štvrtok 6. decembra 2012

Ako sa zrodil Hamas

SCOTT ATRAN | Adbusters.org
Vzdelávaj sa!

Po kolapse Otomanskej ríše bola ďalšia politická cestička inšpirovaná wahhábizmom, ktorý smeroval k vykoreneniu a vytlačeniu záujmov „bezvercov“ v moslimských krajinách. Mnoho muftiov a mullahov (a dokonca šiitskych ajatoláhov) –všetko bývalí štátni funkcionári, ktorí pôvodne prijímali európske inovácie v obchode, technológiách, vzdelávaní a vláde- sa obrátilo proti tomu, čo (často právoplatne) vnímali ako neokoloniálne snahy ovládnuť implementácie týchto inovácií v islamských krajinách, kvôli prevažne európskemu, skôr než arabskému či moslimskému, prospechu. Odmietli modernizačnú teóriu „trickle-down“.

V roku 1928 založil Egypťan Hassan al-Banna Moslimské bratstvo (Ikhwan al-Musulmiyah). Prostredníctvom rozsiahlych dobročinných a vzdelávacích operácií sa snažila zapísať ľudí do veľkej politickej opozičnej skupiny. So silnými väzbami k wahhábizmu, no tiež k sufickému mysticizmu, viedlo Bratstvo kampaň voči politickej a sociálnej nespravodlivosti a Britskej imperiálnej nadvláde, zatiaľ čo načrtávala obraz islamu, ktorý obnovoval prerušené línie tradície tým, že ich prepájal s modernitou. Koncom 1940-tych rokov si Bratstvo pričítavalo jeden milión členov. Flexibilne sa zorganizovalo do paramilitantných buniek, ktoré by sa mohli skryť a rozptýliť, ak by prevážili silnejšie sily, no ktoré by sa mohli zjednotiť, ak by podmienky umožnili politickú opozíciu. Samotná štruktúra bunky bola celkom moderná, inšpirovaná úspechom fašistických a komunistických bunečných organizácií v Európe. To dovolilo Bratstvu prežiť zavraždenie jeho zakladateľa a rozšíriť sa po celom Strednom východe a ďalej. Stále dosahuje veľkú a dokonca rastúcu podporu (súdiac podľa posledných volieb v Egypte) navzdory početným zásahom rozličných vlád Stredného východu za posledné roky. Palestínsky Hamas je v podstate vetvou Moslimského bratstva, vytvorenou pripojenou časťou Jordánskeho bratstva (na Západnom brehu) s časťou Egyptského bratstva (v Gaze) po tom, ako sa tieto časti oddelili od ich rodičovských organizácií po Izraelskom víťazstve v Šesťdňovej vojne.

"Puristické" (salafistické) rozšírenie sa tejto druhej cestičky k moslimskej moci, zhubnejšej a násilnejšej, kategoricky odmieta ochotu Bratstva ku kompromisom s inými politickými organizáciami a štátom. Misiou priateľov a obdivovateľov Al-Kájdy je uviesť všeobecnú spravodlivosť prostredníctvom vyčistenia moslimskej spoločnosti od "odchyľujúcich sa a nečistých" elementov, takých ako šiitizmus a sufizmus, ktorí údajne porušili ducha a písmo posvätných textov (sunna) a napomohli zničeniu moslimskej arabskej civilizácie. No na splnenie tejto úlohy proti "blízkemu nepriateľovi" vovnútri, musí moslimská komunita najprv bojovať so "vzdialeným nepriateľom", ktorý dodáva trvalú podporu skorumpovaným vládam, ktoré pokračujú v ničení ašpirácií všetkých čistých moslimov a zabraňujú druhým, aby našli skutočnú a pravdivú cestu. Tento vzdialený nepriateľ, primárne Spojené štáty a jeho spojenci, sú "novými Mongolmi". Väčšina ľudí na Strednom východe a väčšia časť moslimského sveta odmieta túto najradikálnejšiu a násilnú politickú cestu. No jej vzostup na svetovej scéne bude pravdepodobne pokračovať, aby ešte po nejaký čas silne ovplyvňoval srdcia, mysle a udalosti.


Scott Atran je antropológom na University of Michigan, píšuci o politickom konflikte a násilí. Tento úryvok pochádza z jeho knihy, "Talking to the Enemy: Violent Extremism, Sacred Values and What it Means to Be Human (vydavateľstvo HarperCollins), kde Atran tvrdí, že "ľudia jednoducho nezabíjajú pre nejakú príčinu," ale skôr, "zabíjajú jeden pre druhého."

[ Zdroj: http://www.adbusters.org/magazine/105/how-hamas-was-born.html ]

1 komentár:

  1. http://miroslav.blog.pravda.sk/2012/12/05/hamas-organizacia-hodna-nasej-podpory/

    OdpovedaťOdstrániť