piatok 25. januára 2013

100 najbohatších ľudí sveta by mohlo 4-krát ukončiť svetovú chudobu

True Activist
100 najbohatších ľudí sveta spolu v roku 2012 zarobilo 240 miliárd dolárov – dosť peňazí na štvornásobné ukončenie extrémnej chudoby celého sveta, zistila medzinárodná konfederácia organizácií Oxfam, a dodala, že svetová ekonomická kríza aj naďalej obohacuje superbohatých. „Najbohatšie 1 percento si za posledných 20 rokov zvýšilo svoj príjem o 60 percent, pričom finančná kríza skôr urýchlila, než spomalila tento proces,“ kým príjem horného 0,01 percenta zažilo ešte väčší rast, píše sa v správe Oxfamu.

Napríklad, trh s luxusným tovarom zaznamenal každý rok od zásahu krízy dvojciferný rast, tvrdí sa v správe. A zatiaľ čo 100 najbohatších ľudí zarobilo minulý rok 240 milárd dolárov, ľudia v „extrémnej chudobe“ žili za menej ako 1,25 dolára za deň.

Oxfam je vedúcou medzinárodnou filantropickou organizáciou. Jeho nová správa, ´Cena za nerovnosť: Ako nám všetkým ubližujú majetkové a príjmové extrémy´, tvrdí, že extrémna koncentrácia majetku v skutočnosti bráni globálnym možnostiam zredukovať nerovnosť.

Správa bola publikovaná minulý týždeň, pred Svetovým ekonomickým fórom v Davose, a vyzýva svetových lídrov, aby „ukončili extrémnu chudobu do roku 2025 a zvrátili rýchly nárast nerovnosti, ku ktorému došlo za posledných 20 rokov vo väčšine krajín.“

Správa Oxfamu hovorí, že extrémne bohatstvo je neetické, ekonomicky neefektívne, politicky ničivé, rozdeľuje spoločnosť a deštruktívne pre životné prostredie.

Správa svetovým lídrom navrhuje novú globálnu dohodu na obmedzenie extrémnej chudoby na úroveň z 90-tych rokov prostredníctvom týchto krokov:

-zatvorenie daňových rajov, čo by vynieslo 189 miliárd dolárov na dodatočných daňových príjmoch

-zvrátenie regresívnej formy zdaňovania

-zavedenie minimálnej globálnej daňovej sadzby pre korporácie

-posilnenie podielu miezd na kapitálových výnosoch

-zvýšenie investícií do bezplatných verejných služieb

Oxfam vraví, že ide o globálny problém: „V Spojenom kráľovstve sa nerovnosť rapídne vracia na úroveň, ktorú sme nevideli od dôb Charlesa Dickensa. V Číne si horných 10 percent berie 60 percent príjmov. Čínska miera nerovnosti je dnes podobná tej, aká je v Južnej Afrike, ktorá je teraz krajinou s najväčšou nerovnosťou na Zemi a výrazne väčšou (nerovnosťou) ako na konci apartheidu.“

V USA sa príjmový podiel najbohatšieho 1 percenta od roku 1980 podľa správy zdvojnásobil z 10 na 20 percent. Pokiaľ ide o 0,01 percenta, ich podiel na národnom príjme sa zoštvornásobil a dosiahol úrovne akú nemal nikdy predtým.

„Nemôžeme už dlhšie predstierať, že z bohatstva hŕstky ľudí budú mať prospech mnohí – príliš často je opak pravdou,“ povedal výkonný riadiateľ Oxfam International, Jeremy Hobbs.

Hobbs vysvetlil, že koncentrácia bohatstva v rukách hornej hŕstky ľudí minimalizuje ekonomickú aktivitu, kvôli čomu je pre druhých ťažšie participovať: „Od daňových rajov po slabé práva zamestnancov, najbohatší zarábajú na globálnom ekonomickom systéme, ktorý je zostavený v ich prospech.“

Správa zdôrazňuje, že dokonca i politika je už kontrolovaná superbohatými, čo vedie k politikám, z ktorých „má prospech hŕstka najbohatších a nie chudobná väčšina, a to dokonca i v demokratických krajinách.“

„Je čas, aby naši lídri zreformovali systém tak, aby fungoval v záujme celého ľudstva, než len pre globálnu elitu,“ píše sa v správe.

Štvordňové Svetové ekonomické fórum sa bude konať v Davose od budúcej stredy. Svetoví finanční lídri sa stretnú na každoročnom stretnutí zameranom na oživenie globálnej ekonomiky, krízu eurozóny a konflikty v Sýrii a Mali.

zdroj: http://www.trueactivist.com/worlds-100-richest-could-end-global-poverty-4-times-over/

2 komentáre:

  1. julo si zmizol z FB? Ako sa dari? Hadam sa nic nestalo. tomas profant

    OdpovedaťOdstrániť