pondelok 4. marca 2013

Otvorený list prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, 28. 2. 2013

Vážený pán prezident,

my, občania SR nábožensky nezaťažení, ale aj niektorí nábožensky založení sa k Vám obraciame s otvoreným protestom a pýtame sa:

Kto Vám dal právo v Ríme pápežovi Benediktovi XVI. povedať, že ho „...Slováci pozdravujú, že ho majú radi a že ho majú v úcte aj tí, ktorí neveria, pretože urobil veľmi veľa pre mier a pokoj vo svete..."?

Kto Vám dal právo hovoriť napr. za príslušníkov iných cirkví či za „neveriacich“ ?! Zisťovali ste si názory občanov Slovenska? Prípadne, prečo ste sa nepozreli aspoň do sociálnych sietí a iných možných verejne dostupných zdrojov, aby ste si zistili, čo si naozaj myslia občania Slovenska?

Sme presvedčení, že náboženské vyznanie je osobná vec každého jednotlivca. Preto nemá čo zasahovať do politiky štátu a jej verejných činiteľov, ktorí sú platení z daní občanov SR bez ohľadu na to, akého sú svetonázoru.

Alebo, pán prezident, znova ste nás chceli utvrdiť v tom, že čl. 1 Ústavy SR už dávno neplatí? Teda už neplatí, že „SR je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.“

Pán prezident, nič Vám nehovorí ani sčítanie ľudu, kde sa k Rímskokatolíckej cirkvi prihlásilo 62 perc. obyvateľov, k iným cirkvám 14 perc. obyvateľov, ostatní k žiadnej? Nevšimli ste si, že dokonca aj samotní predstavitelia RKC si neraz poťažkajú – vieme, že u nás nie je ani nie tretina „praktizujúcich katolíkov“?

Nestačí, že musíme počúvať čoraz viac náboženských, cirkevných relácií, tém v každodennom vysielaní verejnoprávnych médií? Nestačí, že sa aj my podieľame svojimi daňami na vysoké príspevky cirkvám, ktoré len v minulom roku činili 37 555 tis. € máme prispievať ešte viac, máme si nechať, že náš názor nikto nechce vypočuť, avšak že za nás niekto hovorí to, čo si nemyslíme?

Pán prezident, na záver ešte raz zdôrazňujeme náš protest proti Vaším praktikám pochlebovania cirkvám, najmä RKC, proti tomu, aby ste sa vyjadrovali za občanov bez náboženského vyznania, ktorých je na Slovensku minimálne 725 tisíc.

S pozdravom a so želaním, aby ste sa správali ako štátnik vážiaci si Ústavu SR.

Signátari – kontaktné osoby: M. Necpalová, Bratislava, J. Miklovičová, Bratislava, K. Jankó, Senec, J. Mendosino, Spišská Nová Ves.

Podpisový hárok si môžete stiahnuť tu: http://uloz.to/xviKfmS/otvoreny-list-prezid-vatik-28022013-1-doc

Môžete podporiť na: vybrali.sme.sk

21 komentárov:

 1. Signatári takéhoto listu prezidentovi SR asi nebudú celkom normálni. Ich sa dotkla tá strašná veta, že Slováci pápeža pozdravujú, že ho majú v úcte a že urobil niečo pre mier vo svete...
  Tak táto veta prezidenta im tak strašne ublížila, alebo sa potrebujú len zviditeľniť ?
  A kde boli signatári a iné "ovečky", keď sa vraždilo a vraždí v Afganistane, Iraku, Lybií, Sýrii, Mali, Egypte, na Malte, Palestíne...A vraždia tupí američania a rasisti židia, plus zopár tupcov, ktorí ich napodobňujú. ( Šarky, Hollande, Blair, Cameron...)Alebo píšu aj im ?
  Alebo to je v poriadku ?
  Nosatí si potrebujú kopnúť za každú cenu !
  A hneď dve muchy jednou ranou.
  Potupiť slovenského prezidenta a RKC.
  Oni ("čistí ako ľalia") sa oháňajú Ústavou ?
  Nepíše sa takýto scenár v jednej opancierovanej budove na Hviezdoslavovom námestí ?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Protestujú aj proti vraždeniu v Afganistane, Iraku, Lýbii, Sýrii, Mali, Egypte, na Malte, Palestíne.. Nie je to v poriadku, tak ako klerikalizácia Slovenska i Váš rasistický slovník..

   Odstrániť
  2. Pri Vašich antisemitských narážkach nemá kresťanské "miluj blížneho svojho" nijaký význam. Ste kresťan alebo obmedzenec plný nenávisti?

   (Predstavte si, že ktosi takto nazerá na Slovákov a robí z nich postrach a vydedencov Európy. Hanba Vášmu slovníku. V Nemecku by ste zaň šli sedieť.)

   Peter

   Odstrániť
  3. Anonymný.
   Máte úplnú pravdu. Nie som náboženský vychovaný ale haniť verejne RKC, tá ktorá stála vždy v prednej linií boja za práva Slovákov je hanba. Ani sa nedivím že ani v minulosti neakceptovali väčšinu a preto d............. (nesmiem to v demokracii napísať, lebo už Vám sľubujú basu. Čo by sľubili asi mne keby som napísal holú pravdu)

   Odstrániť
  4. Tupi,krvilacni Americania; chlapce Ty si dobre vysmyrglovany.
   No nemusis mat obavy,nebude dlho trvat a mesity budu aj na Slovensku.Dufam,ze si Ta potom podaju,kedze socialistov tiez moc nezboznuju. Nejake to ukamenovanie tiez je vo hre. Maj sa.

   Odstrániť
  5. Áno, američania sú tupí a krvilační ! A nepomôže tomu ani Nobelova cena za mier pre Obamu.
   Ale ja obavy - na rozdiel od teba, žiadne nemám. S touto propagandou ( o mešitách na Slovensku )to vôbec nefunguje. Aj keby niekto zjavne chcel. Poniektorí si pamätáme aj iné propagandy, ale vtedy si ty ešte nebol ani v pláne.
   A z reakcie na otvorený list prezidentovi sme sa (zásluhou "demokratov" na tomto fóre) niektorí stali antisemitami,rasistami, klérikmi a "vyšmYrgľovanými" socialistami. Ej, koľko "demokracie" pokope. Už ju len vidlami prehadzovať...
   Vôbec nie je žiadnym tajomstvom, kto má najväčší záujem o konflikt medzi islamským a kresťanským svetom...
   A vôbec nie je žiadnym tajomstvom, kto si utiera svoju masnú papuľu o Vatikán a RKcirkev a kope a kope, koľko sa dá.
   A už vôbec nie je tajomstvom, kto z každého konfliktu a vojny najviac vyťažil.
   Pravda bolí ! Ak by ste mohli, tak nás ukameňujete ešte skôr, ako sa tu objavia prvé mešity. Chrapač jedna rasisitická a xenofóbna !

   Odstrániť
  6. Vraciate sa k mysleniu,ktore ma na svedomi koncentraky,prenasledovanie,vojnu...snazitesa napasovat vsetko do konstrukcie,ktoru ste si o svete vytvorili,zjavne vam nezalezi na tom,aka je skutocnost...minimalne jeden zo signatarov pravidelne protestuje proti nato...spanok rozumu plodi strasiaky...oznacit vrahov aj dovody vrazdenia je spravne,ale nie je spravne hadzat ludi do jedneho vreca...vieme kto na tom celom najviac profituje,su to sukromni vlastnici kapitalu napriec narodnostami a vierovyznanim a konaju tak,kvoli strukture systemu zalozeneho na hromadeni zisku-kapitalizmu

   Odstrániť
 2. Myslím, že každý súdny človek sa stotožní zo slovami pána prezidenta, že pápeža Benedikta XVI máme všetci na Slovensku v úcte za jeho prínos počas jeho pontifikátu. Nie je potrebné sa oháňať ústavou, pretože ak to budeme brať podielovo, zjavná väčšina bude s tým súhlasiť (už iba z titulu náboženskej "zaťaženosti", ako to po socialisticky označujete - poznáme tento vtipný pojem z minulosti). Je smutné, že niektorí ľudia sú zaťažení neochotou akceptovať väčšinu a sú naplnení nevraživosťou. Prajem im napriek ich urážlivému postoju voči hlave nášho štátu a veriacim ľuďom, aby našli v sebe silu pokory a znášanlivosti.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Na Vašej a týchto reakciách vidno reálny vplyv klerikalizmu na Slovensku: isté veci (pápež, cirkev) sú nedotknuteľné, nekritizovateľné keby sa čo dialo... Smutné... veľmi chýba sebareflexia a zdravá kritika, ktorá by mohla veci napravovať (nie ničiť a nenávidieť).

   Chcel by som vidieť, ako by sa Vám páčilo keby prezident zdravil v mene všetkých obyvateľov Slovenska Dalajlámu, alebo hlavu scientologickej cirkvi...
   Ide len o rešpektovanie Ústavy o Slovenku ako sekulárnej krajine.

   Peter

   Odstrániť
  2. oberaju chudobnich este aj oto malo mozu sa hanbit aj pan fico nech zije z takich platov ako niektori slovaci a nie len chovat ciganoch lebo sa ich boja ostane uz len ciganska vlada o chvilu

   Odstrániť
 3. Tá druhá reakcia nie je pravdivá. Tí, ktorí sa pod list prezidentovi podpísali, zatiaľ nikdy verejne neprotestovali proti vraždeniu v spomínaných krajinách. Ak sa mýlim, treba pridať link na podporu toho tvrdenia. Ale takí machri to zasa nebudú. A o klerikalizácii Slovenska nemôže byť ani reči - to potvrdzujú verejné štatistiky. Tak isto ani o rasistickom slovníku. To by si mal asi niekto zopakovať, čo pojem klerikalizácia, či rasizmus znamená - ak to nestihol v škole.
  Vietor bude asi fúkať od Sorosa...
  Autorom takého listu prezidentovi dávam do pozornosti link s článkom, ktorý opisuje verejný protest pápeža, proti vojnám, ktoré vedú USA&co. VRAHOV.
  http://www.blisty.cz/art/67736.html
  ...
  a ak niekto so slovami pápeža nesúhlasí, tak buď nie je celkom normálny, alebo koná na príkaz svojho zamestnávateľa a celý "otvorený" list je len primitívny pamflet !
  Pozdravujem mutantov. Zatiaľ ešte bez čipu.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Vážený pán Peter.
  Dalajláma a ani niekto zo scientologickej cirkvy sa VEREJNE zatiaľ ešte nevyjadril k situácii, aká nastala po 11.9.2001. To bol vraj dôvod na inváziu do Afganistanu a na "boj proti terorizmu". "Útok na dvojičky a na USA" "vyrobil" zákon Patriot Act. Ten umožňuje americkým "úradom" zadržanie kohokoľvek na neurčitú dobu, bez súdneho povolenia...
  USA okrem "zavádzania demokracie" do Afganistanu dokázala nemožné, keď za ich "pôsobnosti"(a vrahov z NATO!)výroba ópia v Afganistane stúpla tristo násobne oproti roku 1990...Neskôr USA "presvedčili" celý svet, že v Iraku sú zbrane hromadného ničenia...Ako to dopadlo, všetci vieme...
  A teraz niečo k tomu údajnému antisemitizmu. Je PRAVDA, že Izrael okupuje aj územia Palestíny, ktoré mu NEPATRIA ? Je!
  Je PRAVDA, že Izrael nerešpektuje vyše 5500 odporúčaní a nariadení OSN už 40 rokov ? Je!
  Je PRAVDA, že Izrael už niekoľko rokov vyzýva USA a "medzinárodné spoločenstvo", okrem Brzezinského, nikto nevie, kto to je...)na vojenský útok na Irán ? Je !
  Je PRAVDA, že odstupujúci pápež verejne vyzval na ukončenie konfliktov a vojen ? Je!
  Prečítajte si toto :
  Vatikán a papež, to není jenom symbol. Papež je i nositelem odpovědnosti. Ta závisí často, aniž bychom se odvolávali na Plechanova, na samotném přístupu a vlastní osobě papeže. Vzpomeňme jen na Poláka Jana Pavla II. Dobře jsou známá občasná stanoviska Vatikánu k otázkám sociálním, ekologickým, ale i bezpečnostním. Tato prohlášení vycházela ze znalosti věci a snažila se oslovit nejenom křesťany, ale člověka a jeho společnost jako takovou. Dokonce reagovala na závažný problém pro budoucnost lidstva – nutnou obranu mezinárodního práva.

  Papež vyzývá světové představitele, aby znovu obnovili systém mezinárodního práva a přímo říká: „Mír a mezinárodní právo jsou úzce spolu propojeny. Zákon je na straně míru.“ Varoval, že právě nyní jsme v situaci, kdy musíme čelit pokusům o upřednostňování „zákona síly před silou zákona“. Vatikán se proto přímo negativně vyslovil k americké válce v Iráku a zdůraznil rozhodující roli OSN při zákazu použití síly v systému kolektivní bezpečnosti, který dává pravomoc pouze Radě bezpečnosti OSN. Připomíná za jakých okolností a proč OSN vznikla. Jsou to slova nejenom moudrá, ale mají i hluboký a důrazný operativní aspekt.

  Nelze ani přejít papežovo doporučení, že terorismu je nutno předcházet šířením sociální spravedlnosti a vzdělaností. Svět se musí stavět k terorismu prostřednictvím právních prostředků, nikoliv pouze represí. Bezpráví, připomíná, vede lidi k násilným činům. Papežovo stanovisko se nesnaží promlouvat jen k věřícím, ale má celospolečenský význam a váhu. Má na mysli samozřejmě i jiné faktory, jako je nutnost charismatického přístupu a hlubokou sílu lásky.
  Vážený pán Peter.
  Vy si naozaj myslíte, že poukázať na krvilačnosť USA a Izraela nemá pápež právo ?
  Ak v tom ale vidíte antisemitizmus, tak by ste mal vyhľadať lekára. Urológ to nebude.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. to co popisuje je v poriadku potial, kym tie negativne aspekty nepripisujete narodu, ci rase, alebo nosatym, usatym, ci rysavym..

   aky realny vplyv ma vyhlasenie papeza proti vojne v porovnani s "in god we trust" "may god be with us" pri financovani a vedeni vojen?

   list poukazuje na pretlacanie viery vo verejnom zivote, o ktorej si niektori myslia, ze je opiom mas (napriklad)

   Odstrániť
  2. Tak podľa vás je všetko v poriadku, pokiaľ sa "tie negatívne aspekty" nikomu nepripíšu ?
   Čiže nazvať niekoho VRAHOM, pre to, že VRAŽDÍ, sa nesmie ? A Vy ste odkiaľ priletel ? Z Marsu, či z Venuše ?
   Podľa vás sú VRAHOVIA a strojcovia VOJEN nedotknuteľní ? A nechcete ma odviezť rovno na Guantanámo ?
   List prezidentovi nepoukazuje na nič ! Zdvorilostné pozdravy zo Slovenska odchádzajúcemu pápežovi ešte neznamenajú na "pretláčanie viery vo verejnom živote" ! Len vo vašej prázdnej hlave.
   To je, ako keby som napísal, že z holokaustu urobili biznis. A to pri tom napísal žid Norman Finkelstein v knihe Holocaust industry. A dobrý biznis je naozaj ópiom más...Niektorí sú z toho, ako vidieť, pekne sfetovaní.

   Odstrániť
  3. Nieco Vam zatemnuje rozum... vo vasej konstrukcii sveta riadeneho sprisahanim sa snazite vtesnat vsetko do ptedstavy,ktorou nahradzate to,comu nerozumiete... minimalne jeden zo signatarov sa zucastnuje demonstracii proti NATO...neviem o tom,opravte ma,ze by ti niekto z nas konal za Sorosove peniaze.. oxnacit vrahov i dovodov brazdenis je v poriadku,nie je ale v poriadku hadzat vsetkych do jedneho vreca,ale to by ste museli opustit ideologiu strachu...

   Odstrániť
 5. To všetci ateisti sú takí primitívne agresívny, alebo ide o nejakú špeciálnu skupinu ? Niečo tak hlúpe ako tento list som od čias rozhovorov Vasila Biľaka pre Pravdu snáď ani nečítal. Takže my nábožensky nezaťažení.... Akoby bola viera príznakom choroby, slovíčko zaťažený sa väčšinou používa v zmysle zaťažený chorobou a podobne. Takže náboženstvom nie ale, tuposťou zaťažený určite áno. Počuli ste už slovičko že: zdvorilosť? To myslite vážne že si mal robiť nejaký priezkum verejnej mienky a vytiahnúť nejaký papier s percentami, koľko % Slovákov ho pozdravuje, koľko si ho váži a tak ďalej? Veď tam v podstate išlo o zdvorilostný pozdrav vo všeobecnej rovine. Proti tomu protestovať, to čo je za hlúposť? Však koruna vám z hlavy kvôli tomu nespadla. Dávajte si pozor, aby vás ta nenávisť voči katolíkom nezadusila.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nič horšie od Biľakovho pozývacieho listu? A čo pozývací list Havla a Schwarzenberga pre Američanov, aby sa viac starali o oblasť východnej Európy (teda záležitostí suverénnych štátov)?
   http://blisty.cz/art/47975.html

   A keď sme pri tom čo nadštandardná zmluva Slovenska so Svätou stolicou podpísaná Dzurindom?
   Alebo iný príklad: čo české "reštitúcie" majetkov, ktoré mala cirkev iba zverené do užívania..?
   http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/247441-cirkvam-pojde-37-milionov-odluka-sa-necrta/

   Tak nebuďte prosím smiešny ani hneď agresívny. Verte si v čo chcete, ale neťahajte do toho ostatných. Význam tohto listu nie je v ničom inom.

   Zabávajte sa nábožensky za svoje náklady, tak, ako v USA, Francúzsku, Nemecku, Rakúsku či Škandinávii a všetci budú spokojní.

   Odstrániť
 6. Takýto otvorený list môže napísať len kretén...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A takúto reakciu bez uvedenia dôvodu len človek, pre ktorého iné názory nejestvujú,
   a ktorý neberie, že nie každý je kresťan.

   Odstrániť
 7. Neoverena teoria: Nesiel sa tam nahodou nas predstavitel hlavy statu spytat, co sa papezovi stalo ze abdikoval z funcie z ktorej sa abdikovat neda? A nas fujarista ma zase problem neabdikovat aj keby sa to ziadalo a je to mozne. Asi sa mu to zjavne niekde v Trube pomotalo.
  Jedine co mozem s istotou povedat je ze tam nesiel ako moj zastupca.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Petícia je nespravodlivá a list mohli aj lepšie napísať :

  http://hriechyokultizmus.wordpress.com/2013/04/02/kauza-pastor-bonus-kontroverzny-list-papezovi-frantiskovi-v-pripade-mons-bezaka/

  OdpovedaťOdstrániť