pondelok 16. apríla 2012

Každý desiaty zamestnanec Wall Street je psychopat, tvrdia odborníci

ALEXANDER EICHLER | The Huffington Post
Možno Patrick Bateman nebol až taký outsider.

Jeden z desiatich zamestnancov Wall Street je pravdepodobne klinickým psychopatom, píše novinárka Sherree DeCovnyová v práve vychádzajúcom čísle obchodnej publikácie CFA Magazine. U väčšinovej populácie je táto hodnota bližšie k jednému percentu.

„Finančný psychopat sa môže predstaviť ako dokonale sa hodiaci kandidát na danú prácu, generálny riaditeľ, manažér, spolupracovník, a člen tímu, pretože ich deštruktívne charakteristiky sú prakticky neviditeľné,“ píše DeCovnyová, ktorá dala kvôli svojmu príbehu dohromady výskumy viacerých psychológov, ktorý osožne nasvedčuje, že finančné firmy pri najímaní starostlivo vytrieďujú extrémnych psychopatov.

V každom prípade typické psychopatické správanie je rozsiahle. Na samotnom konci je Bateman, zobrazený Christianom Baleom vo filme „Americké psycho“ z roku 2000, ako investičný bankár, ktorý v skutočnosti zabíja ľudí a neprejavuje žiadnu ľútosť. Keď profesionáli na zdravie hovoria o „psychopatoch“, majú na mysli širší rozsah správania.

Klinický psychopat je bystrý, spoločenský a pôvabný, píše DeCovnyová. Klame ľahko a často, a môže mať problém vyjadriť súcit s druhými ľuďmi. Je pravdepodobne tiež ochotnejší preberať nebezpečné rizká – buď preto, že nerozumie dôsledkom, alebo preto, že mu to je jednoducho jedno.

Na Wall Street, kde veľký hazard občas vedie k veľkým odmenám, sa chuť riskovať môže zdať byť pozitívnou obchodnou črtou. No ľuďom, o ktorých hovorí DeCovnyová, vadia dôsledky menej ako hazard samotný – a chemický nával serotonínu a endorfínov, ktorý ho sprevádza.

Toto je sotva po prvýkrát, kedy bola mentálna choroba porovnávaná s určitou spôsobilosťou pre profesionálny úspech – špeciálne vo finančnom sektore, kde na testoch merajúcich súťaživosť a chuť riskovať dosiahli niektorí burzoví obchodníci fakticky vyššie výsledky ako diagnostifikovaní psychopati.

Niektorí psychológovia už dlhšie tvrdili, že kvality, ktoré majú vysoko postavení politici či burzoví makléri sú rovnakými črtami, ktorých majú hojne psychopati.

Niektorí výskumníci to zovšeobecňujú na šéfov ako celok, hovoriac, že okolo 4 percentá všetkých výkonných riaditeľov sú psychopati – a že ich relatívny nedostatok ohľadu je tým, čo im pomáha vynikať v obchode.

Popritom, rýchlo sa meniace prostredie Wall Street plné tlaku, zrejme ohrozuje duševné zdravie niektorých svojich zamestnancov. Nedávna štúdia zistila, že mnoho mladých bankárov si vyvinulo alkoholizmus, nespavosť, poruchy stravovania a iné, so stresom spojené, nepríjemnosti, len za pár rokov v tejto práci.

Burzoví makléri taktiež preukázali skúsenosť s klinickou depresiou v miere viac ako trikrát väčšou než zvyšok populácie.

DeCovnyová píše, že u niekoho s "latentným“ problémom nutkavého gamblerstva môže obchodovanie na burzách spustiť patologické reakcie, ktoré dostanú osobu do stupňujúcej sa siete lží, dlhov, ba dokonca sprenevery a podvodu.

Kvôli spôsobu akým pracuje systém odmeny v mozgu by osoba s týmto problémom mohla pri obrovskej strate cítiť radosť – čo podľa DeCovnyovej môže vysvetľovať činnosť takých notorických zločineckých obchodníkov ako Kweku Adoboli, Jerome Kerviel a Nick Leeson, traja muži, ktorí svojim vlastným inštitúciám za posledných 17 rokov prehrali a stratili dohromady sumu rovnú 10,3 miliardy dolárov.


[ Zdroj: http://www.huffingtonpost.com/2012/02/28/wall-street-psychopaths_n_1307168.html ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára