štvrtok 11. októbra 2012

Aj fašista je len človek

"Nič ľudské mi nie je cudzie."

Opäť sa schyľuje k stretu dvoch skupín ľudí z jednej triedy bojujúcich v rámci kapitalizmu proti sebe. Na jednej strane sú takzvaní "slušní ľudia" a na druhej sú ľudia, ktorí ich pokladajú za hrozbu otvorenej spoločnosti. Kapitalisti zatiaľ ostávajú v svojich bezpečných vilách, a keď tak pošlú policajné zložky, aby chránili tento "poriadok". Napätie sa tak bude stupňovať, spoločnosť rozdeľovať stále viac. Bežní ľudia budú bojovať proti sebe, nakupujúc v tých istých obchodoch, využívajúc tie isté komerčné služby, s kontami v tých istých bankách.

Mimovládky i vládne inštitúcie sa od 89. snažia riešiť takzvanú "rómsku otázku", no zdá sa, že v rámci daného politicko-ekonomického systému je to akoby sme jednou rukou hádzali granáty a druhou sa snažili stavať domčeky z trosiek. "Slušní" ľudia, ktorí nevidia za hranice svojho malého dvora môžu mať navyše pocit nespravodlivosti, že neexistujú mimovládky na riešenie ich otázok. Ich problémom sa nikto nevenuje, nie sú tu terénni pracovníci, neprichádza pomoc z Únie, nediskutuje sa v televíziách ako im pomôcť a prijať medzi seba. O ich problémoch, ktoré nie sú tak viditeľné ako materiálna chudoba. Pocit krivdy, životná neistota, chýbajúce zázemie, a nikto s porozumením na blízku. Začína to v detstve, podobne ako návyky detí z osád. Kým jedným chýba tečúca voda, záchod, či elektrina, druhým chýba pocit, že aj iní ľudia sú ich blízki. Sú znevýhodnení, vyčleňovaní, či zosmiešňovaní. Hľadajú pospolitosť a následne sa jej snažia dať jasný poriadok. V takýchto zväzkoch s nadobudnutým strachom z iných ľudí sa utvrdzujú v svojej pozícii. Spolu identifikujú príčiny svojich trápení a pocit ohrozenia, prichádzajúci od ľudí čo nie sú ako oni, určuje terče. Stratili nádej, že niekto sa bude zaoberať ich trápením, preto hľadajú jednoduché riešenia tu a teraz. Chcú vytrhnúť burinu zo záhradky ich podvedomia a v snahe zarovnať čo je strapaté sa stávajú holohlavými, či s fúzikmi do štvorca.

Sú to naši rovesníci, blízki, rodina, známi, deti, spoluobčania, ktorí majú problémy, s ktorými si nevedia rady a zlosť si vybíjajú na slabších. Kým ľudia v osadách trpia hlavne materiálnym nedostatkom, títo ľudia trpia nedostatkom blízkosti iného človeka a majú pocit, že sú v tom sami.

V kapitalizme však záleží len na blízkosti peňazí, nie ľudí. Je postavený na prehlbovaní rozdielov, na strachu, neistote, vzájomnej konkurencii a boji človeka s človekom. V takej pozícii je človek vystrašenou bábkou v rukách kapitálu a ten sa môže nerušene hromadiť.

Na budovanie záujmu jeden o druhého, na budovanie spoločnosti, v ktorej sa netreba báť o prežitie, v ktorej sa nebojí človek človeka, toho že sa veci menia a že sme rôzni, treba kapitalizmus prekonať, spoločne. Bieli, čierni, žltí, červení, hnedí, ružoví, či strakatí, poriadkumilovní i bordelári sa musia prestať nenávidieť a postaviť sa za systém, kde je na prvom mieste človek, nie kapitál.

14 komentárov:

 1. hrozný jehovistický jazyk.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. +++
  Absolútny súhls. Zmeňme to: Človek človeku! Nie človek človeku vlkom.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pochod slušných ľudí" je katastrofa. Tento článok je rovnaká katastrofa. Ale tak to má asi byť.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Keď to niekto nevidí, je zbytočné mu o tom písať. Pravdupovediac to musel písať neuveriteľne naivný človek, ktorý práve padol z mesiaca. Pardon za prirovnanie, ale to jediné ma napadlo. Nechcem uraziť.

   Takže odpoviem: lebo

   Odstrániť
 4. Julian, zobud sa, komunisti su uz iba v rezervaciach.

  Miso

  OdpovedaťOdstrániť
 5. To je o ľudskosti, nie o vašich ...izmoch.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Článok môžete podporiť:
  http://vybrali.sme.sk/c/Aj-fasista-je-len-clovek/hlasy/#kto

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Komunisti mali 40 rokov na vyriešenie rómskej otázky. A čo vyriešili?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. http://www.youtube.com/watch?v=v_36YNKeuOI

   Odstrániť
 8. Dať nadpis "Aj fašista je len človek" a dať obrázok nemeckých vojakov mi príde ako neskutočná blbosť....pokiaľ viem, v Nemecku bol nacizmus, a to je rozdiel......

  OdpovedaťOdstrániť