorom sa naucili kopat za seba, presne v duchu slobody podnikania, inac povedane, boli natolko sikovni, ze vytazili zo situacie rozpadu socializmu maximum, kapitalisti by im mali zatlieskat.. ;)

   Odstrániť
  2. He, he, cize ked su komunisti nemoralne prasce, tak to uz nie su komunisti, ale ked sa kapitalisti nespravaju v sulade s definiciou kapitalizmu, tak su stale hnusni kapitalisti, vsak?
   Logika dementneho socialistu.

   Odstrániť
 54. Myslim ze takyto clanok moze napisat hocikto, kritizuje a nedava ziadne riesenie okrem casti o zaujme ludi jeden o druheho. Mysliet si ze prerozdelovanim sa dostaneme k vacsej rovnosti je naivne. A aj tak materialna rovnost je nemoralna. Dolozita je rovnost prilezitosti.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. http://jonieu.files.wordpress.com/2009/01/starvation-thumb.jpg?w=420&h=305

   Odstrániť
 55. Narozdil od ideologiickych uvah autora nam historicka empirie ukazuje, ze to nebyl kapitalizmus, ktery koncil ostnatymi draty a hromadnymi hroby. Vzdycky to byla nejaka kolektivisticka sracka vysinutych idiotu, kteri "to mysleli dobre".

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. http://images.wikia.com/oraltradition/images/d/dc/Native_American_Tribes_Map_2.jpg

   Odstrániť
 56. Doľahla na Vaše ego sila poznania. A tú ste, ako neúnosne progrsívnu (pre Vás revolučnú), nedokázali nechať pre seba, uniesť. Málé úspechy nasledovali väčšie a tak s vidinou pribúdajúcich hodnôt ste zabudli, že tu môže byť niekto kto dokázal uniesť viac. Ten sa pri čítaní podobných článkov, či príspevkov nudí. S nadhľadom pomenuváva a používa kategórie o ktorých keby ste mali tušenia, mysleli by ste si, že ste hádam prezidentom EU, prípadne je vaším poslaním sa ním v budúcnosti stať. Kde je rozpor...? Ja samozrejme ďakujem za tipy na filmy v článku uvedené. Vychádzajú na blue-ray keď ich teraz propagujete? :D

  OdpovedaťOdstrániť
 57. Nech sa páči:
  http://www.menejstatu.sk/reakcia-na-clanok-%E2%80%9Ekapitalizmus-je-fasizmus%E2%80%9C/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ...ale ale pan Sulik !

   Odstrániť
  2. ja neviem, ale toto je samousvedcovaci material ;) "pani LePenova svojou advokátskou praxou preukázateľne pomáhala ľuďom" " v lietadle z Viedne do Kodane robia bordel Turci." "Kotleba ma plne legitímne pravo narábať so svojim pozemkom ako mu dovoľuje zákon. To znamená zbúrať, vysťahovať, predať." "rómov a neprispôsobivých občanov" "dokáže zdvihnúť masy nepracujúcich, neprispôsobivých ľudí, " Alebo ja pracujúci človek platiaci dane mám čakať v tej istej čakárni u lekára, ako dlhodobo nepracujúci smradľavý cigán, ktorého Kotleba právom vyhodil z nebezpečnej budovy na svojom pozemku?"

   Odstrániť
 58. Autor clanku je hlupak nevzdelany, bez prepacenia. Bolo tu popiasanych xy vysvetleni a argumentov, no namiesto snahy obhajit svoj clanok stale odpoveda svojimi privtipnymi prispevkami. Je mi luto, ze Slovensko je preplnene mladymi zavistlivcami bez zivotneho ciela, ktori snivaju o rovnosti (ktora je mimochodom nespravodliva voci tym sikovnejsim). Dufam, ze o niekolko generacii bude myslienka rovnosti dostatocne nariedena, aby mohla byt vybudovana spolocnost na baze volneho trhu bez regulacii a statnych zasahov.

  Matej

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. matej, a vy ste sikovny?

   Odstrániť
  2. http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/78659/Blaha_Lubos.html

   Odstrániť
 59. najvacsia hlupost aku som dnes cital. tiez by sa urcite dostala do top rebricka hluposti keby som si nejaky viedol.
  na zaklade sci-fi filmov predpovedat buducnost :D lol, este si zabudol spomenut film IDIOCRACY (po nasom tusim Absurdistan)

  Zavis

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. este som zabudol dodat:
   sice to vacsina ludi vie ale pre tu mensinu to tu napisem a pre ostatnych to zopakujem. ved opakovanie je matkou mudrosti, nie? ;)

   FASISTI BOLI SOCIALISTI!!! - trosku si prestudujte dejepis alebo pogooglite

   Zavis

   Odstrániť
  2. Fascists advocate a state-directed, regulated economy that is dedicated to the nation; the use and primacy of regulated private property and private enterprise contingent upon service to the nation, the use of state enterprise where private enterprise is failing or is inefficient, and autarky. It supports criminalization of strikes by employees and lockouts by employers because it deems these acts as prejudicial to the national community. http://en.wikipedia.org/wiki/Fascism

   Odstrániť
  3. the Italian Fascist Government’s economic policies were aligned with classical liberalism principles; inheritance, luxury, and foreign capital taxes were abolished;[41] life insurance (1923),[42] and the state communications monopolies were privatised, et cetera. Yet such pro-business enterprise policies apparently did not contradict the State’s financing of banks and industry. http://en.wikipedia.org/wiki/Italian_Fascism#Economy

   Odstrániť
 60. Mladý muži Mateji, odhadujem tak na cca 26, nikde nepadla otázka, ako tí šikovnejší prišli ku svojim bubákom. Totiž, keby okolo nich nebolo nikoho, žiadne milióny by sa nekonali, nemali by totiž koho obtiahnuť. Dnes je na Lovensku doba schopných ľudí.Len treba dodať, že schopných všetkého. A egalité, fraternité, liberté, je neaplikovateľné na dnešné pomery a ani nikdy nebude.Takže-nech žijú šikovní ľudia!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je dosť možné, že máte pravdu. V živote - u nás - je to teraz asi tak, že aj keď sa nájde "náhodou" niekto kto by chcel nastoliť akú-takú spravodlivosť, tak ho iní "prevalcujú" - buď im je to proti srsti ("zničilo" by to podnikateľské vrstvy) alebo sa nájde iný relevantný dôvod - finančný nedostatok;; nie je to v súlade s teóriami a praxou ich poznania, alebo na to čoskoro z rôznych dôvodov zabudnú (únava z presadzovania sa a nedostatočná výdrž z dôvodov agresívnych vševedúcich protivníkov). A znova to ide tak ako to už bolo - len s inou farbou. Problémom totiž u nás je, že naozaj schopní a morálni ľudia nechcú mať s politikou nič spoločného. Nekonvenuje im tento nekonečný amaterizmus,alibizmus a nemorálnosť "mocných" ...

   Odstrániť
  2. Je dosť možné, že máte pravdu. V živote - u nás - je to teraz asi tak, že aj keď sa nájde "náhodou" niekto kto by chcel nastoliť akú-takú spravodlivosť, tak ho iní "prevalcujú" - buď im je to proti srsti ("zničilo" by to podnikateľské vrstvy) alebo sa nájde iný relevantný dôvod - finančný nedostatok;; nie je to v súlade s teóriami a praxou ich poznania, alebo na to čoskoro z rôznych dôvodov zabudnú (únava z presadzovania sa a nedostatočná výdrž z dôvodov agresívnych vševedúcich protivníkov). A znova to ide tak ako to už bolo - len s inou farbou. Problémom totiž u nás je, že naozaj schopní a morálni ľudia nechcú mať s politikou nič spoločného. Nekonvenuje im tento nekonečný amaterizmus,alibizmus a nemorálnosť "mocných" ...

   Odstrániť
 61. Áno, rovnako ako je vojna mier, nevedomosť sila a sloboda otroctvo...:)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. áno, v kapitalizme je vojna mier, nevedomost sila a sloboda otroctvo..

   Odstrániť
 62. ...u tych fasistov na menejstatu maju na moj vkus priliz kontrolovanu diskusiu, preto to poriesim takto:
  "Chamurapi 3.5.2012 o 10:32 #
  Uf, tak este raz a budem pisat pomaly pre tych menej chapavych. Urob si poriadok v definiciach.
  Kapitalizmus=sukromne vlastnictvo vyrobnych prostriedkov a volny trh
  Socializmus=zrusenie sukromneho vlastnictva a volneho trhu, ergo kolektivne (nie statne!!!!) vlastnictvo a planovana vyroba
  vsetko to co si vymenoval je len urcity sposob, ktory sa v priebehu vyvoja sformoval na riesenie problemov, ktore kapitalizmus prinasa, ale to by si potom musel za socializmus povazovat aj krestansku charitu…
  najviac o tvojej neznalosti problematiky hovori veta: “ale aj za tvrdeho socializmu si mohol byt vlastnik nejakych veci”
  tu totizto ide o vlastnictvo vyrobnych prostriedkov (pody, strojov, tovarni), nie ponoziek, televizora ci pracky
  takze este raz: kym bude hlavnym vyrobnym sposobom sukromne vlastnictvo s volnym trhom nemozno hovorit o socializme, kym tu bude existovat proletariat nemozno hovorit o socializme, kym tu bude existovat diktatura na urovni podnikov nemozno hovorit o socializme, a hlavne kym bude existovat stat, nemozno hovorit o plnom socializme )) lebo chlapci moji keby ste tych ktorych kritizujete aj citali, vedeli by ste ze stat je od svojho vzniku a svojou definicou nastrojom vladnucej triedy a ako taky nema v socializme miesta
  vsetko to co vy tu kritizujete (silna vlada, odvody, dane, dotacie atd. atd.) su len dalsim nastrojom pre kapitalistov ako vycucat peniaze od proletarov, ak bojujete proti statu chlapci moji tak ste bud anarchokapitalisti alebo socialisti
  kde je pravda?"
  ...pekny prispevok a stale si myslim, ze tu diskutujuci obhajcovia realneho kapitalizmu, ktory povazuju za socializmus, nikdy nezazili realny socializmus, lebo by taky nezmysel netvrdili - a oni, chudaci, nezazili ani ten teoreticky kapitalizmus, ktorym sa tolko ohanaju - inac, s nimi je skoda marnit cas, lebo jedine, co chapu, je hrabat...
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Precitaj si konecne definiciu kapitalizmu, dement. Kym bude stat nasilim konfiskovat a prerozdelovat hodnoty vytvorene nevinnymi produktivnymi ludmi, nemoze byt kapitalizmus. Kapitalizmus podmienuje existenciu statu iba na ochranu pred zlocinom. Nie na nasilne prerozdelovanie vytvorenych hodnot. Nasilne prerozdelovanie je prave legalizacia zlocinu a v rozpore s volnym trhom a kapitalizmom.

   Odstrániť
  2. pre kristove rany :D ty si co za blbecka?? nastuduj si co je fasizmus, co je kapitalizmus a co je socializmus a potom skus nieco napisat, talent na pisanie mas, ale vedomosti su na urovni cigana z osady. Libertarian

   Odstrániť
 63. ...vsetki tie protekcne rozmaznane anonymne deti tu tvrdia, ze tu im, najpracovitejsim, najmudrejsim a najschopnejsim vladnu lenivi, neschopni a hlupi, ktori kazia ten ich dobry, spravodlivy a mierotvorny trhovy kapitalizmus vseliakymi obmedzeniami - ma to logiku?, no povedzte...":O)
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
 64. Ma to logiku. Vadi nam to, pretoze ti lenivi, neschopni a hlupi nutne potrebuju na dosiahnutie svojich cielov prostriedky tych schopnych. Kebyze tie prostriedky nedostali, nesplnili by si ziadny svoj ciel, kedze vo svojej neschopnosti nie su si schopni tieto prostriedky zaobstarat. A prave v tejto otazke je konflikt: Ako to dopadne, ak si budem naplnat vlastne ciele cudzimi prostriedkami? Kedze som si nebol schopny zaobstarat prostriedky sam, aj moj ciel bude s najvacsou pravdepodobnostou "a complete waste".

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Neviem, či to čo hovoríte, je celá pravda. Uvediem jedno zaujímavé zistenie z výskumu - v ďalekej minulosti v USA. Verejní predstavitelia v USA v tom čase vraj zistili, že väčšina armádnych špičiek nemá príliš vysoké IQ. Bolo im to čudné, že prečo sa to tak deje, veď do armády prijímajú ľudí s iným (vyšším) zastúpením ľudí s vysokým IQ ako je ich v armádnej špičke. Zisťovali teda prečo sa tak deje - prečo sa na najvyššie miesta v armáde dostanú väčšinou ľudia s nižším IQ. Ich záver (stručne povedané) bol, že ľudia s vysokým IQ veľa rozmýšľajú, analyzujú ... a dlhšie sa rozhodujú pri prijímaní rozhodnutia ako ľudia s nižším IQ - tí sú často rozhodní (rýchlo sa rozhodujú), iniciatívni, sú ambicióznejší, majú jasné ciele, "rýchly ťah na bránu" ... a preto sa skôr presadia na na vedúce miesta ako tí "hĺbaví" ľudia s vysokým IQ. Myslím si, že tento princíp má širšie použitie v spoločnosti, a teda aj v politike. Kritériá úspechu a postupu v kariérnom rebríčku u nás (aj v politike) sú nastavené tak, že v nich spravidla víťazia ľudia, ktorí príliš "nešpekulujú", "majú jasný ťah na bránu", sú "silní", rozhodní,"odolní" ambiciózni a idú rýchlo na vec ... a to sú väčšinou ľudia s nižším IQ. A preto to tak u nás vyzerá ! Myslím, že sme na tom horšie ako boli v minulosti na tom v armáde USA v čase popisovaného výskumu.

   Odstrániť
 65. ...tak este raz, skusim jednoduchsie - kto v sucasnosti ovlada svet?
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Chcete jednoduchú odpoveď alebo sa s nami zahrávate ? Na túto otázku totiž neexistuje jednoznačná odpoveď. Tvorcom každého systému sme aj my - "obyčajní ľudia" ... Verejní činitelia a tí čo "ovládajú" svet, robia len to čo im dovolíme (umožníme)... Zamysleli ste sa nad tým prečo to asi tak je ?

   Odstrániť
  2. ...":O)
   ...nepytal som sa, kto (kazdy) je tvorca systemu, ale kto vladne svetu - a aby ste zas neuhli, opytam sa priamo - kapitalisti, ci komunisti?
   julianBosakSt

   Odstrániť
  3. Ak poznáte odpoveď, prečo sa na to pýtate iných ? Mám dojem, že očakávate jednoznačnú odpoveď ? Preto odporúčam: najlepšie bude odpovedať si sám. Máte to najistejšie. Nik Vás nebude mýliť vo Vašom jasnom úsudku.

   Odstrániť
 66. ...o, aka zrazu "ohladuplnost" voci mne z vasej strany, ked chcem od vas odpoved, vasu odpoved, na jednoduchu otazku...
  ...ano, ja v tom mam jasno ale mam dojem, ze vy v tom mate gulas a preto tu tarete dve na tri - chcel by som tymto dosiahnut, aby ste sa trochu zamysleli nad tym co hovorite - obvinujete stat - uvedomte si - stat, ze vam kazi vas milovany laskavy, miero a slobodotvorny volnotrhovy system, pricom stat su ludia a zakony statu tvoria ludia, ktori vladnu - no a je jasne, ze v sucasnom systeme vladnu kapitalisti a nie komunisti - ale vy sa tiez nedate len tak pomylit, ze nie...":O)
  ...aj tak tu a vsade na svete, snad okrem Kuby, vladnu komunisti, vsak hej?...":O)
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ako viete co si myslim ? Vy ste pravdepodobne zvyknuty, ze Vam ludia nezvyknu casto oponovat ... Vy zda sa, ze naozaj patrite medzi tych, ktori maju vo vsetkom jasno ? Alebo sa mylim ? Ja patrim medzi tych, ktori vazia svoje slova ... lebo ako hovoria filozofi ... svet je serosvit pravdy a klamov ...

   Odstrániť
 67. "Ja patrim medzi tych, ktori vazia svoje slova" - tazko posudit, kedze ste bez mena a takych je na nete priznacne vela...
  ...kym od vas clovek nic nechce, mate reci jak koza bobkov a ked dostanete jednoduchu otazku, zrazu vazite slova az tak velmi, ze sa vas odpovede nedoreze clovek ani do vianoc...
  ...no, co uz - typicky pravicovy anonym...":O)
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vy by ste tuším za každú cenu chceli jednoduchú odpoveď. Keby to takto fungovalo, tak neviem, neviem ako by svet dopadol. Väčšina revolúcií totiž nesplnila svoje očakávania. Postrevolučný proces mal spravidla iné dimenzie ako sa pôvodne očakávalo. Preto som za evolučný proces a za väčšiu participáciu a spoluzodpovednosť všetkých občanov ... Nech každý je aktívny v tej oblasti, ktorej rozumie. Ale podmienka je, aby nielen neboli hlúpi, ale ani nemorálni ... Na záver - diskusia s človekom, ktorý sa o iných vyjadruje, že "máte reči ako koza bobkov" je veľmi ťažká ... Taký človek, podľa môjho názoru, je prinajmenšom samoľúby a podozrievam ho z určitej formy extrémizmu ..

   Odstrániť
 68. Svetu vladnu komunisti.
  Ak ludia budu platit statu do 10% prijmu, je to smer k prevladaniu volneho trhu a slobody cloveka. V ktorom state su celkove odvody statu pod 10%? Nespomeniem si momentalne na jeden. Cela Europa sa cervena, sloboda jednotlivca sa odovzdava do ruk statu. Pozerajuc sa na cely svet, myslim, ze trend je rovnaky. A cez tuto ekonomicku neslobodu je ludom vzata aj politicka a obcianska sloboda. Mysliet si, ze kapitalisti v pravom slova zmysle ovladaju svet je omyl. Argument poukazujuci na silne ekonomicke skupiny a monopoly neobstoji. Toto je domenou komunistov, zhromazdovat moc do centraly. Volny trh funguje na max. decentralizacii moci pre jeho zdrave fungovanie.

  OdpovedaťOdstrániť
 69. ...volny trh nefunguje...
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zdá sa, že diskusia končí. Revolučná nálada v tomto prípade skončila podobne ako hnutie proti Gorile ... Chýba výdrž !!!

   Odstrániť
 70. Veď sa spojme! ;)
  http://bilavlajka.webnode.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 71. Rád by som pridal svoje Ďakujem za tento článok, súhlasím sním a je výborne napísaný. Ak niekto rozhoduje o tom či bude nejaký človek pracovať a za koľko tak toto nemôže byť nazývané demokraciou, toto je iba kapitalizmus.

  OdpovedaťOdstrániť
 72. Absolutne skvelý článok tieto názory som mal už predtým..Kapitalizmus vytvára dokonalé podmienky pre vznik fašizmu. Nenávisť, rasizmus,populizmus atd to všetko tvorí most do fašizmu...Jedine proletársky internacionalizmus ho dokáže poraziť.Nechcem znieť ako nejaky starý boľševický komunista ale iba spolupráva vedie k nejakým výsledkom...

  OdpovedaťOdstrániť