streda 4. júla 2012

Zločiny komunizmu, zločiny kapitalizmu, Čína a India

NOAM CHOMSKY | ZCommunications
O tomto je veľmi zaujímavá práca od Amartyu Sena, ktorý získal Nobelovu cenu v ekonómii.

Jedno porovnanie je dosť známe. Bolo po celých New York Times i inde. Vyšla kniha zvaná Čierna kniha komunizmu, ktorá hovorí o obrovských zločinoch komunizmu. Keďže prichádza nové milénium mali by sme prinajmenšom mať odvahu čeliť týmto predtým ignorovaným zločinom; to je všeobecný zámer, s ľahkým zveličením. Čierna kniha podáva šokujúce číslo 100 miliónov mŕtvych pripisovaných komunizmu. Povedzme, že je to tak. Nesporme sa o čísla. Tie ukazujú ako celkovo hrozní boli.

Najväčším komponentom, ktorý je predovšetkým preberaný v prvom vydaní New York Times Review of Books pre toto tisícročie, týchto domnelých 100 miliónov je Čínsky hladomor okolo rokov 1958-1960. Asi 30 miliónov zomrelo. Sen poukazuje na to, že i keď India zvykla mať takýchto hladomorov za Britskej nadvlády veľa, od nezávislosti takéto hladomory nemala. Takže, od začiatku povedzme 1950-tych rokov v Indii nikdy nebol hladomor, v ktorom by zomreli veľké množstvá ľudí, ako to bolo v Číne. Hovorí, že toto sa vzťahuje na špecifické formy socioekonomického a politického a ideologického rozvoja. India je viac či menej demokratická. Má slobodné médiá. Informácie sa vracajú zdola nahor, a ak jestvujú príznaky hladu, ústredné orgány sa o tom dozvedia a bude sa voči tomu protestovať. V Číne, totalitárnom štáte, sa žiadna informácia nevracala do centra a každý protest bol rozdrvený, takže o ňom pravdepodobne nikdy nevedeli až kým sa neskončil. To sú zločiny komunizmu vystopovateľné až k podstate systému.

To je polovica toho, čo vraví. Druhá časť výskumu, ktorá akosi uniká pozornosti, má dočinenia s iným rozdielom. Hovorí, že Čína začala koncom 1940-tych rokov zakladať dedinské programy verejného zdravia a vzdelávania, ako aj iné programy orientované na masovú populáciu. India hrala hru našich vládcov. Nerobila nič z tohto a sú tu konzekvencie, napríklad, v miere úmrtí. Tieto začali v Číne prudko klesať od asi 1950 do 1979. Potom prestali klesať a začali ľahko stúpať. To bolo obdobie reforiem. Počas totalitárneho obdobia, od 1950 do asi 1979, miera úmrtnosti klesala. Klesala aj v Indii, no omnoho pomalšie ako v Číne do 1979. Sen potom hovorí, predpokladajme, že zmeriate množstvo extra úmrtí ročne v Indii v dôsledku nezavádzania týchto programov v maoistickom štýle, alebo iných v prospech obyvateľstva, ktoré by ste nazvali reformami, ak by tento termín nebol tak ideologický. Odhaduje takmer štyri milióny extra úmrtí v Indii každý rok, čo, ako tvrdí, znamená, každých osem rokov je v Indii počet kostlivcov v skrini rovnaký ako v Čínskej chvíli hanby, počas hladomoru. Ak sa pozriete na celé obdobie, je to okolo 100 miliónov mimoriadnych úmrtí len v samotnej Indii po tom, ako nastupuje obdobie demokratického kapitalizmu.

Predpokladajme, že použijeme rovnaké výpočty, ktoré sú celkom korektne použité na zrátanie zločinov komunizmu. Ukáže sa, že vo vedúcej demokraticko-kapitalistickej krajine Juhu, fakticky sveta, ak zrátate populáciu, táto krajina samotná, až do roku asi 1980 vyprodukovala okolo 100 miliónov mŕtvych, rovnaké číslo, ktoré sa pripisuje všetkým komunistickým krajinám sveta v 20. storočí. To je samozrejme len začiatok. Predpokladajme, že použijeme rovnaké výpočty na rovnaké územia inde v doménach, ktorým dominuje Západná moc. Dostanete astronomické čísla. No to nie je akceptovateľná téma. Nemôže jestvovať žiadna Čierna kniha popisujúca takéto fakty, rovnako ako nemôže byť žiadne realistické porovnanie úplne ohavných Sovietskych záznamov so záznamami porovnateľných krajín, ktoré ostali pod dominanciou Západu, napríklad, Brazíliou, branou ako „testovacia oblasť pre vedecké metódy rozvoja, založená pevne na kapitalizme,“ podľa slávneho a rešpektovaného bádania, s dôsledkami pre drvivú väčšinu populácie, ktoré možno ťažko oslavovať.


(Text je výňatkom z rozhovoru s Davidom Barsamianom: Liberating the Mind from Orthodoxies.
Nadpis redakcia.)

[Zdroj: http://www.zcommunications.org/liberating-the-mind-from-orthodoxies-by-david-barsamian ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára