nedeľa 23. decembra 2012

Reč Michaela Moorea o školskom masakri, zbraniach a kriminálnych činoch Americkej vlády

MICHAEL MOORE | Democracy Now!
14. decembra, len pár hodín po masakri na základnej škole v Sandy Hook, kde 20-ročný chlapec zabil 20 detí a 6 dospelých, vystúpil na podujatí Bring Leonard Peltier Home 2012 v Beacon Theatre v New York City filmár a nositeľ Oscara Michael Moore a predniesol reč týkajúcu sa tragickej udalosti.

Dnes, pred niekoľkými hodinami vtrhol do základnej školy v Číne šialenec a napadol 22 detí. Pár hodín pred incidentom v Connecticute, bola napadnutá základná škola v Číne chorým človekom a 22 detí bolo jeho obeťami. Jedinú vec, ktorú mal bola nôž. Celkový počet mŕtvych v čínskej základnej škole? Nula.

Dúfam, že vám nebude vadiť, ak poviem zopár slov k tomu, čo sa dnes stalo, pretože som sa touto vecou zaoberal dlhšiu dobu. Áno, potrebujeme väčšiu kontrolu zbraní. Áno, v tejto krajine potrebujeme systém duševného zdravotníctva zadarmo. No, skutočne si myslím, že aj keby sme mali zákony na lepšiu kontrolu zbraní a lepšie duševné zdravie, že by sme boli tými chorými a zvrátenými, násilnými ľuďmi, ktorými sme boli po stovky rokov, že je to niečo, čo máme v žalúdku, niečo v našej DNA. A to, aby sme to dostali z našej DNA, si bude vyžadovať omnoho viac, než len schválenie zákona v Albany alebo DC. To to nevyrieši.

A, viete, iné krajiny tiež majú svojich šialencov a majú ľudí, ktorí – že tam boli streľby a vraždy v Nórsku, vo Francúzsku a v Nemecku. No nebolo to 61 masových vrážd ako tomu bolo v tejto krajine, len od incidentu Columbine [masaker na Columbine High School v roku 1999, pri ktorom dvaja mladí chlapci zabili 12 študentov, učiteľa a zranili 24 ľudí]. 61 masových strelieb v tejto krajine. Rád by som povedal, že v istom zmysle súhlasím s NRA [organizácia obhajujúca vlastnenie streľných zbraní ako súčasť sebaobrany], keď hovoria, “Nie zbrane zabíjajú ľudí, ale ľudia,” až na to, že by som to troche pozmenil a povedal, “Nie zbrane zabíjajú ľudí, to Američania,” pretože to je to, čo robíme. Napádame krajiny. Posielame drony [bezpilotné lietadlá] na zabíjanie civilistov. Momentálne bojujeme v piatich vojnách, kde naši vojaci zabíjajú ľudí – teda, päť, o ktorých vieme. Sme na krátkom zozname slávnych krajín, ktoré majú trest smrti. Myslíme si, že je v poriadku zabíjať, ak ste spáchali zločin.

A potom tu v tejto krajine máme všetky iné formy násilia, ktoré v skutočnosti nenazývame násilím, no sú to kriminálne činy. Ak si overíte, že 50 miliónov ľudí v tejto krajine nemá zdravotné poistenie a, že, podľa parlamentnej štúdie, ktorá bola vykonaná, 44 000 ľudí v Amerike ročne zomrie z jednoduchého dôvodu, že nemajú zdravotné poistenie, tak je to forma vraždy. Táto vražda bola spáchaná poisťovacími spoločnosťami. Ak vysťahujete milióny ľudí – milióny ľudí z ich domovov, je to násilný čin. Nazýva sa to vtrhnutie do domova (home invasion).

Všetci zlí ľudia sú v tejto krajine vo väzení. Nedokážem uveriť, že stojíme len o pár blokov od najväčšej zločineckej operácie, ktorú kedy táto krajina videla, presne na tej ulici, a ani jeden z nich nešiel do väzenia za to, čo spravili. Ak ste zrušili toľko veľa pracovných miest, ak ste zničili komunity ako je tá moja, Flint, Michigan, zabili ste ľudí, kvôli –len tie prvotné dôsledky týchto korporátnych rozhodnutí- alkoholizmu, braniu drog, rozvodom, samovraždám, všetkým tým sociálnym problémom, ktoré sa týkajú tohto násilného činu –no nenazývame ho násilím, a nikto zaňho nebol nikdy zatknutý-, si myslím, že to je naozajstná hanba. A, úprimne, ako Američan, nie je to niečo pre čo chcem, aby si ma pamätali.


[ Zdroj: http://www.democracynow.org/2012/12/18/americans_kill_people_michael_moore_on ]

1 komentár:

  1. Michael Moore říká pravdu a říká ji tvrdě .Je to charakter a tleskám mu !!!!!

    OdpovedaťOdstrániť