utorok 26. februára 2013

.yoani Sánchez

Propagovaná kubánska blogerka Yoani Sánchez nedávno začala svoje turné po svete po tom, čo bolo Kubáncom umožnené cestovať do zahraničia bez špeciálneho povolenia.

Jej prvé kroky viedli do Brazílie, kde ju privítali demonštranti obviňujúci ju, že je agentkou CIA, žoldnierka platená zo zahraničia. Sprvoti vyzdvihovala ich slobodu slova, neskôr po ďalších protestoch spresnila: “Pokriky a urážky vyzerali ako organizované teroristami.“ Yoani Sánchez má svoj stĺpček aj v slovenskom .týždni (ktorý prežil aj vďaka J&T). Ich redaktor bol na hrdinskej výprave na Kube a v strachu prinášal svedectvo o tejto diktatúre.

My prinášame preklad článku o odhaleniach Wikileaks o jej unikátnom „rozhovore“ s prezidentom Obamom, ktorému predchádzal jej úvodník, v ktorom vyzdvihuje autentickosť ľudovej diplomacie, neformálnych rozhovorov a lamentuje nad domácou situáciou, kde sa obyčajný človek údajne nedovolá odpovede od autorít pri moci. Americký prezident je ale zdá sa iný.


Yoani Sánchez, Kuba, Obama a WikiLeaks
Orsola Casagrande | Global Rights

V roku 2009 sa kubánska blogerka dostala na titulky po celom svete po tom, čo prezident Obama údajne odpovedal na jej otázky. Wikileaks to vidí inak.

19. novembra 2009 kubánska blogerka Yoani Sánchez hrdo napísala v Huffington Post (do ktorého pravidelne prispieva) článok s nadpisom „Odpovede prezidenta Obamu na moje otázky“. Hneď nato sa správa, že prezident USA sa rozhodol odpovedať na otázky „obyčajnej blogerky“ dostala na titulky po celom svete. Samozrejme, že Yoani nebola „obyčajnou blogerkou“. Žije na Kube a „opovažuje sa“ hovoriť otvorene proti Castrovi a revolúcii, pokračovala story. Tí, ktorí od začiatku šípili čosi nekalé okolo tejto blogerky boli rýchlo označení ako „komunisti“ a „Castrovi prívrženci“.

Tak sa Yoani dostala na titulné strany so svojim rozhovorom s prezidentom USA.

„Výbor na ochranu novinárov (CPJ)“ písal: Kubánska blogerka Yoani Sánchez bola tento týždeň ohromená rozhodnutím prezidenta Baracka Obamu odpovedať na jej písomné otázky, ktoré odovzdala Bielemu domu. Stále sa zotavujúc zo škrabancov po nedávnom podlom útoku agentov štátnej bezpečnosti, pre CPJ z jej domu povedala: „Toto je najlepší spôsob ako sa zotaviť.“

Ale...

Wikileaks náhle prerušil dni slávy Yoani Sánchez. A vzápätí odhalil pravdu o „obyčajnej blogerke“. Alebo by sme jej mali hovoriť „provokatérka“? A áno, príjmame nálepku „komunista“, ktorá k tomu prislúcha. S hrdosťou. Takže tu je skutočný príbeh podľa Wikileaks o rozhovore s prezidentom Obamom.

Depeša odoslaná Washingtonu od Sekcie záujmov USA v Havane (USIS) dokazuje, že tak roztrubovaný rozhovor údajne zodpovedaný prezidentom USA Barackom Obamom blogerke je neautentický. USINT samotný vydal ako otázky, tak aj odpovede, ktoré boli o niekoľko mesiacov publikované s Obamovým podpisom na blogu Sánchez Corderovej.

Keď sa „rozhovor“ nakoniec objavil v Huffington Post a ďalších plátkoch, niesli Obamove odpovede len málo odlišností od tých, ktoré vyprodukoval USIS.

Otázka č. 1
Po celé roky bola Kuba otázkou zahraničnej politiky USA rovnako ako aj domácej, obzvlášť kvôli veľkej kubánsko – americkej komunite. Do ktorej z týchto dvoch kategórii by podľa Vás mala táto téma zakotviť?

Náčrt odpovede USIS: Všetky zahranično - politické témy v sebe zahŕňajú domáce záležitosti v menšej či väčšej miere, obzvlášť témy týkajúce sa krajín ako Kuba, z ktorej má USA veľku populáciu imigrantov...

Finálna odpoveď POTUS (prezidenta): Všetky zahranično – politické témy zahŕňajú domáce záležitosti, obzvlášť témy týkajúce sa susedov ako Kuba, z ktorej má USA veľkú populáciu imigrantov...

Mainstreamové médiá boli v tom čase vyčerpané zo všetkej slávy, umiestňujúc túto „udalosť“ na popredné titulky, ako špeciálnej úlohy od PRISA Group (španielsky mediálny konglomerát).

Španielske noviny El Pais ako hlavný hovorca uvedeného mediálneho konglomerátu dali na titulku reportáž odoslanú z hlavného mesta Kuby od ich korešpondenta Mauricio Vicenta, ktorý reprodukoval sedem odpovedí takmer do bodky.

„Sánchezová sa pokúšala opýtať prezidenta Obamu otázky cez niekoľko kanálov počas niekoľkých mesiacov a mala s tým veľké ťažkosti, až kým sa jej to nakoniec nepodarilo cez jej blog“, znel následný Vicentov komentár ako výsledok jeho pátrania, evidentne nesprávneho, alebo veľmi dobre nasmerovaného, aby súladil s fraškou, ktorá bola nakoniec odhalená.

Avšak dnes, keď sú dôkazy nevyvrátiteľné, viac ako spoľahlivé, tie isté zdroje spoluvinne mlčia snažiac sa ochrániť Yoani, šampiónku „kapitalizmu sui generis“ pre Kubu.

Ale najnovšia depeša, ktorá vykĺzla cez Wikileaks, tentokrát bez vynechaných mien odhaľuje, čo mali médiá v úmysle odignorovať, zakrývajúc to pred verejnosťou opomenutím. Yoani dostala zmluvu s Národným španielskym rádiom. Takže klamári sú v mainstreamových médiách povýšení.

K dnešnému dňu, The Huffington Post, ktorý uverejňuje pravidelné príspevky od Sánchezovej a uverejnil „rozhovor“ ako „Odpovede prezidenta Obamu na moje otázky“ neuviedol opravu.

zdroj: http://www.globalrights.info/reports-a-publications/conflicts-a-wars/2114-yoani-sanchez-cuba-obama-and-wikileaks-.html

Yoani adresovala sedem otázok aj kubánskemu prezidentovi Raúlovi Castrovi. Tomu ich však podľa vlastného priznania neposlala. Možno sa bála, že dostane skutočnú odpoveď. Na twitteri napriek Spojenými štátmi obmedzenému internetu dokáže sledovať vyše 80 000 ľudí a analýza na to určenej stránky údajne hovorí, že okolo 50 000 jej nasledovateľov je s najväčšou pravdepodobnosťou vyfabrikovaných, alebo neaktívnych. K tomu pripočítajme čulé styky so zastupiteľmi záujmov USA, rekordné množstvo ocenení z celého sveta plus štedré dotácie a dostaneme „obyčajnú blogerku“.

Môžete podporiť na vybrali.sme.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára