sobota 5. januára 2013

Odhalené: ako FBI koordinovala zákrok proti Occupy

NAOMI WOLF | The Guardian
Nové dokumenty dokazujú to, čo bolo kedysi odmietané ako paranoidná fantázia: útlak korporácií celkom prepojených so štátom voči protestujúcim

Bolo to sofistikovanejšie ako sme si predstavovali: nové dokumenty ukazujú, že násilný zákrok proti hnutiu Occupy minulú jeseň –v tej dobe tak mystifikovaný- nebol koordinovaný len na úrovni FBI, ministerstva pre vnútornú bezpečnosť a miestnej polície. Zákrok, ktorý zahŕňal, ako sa môžete rozpamätať, násilné zatýkania, likvidáciu organizačnej štruktúry demonštrantov, hádzanie kanistrov na lebky demonstrujúcich, používaním tak tesných pút, že ľudí zraňovalo, väznenie spútaných demonštrantov tak, že boli nútení sa pomočit či pošpiniť – bol koordinovaný samotnými veľkými bankami.

Americký Fond Partnerstva pre občianske slobody požiadal v prelomovom sólo kaprovi, ktorý by mal opäť raz zahanbiť americké médiá (prečo sú neziskové organizácie teraz jedny z posledných entít v Amerike prinášajúcimi najnovšie hlavné správy o občianskych slobodách?), o zverejnenie dokumentov. Dokument –reprodukovaný v ľahko vyhľadateľnom formáte- ukazuje desivú sieť koordinovaného útlaku, v rámci ktorej spolupracovalo ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť, FBI, polícia, regionálne integračné centrum, a súkromný podnikateľský sektor tak navzájom prepojene, že tento hrozivý celok je vlastne jednou entitou: v niektorých prípadoch nesúc len jedno meno, Domestic Security Alliance Council (Rada aliancie pre vnútornú bezpečnosť). A odhaľuje, že táto spojená entita má jednu centrálne plánovanú, lokálne vykonávanú úlohu. Dokumenty v skratke ukazujú, že policajti a DHS (ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť) pracuje pre a s bankami, aby našla, zatkla a neutralizovala pokojných amerických občanov.

Dokumenty vydané s dlhým opozdením v týždni medzi Vianocami a Novým rokom, dokazujú, že v vzniklo celoštátne americké potlačitelské spiknutie šíriace sa orwellovským spôsobom mesto za mestom: šesť amerických univerzít sa stalo dejiskom toho, že univerzitná polícia dodávala informácie FBI s administratívnym vedomím o študentoch podieľajúcich sa na hnutí Occupy; banky si sadli s predstaviteľmi FBI (strana 51), aby nazhromaždili informácie o protestujúcich Occupy Wall Street získané súkromnými bezpečnostnými agentúrami; plány potlačiť akcie Occupy naplánované mesiac dopredu vypracovala FBI – a boli ponúknuté predstaviteľom týchto organizácií, ktoré sa na protestujúcich zamerajú; a jestvovali dokonca i hrozby použitia ostreľovačov na lídrov Occupy Wall Street– kým? Kde? – ostáva nateraz zredigované a utajené pred americkými občanmi v ohrození, čo je v rozpore so štandardnou praxou FBI, ktorá má povinnosť informovať politických aktivistov, ak sú ohrození na živote (strana 61).

Ako povedala Mara Verheyden-Hilliard, riaditeľka Fondu Partnerstva pre občianske slobody, dokumenty ukazujú, že od začiatku FBI –i keď hnutie Occupy vlastne uznávalo ako mierumilovnú organizáciu- napriek všetkému od začiatku opakovane označovala Occupy Wall Street (OWS) za „teroristickú hrozbu“:

„Dokumenty FBI, ktoré získal Fond Partnerstva pre občianske slobody (FPOS)... odhaľujú, že od jeho začiatku FBI považovalo hnutie Occupy za potenciálnu kriminálnu a teroristickú hrozbu... FPOS obdržala značne zredigované dokumenty dokazujúce, že kancelárie a agenti FBI po krajine vo veľkej miere vykonávali dohľad nad hnutím dokonca už v auguste 2011, mesiac pred samotným vytvorením táboru OWS v Zuccotti parku a inými akciami Occupy v krajine.“

Verheyden-Hilliard poukazuje na úzke partnerstvo medzi bankami, newyorskou burzou a prinajmenšom jedným miestnym Federálnym rezervným systémom [sústava viacerých bánk a súvisiacich inštitúcií, spolu tvoriacich centrálnu banku USA] s FBI a ministerstvom pre vnútornú bezpečnosť, a nazýva to „policajný etatizmus“:

„Takéto vypracovanie [dokumentov], o ktorom sa domnievame, že je len vrcholkom ľadovca, je oknom do celonárodnej miery dohľadu, monitorovania a zaznamenávania údajov FBI o pokojných protestujúcich organizovaných v hnutí Occupy... Tieto dokumenty tiež ukazujú, že tieto štátne orgány fungujú v podstate ako spravodajská ruka Wall Street a korporátnej Ameriky.“

Dokumenty ukazujú ohromujúci rozsah: v Denveri, Kolorado sa počas protestov Occupy v novembri 2011 stretla táto vetva FBI a „Bank Fraud Working Group“ (Pracovná skupina pre bankové podvody), aby túto skupinu [Occupy] sledovala. Federálny rezervný systém v Richmonde, Virginia mal svoju vlastnú súkromnú bezpečnosť sledujúcu Occupy Tampa a Tampa Veterans for Peace a posielal súkromne zozbierané informácie o aktivistoch nazad Richmondskej FBI, ktorá na oplátku kategorizovala aktivity OWS pod svojou jednotkou „domáceho terorizmu“. S „terorizmom bojujúca jednotka“ v Anchorage, Alaska sledovala Occupy Anchorage. „Spojka jednotky bojujúcej proti terorizmu“ v Jackson, Mississippi vyhlásila „poplašný stupeň pripravenosti na boj s terorizmom“ kvôli zle organizovaným starým mamám a univerzitným druhákom v tamojšom Occupy. FBI a „Bank Security Group“ –niekoľko súkromných bánk- sa stretli aj v Jackson, Mississippi, aby prediskutovali reakciu na „National Bad Bank Sit-in Day“ (ak si spomínate, reakcia bola násilná). Virgínska FBI poslala údaje o tamojších členoch Occupy Virgínskemu integračnému centru. Memphiská FBI sledovala OWS taktiež pod záštitou „spojky jednotky bojujúcej proti terorizmu“. A tak ďalej, na viac ako 100 stranách.

Jason Leopold, z Truthout.org, ktorý po podobných dokumentoch pátral takmer viac ako rok, napísal, že FBI v reakcii na jeho žiadosti podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám nepravdivo tvrdilo, že by vôbec jestvovali nejaké dokumenty týkajúce sa infiltrácie FBI do Occupy Wall Street. No toto zverejnenie by mohlo byť strategické: ak ste aktivistom Occupy a vidíte, ako sú vaše informácie posielané jednotkám bojujúcim s terorizmom a integračným strediskám, nespomínajúc tie „dlhodobé plány“ niektorých nezverejnených skupín na vaše zastrelenie, je tento dokument dosť odstrašujúci.

Je tu nový obrat: spojenie súkromného sektora, ministerstva pre vnútornú bezpečnosť (DHS) a FBI znamená, že každý z nás sa môže stať WikiLeaks, na čo chcel vo svojej nedávnej knihe poukázať aj Julian Assange. Fúzia sledovania toku peňazí a potlačovania opozície hovorí o tom, že obrovská, zraniteľná oblasť občianskej spoločnosti –príjmové toky ľudí a finančné záznamy- je teraz pevne v rukách bánk, ktoré sa teraz na oplátku zaoberajú sledovaním vašej opozície.

Majme na pamäti, že len 10% peňazí venovaných WikiLeaks môže byť spracovaných – kvôli finančnému sektoru a vyhľadávaniu údajov z PayPal, ktoré sponzoruje ministersto pre vnútornú bezpečnosť. Vzhľadom na toto spojenie sa môže narušenie osobnej či obchodnej finančnej slobody udiať každému z nás. Ako komplikovaná je kriminalizácia a stíhanie opozície. Aké jednoduché, naopak, je danú entitu len označiť za „teroristickú organizáciu“ a pretnúť, rozvrátiť či obviniť jej zdroje financovania.

Prečo ten veľký tlak na protiteroristické „integračné strediská“, DHS ozbrojujúcu policajné oddelenia, a podobne? V skutočnosti to nikdy nebolo o „teroristoch“. Nebolo to ani o občianskych nepokojoch. Vždy to bolo o tej chvíli, kedy by mohli byť rozsiahle zločiny odhalené občanmi – takpovediac, bolo to vždy myslené tak, aby to bolo o vás.


[ Zdroj: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/dec/29/fbi-coordinated-crackdown-occupy a http://www.blisty.cz/art/66708.html ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára