piatok 18. mája 2012

Kapitalistický život na dlh

V Téme dňa na TA3 o situácii v Grécku, opäť raz rozprával zástanca voľného trhu, Ľudovít Kaník. S úprimne znepokojeným dojatím, ligotavými hodinkami tíško ukrytými v rukáve, hovoril o neudržateľnosti života na dlh. Tak ma napadlo, že by sme sa už mali pozrieť na to, kto nás viac zadlžuje, či si žije nad pomery. Či sú to "neprispôsobiví" občania, "leniví Gréci" a poberači dávok, alebo títo páni, ktorí lyžujú v Himalájach, chodia raňajkovať súkromným lietadlom, alebo dávajú svoje bohatstvo na obdiv na Plese v opere, či na plese vo Vysokých Tatrách.

Bohatstvo, ktoré "úspešní" kapitalisti hromadia, nepadá z neba, vytvárajú ho bežní ľudia. Kapitalisti sa nám snažia nahovoriť, že ak tí bežní ľudia požadujú základné sociálne zabezpečenie, chcú bývať, vzdelávať sa, mať zdravotnú starostlivosť, byť zabezpečení v starobe, či chorobe, je to nad naše pomery, zatiaľ čo ich bohatstvo si zaslúžili, lebo sú šikovní.

Nečudo, že sociálny štát, ktorý pre nich z dnešného hľadiska znamená zadlžovanie, rozkvital v období, keď musel súperiť so štátom socialistickým v zabezpečení práve sociálneho štandardu bežných ľudí tvoriacich bohatstvo krajiny. Kapitalisti museli ponúknuť svojim občanom istý štandard, aby neprehrali v studenej vojne. Dnes musia poskytovať len nevyhnutné služby tak, aby ich občania nezjedli. Nedokážu to však inak, ako zadlžovaním svojich kapitalistických štátov a ich občanov.

To čo dokázal socializmus v Československu takmer bez dlhov, nedokáže kapitalizmus ani za cenu stále väčšieho zadlžovania sa. Tí šťastnejší z nás majú kde bývať, majú auto, LCD televízor, no veľakrát iba vďaka zadlženiu sa, či na úkor našej budúcnosti v podobe odoberania z našich dôchodkov, či poistenia. Zadlžovaním bežných ľudí dosiahli kapitalisti aj to, že sa títo ľudia cítia sami na vine svojej situácii a ocitajú sa v pasci. Je to určitá forma kontroly. Zadlžujeme sa, aby úzka skupina hromadila hodnoty vytvorené nami všetkými. A napriek tomu ich nechávame pri kormidle.

"Úspešní kapitalisti" nie sú šikovnejší ako murár, lekár, či učiteľ. Mnohí by nevedeli opraviť kohútik, umyť okno bez čmúh, či upiecť chlieb. Požičiavajú si od nás všetkých bohatstvo, ktoré spoločnými silami vytvárame, majú opasky, ktoré nedokážu zapnúť, zatiaľ čo väčšinu nútia vyrezávať si nové dierky. Zadlžujú naše budúce generácie nielen ekonomicky, ale aj dopadmi ich ťaženia na prírodu. Áno, je načase skončiť s takýmto životom na dlh. Vrátiť požičané a žiť v pomeroch rovnosti, spolupatričnosti a enviromentálnej udržateľnosti.

(To, že ja môžem písať a tvoriť, je vďaka spoločnosti, ktorá mi to umožnila. Nie nadarmo sa hovorí, že máme dlh voči spoločnosti, ak sme na tom lepšie ako ostatní. Voči ľuďom, ktorí nemali to šťastie ako my, no ktorí sú neoddeliteľnou súčasťou a rovnoprávnymi členmi spoločnosti, ktorá nám dala to čo máme.)

Článok môžete podporiť tu: http://vybrali.sme.sk/c/Kapitalisticky-zivot-na-dlh/

5 komentárov:

 1. Nezmysly. Len menšina ľudí žije na dlh. A Slováci radi klamú - sú zakomplexovaní, nidky nebol taký blahobyt, aký je dnes! Otvor oči! Ale najprv si daj dole čierne okuliare, ružový súdruh...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. nikdy nebola taka nerovnost

   Odstrániť
 2. Slušný a pravdivý článok, nebudem písať o spokojnosti ľudí, kamarátstve, pomáhaní si.Dnes mi už ani brat nejde zadarmo pomôcť. Pritom vtedy bola aspoň nádej, či perspektíva na lepší život, dnes len samé jobove zvesti a uťahovania opaskov.
  +mladí sú leniví ako psi a prdstavujú si plat ako minister.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Sprostosti. CSSR nemala dlhy, lebo ziadny iny socialisticky stat - snad okrem NDR - nebol na tom lepsie, a navyse CSSR podporovala celu RVHP a este aj vselijake Afriky a Kambodze s Koreami. CSSR mala vsak obrovsky vnutorny dlh, nizke investicie do infrastruktury, strojneho vybavenia a podobne. Doteraz su oba staty byvalej CSSR podkapitalizovane s nizsim HDP na hlavu - napriek ludskemu nasadeniu. Zaostavanie v modernejsich technologiach a znalostnej ekonomike je doteraz fatalne... A pritom ludsky potencial ma Slovensko uzasny.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. http://take.netkosice.sk/ondrias/#037.JPG

   Odstrániť