nedeľa 24. februára 2013

Minulosť a súčasnosť

EIRENE | A Place Called SpaceKeď sme boli v Aténach, navštívili sme Múzeum súčasného umenia, no všetky tri výstavy nás veľmi sklamali.Pri našom odchode sme natrafili na toto (viď. obrázok) a rozhodli sa pozrieť sa na to bližšie. Bola to výstava kolekcie osobných artefaktov Michalisa Manousakisa. Pripomenutie – pripomenutie násilia – nie príliš vzdialenej gréckej minulosti a čo znamenala.Toto je čítanka pre tretiakov základných škôl. Grécke deti v uniformách zdraviace sa nacistickým pozdravom.

Píše sa rok 1939. Grécko je pod diktatúrou Ioannis Metaxasa, diktatúrou, ktorá bola nastolená v 1936, kedy odstavil parlament ako aj články ústavy. Zobral si vzor od fašistického hnutia v Európe a obzvlášť Mussolliniho Talianska, ale narozdiel od talianských fašistov mu chýbala podpora masovej politickej strany. Zakázal politické strany, štrajky a zaviedol cenzúru médií.Za tým nasledovala kampaň proti tomu, čo on pokladal za protigrécku literatúru. Pálenie kníh postihlo autorov ako Shaw, Freud, Goethe a niekoľko gréckych autorov. V roku 1938 sa stal ministrom pre vzdelanie a nechal všetky školské texty prepísať v súlade s ideológiou režimu.Tieto dievčatká sú Orlíčatá (Balafas). Plne si uvedomovali čo robili, napriek ich nízkemu veku, tieto deti doručovali tajné správy ako súčasť oslobodzujúceho boja proti nemeckým okupantom.

Keď sa talianska armáda pokúsila napadnúť Grécko, grécka armáda dokázala, že je impozantným súperom, ktorý donútil Talianov k ústupu. V 1941 prišli Nemci na pomoc Taliansku a napadli Grécko, ktoré počas nemeckej okupácie ohromne trpelo, čo vyústilo k jednému z najväčších hladomorov v histórii Európy. Medzi 1941 a 1946 vzrástla inflácia viac ako 5 triliónov násobne. V Spojenom kráľovstve vznikol Oxfam, aby pomohol hladujúcemu Grécku.

Výsledkom bol vznik gréckeho odporu, jedného z najefektívnejších hnutí odporu v Európe. Skupiny odporu odštartovali partizánske útoky proti okupantom a vytvorili rozsiahlu špionážnu sieť.

Nemci nezostali nič dlžný. Niekoľko z najhorších zverstiev Wehrmachtu v Európe bolo spáchaných v Grécku. Zoznam je nekonečný, ale uvediem niekoľko príkladov:

- 80% židovskej komunity, hlavne v Salonike, bolo zabitých po tom, ako boli naprataní do dobytčiakov a poslaní do Poľska. V 1944 boli zmasakrovaní všetci obyvatelia Distomy. Keď na miesto prišiel Červený kríž, našli ľudí (niektorých stále dýchajúcich) pribitých bajonetmi k stromom vedúcim do dediny.

- 500 mužov bolo popravených v Kalavrita.

- 317 obyvateľov bolo popravených v dedine Kommeno, aby skončili pokusy o sabotáž železničných tratí, boli zavedené „kluoves“: otvorené vozne pre ľudí, zakryté ostnatým drôtom.

- 120 000 Grékov bolo na konci vojny bez domova, školy boli zničené.

Toto s Gréckom spravil fašizmus.Obálka Parade, 1945. Nemecké dieťa bez rodičov pokúšajúce sa predať medajlu železného kríža svojho otca – pýta 10 cigariet ako protihodnotu.Tieto komixy sú z 50tych rokov. „Malý hrdina“ a tiene bábok, pripomínanie hrôz vojny.Grécka história sa dnes znovu odohráva. V čiernom odetí motorkári brázdia nočnými ulicami hľadajúc svoju ďalšiu nebielu obeť na zbitie, alebo horšie, na zabitie. Čo je obzvlášť znepokojujúce je invázia neonacistických strán do škôl: srdiečka obkolesujúce nacistické logo na ružových školských taškách; deti odeté v čiernom s nakrátko ostrihanými hlavami; nacistické logá vyryté v škoslkých laviciach; rodičia požadujúci dve rôzne modlitby počas ranného zhromaždenia – jednu, ktorá je výhradne kresťanská pre grécke deti; rodičia požadujúci ranný rituál vernosti vlajke; rodičia hádajúci sa na rodičovských združeniach kvôli rodičom nesúhlasiacim s fašistickou intervenciou.

Študent bol dobodaný na ihrisku v Palaio Faliro pred dvoma týždňami, lebo mal poznámky proti neonacistom. Učiteľ prišiel do triedy a našiel na tabuli nakreslenú swastiku. „Robiť rozkol vyzeralo byť vtedy irelevantné“, vysvetľoval, „prerušil som hodinu matematiky a mali sme miesto nej hodinu dejepisu. Na nasledujúcom rodičovskom združení som bol obvinený z tlačenia propagandy do hláv študentov.“ Učiteľ, ktorý organizoval spomienkovú oslavu na polytechnické povstanie, ktoré následne viedlo k pádu junty bol varovaný študentom, aby tak nerobil, lebo ak bude pokračovať, budú nasledovať problémy.

V dôsledku toho bol v Grécku za posledný polrok zaznamenaný obrovský nárast antirasistického/antifašistického hnutia. Existuje viac ako 400 organizácií v mestách, aj v malých dedinkách, pracoviskách, vzdelávacích inštitúciách, všetky odhodlané zastaviť nárast nenávistnej kampane.Počas povinného sprievodu na deň gréckej nezávislosti minulý rok mali mnohí študenti na rukách navlečené antifašistické pásky, aby ukázali svoj nesúhlas s nárastom tejto skupiny a jej nenávistnému odkazu.Staré rozdelenie, ktoré rozorvalo krajinu počas občianskej vojny, ktorá nasledovala po druhej svetovej vojne sa znovu opakuje. Poučiť sa z histórie môže znieť ako klišé, ale je to na mieste viac ako kedykoľvek pred tým.

Pre viac informácií o Grécku a omnoho viac o aktuálnom dianí navštívte: http://99getsmart.com/

zdroj: http://a-place-called-space.blogspot.sk/2013/02/past-and-present.html?spref=tw

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára