piatok 6. júla 2012

Ako vidím kritiku projektu Ľavé spektrum 2012

Ako jeden z participantov na projekte Ľavé spektrum 2012 si dovolím vyjadriť sa k predčasnej kritike, ktorá sa k nemu vzniesla z radov niektorých ľavičiarov.

Projekt som bral ako analýzu ľavého spektra. Logicky, keďže tak boli postavené otázky: Čo je ľavica, ako sa to s ňou má a kam smeruje. Nebral som to ako dotazník, či anketu, ale ako možnosť čosi objasniť, zamyslieť sa, nastaviť si zrkadlo, pomenovať veci, tendencie, perspektívy.

Šéfredaktor portálu JeToTak, Michal Havran ml., ktorý sa od projektu dištancoval, poňal podľa mňa svoju kritiku veľmi zostra. A, vzhľadom na to, že ešte nebolo zverejnené ani slovo ani jediného respondenta, tiež predčasne. Reakcia vyznela hystericky, asi tak, ako to vždy na Slovensku býva, keď sa téma zvrtne na "komunizmus". Rozum vtedy ide bokom a vyhráva väčší antikomunista. V prípade pána Havrana je mi to minimálne zvláštne, keďže vo svojich fejtónoch sám párkrát poukazoval na únahlenosť a emocionalitu vedúce k zovšeobecňovaniu pri tejto téme.

Ak si predstavoval, že pôjde o prezentáciu a propagáciu sociálnej demokracie, či ľavicových intelektuálov, tak jeho prekvapeniu rozumiem. No myslím, že projekt má byť skôr ukážkou toho, ako kto vníma ľavicu. Respondenti mali plnohodnotne prispieť k obohateniu pohľadov na ľavicu. Tým pádom to nemohli byť názory hocikoho, poprípade názory pravice na ľavicu, pretože takto by sme sa veľa nedozvedeli, alebo dostali len nezúčastnené, nechápavé a hanlivé predstavy o ľavici, ktoré chtiac-nechtiac zrejme všetci dobre poznáme (ochrancovia parazitov, lenivci, darmožráči, odporcovia slobody...).

K spornému bodu, že tam vystupujú i stalinisti by som -okrem toho, či naozaj je to tak- dodal nasledovné: Aj radikálna ľavica je ľavica, rovnako ako tmavočervená farba je odtieňom červenej. Namiesto hystérie by som preto na oplátku vyzval pravicu nech si tiež nastaví zrkadlo vo všetkých odtieňoch svojej politickej orientácie. Mohla by sa tak nad sebou tiež zamyslieť. Veď v podstate majú rovnaký ideový koreň. Neberú ohľad na jestvujúcu nerovnosť moci, majetku, statusov, zatiaľ čo ľavica na to ohľad viac či menej berie. Malo by ísť teda aj o to, vidieť svoju opačnú, podľa niekoho temnejšiu, stránku. Na základe celého spektra si potom možno vytvárať lepšiu predstavu a cit pre kompromis. Nemožno vylučovať jednotlivé skupiny len preto, že nemajú rovnakú predstavu naplnenia toho, čo majú s ostatnými spoločné. Tak, ako sa niekomu zdá prehnaná pozícia radikálnej ľavice, tak sa inému zdá pozícia umiernenej ľavice nedostatočná. Pripadá mi to vôbec zvláštne, asi ako keby sa kresťania hádali o tom, kto viac verí, alebo pokiaľ sa len patrí veriť.

Ak má byť demokracia prostriedkom vyjadrenia skutočnej situácie, v ktorej sa ocitajú ľudia, či ak je demokracia súťažou ideí, tak nech vyhrá lepšia a tá hlúpa sa pritom zosmiešni sama. Po skúsenostiach s totalitou, s informáciami, internetom a dôverou v ľudí (a teda demokraciu), ktoré máme, už ani inak konať nemôžeme. Nebojme sa brať to, v čo veríme vážne! Ak verím v demokraciu, musím to dokázať, lebo inak je len nahrážkou, ktorou chcem klamať druhých, no v skutočnosti to robím sebe.


20 komentárov:

 1. vďaka za rozumný postoj a praktickú ukážku demokratického konania

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ešte raz. Slovenskí komunisti nie sú radikálna ľavica. To nie Occupy, ani Syriza, ani Chomsky a mnohí komunistickí umelci z medivojnového obdobia. Slovenskí komunisti mali vo vlastných radoch zaujímavejšiu skladbu pred 89, kedže členstvo v strane bolo povinné. Po 89 tam ostali naozaj iba extrémisti, ktorí považujú svet zpred 89 za správny a ponúkajú ho naďalej, bez akéhokoľvek náznaku reflexie, ako alternatívu. Stači ai pozrieť diskusie s týmito ľudmi, po úvodnom bľabotaní o revolučnej triede, ktorá n\príklad na Slovensku pozerá extrémne rodiny a drží palce vrahovi z Hurbanovi, prídu narad citáty nie zo Žižeka, alebo Agamnena, ale zločincov Stalina a Lenina.Mišo Havran

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vážený Michal Havran. Budem si zase vyčítať, že som nebola ticho, ale nevadí..:o) Revolučná trieda, to je vlastne proletariát. Ja som tiež proletariát: wikipédia hovorí: v starovekom Ríme: proletarius, teda nemajetný rímsky občan, čiže taký, ktorý nemá iný majetok iba potomkov,hovorovo: chudobný, nemajetný človek. Extrémne rodiny ani 99,99 % programov v TV nepozerám (mám čo robiť, aby som sledovala čo Julino natočí..:o)) Ak by som nemala deti, tak by som bola plne na vašej strane, ale vďaka tomu, že mám Julina, tak bojujem s červeným súknom pred očami a držím mu palce v jeho slobode a hľadaní. Julinova mama

   Odstrániť
  2. Julinova mama, veľmi si vás vážim! Julina samozrejme tiež. Zuza Kusá

   Odstrániť
  3. Ďakujem, aj ja si Vás veľmi vážim, dúfam, že sa raz stretneme aj osobne. Ešte som zabudla P.S. pre Michala, ktorého si tiež vážim, ďakujem za výbornú knihu!
   Ingrid Bosáková

   Odstrániť
  4. Michal, nemám slov!.
   Vlastne - mám. Síce sa ospravedlňujem - že som nestratila pamäť a hoci som stará, nenarodila som sa až po roku 1990.
   Takže, citujem Vás: "Slovenskí komunisti mali vo vlastných radoch zaujímavejšiu skladbu pred 89, kedže členstvo v strane bolo povinné."
   To myslíte vážne? U koho bolo členstvo v strane povinné? U robotníkov? Alebo u pracujúcej inteligencii?! Preto boli tzv. kvôty? Až po prijatí určitého počtu robotníkov mohli prijať THP či napr. redaktorov?!
   Ja teraz nebude rozoberať, či to bolo dobré, alebo zlé, ja teraz konštatujem fakty. Aj to, že boli poradovníky, výhľadový plán, že ľudia z neho sa chodili pýtať, kedy konečne príde na nich rad... A vraj povinné!!!
   (Preboha, po dvoch desaťročiach sa možno od Vás dozviem, že aj práca vo výbore SZM, aj ZO KSS bola povinná!) Ak ste o daných faktoch nevedeli, spýtajte sa v okolí. Býv. podpredseda ZO KSS v jednej redakcii by to mohol vedieť. Ak ešte celkom nestratil pamäť.

   Mišo, prepáčte, ale čo je veľa, to je veľa. Preto som si dovolila toto napísať. Hoci riskujem, že ma nielen nepozdravíte, ale aj ako "zmr.." opľujete.

   Slava N.

   Odstrániť
 3. Ahoj Mišo,
  slovenských komunistov som nazval radikálnou ľavicou v zmysle politickej orientácie, pretože o tú -a nie o vzťah k minulosti- myslím v projekte ide. Viem, že to pomenovanie sa v prípade komunistických strán nepoužíva.

  Rozumiem, že sa na to dívaš z pohľadu, že oba extrémy sú zlé, no myslím, že to nie je tak jednoduché. Môžme sa zaklínať zločinmi "komunizmu" no medzitým sa nám pred nosom dejú zločiny reálneho kapitalizmu.

  Vystupuješ z pozície, ktorá sa (Ti) javí ako neutrálna, no čo tak si vziať na mušku aj tú, teda kapitalizmus? Ty si rád, že máš slobodu slova, ale -ako spievajú Manic Street Preachers- z tej sa ešte nikto nenajedol (t.j. k tej slobode slova na mnohí ani nedostali).

  O čo vlastne v Tvojej pozícii ide? Zachrániť životy? Tak potom, prečo nepustiť k slovu ľudí, ktorí chcú diskutovať o tom, ktorý systém z oboch zlých bol lepší?

  A ešte dodám, ak bolo členstvo v Strane povinné, tak to má znamená, že Válek bol ministrom kultúry a člen ÚV KSS lebo musel?

  A prečo ten strach z "revolučnej triedy"? Rovnako ho môžem mať z intelektuálov či inteligencie okolo Týždňa, portálu Pravého Spektra, OKS, hráškových počtárskych liberálov, exportálu Inzine...

  Napokon, kto kŕmi "revolučnú triedu" odpadovou kultúrou a nenávistnými myšlienkami ak nie inteligencia vo vedení spoločnosti?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi trefné poznámky. Ďakujem.
   MN

   Odstrániť
 4. Kokos a na jetotak akože čo robíme päť rokov? Michal

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Blahoželám k prvej päťročnici! (Vlastne aj nám!)

   Pre lepšie porozumenie, javí sa to tak, že stotožňuješ komunistov s fašistami ako dva rovnako zlé extrémy. Preto nemôže byť kritika dostatočná a kapitalizmus ostáva v podstate neutrálnou pozíciou.

   Pre mňa sú peklom fašizmus a kapitalizmus. Neviem podľa čoho súdiš ty, ale mojou mierou je stupeň rovnosti.

   Cesta z tohto marazmu vedie však cez priznanie, nie odmietnutie chýb "komunistickej" minulosti, ale aj odmietnutie predstavy spoločenského zmieru, ktorý toto peklo udržiava.
   Soc-dem. napokon je kompromisom s kapitalizmom a nie s niečím iným.

   Peter

   Odstrániť
  2. Presne tak, Peter. Socdem. je len o tom, že z ich prebohatého stola dávajú chudobe viac a väčších omrviniek, ako kapitalisti.
   Ďakujeme, veď zatiaľ sme ešte všetci nepomreli.
   A ešte sa mi páči, že plno z nich už nebýva v Petržalke, ale na vychytenejších miestach, hoci i pod Slavínom. Lebo veď privatizovali. Resp. odpredali akcie za x-násobky....
   MN

   Odstrániť
 5. Prastará snaha ovládnuť ľavicu ostrakizuje ostatných a z diskusie o hodnotách robí preťahovanie lanom: kto viac, kto silnejšie, expresívnejšie obrízga oponenta. Priznám sa, že chápem aj verných ctiteľov reálsocializmu i tápajúcich ctiteľov pseudomoderného "blairovského" sociáldemokratizmu. Sám sa hlásim k sociálnemu humanizmu ( komunizmu) ako modernej a perspektívnej alternatívy k vyčpelému elitárskemu pravičiarstvu a jeho pseudoliberálnym a pseudosociáldem variáciam.
  K skúsenosti reálneho socializmu som viac ako zhovievavý: mrzí ma jeho neúspech, no považujem ho za najodvážnejší a najkoncepnejší pokus o alternatívu. K jeho nekritickej obrane doviedli mnohých najmä vulgárne, ideologicky ladené útoky, postavené na animálnom antikomunizme. Vnútenie digitálneho hodnotenia (0/1) bráni dôležitej diskusii a pre mňa skôr nastoľuje otázku prečo sa napríklad Michal Havran ml. považuje za ľavičiara. Je to len nedostatok miesta na pravici, lepšia vyhliadka medzi "primitívnejšími" ľavičiarmi, snaha kolonizovať celé politické spektrum? priznám sa, že nemám dosť informácií ( a ani ich pre marginalitu nevyhľadávam) no čo som prečítal z jeho pera o vojenskej intervencií NATO do Líbie mi celkom postačuje k formulovaniu vyššie uvedených otázok. Zopakujem: nech sa k "ľavici" hlási kto chhce a z dôvodov akýchkoľvek ma necháva chladným. Ozývam sa len preto, keď cítim scholastiku antikomunizmu u človeka neznalého a vnímam "šírenie" jedine správnej ideológie pošliapavaním iných... So želaním veľa chuti do serióznej práce Juraj Janošovský

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobré, konkrétne otázky. Dočkáme sa odpovede?

   Slava N.

   Odstrániť
 6. Nazývať KSS a SZM – organizácie, ktoré podporujú rôzne utláčateľské režimy (nielen tie akože "komunistické"), nemajú nijakú kritiku parlamentarizmu, štátu či národa a majú prinajmenšom pochybné názory na homosexualitu – "radikálnou ľavicou", tak to chce fakt odvahu.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Zmetenie pojmov ( Orwellovsky popísané) je dobre postavenou bariérou pre akúkoľvek diskusiu. Opominiem, že používanie mediálnych klišé ( napr. utľáčateľské režimy, kritika národa, pochybné názory na homosexualitu etc.) považujem za diskvalifikáciu do rozumnej diskusie a napíšem poznámku k radikálnej ľavicovosti KSS a SZM. Aj mne sa zdá odvážne ich považovať za radikálne ľavicové ale presne z opačných dôvodov: orientácia KSS na tzv."parlamentnú demokraciu" z nej robí neužitočnú alternatívu režimného socdem.Tiež pochybujem, že by KSS a SZM otvorene podporovali utľáčateľské režimy USA, V.Británie, Izraela, Južnej Kóree alebo bábkové režimy v Iraku,Lýbii,Kolumbii a i. Pochybné názory na homosexuálnu orientáciu asi autor rozumie nedostatok nadšenia pre nahradzovanie elementárnej druhovej pohlavnosti ako strategickej línie prežitia druhu inováciou dažďovkého typu : lásky k vlastnému opačnému koncu... Nuž tolerovať a poskytovať podporu pre takto postihnutých spoluobčanov, zamieňať za manifestácie vulgarizujúce normálnu populáciu "tak to chce fakt odvahu".

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Tak tu homofóbiu nepestujeme, pane.
  Takže k vášmu drzému príspevku len toľko, že postihnutým je homofób. Je mi ľúto, že sa namiesto snahy porozumieť, či osobne poznať homosexuála, kloníte k strachu.
  Peter Takáč ml.

  PS: Odporúčam tento článok, ktorý verím, že pre vás bude veľmi poučný:
  http://nezavisli.blogspot.sk/2011/11/su-heterosexuali-hodni-manzelstva.html

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Nechcem sa nechať vtiahnuť do zbytočnej diskusie o optimálnom množstve testosterónu, ľudia nie sú merateľný množstvom a pomerom hormónov. Politické a spoločenské problémy nie sú ich dôsledkom. Nemám problémy s nikým, kto je zdravotne alebo sociálne hendikepovaný, najmä preto, že každý z nás je určitou odchylkou štandardu. Privítal by som ponechanie týchto tém do iných ako politických diskusii. Ja som uviedol iba príklady substitúcie politických otázok. V mojom veku nepôjdem bežať na olympiáde stovku a očakávam, že rovnako rozumne sa zachovajú ľudia s iným ako vekovým hendikepom v otázkach, kde hendikep fyzicky ( resp. fyziologicky) neumožňuje úspech. Ale nevadí mi ak chce hluchý komponovať, slepý malovať, akurát nepôjedem na jeho koncert a nezavesím jeho obraz( asi) na stenu. Len by som skúmal ( v snahe vyhnúť sa sklamaniu), či ten kto tak robí nie je oportunista...Juraj Janošovský

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Karanowakova (Peter Takáč? Schizofrénia??) argumentácia je tak mimo misu, že ani nemá význam s ním diskutovať. To je vidieť podľa textu.

  Zlý

  OdpovedaťOdstrániť
 11. ...Slava N., Havran ml. bol podpredseda ZO KSS v jednej redakcii?
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
 12. ...Peto, vyborna, inteligentna reakciana bezcharakterne sa spravajuceho hysterickeho antikomunistu...
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť